Vytlačil: psycholog i šašek se stříbrným leskem

9 2002
Jak se rodí bájní hrdinové? K věčně propíraným historkám si každý vypravěč přidá svůj dílek. Za čas už skoro nikdo neví, kde je pravda. A málokoho to vlastně zajímá. Proč také? Poslyšte znovu krásný příběh stříbrných fotbalistů z Chile. Jeho peripetie zůstanou už navždy zasuty jen v hlavách pamětníků a prachu archivů. Televizní přenos ze slavného finále vyhlížel takto: ve studiu seděli experti v čele s legendárním gólmanem Pláničkou, poslouchali rádio a komentovali průběh zápasu...

Síla zrozená z protivenství
Jak už to bývá, cesta za úspěchem vede houštinou  překážek s mlhou nedůvěry. Přitom po prvním zápase kvalifikace se Skotskem (4:0)  zpravodaj glasgowského Daily Record prozřetelně píše: „V mnohém mi připomínají  jedenáctku Švédů, která se probojovala do finále posledního mistrovství světa...“  Postup do Chile tým vyválčí až v rozhodujícím zápase se Skoty na neutrální půdě v  Bruselu. Výsledek 4:2 se rodí až v prodloužení.

Také přípravu provázejí potíže. Trenér Vytlačil musí vysvětlovat, proč nezvolí sovětský model, podle něhož  reprezentanti na jaře nehrají ligu a pobývají na krymské baze. Naši poprvé trénují v únoru na smíchovské škváře. Se třemi míči, dovezenými z  Chile.

 Historie MS
7. díl: Chile 1962

Utkávají se převážně s klubovými mužstvy. Těsně před odjezdem porazí po dojezdu Závodu míru na Spartě třetiligový anglický Huddersfield jenom 1:0. Daleká výprava spolkne hodně peněz, a tak se šetří. Cestuje pouze osmnáct hráčů a  tříčlenné vedení.

Nejede masér Růžička. Vedení výpravy najme až na místě domorodce Paru. Brazilci mají 22 hráčů a 24 členů realizačního týmu včetně specialisty na vaření kávy...
Když trenéři utratí za ovoce o dva tisíce víc, platí ze svého. Než se složí hráči z prémií. Jako jediní si neprohlédli předem ubytování.V Quebrade Verde, zotavovně bankovních zaměstnanců, si Masopust a spol. nejprve  sami uklízejí...

Vynikající psycholog? To je báječný šašek
Ale parta se semkne a na hřišti to je  cítit. Hned první soupeř ve skupině, Španělsko s hvězdami neporazitelného Realu  Madrid, odchází se sklopenými hlavami. Devatenáctiletý Jan Lála z druholigové  Slavie vygumuje božského Genta.

S Brazilci, úřadujícími mistry světa, to je taktická bitva skvělých obran. Už v 15. minutě si Pelé natrhne stehenní sval a šampionát pro něj skončí. Ale protože se ještě nestřídá, zůstává na hřišti. Masopust trápícího se protihráče vůbec neatakuje a ten na oplátku kope míč do autu. Bývaly to časy gentlemanů... S jistým postupem jsme vyběhli na Mexiko. V 17. vteřině dává Mašek gól, dosud  nejrychlejší branku historie šampionátů. Přesto jsme prohráli 1:3 a hráči  vysvětlují, že tak neučinili naschvál, aby v dalším kole nepotkali Anglii.

Přes čtvrtfinále s Maďary nás po změnách v sestavě převádí jediný gól nejlepšího ligového střelce Scherera. Semifinále s Jugoslávií ozdobí nádherná trefa Kadraby. Rybičkou se vrhl po centru Pospíchala.

Odborníci doma i ve světě pátrají po tajemství zázračného týmu. "Brazilci mají u mužstva nejen trenéry, ale i psychologa a navíc šaška, aby je  bavil. My máme trenéra, který je vynikající psycholog, a když je třeba, vnutí se i  do role báječného šaška,“ skládá obránce Svatopluk Pluskal poklonu trenéru  Vytlačilovi.

Schrojf - smutný hrdina
Finále v Santiagu začíná výborně. Masopust už v 15. minutě  otevírá skóre. Pak ale Brazilci využívají tří chyb Schrojfa, těsně před zápasem  vyhlášeného nejlepším gólmanem turnaje.

Co by se stalo, kdyby ho jihoameričtí pořadatelé nerozrušili ceremoniemi? Nebo kdyby sudí Latyšev pískl za stavu 1:2 ruku Djalmy Santose? Stříbrný lesk vydrží jen chvíli.

