Anglie opět spoléhá na střelce Crouche

9 2006
Praha - Tři zápasy má na programu fotbalové mistrovství světa v druhý hrací den. V sobotu do bojů poprvé zasáhnou všechny čtyři týmy ze skupiny B a dva ze skupiny C. Postupně se utkají Anglie a Paraguay, v dalším duelu nastoupí Trinidad proti Švédsku. Ve večerním zápase se střetnou Argentina a Pobřeží slonoviny.

Skupina B: Anglie - Paraguay (od 15.00 ve Frankfurtu)
Angličtí fotbalisté před sobotní premiérou na mistrovství světa doufají, že Stevena Gerrarda přestanou trápit bolavá záda a že si Peter Crouch udrží střeleckou formu z přípravných zápasů.

První soupeř, Paraguay, sice nepatří mezi favority šampionátu, ale Angličany straší skutečnost, že se jim start do velkých turnajů v poslední době moc nedaří. Úvodní zápas vyhráli na MS naposledy v roce 1998.

Už vědí, že miláček publika Wayne Rooney utkání ve Frankfurtu nad Mohanem nestihne, a tak by hlavní útočnou zbraní měl být donedávna prakticky neznámý a často podceňovaný Peter Crouch.

Dvoumetrový obr z Liverpoolu, který pro svůj neobvyklý způsob gólových oslav dostal přezdívku "Tančící robot", sklízí obdiv spoluhráčů a nahání strach soupeřům.

Paraguayský trenér Anibal Ruiz připustil, že se s takovým fotbalistou ještě nesetkal. Přitom ještě loni na Crouche často pískali i fanoušci v Liverpoolu, protože se jim zdál být neohrabaný. Ale ve třech letošních mezistátních zápasech vstřelil pět gólů.

"Sleduji ho každý den na tréninku a vím, čeho je schopen. Když v sobotu ukáže, co v něm je, bude mít soupeř velké starosti," složil novému střelci poklonu Gerrard.

Anglie vs. Paraguay

Vzájemné zápasy na MS:
osmifinále 1986 (Mexiko): 3:0

Celková bilance vzájemných zápasů:
2 zápasy, 2 výhry Anglie

Největší hvězdy: Beckham, Lampard, Gerrard x Acuňa, Santa Cruz, Haedo Váldez

Trenéři: Sven Göran Eriksson x Anibal Ruíz

Pravděpodobné sestavy:
Anglie:
Robinson - G. Neville, Ferdinand, Terry, A. Cole - Beckham, Lampard, Gerrard, J. Cole - Owen, Crouch.
Paraguay: Villar - Gamarra, Cáceres, Caniza, Toledo - Riveros, Acuňa, Paredes, Bonet - Santa Cruz, Cuevas.

Zajímavost: Na vysoké výhře Anglie v posledním vzájemném zápase se před čtyřmi lety podílel i Michael Owen, jehož trefa otevřela již ve čtvrté minutě skóre
přátelského utkání, které nakonec skončilo 4:0.

Crouch je díky své postavě předurčen k hlavičkovým soubojům, z nichž střílí góly, nebo připravuje šance pro Owena, ale výška zdaleka není jeho jediný trumf. Trenér Ruiz vyzdvihl jeho skvělou koordinaci pohybů i schopnost vystřelit.

"Dokonce se vrací zpátky a tvoří hru," žasl paraguayský kouč. Šéf obrany Carlos Gamarra se však před bitvou s obrem tváří klidně. "Na velikosti nezáleží. Naopak, rád hraju proti velkým fotbalistům, protože proti nim si člověk může dovolit jít víc do těla," prohlásil nejzkušenější člen paraguayského týmu, který má na kontě už 106 mezistátních zápasů.

Crouch se rozhodně nemusí bát, že by ho chtěl Gamarra zastavit za každou cenu. Kapitán Paraguaye totiž brání neobyčejně čistě a na minulém šampionátu odehrál čtyři zápasy bez jediného faulu.

Anglický kapitán David Beckham si uvědomuje, že jeho tým mívá na turnajích pomalejší rozjezd. "Je to tak. Zpočátku se na turnaji vždycky trápíme. Nevím, čím to je," uvedl Beckham, jehož v sobotu čeká 90. zápas v reprezentaci.

