Sobota 8. května 2021, Den vítězství
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. května 2021 Den vítězství

Kam s Českem při losu Eura 2020? Většina míst ve skupinách je obsazená

  15:46
Přání fotbalové reprezentace před sobotním losem mistrovství Evropy 2020: vyhnout se skupině A, která se hraje v Baku. "A kdyby na nás vyšel Mnichov s Budapeští... Kvůli fanouškům, aby to měli blízko," poznamenal trenér Jaroslav Šilhavý.

Romexpo, multifunkční arena v Bukurešti přichystaná na los mistrovství Evropy 2020. | foto: Profimedia.cz

Trenéři národních mužstev, manažeři, nejvyšší funkcionáři z jednotlivých asociací se v sobotu sejdou v multifunkčním komplexu Romexpo v Bukurešti.

Během hodinového slavnostního ceremoniálu, který začne od 18.00, budou rozlosovány jednotlivé skupiny. Sledovat ho můžete v online reportáži.

Jedním z hráčů, kteří na podiu bude tahat míčky ze skleněných nádob, je i Karel Poborský, ambasador závěrečného turnaje.

Jelikož se Euro 2020 hraje ve dvanácti městech kontinentu, tak i los bude mít neobvyklý a komplikovaný scénář.

Rozdělení do košů

Koš 1: Belgie, Itálie, Anglie, Německo, Španělsko, Ukrajina

Koš 2: Francie, Polsko, Švýcarsko, Chorvatsko, Nizozemsko, Rusko

Koš 3: Portugalsko, Turecko, Dánsko, Rakousko, Švédsko, Česko

Koš 4: Wales, Finsko, vítěz play-off Ligy národů A, vítěz play-off Ligy národů B, vítěz play-off Ligy národů C, vítěz play-off Ligy národů D

Spíš než o los půjde o dosazení jistých i nejistých účastníků do šesti skupin, z nichž se každá hraje ve dvou určených městech.

„Nechci spekulovat, jestli je Baku největší strašák, ale já si přeju, aby byl los co nejatraktivnější pro české fanoušky. Vybírat si podle soupeřů sportovně nemá cenu, protože tím si jen přivoláme potíže,“ poznamenal předseda asociace Martin Malík.

Do Bukurešti odcestoval už v pátek na kongres Evropské fotbalové unie (UEFA), v sobotu za ním na samotný los dorazí trenér Jaroslav Šilhavý a reprezentační manažer Libor Sionko.

Devět ze čtyřiadvaceti účastníků šampionátu už ví, v které skupině, v jakém městě a v jakém pořadí odehraje zápasy základní části. Mezi ty ostatní, kteří jsou v napětí, patří i Češi.

Ti však mají také několik jistot: netýkají se jich petrohradsko-kodaňská skupina B, v níž už jsou pořadatelské země Rusko, Dánsko a také Belgie. Češi vědí, že nenarazí ani na Portugalsko, Turecko, Švédsko a Rakousko, s kterými sdílejí třetí výkonnostní koš.

Rozdělení do skupin

možné varianty při losu

SKUPINA A (Řím, Baku): Itálie, Francie/Polsko/Švýcarsko/Chorvatsko, Portugalsko/Turecko/Rakousko/Švédsko/Česko, Finsko/Wales

SKUPINA B (Petrohrad, Kodaň): Belgie, Rusko, Dánsko, Finsko/Wales

SKUPINA C (Amsterdam, Bukurešť): Ukrajina, Nizozemsko, Portugalsko/Turecko/Rakousko/Švédsko/Česko, vítěz play off Ligy A nebo Ligy D

SKUPINA D (Londýn, Glasgow): Anglie, Francie/Polsko/Švýcarsko/Chorvatsko, Portugalsko/Turecko/Rakousko/Švédsko/Česko, vítěz play off Ligy C

SKUPINA E (Bilbao, Dublin): Španělsko, Francie/Polsko/Švýcarsko/Chorvatsko, Portugalsko/Turecko/Rakousko/Švédsko/Česko, vítěz play off Ligy B

SKUPINA F (Mnichov, Budapešť): Německo, Francie/Polsko/Švýcarsko/Chorvatsko, Portugalsko/Turecko/Rakousko/Švédsko/Česko, vítěz play off Ligy A nebo Ligy D

Poznámka: Tučně vyznačené země mají jistotu

Los tak Čechům určí dva nebo tři z ostatních dvanácti jistých účastníků. Poslední čtyři postupující vzejdou až z březnového play off Ligy národů. I proto je losovací akt tak složitý.

