Na disciplinárku půjde se Zidanem i Materazzi

  • 53
Řím - Nejvyšší muž světového fotbalu by Zlatý míč Zidanovi vzal. Ten, kterého francouzský kapitán inzultoval, by mu trofej nechal. Marco Materazzi, který urážkou vyprovokoval Zinedina Zidana k surovému faulu, se snaží o usmíření. "Vybojoval si ji na hřišti, byl ze všech nejlepší," řekl italský obránce pro Gazzettu dello Sport.

Zidane získal Zlatý míč pro nejlepšího hráče mistrovství světa, ale Sepp Blatter, prezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA naznačil, že by o něj kvůli excesu mohl přijít.

Francouzský kapitán byl ve finále šampionátu vyloučen poté, co vrazil hlavou do Materazziho hrudi.

Bylo to deset minut před koncem prodloužení a Francie pak finále prohrála v penaltovém rozstřelu.

Nicméně novináři Zidana zvolili nejlepším hráčem šampionátu. První byl nejspíš i proto, že mnoho z nich hlasovací lístky odevzdalo ještě před finálem a nikoho nenapadlo, co Zidane provede.

Zidane ve středu večer poprvé od finále promluvil. "Omlouvám se milinonům diváků a zvlášť dětem, ale nelituju. On pronesl tolik špatných slov a o mé matce a sestře," řekl Zidane. Většina Francouzů omluva vzala. 

Materazzi přiznal, že na hřišti Zidaneho urazil. Teď o něm říká, že byl pro něj vždycky hrdina a že by mu měl Zlatý míč zůstat.

"Neřekl jsem mu nic rasistického, nic o náboženství ani nic politice. Neurazil jsem ani jeho matku. Sám jsem ji ztratil v patnácti letech a je to pro mě citlivé téma," tvrdil Materazzi.

Ani jeden z nich však neprozradil, co Materazzi Zidanemu řekl konkrétně.

Možná že to sdělí disciplinárné komisi Mezinárodní fotbalové federace, protože vyšetřováni budou oba.

Představitelé FIFA oznámili, že vyšetřování otevřeli na základě středečního vyjádření Zidana.

FIFA oba hráče pozvala na 20. července k přímé konfrontaci na zasedání disciplinární komise. Ta by pak ještě ten samý den měla rozhodnout o případných trestech.

"Řízení bylo zahájeno s ohledem na vyjádření Zinédina Zidana, který v rozhovoru uvedl, že jeho chování bylo reakcí na opakované provokace," uvádí se v prohlášení FIFA.

Slavia v Lize mistrů

23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Kvalifikace o Euro 2020

14. listopadu: Česko - Kosovo od 20:45, 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina a Španělsko.