Jeho kolega ze středové řady Gerrard zatím neví, jestli bude schopen nastoupit. "Šanci vidím padesát na padesát. Na mistrovství se těším jako na Vánoce, nechci o něj znovu přijít," prohlásil fotbalista, jehož o start na minulém šampionátu připravila zraněná třísla.

V paraguayském týmu je ohrožen start útočníka Bayernu Mnichov Santa Cruze.
Nejlepší střelec týmu nehrál kvůli zánětu šlach ani jeden přípravný zápas, ale sám říká, že už je fit. Před sobotním utkáním je optimistou.

"Tlak bude na Angličanech, protože oni jsou favority nejen pro tento zápas, ale pro celé mistrovství. My můžeme jen překvapit," řekl Santa Cruz.

Zápas začne v 15.00 a řídit ho bude Marco Rodriguez z Mexika.

Skupina B: Trinidad a Tobago - Švédsko (od 18.00 v Dortmundu).
Fotbalisté Trinidadu a Tobaga se chystají na slavnostní moment. V sobotu nastoupí v Dortmundu ke své historické premiéře na mistrovství světa. Soupeřem jim bude Švédsko, jehož trenér a hráči příliš nevěří tomu, že by jim soupeř z Karibiku měl dělat větší potíže. Kouč Lars Lagerbäck si žádné starosti nepřipouštěl.

"Když nepolevíme v koncentraci, porazíme je. Jsou to outsideři," řekl otevřeně.

Trinidad vs. Švédsko

Vzájemné zápasy na MS:
dosud nehrály

Celková bilance vzájemných zápasů:
1 zápas, 1 výhra Švédska

Největší hvězdy: Hislop, S. John, Yorke x Ljungberg, Larsson, Ibrahimovic  

Trenéři: Leo Beenhakker Lars Lagerbäck                    

Pravděpodobné sestavy:
Trinidad:
Hislop - Lawrence, Sancho Andrews), A. John, Gray - Birchall, Whitley, Edwards, Jones - S. John, Yorke.
Švédsko: Alvbage - Mellberg, Lucic, Edman, Stenman - Linderoth, Ljungberg,
Wilhelmsson, D. Andersson - Ibrahimovic, Larsson.

Zajímavost: Jediné vzájemné klání skončilo v roce 1983 drtivou výhrou hostujícího Švédska v poměru 5:0.

Možná jej v jeho názoru utvrdil i slabý výkon Trinidaďanů v sobotní přípravě na Letné, kde prohráli 0:3. Stejný tým pak naposledy s námahou porazil třetiligový tým St. Pauli. Obránce Olof Mellberg prohlásil, že ve skupině hrají de facto tři týmy.

Nizozemský kouč Leo Beenhakker se nedůvěrou rozrušit nenechal. "Myslím, že spoustu lidí překvapíme," uvedl. Na lavičce "Fotbalových bojovníků", jak se reprezentaci Trinidadu přezdívá, nemá lehkou úlohu.

Ze všech 32 trenérů má nejomezenější možnosti, neboť země má jen zhruba 1,3 milionu lidí, což je podobné, jako kdyby se na šampionát dostal výběr Prahy.

Beenhakker nemá tak kvalitní kádr jako ostatní, o to víc mu situaci komplikuje zranění šéfa obrany Andrewse, jenž si zvrtl už tak bolavé koleno a v sobotu pravděpodobně nenastoupí.

Za hráče Glasgow Rangers, jemuž do stovky mezistátních zápasů chybí dva, nemá rovnocennou náhradu. Andrews si před rokem poškodil kolenní vazy, ale odmítl jít na operaci a raději se za své zdraví modlil. "Pro mě je Marvin stejná jistota jako Anglická banka. Poradí si i s těmi nejlepšími útočníky," řekl Beenhakker.

Andrewsovy zkušenosti by jeho týmu hodně chyběly. Zvlášť když se proti němu postaví Švédsko, jehož tým se už roky prakticky nemění. Lagerbäck přivezl do Německa nejvíc pamětníků minulého mistrovství světa ze všech. Před čtyřmi lety Švédové dokázali vyhrát obtížnou skupinu před Anglií, Argentinou a Nigérií.

Jejich síla dřímá v útoku, kde spolu nastupují legendární Henrik Larsson a Ibrahimovic. Pro čtyřiadvacetiletou hvězdu Juventusu to bude v sobotu zvláštní zápas. Postaví se proti trenérovi, který jej v Ajaxu vypiplal ve velkého hráče.