Co všechno se tedy v sobotu večer v Bukurešti bude řešit?

Evropská fotbalová unie (UEFA) rozdělila mužstva do čtyř výkonnostních košů podle výsledků nedávno skončené kvalifikace. Všechny země z nejvyššího koše už vědí, do které základní skupiny patří.

Itálie, Anglie, Španělsko a Německo jako pořadatelé hrají všechna tři utkání ve svých pořadatelských městech v Římě (skupina A), v Londýně (skupina D), v Bilbau (skupina E) a v Mnichově (skupina F).

Belgie byla automaticky zařazena k Rusku a Dánsku do petrohradsko-kodaňské skupiny B, protože v ní z politických důvodů nemohla být Ukrajina, zbývající tým prvního koše. Na Ukrajinu tak zbyla skupina C, kterou hostí Amsterdam s Bukurešťí a jistým členem už je Nizozemsko z druhého koše.

Play off Ligy národů

Liga A: Island - Rumunsko, Bulharsko - Maďarsko
Liga B: Bosna - Severní Irsko, Slovensko - Irsko
Liga C:: Skotsko - Izrael, Norsko - Srbsko.
Liga D: Gruzie - Bělorusko, Severní Makedonie - Kosovo

Semifinále 26. března 2020, finále 31. března 2020.

Už dřív bylo rozhodnuto, že pořadatelské země odehrají minimálně dvě utkání základní skupiny doma. Podle výsledků kvalifikace je jisté, že Itálie, Anglie, Španělsko, Německo a Nizozemsko budou mít domácí prostředí dokonce ve všech třech duelech základní fáze. O pořadatelství souboje Dánsko - Rusko rozhodl los, protože obě země z jedné pořadatelské skupiny si vybojovaly postup přímo z kvalifikace. Třikrát doma bude hrát Dánsko.

Ve druhém koši jsou vedle Nizozemska (skupina C) a Ruska (skupina B) také Francie, Polsko, Švýcarsko a Chorvatsko. Tyto týmy se budou losovat a žádné restrikce neplatí.

Z třetího koše zná svou skupinu Dánsko (skupina C), ostatní týmy Portugalsko, Turecko, Švédsko, Rakousko a Česko čekají, kam je los přiřadí.

Pořadí zápasů na Euru

Řím, Kodaň, Amsterdam, Londýn, Bilbao, Mnichov
1. pozice ve skupině vs 2. pozice ve skupině, 1. vs 3., 1. vs 4 (číslo 1 má Itálie, Dánsko, Nizozemsko, Anglie, Španělsko, Německo)

Baku, Petrohrad, Bukurešť, Glasgow, Dublin, Budapešť
3. vs 4., 2. vs 4., 2. vs. 3. (číslo 4 má Rusko)

Ve čtvrtém koši jsou Wales s Finskem, poslední koš je také určen pro čtyři vítěze play off Ligy národů. Ale už před losem je jisté, že vítěz Ligy národů B půjde na Euru do skupiny E, kterou vedle Bilbaa hostí i Dublin a jedním z účastníků play off je Irsko.

Stejně tak vítěz Ligy národů C je při losu automaticky přiřazen ke skupině D, protože vedle Londýna ji hostí i Glasgow a účastníkem play off je Skotsko.

Zároveň je jisté, že vítězové Ligy národů A a D půjdou do skupiny C, nebo do skupiny F podle toho, jestli z nich postoupí Rumunsko (hostitelské město Bukurešť), nebo Maďarsko (Budapešť). To se určí definitivně až 1. dubna 2020. Když Rumuni nepostoupí, vítěz Ligy národů A bude hrát v Budapešti.

Wales a Finsko, jediní jistí ze čtvrtého koše, půjde do skupiny A nebo B, jiná možnost není.

