Zraněný Karim Benzema děkuje při odchodu ze hřiště fanouškům.

Zraněný Karim Benzema děkuje při odchodu ze hřiště fanouškům. | foto: AP

Fotbalisté Francie porazili Bulharsko, zranil se jim ale Benzema

• 0
Fotbalisté Francie zvítězili v generálce na mistrovství Evropy nad Bulharskem 3:0, utkání v Paříži ale kvůli zranění kolene nedohrál útočník Karim Benzema. Ze hřiště odešel už v prvním poločase krátce poté, co se gólově prosadil Antoine Griezmann. Po přestávce přidal další dva góly Olivier Giroud. "Les Bleus" vyhráli šestý z posledních sedmi duelů a počtvrté za sebou neinkasovali. V dalších zápasech remizovalo Polsko s Islandem 2:2 a Maďarsko s Irskem 0:0.

Francouzští svěřenci Didiera Deschampse chtěli proti Bulharům navázat na poslední vítězství nad Walesem 3:0 a navzdory houževnatě bránícímu soupeři si už v úvodu vypracovali řadu šancí. Benzema ani Mbappé se ale neprosadili, až ve 29. minutě udeřil třetí útočník Griezmann. Položil se do centru z levé strany a precizními nůžkami poslal favorita do vedení. Byla to jeho 37. branka v reprezentaci.

Radost domácího týmu potom pokazilo zranění Benzemy, který musel sedm minut před přestávkou vystřídat. Ale favorit ani ve druhé půli nepolevil a po hodině hry byl například poměr střel 15:0 v jeho prospěch. Pojistky ale přidal až v závěru Giroud, který nejprve v 83. minutě zužitkoval centr Pavarda a poté ještě využil další přihrávku Ben Yeddera. Útočník Chelsea v národním týmu vstřelil už 46 branek a jen pět zásahů ho dělí od nejlepšího reprezentačního střelce Thierryho Henryho.

Remízu těsně před koncem naopak zachránili fotbalisté Polska. S Islandem dvakrát prohrávali, ale v 88. minutě vyrovnal střídající Karol Šwiderski. Útočník Soluně se prosadil po pouhých sedmi minutách na hřišti, poté co vystřídal kanonýra Roberta Lewandowského. Poláci navázali na předchozí remízu z přípravného duelu s Ruskem (1:1) a prohráli letos jen jeden z pěti duelů. Do vrcholného turnaje vstoupí 14. června utkáním se Slovenskem. V základní skupině E ještě vyzvou Španělsko a Švédsko.

Maďaři v Budapešti po předchozím vítězství v přípravě 1:0 nad Kyprem neinkasovali podruhé za sebou. Euro zahájí 15. června proti Portugalsku, dále je čekají Francie a Německo.

Polsko - Island 2:2 (1:1)

Branky: 34. Zieliński, 88. Swiderski - 26. Gudmundsson, 47. Bjarnasson. Rozhodčí: Berke (HUN) – Tóth (HUN), Buzás (HUN). ŽK:47. Krychowiak - 43. Baldursson.

Polsko Szczęsny – Kędziora, Glik, Dawidowicz, Puchacz (80. Rybus) – Frankowski (64. Placheta), Moder, Krychowiak (64. Linetty), Zieliński (46. Kozlowski)– Lewandowski (C)(81. Świderski), Świerczok (58. Jóźwiak)

Island Rúnarsson (46. Kristinsson) – Sampsted, Hermannsson, Birkir Bjarnason, Thórarinsson – Gunnarsson (C) (87. K. Thórdasson)– Anderson (74. Eyjólfsson), Baldursson (78. S. Thórdasson), Brynjar Bjarnason, Gudmundsson (90+2 Thórsteisson) – Bödvarsson (84. Gudjohnsen)

Maďarsko - Irsko 0:0 (0:0)

Rozhodčí: D. Stefanski – D. Golis, A. Kupsik. ŽK:72. At. Szalai.

Maďarsko Gulácsi (63. Bogdán) – Kecskés, Orbán, At. Szalai – Bolla (46. Lovrencsics), Kleinheisler (63. Négo), A. Nagy, Schäfer, Fiola (79. Hahn) – Szalai (C) (89. Schön), R. Varga (46. K. Varga).

Irsko Bazunu (46. Kelleher) – Doherty, O ́Shea, Egan (C), McClean (85. Manning) – Cullen, Hourihane (56. Molumby) – Knight (89. Ogbene), Parrott (56. Horgan), Duffy – Idah (89. Collins).

Španělsko - Litva 4:0 (2:0)

Branky: 3. Guilamón, 24. Díaz, 54. Miranda, 73. Puado. ŽK:45+2. Černych, 50. Verbickas.

Španělsko Fernández (68. Martínez) – Gil, Mingueza, Guilamón, Cucurella (C) (46. Miranda) – Villar (74. Beltrán), Zubimendi (53. Puado), García (53. Blanco) – Díaz, Ruiz, Gil (46. Pozo)

Litva Švedkauskas – Mikoliunas (C) (46. Gašpuitis), Beneta, Girdvainis, Vaitkunas – Megelaitis, Šimkus (71. Lacickas) – Novikovas (75. Dubickas), Golubickas (71. Eliošius), Verbickas (62. Dapkus) – Černych (46. Petravičius)

Francie - Bulharsko 3:0 (1:0)

Branky: 29. Griezmann, 83. Giroud, 90. Giroud. Rozhodčí: A. Sidiropoulos. ŽK:48. Despodov.

Francie Lloris (C) – Pavard, Varane, Kimpembe, Hernandez (46. Digne) – Kante (65. Lemar) – Pogba, Tolisso (84. Sissoko) – Griezmann (66. Dembele) – Mbappe (84. Ben Yedder), Benzema (41. Giroud).

Bulharsko Naumov – Božikov (C), Antov, P. Hristov, Turicov (71. Karageren) – Jankov (71. A. Hristov), Krajev (58. Cvetanov), Čočev (52. Vitanov), I. Ilijev – Despodov (58. D. Ilijev), A. Ilijev (58. Minčev).

Další přípravné zápasy

Kosovo - Guinea 1:2 (0:0)

Branky: 90+3. Manaj - 60. Kouyate, 66. Kante. ŽK:42. Domgjoni, 78. Aslliani - 37. Conte.

Kosovo Bakaj – Bajselmani, Broja (76. Jashari), Daku (46. Manaj), Domgjoni, Hoxha (46. Balaj), Jashanica (46. Hajrulahu), Loshaj, Rrudhani (85. Buftiu), Thaqi, Topali (62. Asllani)

Guinea Keita – Camara, Cisse (73. Sylla), Conte (83. Mendes Moreira), Kane, Kante (82. Mara), Konate, Kouyate (61. Barry), Pogba, Sow, Sylla

Kamerun - Nigérie 0:0 (0:0)

ŽK:28. Malong - 64. Collins.

Kamerun Epassy – Bilong (60. Ngadeu-Ngadjui), Castelletto (73. Gouet), Dawa (60. Hongla), Djoum, Ganago, Choupo-Moting (55. Bahoken), Kunde Malong (60. Zambo Andre-Frank), Lea (81. Ako), Ngamaleu, Tolo

Nigérie Okoye – Awaziem, Collins (67. Ayomide), Iheanacho, Iwobi, Musa (79. Anayo), Ndidi, Onuachu (46. Moffi), Ozorwafor, Shehu, Simon