Portugalec Cristiano Ronaldo (v bílém) vede balon mezi lucemburskými hráči...

Portugalec Cristiano Ronaldo (v bílém) vede balon mezi lucemburskými hráči Laurentem Jansem (vlevo) a Davem Turpelem. | foto: AP

Anglie dala v Kosovu čtyři góly, postup si zajistil portugalský obhájce

• 5
Portugalští fotbalisté si výhrou 2:0 v Lucembursku jako sedmnáctý tým zajistili účast na Euru 2020. Úřadující mistři Evropy postoupili na šampionát posedmé za sebou, Cristiano Ronaldo vstřelil 99. reprezentační gól. Ve skupině B skončili Portugalci o tři body za první Ukrajinou, která remizovala v Srbsku 2:2. „Českou“ A skupinu zakončili Angličané vítězstvím v Kosovu 4:0, Češi na závěr podlehli v Bulharsku 0:1.

Ve skupině B skončili o tři body za první Ukrajinou, která remizovala v Srbsku 2:2.

Na mistrovství Evropy se představí 24 mužstev. Už dříve postoupily Česká republika, Anglie, Belgie, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Německo, Nizozemsko, Polsko, Rakousko, Rusko, Španělsko, Švédsko, Turecko a Ukrajina.

Portugalce dostal do vedení v 39. minutě Bruno Fernandes střelou z hranice vápna k tyči. Pojistku přidal v 86. minutě Ronaldo, jemuž tak chybí už jen jediný gól do reprezentační stovky.

Srbsko otevřelo skóre v deváté minutě zásluhou Dušana Tadiče z penalty. Hosté vyrovnali ve 32. minutě díky Romanu Jaremčukovi. Po přestávce vrátil domácímu týmu vedení Aleksandar Mitrovič, ale ve třetí minutě nastavení rozhodl o dělbě bodů Arťom Besedin. Ukrajina v kvalifikaci v osmi utkáních nenašla přemožitele.

Anglie v závěrečném kvalifikačním duelu zvítězila v Kosovu 4:0 a díky sedmému triumfu v osmi utkáních ovládla skupinu A o šest bodů před druhými Čechy. Vítězný gól zaznamenal ve 32. minutě záložník Harry Winks, pro něhož šlo o první trefu v dresu Albionu. O zbylé branky se mezi 79. a první minutou nastavení postarali kapitán Harry Kane, Marcus Rashford a Mason Mount.

Výběr kouče Garetha Southgatea nastřílel v tomto kalendářním roce 38 gólů, což je druhý nejlepší počin v dějinách Anglie. Pouze o jednu branku více dala v roce 1908.

Mistři světa Francouzi vyhráli v Albánii 2:0. O jejich plný bodový zisk se v prvním poločase postarali Corentin Tolisso a Antoine Griezmann. Didier Deschamps odkoučoval 100. utkání jako první trenér v historii Francie.

Francie vyhrála osmý z deseti zápasů a ovládla skupinu H o dva body před Turky, kteří si z Andorry odvezli výhru 2:0, o které taktéž rozhodli v úvodním dějství. Oba góly vstřelil útočník Enes Ünal. O čtyři body za Turky zaostal Island, jenž v Moldavsku triumfoval 2:1. Island bude o Euro bojovat v březnovém play off Ligy národů.

Skupina A

Kosovo - Anglie 0:4 (0:1)

Branky: 32. Winks, 79. Kane, 83. Rashford, 90+1. Mount. Rozhodčí: Gil – Sapela, Borkowski (vš. Polsko).

Kosovo Muric – Vojvoda, Rrahmani (C), Aliti, Kololli – Celina, Drešević, Valon Beriša (65. Halimi) – Hadergjonaj (73. Žegrova), Nuhiu (82. Rašani), Rašica.

Anglie Pope – Alexander-Arnold (84. Tomori), Maguire, Mings, Chilwell – Hudson-Odoi (59. Rashford), Winks, Rice, Sterling – Oxlade-Chamberlain (73. Mount) – Kane (C).