„Ať už los dopadne jakkoli, věřím, že nás fanoušci podpoří všude. Věřím, že i když nás los pošle do ne úplně ideální destinace, tak si tam stejně cestu najdou. Ale kdybychom se dostali do skupiny s Mnichovem a Budapeští, bylo by to pro ně nejjednodušší,“ poznamenal reprezentační kouč Šilhavý.

„Soupeře si těžko vyberete. V prvním i druhém koše jsou všichni silní. A ze čtvrtého bych si nepřál Kosovo s kterým jsme hráli v kvalifikaci a bylo pro nás nepříjemné.“

Vyřazovací fáze Eura 2020

Osmifinále od 27. do 30. června, každý den dvě utkání (Londýn, Bilbao,  Amsterdam, Budapešť, Kodaň, Bukurešť, Glasgow, Dublin).

Čtvrtfinále 3. a 4. července, každý den dvě utkání (Baku, Řím, Petrohrad, Mnichov)

Semifinále 7. a 8. července v Londýně

Finále 12. července v Londýně

Samotný los začne tím, že se každému koši určí pozice ve skupině, která je důležitá pro pořadí zápasů. Pak se losují země. Jenže například u prvního koše je to dané, pořadatelské země mají číslo 1, protože mají zajištěny tři zápasy doma. Jedničku má i Dánsko (B1) z třetího koše a Nizozemsko (C1) z druhého koše.

Každopádně z toho vyplývá, že z celkových čtyřiadvaceti účastníků je místo ve skupinách předem přiděleno třinácti.

Pořadí zápasů podle čísel je dopředu rovněž určené. Země, které dostane pro pořadí zápasů číslo 3, bude mezi městy cestovat. Pokud by Češi dostali trojku a pak byli nalosováni do skupiny A (Řím, Baku), první duel odehrají v Ázerbájdžánu. Pak poletí do Říma a na třetí zase zpátky do Baku.

  • Nejčtenější

Černošská kvóta splněna? Slavný brankář omylem poslal zprávu a v Hertě skončil

Ukliknul se na mobilním telefonu. Omylem poslal zprávu s rasistickým podtextem, která byla určena někomu jinému. A...

Třaskavý přestup ze Sparty do Slavie? Plavšič dohodu s mistrem popírá

Čerstvý fotbalový šampion republiky brzy získá novou posilu. A to zvučnou, překvapivou! Nebo ne? Do Slavie má namířeno...

Sparta - Slavia 0:3, boj o finále poháru byl jasnou záležitostí, dva góly Kuchta

I třetí fotbalové derby v soutěžním ročníku, celkově historicky 299., jednoznačně ovládli slávisté. V semifinále...

Provokace, direkt mezi oči, potvrzení moci, mazanost. Slavia dráždí Spartu

Když Slavia ukradne Spartě jednoho z nejzajímavějších fotbalistů, co je to? 1. Výborný byznys. 2. Mazaná strategie. 3....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia - Plzeň 5:1, mistrovský výkon, a to mohlo být gólů i víc

Fotbalisté Slavie potvrdili zisk mistrovského titulu ve velkém stylu. V utkání 30. ligového kola s Plzní od první...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Na Euro s šestadvaceti hráči, UEFA povolila širší nominace

Nominace národních mužstev na velký turnaj mění zavedené pořádky. Evropská fotbalová unie (UEFA) umožní reprezentačním...

Frappartová byla jako první ženská rozhodčí nominována na ME fotbalistů

Francouzská rozhodčí Stéphanie Frappartová byla jako první žena nominována na mistrovství Evropy fotbalistů. Na...

Limity pro fotbalové Euro padají, v Rusku i v Anglii chtějí více diváků

Evropská fotbalová unie UEFA plánuje zrušit svůj aktuální limit na počet diváků v hledišti, jenž je kvůli koronavirové...

Fotbalová reprezentace chce na Euru ukázat kuráž, má i videoklip od Tří sester

Fotbalová reprezentace přišla tři měsíce před startem mistrovství Evropy s novým sloganem, který má kromě odhodlání...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...