"Leo (Beenhakker) byl nejen můj první opravdový trenér, ale i neobyčejný přítel. Postaral se o můj první přestup, dodal mi moc sebedůvěry," uvedl Ibrahimovic.

Nyní by jeho rady možná potřeboval znovu, švédská média propírají jeho nevalnou střeleckou formu: ve své druhé sezoně v barvách italského mistra nastřílel sedm branek, což je méně než polovina loňské bilance. V národním týmu čeká na gól 173 minut.

Ani příprava Švédů se neobešla bez nepříjemnosti. Gólman Isaksson utrpěl lehký otřes mozku, když mu na tréninku Källström nechtěně napálil míč do obličeje. Podle týmového doktora zmešká asi šest dní. Čechova nástupce v Rennes nahradí v brance třiadvacetiletý Alvbage, který v reprezentaci debutoval teprve letos a jediný celý zápas odchytal proti Jordánsku.

Zápas skupiny B začne v sobotu v 18 hodin, řídí jen Shamsul Maidin ze
Singapuru.

Skupina C: Argentina - Pobřeží slonoviny (od 21.00 v Hamburku)
Argentinští fotbalisté chtějí v Německu  napravit vystoupení z předešlého mistrovství světa a potvrdit roli favorita turnaje by měli hned v sobotním úvodním utkání proti Pobřeží slonoviny. Africký soupeř je při svém premiérovém startu na světovém šampionátu považován mnohými za černého koně, ale Argentině by zaváhání s ním mohlo přijít draho.

"Máme ještě nesplacený účet," uvedl kapitán Juan Pablo Sorín s tím, že argentinští fotbalisté mají u fanoušků za minulý turnaj velký dluh.

Argentina vs Pobřeží slonoviny

Vzájemné zápasy na MS:
dosud nehrály

Celková bilance vzájemných zápasů:
1 zápas, 1 výhra Argentiny

Největší hvězdy: Riquelme, Crespo, Messi x Drogba, Kalou, Eboué

Trenéři: José Pekerman Henri Michel

Pravděpodobné sestavy:
Argentina:
Abbondanzieri - Burdisso, Ayala, Heinze, Sorín - Rodriguez,
Mascherano, Cambiasso, Riquelme - Saviola, Crespo.
Pobřeží slonoviny: Tizié - Eboué, K. Touré, Kouassi, Boka - Faé, Y. Touré,
Zokora, Akalé - Koné, Drogba.

Zajímavost: U vysoké výhry Argentiny 4:0 ve vzájemném měření sil na Poháru FIFA v roce 1992 nebyl ani jeden hráč ze současných kádrů obou týmů.

Začít splácet ho chtějí již v Hamburku, kde na tribunu usedne i kontroverzní legenda Diego Maradona. Loni si Argentina trochu spravila chuť, zahrála si finále Poháru FIFA, v němž podlehla Brazílii 1:4.

"Je to podobný turnaj, chceme postoupit také do finále," řekl Juan Roman Riquelme.

V silné skupině C, kde je ještě Nizozemsko a Srbsko a Černá Hora, může být
každé zaváhání osudné a uvědomují si to i Argentinci. "První zápas je pro
nás nejdůležitější. Musíme udělat všechno pro to, aby se nám povedl dobrý
start do turnaje," navázal Sorín.

Ale ani úspěšný vstup nemusí znamenat další úspěch. Argentina se o tom přesvědčila před čtyřmi roky v Japonsku, kdy vyhrála v zahajovacím utkání nad Nigérií 1:0 a potom ve skupině skončila za Švédskem a Anglií. Naopak v roce 1990 tým úřadujících mistrů světa kolem Maradony začal v Itálii šokující prohrou s Kamerunem a dokráčel pak až do finále, kde podlehl Spolkové republice Německo.

V útoku budou dobývat obranu soupeře od začátku Hernán Crespo a Javier Saviola, osmnáctiletý talent Lionel Messi z týmu vítěze Ligy mistrů Barcelony bude čekat na šanci na lavičce. "Máme hodně možností v útoku a to mě těší," prohlásil trenér José Pekerman, který v letech 1995 a 2001 dovedl juniorský tým Argentiny třikrát k titulu mistrů světa a dvakrát s ním vyhrál jihoamerický šampionát.

