Brazilci jsou opravdu nejlepší, hodnotí Nehoda

• 12
Praha - Vcelku vyrovnaný zápas, ve kterém mohl vyhrát kdokoli - takový byl bezprostřední dojem fotbalového internacionála Zdeňka Nehody z finálového utkání Německo - Brazílie 0:2 na XVII. mistrovství světa. "Ale zároveň musím říct, že Brazílie vyhrála zaslouženě," dodal Nehoda ke svému prvnímu soudu. Bývalý reprezentant se k finále šampionátu ohlíží v rubrice "Očima experta", která vychází na internetových stránkách fotbal.idnes.cz.Dále čtěte: Ronaldo vystřílel Brazílii pátý titul

"Řekl bych, že zápas přinesl to, co fotbalová veřejnost očekávala - německou disciplínu a brazilskou fotbalovost s hravostí. A také většině lidí splnil očekávání, protože těch, kteří favorizovali Brazilce, bylo mnohem víc. Překvapení se tedy nekonalo a titul získali Jihoameričané zaslouženě.

Brazilci měli proti německým fotbalistům výhodu ve výborných individualitách v útočné fázi. Znovu se ukázala síla tak zvaných tří R, tedy Ronalda, Rivalda a Rinaldinha. Kdokoli z nich dokáže zápas rozhodnout, což se potvrdilo i v tomto finále.

Ronaldo dal obě branky zápasu a u obou sehrál důležitou roli Rivaldo. Ten při prvním gólu velice nebezpečně vystřelil a Ronaldo vyražený míč bez problémů dorazil do sítě, podruhé Rivaldo mistrovsky odtáhl Linkeho a pustil míč Ronaldovi, který neomylně zamířil k tyči. A abych nezapomněl na Ronaldinha, tak ten zase už v prvním poločase dvakrát skvěle uvolnil do šancí Ronalda.

Němcům takové osobnosti viditelně chyběly. Útočník Klose se po slibném začátku v základní skupině už jenom trápil a poraženým také hodně chyběla koncovka výborného ofenzivního záložníka Ballacka. Disciplinovaný a rutinovaný německý fotbal prostě na brazilskou fotbalovost nestačil.

Vítězné mužstvo ve finále také ukázalo, že se mýlí ti, kteří mu vyčítají slabší obranu. Tentokrát se brazilští hráči předvedli jako naprosto kompaktní tým bez slabin, přičemž výtečně jim zahrála i obrana v čele s výborným hlavičkářem Edmilsonem. A v záloze mě vynikajícím výkonem upoutal Kléberson, který před přestávkou nastřelil břevno a před druhým gólem našel ideální přihrávkou Ronalda.

Smutným hrdinou finále se stal německý brankář Kahn. Celé mistrovství své mužstvo znamenitě držel a nakonec možná jedinou svou chybou za sedm zápasů pomohl Brazilcům k důležitému prvnímu gólu.

Celkově bych finále hodnotil jako kvalitní utkání, ve kterém se hrál dobrý fotbal, a které mělo divácky přitažlivé herní fáze. Začalo převahou Němců, kteří byli půl hodiny lepší, v zápěru první půle se do tlaku dostali Brazilci, po přestávce měli navrch zase Němci, ale konečné slovo pak patřilo zase Jihoameričanům. A ti podle mého soudu potvrdili, že jsou dnes opravdu nejlepším mužstvem na světě."