Lucembursko - Portugalsko 0:2 (0:1)

Branky: 39. B. Fernandes, 86. Ronaldo. Rozhodčí: Gil – Barbero, Nevado (všichni Španělsko). ŽK:7. Deville, 16. Chanot - 71. B. Silva.

Lucembursko Moris – Jans (C), Chanot, Gerson, Carlson – V. Thill (82. Joachim), Barreiro (74. Sinani), Skenderovic, Turpel (59. O. Thill) – Rodrigues, Deville.

Portugalsko Patrício – R. Pereira, J. Fonte, Rúben Dias, Guerreiro – B. Fernandes (90. Neves), Danilo, Pizzi (62. Moutinho) – Ronaldo (C), André Silva (71. Diogo Jota), B. Silva.

Srbsko - Ukrajina 2:2 (1:1)

Branky: 9. Tadić, 56. A. Mitrović - 32. Jaremčuk, 90+3. Besjedin. Rozhodčí: Madden – Roome, Stewart (vš. Skotsko). ŽK:34. Radonjić, 84. Kolarov - 8. Matvijenko.

Srbsko P. Rajković – Nikola Maksimović (76. Milivojević), Milenković, Kolarov (C), Rodić – Gudelj, Nemanja Maksimović – Tadić, Ljajić (69. Gaćinović), Radonjić (82. S. Milinković-Savić) – A. Mitrović.

Ukrajina Pjatov (C) – O. Karavajev, Matvijenko, Kryvcov, Mykolenko – Sydorčuk – Cygankov (77. Besjedin), Kovalenko (77. Šepeljev), Malinovskyj (88. Šachov), Jarmolenko – Jaremčuk.

Albánie - Francie 0:2 (0:2)

Branky: 8. Tolisso, 31. Griezmann. Rozhodčí: Vinčić – Klančnik, Kovačič (všichni SVN). ŽK:21. Hysaj - 26. Lenglet.

Albánie Beriša – Hysaj (C) (81. Traši), Djimsiti, Dermaku, Veseli – Bare, Gjasula, Lenjani – Qose (46. Memušaj) – Manaj, Balaj.

Francie Mandanda – Varane (C), Lenglet, Kimpembe – Dubois (88. Pavard), Moussa Sissoko, Tolisso, F. Mendy (75. Digne) – Griezmann – Ben Yedder (85. Fékir), Giroud.

Andorra - Turecko 0:2 (0:2)

Branky: 17. Ünal, 21. Ünal. Rozhodčí: Kružliak – Somoláni, Hancko (všichni Slovensko). ŽK:43. Lima, 51. Llovera, 77. Vales - 53. K. Ayhan.

Andorra J. Gómes (87. Pol) – San Nicolás, Lima (C), Llovera, Cervós – Clemente (86. Jordi Rubio), Vales, Rebés, C. Martínez – A. Martínez, Aláez (71. V. Rodríguez).

Turecko Çakır – K. Ayhan, Demiral (80. Çetin), Kabak – Sangaré, Kutucu (85. Kilinc), Tufan, Çalhanoğlu (C) (60. Özcan), Bayram – Yazıcı, Ünal.

Moldavsko - Island 1:2 (0:1)

Branky: 56. Milinceanu - 17. B. Bjarnason, 65. G. Sigurdsson. ŽK:34. Crăciun, 49. Rață, 76. Ionita - 19. B. Bjarnason, 64. G. Sigurdsson, 90+4. Fridjónsson.

Moldavsko Koșelev – Crăciun, Armaș (C), Focşa – Rață, Ionita, Carp (90. A. Cojocari), S. Platica – Milinceanu (60. Damascan), Gînsari, Cociuc.

Island Halldórsson – Pálsson, Ingason, R. Sigurdsson, A. Skúlason – Sigurdsson, B. Bjarnason (87. Magnússon), G. Sigurdsson (C), Anderson (55. Fridjónsson) – Bödvarsson, Sigthórsson (29. Kjartansson).