Trojice Schrojf, Pluskal a Masopust figuruje v All stars. Masopust na konci roku jako první hráč východní Evropy získává Zlatý míč pro nejlepšího evropského fotbalistu.

Pak přicházejí zase všední časy bez radosti. Na evropský šampionát neprocházíme přes NDR. Další světový festival ochutnáme až za osm let. Kde leží slavná trofej? Bez horního víka v depozitáři augustiánského kláštera  poblíž Hořovic...

Mistrovství světa 1962 v Chile

- MS 1962 zahájilo pravidelné střídání pořadatelů mezi Evropou a Amerikou, které málem narušilo jen odřeknutí Kolumbie v roce 1986.
- Rakousko se po kruté porážce 0:4 v Praze ani nepřihlásilo do kvalifikace, přitom těsně před turnajem pak porazilo Anglii, SSSR, Španělsko nebo Itálii.
- Trenér mistrů světa Vincente Feola dal přednost lukrativnějšímu místu v Argentině. Když se vrátil do Brazílie, zbyl na něj pouze post poradce.
- Chile dva roky po zemětření uspořádalo šampionát jen na čtyřech stadionech: ve Viňa del Mar, Arice, Rancague a Santiagu de Chile. Děti dostaly zimní prázdniny.
- Kvašňák byl do mužstva Československa povolán na poslední chvíli, těsně před odletem z Curychu. Doma tak zůstal Kos, který spolu se třemi dalšími náhradníky odjel do Chile až před závěrečnými boji.
- Poprvé se při rovnosti bodů ve skupinách nehrály opakované zápasy.
Rozhodovalo skóre, v případě shody byl nachystán los.
- Slavný ruský brankář Lev Jašin dostal od Kolumbie gól přímo z rohu.
- Černý kocour, maskot mužstva, který se ztratil, prý zavinil porážku s Anglií 1:3 a vyřazení Argentiny.
- Jugoslávie potřetí za sebou narazila na NSR, poprvé vyhrála a postoupila do semifinále. Tam už ani nebezpečný kanonýr Šekularac nestačil.

S pohárem za 2. místo na MS v Chile 1962 pózují v Praze davům hrdinové Svatopluk Pluskal (vlevo) a Ladislav Novák, za nimi Josef Masopust

Autoři:

Nejčtenější

Bolavý rozchod. Chlouba fotbalové Slavie je fuč, náhrada se hledá těžko

Michael Ngadeu ze Slavie se raduje z mistrovského titulu.

Představte si, že máte den před svatbou. Obřad zařízený, hostina objednaná, společná budoucnost...

KOMENTÁŘ: Sparta a její mizerný start. Chaos trvá, ani náznak změny

Sparťanský trenér Václav Jílek během zápasu se Slováckem

Ještě v neděli odpoledne jste si na to, že dokráčí k titulu, mohli vsadit v kurzu 4,5:1. Stačilo...

Mistr bez Deliho a Ngadea. Jak může Slavia reagovat na odchod dvou věží?

Slávisté Simon Deli (vlevo), Ibrahim Traoré (uprostřed) a Michael Ngadeu...

Slávisté řeší velký problém. Zřejmě věřili, že odejde pouze jeden ze žádané stoperské dvojice Simon...

Sparta na úvod selhala, Plzeň začala přesvědčivě, Slavia šťastně

Joel Kayamba z Plzně se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti Olomouci.

VIDEO Fotbalisté Slovácka hned v prvním kole nejvyšší soutěže obstarali velké překvapení - vyloupili...

PONEDĚLNÍK: Mizerná Sparta? Skvělé Slovácko! A ostuda chlapáka Smoly

Zleva brankář Liberce Filip Nguyen, Roman Potočný z Liberce a Tomáš Smola z...

VIDEO Jen měsíc měl nový trenér sparťanských fotbalistů Václav Jílek, aby do mančaftu dostal základní...

Další z rubriky

Korejští fotbalisté dostanou všichni stejně


Soul Korejská fotbalová federace ustoupila hráčům a prémie za úspěšné vystoupení na červnovém...

Ostříhaného Ronalda nepoznal syn


Rio de Janeiro Stačily dva měsíce odloučení a nový účes - a brazilského fotbalistu Ronalda po návratu z...

Sportovní komentáře a "zmackaná" kritika


Praha Pan Jiří Macků neodolal a vystřelil si. Brána lákavě odkrytá, rána však končí vedle. Terč byl...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz