Pátek 22. ledna 2021, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. ledna 2021 Slavomír

Los Eura 2020: Češi nejdou k Rusku, Belgii ani Dánsku, Ukrajina hraje s Nizozemci

  10:59aktualizováno  22. listopadu 13:10
Fotbalové mistrovství Evropy už zná takřka kompletní složení jedné ze šesti skupin. Výsledky kvalifikace, složitý systém turnaje, práva hostitelských zemí na domácí prostředí a různé restrikce poslaly do skupiny B Rusko, Dánsko a poslední hrací den i Belgii. Samotný los závěrečného turnaje se uskuteční 30. listopadu v Bukurešti.

Pohár pro vítěze mistrovství Evropy v kongresovém centru v Dublinu, kde se losuje kvalifikace. | foto: Reuters

Fotbalové mistrovství Evropy 2020 vypukne v pátek 12. června v Římě v 21.00 a jedním z aktérů úvodního duelu bude Itálie.

To byla první z jistot šampionátu po říjnových kvalifikačních zápasech. A po listopadových se přidaly další.

Euro zná už dvacet účastníků. Itálie, Španělsko, Belgie, Rusko, Polsko, Ukrajina si postup si zajistily s předstihem v říjnových duelech.

V listopadu kolo před koncem slavila Francie, Turecko, Anglie a také Česko, které v přímém souboji o druhou příčku zdolalo Kosovo. Další den získaly jistotu skandinávské země Švédsko a Finsko, které postoupilo na svůj první vrcholný turnaj v historii. V sobotu 16. listopadu měly odpracováno Německo, Nizozemsko, Chorvatsko a Rakousko. 

Play off Ligy národů

Liga A: Island - Rumunsko, Bulharsko - Maďarsko

Liga B, semifinále: Bosna - Severní Irsko, Slovensko - Irsko

Liga C, semifinále: Skotsko - Izrael, Norsko - Srbsko.

Liga D, semifinále: Gruzie - Bělorusko, Severní Makedonie - Kosovo

Semifinále 26. března 2020, finále 31. března 2020.

V neděli v posledním kole uhrál potřebné vítězství nad Lucemburskem obhájce z Portugalska. V pondělí 18. listopadu se přidaly Dánsko a Švýcarsko.

A jako poslední si účast zajistil Wales, který v přímém souboji zdolal Maďarsko. To dostane druhou šanci v Lize národů stejně jako Slovensko, kterému na Wales chyběl jediný bod.

Zbývají čtyři místa, o nichž se rozhodne až v březnu 2020 v play off Ligy národů.

Závěrečný turnaj poprvé v historii nepořádá jedna či dvě země, ale hrát se bude od Španělska přes Velkou Británii až po Ázerbájdžán.

Evropská fotbalová unie (UEFA) neobvyklý model turnaje zvolila na počest šedesátého výročí prvního kontinentálního šampionátu.

Dvanáct měst v jedenácti státech, čtyřiadvacet národních mužstev v šesti skupinách po čtyřech.

Už teď je jisté, že Itálie odehraje tři zápasy v základní části na Olympijském stadionu v Římě. Dalším hostitelským městem skupiny A je Baku, domácí Ázerbájdžán se na Euro neprobojoval.  Další účastníci skupiny A odehrají dvě utkání v Baku a jeden v Itálii.

Jistí účastníci Eura 2020

Česko, Anglie, Francie, Turecko, Belgie, Itálie, Polsko, Španělsko, Rusko, Ukrajina, Německo, Nizozemsko, Chorvatsko, Rakousko, Švédsko, Finsko, Portugalsko, Švýcarsko, Dánsko, Wales

Pravidla pro nasazení do skupiny

UEFA už před losem stanovila několik podmínek, za jakých budou reprezentace hostitelských zemí i další týmy nasazeny a vylosovány do jednotlivých skupin. 

Přednost mají mužstva, v jejichž zemi se Euro hraje. A to jak ta, která se kvalifikovala přímo, i ta, co mají možnost se na turnaj dostat z březnového play off Ligy národů.

Skupina B už zná dva účastníky a nejspíš i třetího.

Jako první v ní bylo Rusko, protože jedním z hostitelských měst je Petrohrad. V supermoderní aréně na Krestovském ostrově v deltě řeky Něvy odehraje minimálně dvě utkání.

Z kvalifikace postoupilo i Dánsko, takže půjde k Rusku, neboť skupina B se hraje rovněž v Kodani. Tam Dánové odehrají minimálně dvě utkání.

A los jen určí, v jakém z měst se uskuteční vzájemný souboj Rusů a Dánů.

A proč Belgie?

Rusko jako postupující z druhých míst bylo vloženo do skupiny B na pozici číslo dvě, protože podle výsledků kvalifikace dosáhlo na druhý výkonnostní koš.

Hostitelská města a rozdělení do skupin

Skupina A: Řím a Baku
Jistý účastník:
Itálie

Itálie odehraje všechna tři utkání na Olympijském stadionu v Římě. Její úvodní duel je zahajovacím utkáním šampionátu 12. června od 21.00. Ostatní, zatím neznámí účastníci skupiny A, hrají dvakrát v Baku a k souboji s Itálií pocestují do Říma.

Skupina B: Petrohrad a Kodaň
Jistí účastníci:
Belgie, Rusko, Dánsko

Rusko má zajištěna minimálně dvě utkání v Petrohradu. Dánsko zase bude hrát dvakrát v Kodani. O dějišti vzájemného duelu Rusko - Dánsko rozhodne los. Pokud poslední hrací den kvalifikace nepřinese selhání Nizozemska či Německa, ve skupině B bude i Belgie.

Skupina C: Amsterdam a Bukurešť
Jistí účastníci:
Ukrajina, Nizozemsko

Nizozemci mají jistotu všech tří zápasů  v Amsterdamu. Rumuni totiž z kvalifikace nepostoupí, ale čeká je play off Ligy národů. Pokud ho zvládnou, budou hrát dvakrát v Bukurešti a proti Nizozemsku nastoupí v Amsterdamu.

Skupina D: Londýn-Wembley a Glasgow-Hampden Park
Jistý účastník:
Anglie, vítěz Ligy C (Skotsko, Izrael, Norsko, Srbsko)

Anglie zdolala v 7. kole Černou Horu 7:0 a je vítězem kvalifikační skupiny A před Českem. Zajistila si postup a tři utkání na Euru doma ve Wembley. Skotsko čeká play off Ligy národů. Pokud ho zvládne, odehraje dvě utkání v Glasgow. Třetí by hrálo ve Wembley. Pokud Skotsko neuspěje, jeho pozice získá jeho přemožitel, resp. vítěz Ligy C.

Skupina E: Bilbao a Dublin
Jistý účastník:
Španělsko, vítěz play off Ligy národů B (Slovensko/Irsko/Bosna/Severní Irsko)

Španělsko má jistotu tří zápasů na Sam Mamés v Bilbau. Irsko jde do play off Ligy národů, pokud uspějí, pak by Euro doma v Dublinu hráli jen dvakrát a k třetímu duelu by museli do Španělska.

Skupina F: Mnichov a Budapešť
Jistý účastník:
Německo

Německo všechny tři utkání základní skupiny odehraje doma v Mnichově. Maďaři jdou do play off Ligy národů  a když uspějí, doma na novém stadionu v Budapešti odehrají dvě utkání.

Dánsko postoupilo rovněž z druhé příčky, ale jeho výsledky ho poslaly až do třetího koše, takže bylo do skupiny B vloženo na pozici číslo tři. Takže ze třetího koše už tam nemůže jít nikdo, čili ani Češi.

Zbývá tedy tým z posledního koše a ten z prvního, což jsou nejvýše nasazená mužstva. A mezi nimi zůstala jen dvě, jejichž země Euro nepořádá: Belgie a Ukrajina. Jelikož Ukrajina nemůže hrát v Rusku z politických důvodů, půjde do petrohradsko-kodaňské skupiny právě Belgie. Ta už hrála s Ruskem v kvalifikaci a dvakrát jasně zvítězila. 

Jako poslední to mohla změnit kvalifikační skupina C. Ale Němci i Nizozemci svá závěrečná utkání vyhráli. Němci uhájili první příčku, čímž z prvního koše vyšoupli Francii. Ta půjde při losu do druhého koše stejně jako Nizozemci.

Ukrajina bude zařazena do amsterdamsko-bukurešťské skupiny C, protože všechny ostatní týmy z prvního koše jsou zároveň pořadatelé, kteří obsadili pozice 1 ve svých skupinách.

Restrikce z politických důvodů

Zařazení Ukrajiny k Rusku brání tzv.  restrikce, které UEFA nazývá „politické důvody“. K Rusku nemůže do skupiny ani Kosovo, pokud se tam probojuje z Ligy národů.

Dále platí, že pokud by postoupila Arménie (už je vyřazena), tak nemůže hrát ve skupině A, kterou hostí ázerbájdžánské Baku. Kosovo nemůže hrát nejen v Rusku, ale nemůže být společně ve skupině s Bosnou a Srbskem. Obě země čeká play off Ligy národů.

A kdyby náhodou postoupil Gibraltar, nepůjde ke Španělsku.

Složení dalších skupin

Ve skupině C je domácím týmem Nizozemsko, odehraje tři utkání v Amsterdamu. Druhým hostitelským městem céčka je Bukurešť. Pokud se Rumuni probojují na Euro 2020 z Ligy národů, odehrají ve svém hlavním městě dvě utkání a ke třetímu proti Nizozemsku poletí do Amsterdamu.

Anglie je nasazená do skupiny D, která se odehraje v Londýně a v Glasgow. Jelikož Skotsko z kvalifikace nepostoupilo, ale bude hrát play off Ligy národů, tak Anglie má jistotu, že ke všem utkáním v základní skupině nastoupí ve Wembley.

Druhým účastníkem skupiny D je vítěz play off Ligy C, kterou hrají právě Skotové.

