Čtvrtek 25. února 2021, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 25. února 2021 Liliana

DĚJINY EURA. 2000: Collina nesnáší Čechy! Jak penalta spustila averzi

  14:59
Byla to doba, kdy se fotbaloví fanoušci napříč Českem unisono shodli na společném nepříteli. Měl černý dres, hubenou postavu, holou hlavu, naběhlé žíly a v puse píšťalku. Lidé vytvářeli posměšné koláže s jeho obličejem, lepili si ho na zeď jako terč na šipky, vyprávěli o něm vtipy. A hlavně italského rozhodčího Pierluigiho Collinu hromadně obviňovali: To kvůli vám Češi vypadli na Euru 2000 v základní skupině!

Tomáš Řepka a Pierluigi Collina. Oba se znali už z italské ligy. Stoper mu vyčinil poté, co sudí v utkání s Nizozemskem odpískal proti Česku penaltu. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Tu situaci má dodnes řada fandů před očima, někteří ji pořád ještě neskousli a navždy budou tvrdit, že kontroverzní rozhodčí Česku hrubě ukřivdil. Pro toho, kdo by snad nevěděl, krátké ohlédnutí:

Ne, Collinovi nikdy neodpustím. Šedesátník Chovanec vzpomíná

Hraje se poslední minuta zápasu českého týmu s Nizozemskem a vypadá to, že oba týmy si na startu mistrovství rozdělí body za remízu 0:0.

Po mizerném prvním poločase, ve kterém jen odkopávali, jsou Češi ve druhé půli k nepoznání. Najednou silného soupeře přehrávají, tlačí se do šancí, ke gólu mají několikrát blizoučko: Poborský míjí prázdnou bránu, Nedvěd trefuje tyč, Koller břevno.

Remíza skoro vypadá jako neúspěch, ale proti nabušeným Nizozemcům se ve skupině smrti s Francií a Dánskem bude počítat. Po parádním výkonu ve druhém poločase navíc stoupne sebevědomí, takže se Češi třeba odrazí k podobné senzaci, jakou bylo stříbro z Anglie před čtyřmi lety.

Dějiny Eura

Šedesát let platilo, že se fotbalové mistrovství Evropy koná každé čtyři roky. Když pandemie koronaviru pravidelný cyklus narušila, je ideální čas připomenout kapitoly z historie šampionátu v seriálu, který připravují redaktoři iDNES.cz.

1960: Delaunayho sen, ukradená čepice a politická fraška

1964: Průjem po posvícení. Jak šampioni z Chile vyhořeli

1968: Hlavně nacvičit los! Když o finále rozhoduje hod mincí

1972: Achtung, der Bomber! Když Müller rozstřílel Evropu

1976: Ondrušova penalta ze dvou kroků a potlesk od Císaře

1980: Proč Panenka opět nezkusil dloubák? Byla by to drzost

1984: Nedostižný Platini. I díky gólu, který leckdo nechápal

1988: Van Basten králem. Padl gól, který popřel zákony fyziky

1992: Příběh finálového střelce. Hrál na přání umírající dcery

1996: Naštvaný Berger už balil tašku. Pak málem trefil zlato

2000: Collina nesnáší Čechy! Jak penalta spustila nenávist

Ale co to?

Dvě minuty před koncem do českého vápna letí centr z levé strany od Overmarse, balon se snaží doskočit útočník Ronald de Boer, ale po souboji s kapitánem Jiřím Němcem padá a Collina...

Ukazuje na bílý puntík uvnitř šestnáctky!

To snad ne! Jak mohl? Tohle a penalta? Zbláznil se? 

Hráči i fanoušci se chytali za hlavu, tahoun Pavel Nedvěd si před Collinu klekl a sepnul ruce, jako by ho chtěl zoufale prosit, aby rozhodnutí vzal zpátky. Marně. Frank de Boer penaltu s jistotou proměnil, Češi už vyrovnat nestihli, vztekali se a muž s vizáží Fantomase jim ještě z lavičky vyloučil náhradníka Látala.

