Čeští fotbalisté Hošek (zleva), Černý, Chramosta, Suchý a Kovařík na posledním

Čeští fotbalisté Hošek (zleva), Černý, Chramosta, Suchý a Kovařík na posledním tréninku před zápasem o účast na olympiádě. | foto: Martin Gregor, ČTK

Na krk si fotbalisté pověsí medaile, ale budou z nich mít radost?

• 3
Aalborg (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Ocenění dostanou oba, ale jen jeden bude šťastný. Zvláštním ceremoniálem si projdou čeští fotbalisté po svém závěrečném utkání na mistrovství Evropy do 21 let v Dánsku.

Po dnešním zápase v Aalborgu jim na krk budou věšet bronzové medaile, které už má u sebe vedoucí výpravy Rudolf Baťa. Dostanou je Češi i jejich soupeři z Běloruska, tedy mužstva poražených semifinalistů. Ale jen pro jednoho z nich budou zároveň vstupenkou na olympijský turnaj.

"Nepřijde mi to divné, taková jsou pravidla a všichni o nich víme. Naše cesta až sem byla dlouhá a pokud bychom nevyhráli, byla by to smutná tečka," prohlásil trenér Jakub Dovalil.

Česko versus Bělorusko, dnes od 15.00 v Aalborgu.

Když v listopadu 2008 začal Dovalil reprezentační jedenadvacítku skládat, na jednom z prvních srazů hráčům zdůraznil, že jejich snažení nekončí na závěrečném turnaji v Dánsku 2011, ale až o rok později na olympiádě v Londýně.

Olympijský zádrhel

Na olympijském turnaji mohou podle oficiálního reglementu, který se však může ještě změnit, nastoupit pouze fotbalisté, kteří se narodili 1. ledna 1989 a později. Plus tři starší pomocníci.

Jenže na mistrovství Evropy, které je zároveň kvalifikací pro olympiádu, bojuje i osm českých fotbalistů narozených v roce 1988. Dočkal, Gecov, Suchý, Hořava, Hloušek, Černý, Kovařík a Hanuš. Na hry příští rok do Londýna se z nich dostanou jen tři.

Více čtěte: Bojují o OH, ale pravidla je tam nechtějí

Jeho tým suverénně prošel kvalifikací i baráží, před šampionátem podobnou bilanci bez porážky neměl nikdo, proto byli Češi považováni za jednoho z favoritů. Jenže v Dánsku se zasekli. Přesto se dvěma výhrami nad silnou Ukrajinou a fotbalovou velmocí Anglií postoupili společně se Španělskem z těžké skupiny.

Byli v semifinále a krok od účasti na olympiádě, kam se kvalifikují tři nejlepší. První pokus však absolutně nevyšel, v boji o finále proti Švýcarům nepředvedli nic a nakonec prohráli 0:1 gólem ze závěru prodloužení.

Teď stojí před druhou možností: v dodatečném zápase o olympiádu musí porazit Bělorusko. "Kdybyste se mě na Bělorusy zeptali v březnu, tak vám řeknu, že je porazíme. Tenkrát jsme hráli líp," poznamenal český kouč.

Před třemi měsíci v přípravném utkání v Uherském Hradišti český tým nad tímto soupeřem zvítězil 2:0, góly dávali Pekhart z penalty a Šmejkal, který kvůli zranění o šampionát přišel.

Na šampionátu v Dánsku běloruský tým neoslňoval, ve skupině porazil jen Island, pak podlehl domácímu výběru a na závěr utrpěl debakl 0:3 od Švýcarů. Do semifinále šel jen díky nečekané porážce Dánů s Islandem a nejlepšímu skóre ze vzájemných zápasů třech týmů, které nasbíraly tři body.

V boji o finále Bělorusové potrápili favorizované Španělsko, které vyrovnalo na 1:1 až minutu před koncem a pak dvěma góly rozhodlo v prodloužení. To si Češi oddechli. "Nejhorší varianta by byla, kdybychom o olympiádu hráli se Španělskem," podotkl Dovalil a připomněl v souvislosti s Bělorusy jednu zajímavost. "Olympiáda jim v poslední minutě utekla už podruhé."

Bělorusové by totiž účast na hrách měli zajištěnou, pokud by Češi v rozhodujícím utkání ve skupině proti Anglii minutu před koncem neodvrátili porážku. Angličané totiž samostatné mužstvo na olympiádu nevysílají, takže by se ani barážové utkání nehrálo.

Bronzová medaile, kterou čeští fotbalisté vybojovali na ME do 21 let v Dánsku.
Bronzová medaile, kterou čeští fotbalisté vybojovali na mistrovství Evropy do

Bronzová medaile, kterou Češi dostanou po barážovém utkámí s Běloruskem, ať uiž ho vyhrají, či prohrají.

"Nejsme fotbalová země, takže už postup do semifinále je pro nás velký úspěch. A jsem přesvědčený, že chlapci ještě zabojují, olympiáda je pro nás velmi důležitá," řekl běloruský kouč Georgij Kondratěv.

"I pro nás je baráž vrchol, i když to není zápas o zlato," zdůraznil záložník Lukáš Vácha.

Aby ji Češi zvládli, musí nutně zlepšit hru dopředu a pokračovat ve slušných výkonech v defenzívě. "Musíme si přiznat, že na Španěly a Švýcary jsme neměli, byli lepší. Teď se musíme vzpamatovat a pro olympiádu udělat všechno. Když se to povede, tak by naše vystoupení v Dánsku bylo úspěšné, byť hra byla špatná," poznamenal záložník Jan Morávek.

Zápas s Běloruskem je pro Čechy pátým během dvou týdnů. V reprezentantech se hromadí psychická i fyzická únava.

"Lepší výkon musíte na něčem postavit, nefunguje to tak, že si v kabině tleskneme a řekneme si, že jdeme na to. Musíme vyzobnout těch málo dobrých momentů a na tom stavět. A pak mít vůli, morálku," zdůraznil kouč.

Utkání Česko - Bělorusko se hraje v sobotu od 15.00 v Aalborgu na severu Jutského poloostrova, řídí ho srbský sudí Milorad Mažič. Na fotbal.idnes.cz přineseme on-line reportáž.

Pravděpodobná sestava Česka: Vaclík - Čelůstka, Suchý, Mazuch, Lecjaks - Dočkal, Vácha, Gecov, Hořava, Hloušek (Kadlec) - Chramosta.