Španělé zase odehrají tři utkání v Bilbau, protože jejich „konkurent“ ve skupině E Irsko z kvalifikace nepostoupilo a čeká ho play off Ligy národů. Pokud uspěje, dvě jeho utkání šampionátu uvidí Dublin, druhé z hostitelských měst skupiny E. Ke třetímu by Irové cestovali do Bilbaa.

Skupina F zná jednoho účastníka, kterým je Německo. Doma v Mnichově nastoupí ke všem třem utkáním. Druhým z hostitelských měst skupiny F je Budapešť. Maďaři nezvládli rozhodující duel ve Walesu, kde potřebovali vyhrát. Podlehli a čekají je opravy v play off Ligy národů.

Pro národní mužstva, jejichž země zápasy Eura hostí a je čeká dodatečná možnost o postup v Lize národů, je tu další zvláštnost.

Při listopadovém losu v Bukurešti bude UEFA pro ně držet místo v jednotlivých skupinách. Je jisté, že budou držet místa ve skupiny C a ve skupině E, protože Rumunsko a Maďarsko hrají stejnou úroveň play off Ligy národů. V březnu tak může dojít k přelosování skupiny.

Play off Ligy národů zná všechny účastníky a dvojice pro semifinále.

Vyřazovací fáze Eura 2020

Osmifinále od 27. do 30. června, každý den dvě utkání (Londýn, Bilbao,  Amsterdam, Budapešť, Kodaň, Bukurešť, Glasgow, Dublin).

Čtvrtfinále 3. a 4. července, každý den dvě utkání (Baku, Řím, Petrohrad, Mnichov)

Semifinále 7. a 8. července v Londýně

Finále 12. července v Londýně

Při losu samotného Eura 30. listopadu budou reprezentace rozděleny do čtyř výkonnostních košů po šesti týmech. V prvním je šest vítězů kvalifikačních skupin, kteří jsou zároveň nejvýš v dlouhodobého žebříčku.

Druhý koš tvoří zbývající čtyři vítězové skupin a dva nejlepší týmy z druhých míst opět podle rankingu. Do třetího koše bude nasazeno dalších šest mužstev z druhých míst kvalifikace a do poslední koše zbývající dva týmy z druhých míst a čtyři místa jsou vyhrazená vítězům play off Ligy národů. 

Pokud dvě hostitelské země připadnou do jednoho koše, UEFA nasazení změní a týmy přesune.

Euro začne 12. června od 21.00 v Římě, finále je na programu 12. července od 21.00 v londýnském Wembley, které bude hostit i oba semifinálové zápasy a jedno osmifinále.

Další osmifinálová utkání se odehrají v Amsterdamu, Bilbau, v Budapešti, Kodani, Bukurešti, v Glasgow a Dublinu.

Čtvrtfinále připadlo Petrohradu, Mnichovu, Baku a Římu.

  • Nejčtenější

Rivalové spojili síly. Takový výzkum nelze akceptovat, řekly Sparta se Slavií

Na hřišti se vždycky pobijí, panuje mezi nimi víc než rivalita. Mezi sebou válčí i v zákulisí. Nejnovější výzkum...

Liga v ledním fotbale. Slavia otáčela, Slovácko je čtvrté. Sparta i Plzeň bez gólů

V neděli ve třech zápasech jen dva góly, za celý víkend dohromady pět remíz. Mrazivý úvod fotbalového jara zvládly...

Ostrava - Sparta 0:0, v třeskutém mrazu málo šancí, rozhodnout mohly oba týmy

Sparťanští fotbalisté dál nabírají ztrátu na vedoucí Slavii i druhý Jablonec. Ve svém úvodním ligovém utkání v roce...

Dám si do nosu cibuli a nic. Kolář o covidu i vztahu s Tvrdíkovou dcerou

Premium Začátek nového roku měl trávit na soustředění v Portugalsku, místo toho doma bojoval s covidem-19. Stejně jako řada...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia - Olomouc 3:1, mistr slaví i díky sporné penaltě, dva góly dal Kuchta

Slávističtí fotbalisté ve svém úvodním utkání nového roku herně neoslnili, ale zvítězili – v rámci 15. kola první ligy...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Euro pouze v jedné zemi? Češi počítají s původním plánem, rozhodnutí v březnu

Odložené fotbalové mistrovství Evropy by se v červnu a v červenci letošního roku mohlo uskutečnit pouze v jedné zemi....

Šilhavý: Kostra týmu není neměnná, nominaci nikdo nebude mít za odměnu

Šprtal angličtinu, nečekaný nadbytek volných chvil využil i na čas s vnoučaty. „A taky jsem se udržoval fit, abych byl...

DĚJINY EURA. 2016: Příběh hrdiny finále. Chtěl si vzít život, táta vraždil

Dal snad nejdůležitější gól v historii Portugalska a z neznámého útočníka se stal národním hrdinou. Jen se přiznejte:...

Program fotbalového mistrovství Evropy 2021 (11. června až 11. července)

Fotbalové mistrovství Evropy, o rok odložené, začne v pátek 11. června 2021 na Olympijském stadionu v Římě soubojem...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...