Pro úřadujícího vicemistra Afriky bude zápas v Hamburku svátkem. "Jsme v dobré náladě," řekl záložník Guy Demel, který hájí barvy hamburského HSV.

Francouzský kouč Pobřeží slonoviny Henri Michel, který se mistrovství světa zúčastnil jednou jako hráč a třikrát jako trenér, také neskrývá optimismus.

"Jsme na turnaj připraveni. Mužstvo dobře pracovalo a poslední zápas ukázal, že jsme odstranili naše nedostatky. Tento tým má velký potenciál," prohlásil Michel, jehož výběr v generálce porazil Slovinsko 3:0.

Dvakrát se přitom trefila největší hvězda týmu, útočník Didier Drogba z Chelsea. Roli černého koně turnaje se hráči z Pobřeží slonoviny nebrání.

"Nejen, že máme talentované mužstvo, ale také mámě hodně zkušeností. Vždyť většina hráčů hraje v nejlepších evropských soutěžích," řekl obránce Arsenalu Kolo
Touré.

Jediný vzájemný zápas vyhrála Argentina vysoko 4:0, ale o současném rozložení sil tento výsledek moc nenapovídá, protože se hrál na Poháru FIFA již před 14 lety.

Zápas skupiny C začne v 21:00 a jako hlavní sudí ho řídí belgický rozhodčí Frank de Bleeckere.

Autoři: ,

Los Ligy mistrů: Barcelona, Dortmund, Inter, Slavia

17. září: Inter Milán - Slavia 1:1, 2. října: Slavia - Dortmund od 18:55,
23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00

Nejčtenější

Inter - Slavia 1:1, hosté mířili k senzaci, o výhru přišli v nastavení

Slávista Peter Olayinka (uprostřed) oslavuje svou trefu do sítě Interu Milán. V...

Při návratu do Champions League, kde dvanáct let chyběli, sahali po senzaci, slávističtí fotbalisté ale nakonec v...

Sparta - Slavia 0:3, penalta, vlastní gól a derby vyznělo jasně pro hosty

Slávističtí fotbalisté Vladimír Coufal (vlevo) a Jan Bořil ukazují, kolik gólů...

Dvě červené karty, rozhodující gól z penalty, další vlastní a třetí nádherný. Fotbalové derby číslo 294 vyhrála na...

Zvedněte ruce, kdo jste to čekali. Italský tisk sepsul výkon Interu

JAK MI TO CHYTIL? Romelu Lukaku z Interu Milán lituje neproměněné tutovky,...

Falešný start, pohroma, trápení. Italská média tvrdě kritizují počínání fotbalistů Inter Milán v úvodním utkání Ligy...

Gól pana Střapatého. Olayinkovi se může změnit život

ŠOKOVAL SAN SIRO. Slávistický útočník Peter Olayinka se raduje z úvodní branky...

Bylo mu patnáct, když poprvé nazul kopačky. Do té doby hrál Peter Olayinka fotbal naboso, maximálně ve špinavých a...

Věděl, že umírá. Ale říkal: Nevzdávejte se! Smutný příběh další oběti ALS

Fernando Ricksen na archivním snímku při tréninku v Zenitu Petrohrad

Do poslední chvíle věřil. Věřil, že tu mrchu porazí. „Před šesti lety mi dávali osmnáct měsíců. Vidíte, a já žiju...

Další z rubriky

Sudí, který vyloučil Zidana, chce skončit

Horacio Elizondo

Argentinský rozhodčí Horacio Elizondo, který ve finále fotbalového mistrovství světa vyloučil francouzského záložníka...

Na disciplinárku půjde se Zidanem i Materazzi

Nejvyšší muž světového fotbalu by Zlatý míč Zidanovi vzal. Ten, kterého francouzský kapitán inzultoval, by mu trofej...

Bosák: Zidane mě dojal. A pak naštval

Jaromír Bosák

Kdyby ho ten opilý Ukrajinec udeřil do zubů, nemusel by se už komentátor Jaromír Bosák trápit se svými sykavkami....

Zidane: Materazzi urazil mou matku a sestru

Francouzský fotbalista Zinédine Zidane se omluvil za úder hlavou do hrudi Marca Materazziho ve finále mistrovství světa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz