Španělé vyhráli Euro po dvanácti letech, předtím triumfovali v roce 2008 a 1964. Nikdo jiný čtyři tituly nemá.
Letos v Německu ke zlatu došli stylem start – cíl. V úvodním duelu základní fáze smetli Chorvaty 3:0, pak zdolali obhájce z Itálie a na „herně skromném turnaji“ předváděli nejlepší fotbal.
ONLINEutkání jsme sledovali minutu po minutě |
Nejvíc se zapotili ve čtvrtfinále proti domácím Němcům, kdy museli do prodloužení. Pak si poradili s Francií a nakonec s Anglií. Poslední tři duely vyhráli shodně 2:1.
„Nemůžu být šťastnější, když vidím fanoušky a hráče. Vyhrál opravdový tým. Pro mě jsou naši hráči ti nejlepší na světě,“ prohlásil v euforii španělský kouč Luis de la Fuente.
Ve finále byli Španělé aktivnější, měli mnohem víc šancí. A když v nastavení přežili dvojitou superšanci Angličanů, mohli slavit. Po rohovém kopu nejdřív skvěle proti hlavičce Riceho zasáhl brankář Unai Simón, vzápětí dorážku Guéhiho z prázdné brány vyhlavičkoval Olmo. A Angličané schovali hlavy v dlaních.
„Jsem kvůli klukům úplně zničený, hráči byli neuvěřitelní,“ řekl do kamery televize ITV anglický kouč Gareth Southgate. „Myslím si, že Španělsko bylo na turnaji nejlepší, ale až do posledních sekund jsme byli ve hře o zlato.“
Vaše veličenstvo, tady je trofej. Španělé slaví: maximálka i výchovný pohlavek![]() |
Finále kontinentálního šampionátu nezvládli Angličané podruhé za sebou. Před třemi lety ve Wembley prohráli s Itálií na penalty. Na jakoukoli trofej z velkého turnaje tak čekají dál. Tu jedinou získali na domácím světovém šampionátu v roce 1966.
Rozhodl o tom střídající Oyarzabal. Drobný a mrštný útočník, který po hodině hry na hrotu nahradil urostlého kapitána Moratu, se v 86. minutě dostal před stopera Guéhiho, sklouzl se a vložil nohu do stříleného centru obránce Cucurelly.
Finále nabídlo zběsilý a atraktivní druhý poločas a kdyby vítězové za stavu 1:0 proměnili velké šance, na dramatický závěr asi vůbec nedošlo.
Nejmladší střelci fináleŠpanělský útočník Lamine Yamal se stal nejmladším hráčem, který kdy nastoupil ve finále Eura. Bylo mu sedmnáct let a jeden den. Jeho spoluhráč Nico Williams je zase druhým nejmladším střelcem finálových soubojů. Když skóroval proti Anglii, bylo mu 22 let a 2 dny. A stejný zápas přinesl i čtvrtého nejmladšího střelce, anglický útočník Cole Palmer vyrovnával na 1:1. Nejmladší střelci finále Eura |
Zato první poločas nestál za nic. Ne, že by nudil úplně, ale nic zásadního se v něm nestalo.
Jedna střela na bránu a to ještě z úhlu, když se do míče položil Foden. Jednu sraženou ránu likvidoval i na druhé straně anglický brankář Pickford.
Španělé drželi míč, nízko postavenou obranu Anglie trpělivě obehrávali. I hrotový útočník Kane se snažil dostat vždy pod míč.
Postupně se hra vyrovnávala, byl to boj o každý metr. Kapitáni Morata s Kanem v soubojích přitvrdili, až obdrželi žluté karty.
Španělé se nemohli dostat přes urputnou obranu, i proto to zkusili dlouhými míči, což jim není vlastní. Centry jim nevycházely, buď trefily prvního protivníka nebo byly přetažené.
K ničemu se dlouho nedostali křídelníci Yamal s Williamsem.
Angličané využívali každého zisku míče k rychlým protiakcím, některé vyhlížely i slibně, ale soupeřovi obránci pokaždé včas zakročili.
Zápasu pak pomohl gól po minutě druhého poločasu. Po rozehrání Španělé soupeři nepůjčovali míč, několikrát si ho vyměnili. Zásadní krok udělal čerstvě sedmnáctiletý Yamal, nejmladší hráč v historii finále. Vyhnul se dvěma protihráčům a přihrál přes celé pokutové území. Dobíhající Williams střílel z první pod padajícím anglickým brankářem.
V následujících deseti minutách mohli Španělé finále rozhodnout. Po vtipných narážečkách a přihrávkách do vápna však Olmo a Williams stříleli mimo, Yamal už z výhodných pozic bránu trefil, ale Angličany podržel Pickford.
Jeho zákrok v 65. minutě proti přízemnímu obstřelu byl naprosto klíčový, protože zanedlouho střídající Palmer vyrovnal. Pokud by Španělé vedli o dvě branky, sotva by Angličané našli sílu na vyrovnání.
Ale díky Pickfordovi zůstali ve hře. A v 72 minutě se radovali. Palmer byl na hřišti sotva tři minuty, když po akci Saky mu Bellingham dal míč proti noze. Na přízemní umístěnou ránu Unai Simón nedosáhl.
Když Yamal v 82. minutě znovu nevyzrál na Pickforda, zdálo se, že finále dospěje do prodloužení. Ale čtyři minuty před koncem byl proti Oyarzabal.
U. Simón - D. Carvajal, R. Le Normand (83. F. Nacho), A. Laporte, M. Cucurella - Rodri (46. M. Zubimendi), D. Olmo, F. Ruiz - L. Yamal (89. M. Merino), Á. Morata (67. M. Oyarzabal), N. Williams
J. Pickford - K. Walker, J. Stones, M. Guéhi - B. Saka, K. Mainoo (70. C. Palmer), D. Rice, L. Shaw - P. Foden (89. I. Toney), H. Kane (61. O. Watkins), J. Bellingham
F. López, Á. Remiro, D. Vivian, A. Grimaldo, Á. Baena, F. Torres, M. Zubimendi, M. Oyarzabal, M. Merino, D. Raya, J. Navas, F. Nacho, Joselu
A. Gordon, O. Watkins, L. Dunk, E. Konsa, A. Wharton, E. Eze, C. Gallagher, D. Henderson, J. Bowen, A. Ramsdale, C. Palmer, I. Toney, T. Alexander-Arnold, K. Trippier, J. Gomez
Rozhodčí: F. Letexier - C. Mugnier , M. Rahmouni
Přejít na on-line reportáž