Za stavu 1:1 to byl zcela klíčový moment.
Všichni fotbalisté v bílých dresech uvnitř i vně pokutového území na protest zvedali ruce a němečtí fanoušci, kteří měli na stadionu ve Stuttgartu logicky převahu, se okamžitě přidali.
Nechápali, když Anthony Taylor po necelé půlminutě nechal suše navázat hru autovým vhazováním. A vy snad ano?
U televize ani na stadionu nebylo na první pohled zřejmé, že celé akci nejspíš předcházel drobný ofsajd útočníka Füllkruga, který střeleckou pozici po předchozím centru Müllera pro spoluhráče Musialu připravil. Zaskočeným fotbalistům to Taylor možná vysvětlil. Ale co chudáci lidi na tribunách, k nimž se tato informace nedostala?
Cítili křivdu.
Nadávali na celý svět.
Přitom stačilo, aby sudí aspoň gestem naznačil, proč se rozhodl, jak se rozhodl. Třeba už příště na Euru dostanou rozhodčí šanci své verdikty vysvětlovat přímo do mikrofonu, což by se zrovna v tuhle chvíli vážně šiklo.
Když pak na druhé straně střídající španělský záložník Merino gólem na 2:1 rozhodl o vyřazení domácí reprezentace, buďte si jistí, že se v ulicích Stuttgartu okolo stadionu nejčastěji ozývalo: „Za všechno může ten Angličan!“
Němcům ovšem paradoxně nejdřív spíš pomohl.
„Do zápasu vstoupil divně,“ všiml si i Karel Poborský, expert České televize. „Chvilku hru pustil, hráči se pokopali, Kroos mohl být po sedmi minutách venku...“
Loučící se záložník nejprve tvrdě skopnul Pedriho, který musel vzápětí střídat se zraněným kolenem. Pak došlápl Yamala, další hvězdičku z Barcelony, ale kartu ani tentokrát neostal. To až ve druhé půli, kdy stáhl Olma mířícího do přečíslení. Další faul zezadu na Oyarzabala mu však benevolentní Taylor opět prominul, což Španěly vytáčelo.
„Vždycky zápas na chvíli pustil a pak najednou tahal karty,“ kroutil hlavou Poborský, který Taylora dlouhé roky sleduje coby elitního sudího anglické ligy. I tam ale často chybuje – loni v listopadu ho komise za trest přeřadila do druhé nejvyšší soutěže, protože v Premier League odpískal vymyšlenou penaltu v zápase Wolverhamptonu s Newcastlem. On přitom minelu zopakoval i ve druhé lize, kde ho ani nemohl opravit VAR.
Zku....á ostuda, křičel Mourinho na sudího. Stříbro nechtěl, dal ho divákovi![]() |
Přesto dostal nominaci na evropský šampionát, kde byl ve skupinové fázi jako hlavní u kontroverzně odvolané branky Nizozemce Simonse v duelu s Francií (0:0). UEFA ho podržela.
A podle anglického experta na rozhodčí Dalea Johnsona z ESPN se Taylor zachoval správně i v prodloužení pátečního čtvrtfinále Eura, když – bez ohledu na předchozí (ne)ofsajd Füllkruga – nepískal penaltu pro Německo za ruku Cucurelly. Na sociální síti X, kde verdikty pravidelně vysvětluje, napsal: „Podle nejnovějších instruktážních videí UEFA o hře rukou se o provinění proti pravidlům nejedná. Ruka je podél těla, vertikálně, směřuje převážně dolů.“
Jenže taky zastavila střelu, která mířila přímo na bránu...
V osmifinále se hodně zlobili Dánové, kteří čelili pokutovému kopu proti Německu poté, co obránce Raum zblízka trefil do ruky běžícího obránce Andersena. Ten sice paži neměl u těla, ale po ráně ze dvou metrů mohl těžko jakkoli zareagovat.
Zajímavé je, že u videa tehdy i v pátek večer seděl anglický sudí Stuart Atwell, který tak minimálně dle aktuálních předpisů UEFA rozhodl správně v obou případech.
„Mám pocit, že z penalt a ze hry rukou především se stává materiál pro maturitní práce. Výkladů je tolik, že opravdu nerozumím, za co se má penalta pískat a za co ne,“ pronesl Poborský.
Není v tom sám.