Fotbal se plete do politiky, někdy je to naopak

  • 1
Tokio - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) „Ano, je to válka!“ Pamatujete si tento titulek anglických novin, uveřejněný před semifinálovým zápasem Anglie - Argentina na mistrovství světa ve fotbale v roce 1986 v Mexiku? Argentina pak vyhrála a její obyvatelé to brali jako odvetu za prohru ve skutečné válce o Falklandské ostrovy.

Fotbal se totiž míchá s politikou čím dál víc. A v Japonsku a Jižní Koreji, kde včera sedmnáctý světový šampionát začal, je to znát ještě více než jinde.

A to nemusíme ani připomínat, že úředníci a politici v západoafrickém Senegalu udělili ještě před včerejším senzačním vítězstvím svého mužstva nad Francií dětem volno na dny zápasů národního týmu a vyzývali, aby zaměstnavatelé pustili zaměstnance k televizorům. Šlo přece o národní čest a na tom se dá získat politický kapitál.

Korejci a Japonci však zašli kvůli fotbalu ještě dál. „Pokud turnaj skončí úspěšně, budeme uvažovat o úplném otevření dveří pro japonskou kulturu,“ prohlásil ve čtvrtek jihokorejský prezident Kim Te-džung. Korejci totiž v říjnu 1988 zrušili mnoho zákazů, jež omezují příliv nenáviděné japonské kultury, ale některé další zákazy jsou pořád v platnosti.

Poradce jihokorejského prezidenta Lim Dong-won udělal poté další krok. „Nemohli bychom hostit světový šampionát, kdyby nepanoval mír na Korejském poloostrově.“ Jako kdyby právě fotbal mohl ovlivnit, zda se někdo dokáže domluvit s nevyzpytatelnou komunistickou Severní Koreou.

Zatímco ale Korejci berou mistrovství jako další důkaz posílení svého politického postavení ve světě, pro Japonce je to pouze obrovská atrakce, i když až nepochopitelně věří v úspěch svého mužstva.

Ovšem letošní šampionát neskýtá kvůli svému obsazení tak prestižní politický duel provozovaný na fotbalovém hřišti jako mistrovství před čtyřmi lety v USA. Tehdy na sebe narazily Spojené státy a Írán a vítězství Íránců pak slavilo 45 milionů jejich krajanů jako porážku nenáviděného Velkého satana.

Nebo si připomeňme nizozemské fanoušky, kteří po vítězství nad Německem na mistrovství Evropy před deseti lety vyzývali Němce, ať jim vrátí kola. Byla to narážka na příkaz nacistů, kteří za druhé světové války nařídili zkonfiskovat Nizozemcům všechny jejich bicykly.

Znepřátelená Korea a Japonsko se ale mohou podle vylosování potkat až ve finále tohoto turnaje. A to se zřejmě nestane. Politika tak podle všeho v Koreji a Japonsku nad fotbalem nezvítězí.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko
Témata: Anglie, MS fotbal