„Dvakrát jsem dostal v italské lize červenou kartu, pokaždé když pískal on. Vím, že mě nemá rád, nemá rád ani Tomáše Řepku, nemá rád Čechy. O tom jsem přesvědčený,“ tvrdil Nedvěd trochu netakticky už před zápasem. „Doufám, že tentokrát se to nepotvrdí.“

Po utkání jen zoufale krčil rameny a smutné oči se mu leskly. 

„Bylo to něco strašného. Osmdesát osm minut pískal dobře a pak nás takhle zařízl. Penaltu viděl jen on, celý stadion byl stejně překvapený jako my,“ sypal ze sebe nazlobeně. „Čekal jsem od Colliny všechno, ale tohle ne. To mi neměl dělat. Je to jedna z nejhorších věcí, které mě kdy ve fotbale potkaly.“

Pravda je, že Collina celou dobu zápas řídil suverénně. Vystupoval tak, jak ho všichni znali: neschovával se, nešetřil ráznými gesty a když si všiml, že se stoper Řepka až příliš dlouho a horlivě dohaduje s nizozemským raplem Davidsem, přiběhl mu domluvit doslova čelo na čelo.

Také při penaltovém rozhodnutí jednal okamžitě - bez průtahů pískl a ukázal na puntík. Celé Česko bylo zlostí bez sebe, ale s odstupem dvaceti let je třeba uznat: Collina nepřekročil své pravomoci a jednal v souladu s pravidly.

Němec soupeře skutečně viditelně zatáhl za dres a protože byl de Boer ve výskoku, byla jeho natažená ruka a napnutý kus látky krásně vidět. Nizozemec rozhodně svůj pád okatě přifilmoval, ale i komise rozhodčích se za Collinu postavila a prohlásila: Penaltu nařídil zcela správně.

PENALTA?! Nizozemský reprezentant Ronald De Boer (uprostřed) padá po souboji s...

PENALTA?! Nizozemský reprezentant Ronald De Boer (uprostřed) padá po souboji s českým záložníkem Jiřím Němcem (vpravo) v pokutovém území. Sudí Pierluigi Collina následně odpískal pokutový kop, který De Boerův bratr Frank proměnil a rozhodl o vítězství 1:0.

Přesto se daly pochopit české nářky. Vždyť i Nizozemci si několikrát ve vápně přidrželi obra Kollera, tomu ale mohutná postava a chlapská čest nedovolily praštit sebou o zem. Zato de Boer situace využil a z italského sudího na pár týdnů vyrobil terč české zloby. 

Fanoušci mu nadávali do lebkounů, na další zápasy vyrobili desítky masek, které jeho vizáž karikovaly. Hráčům chodily faxem do hotelu stovky povzbuzujících básniček a vtipů, nenáviděný rozhodčí dostal přezdívku E.T. a hlavně se začaly rojit zaručené zprávy o tom, že si na Čechy už dávno zasedl.

Euro 2000

Vítěz: Francie
Nejlepší střelci: Savo Miloševič (Jugoslávie), Patrick Kluivert (Nizozemsko) - 5 gólů
Hvězdy turnaje: Blanc, Zidane, Henry (Francie), Nesta, Totti (Itálie), Kluivert (Nizozemsko), Nuňo Gomes (Portugalsko)
Zajímavost: Collinova penalta nebyla jedinou, o které se během šampionátu živě diskutovalo. Hodně vášní vzbudil i pokutový kop v prodloužení semifinálového zápasu Portugalska s Francií: Portugalec Abel Xavier zastavil střelu Wiltorda z velkého úhlu rukou a i když rakouský sudí Benkö nic nezpozoroval, slovenský kolega s praporkem Šramka mu napověděl, ať zapíská pokutový kop. Ten Zidane proměnil a nasměroval Francii do finále proti Itálii. Také druhý sporný penaltový verdikt komise rozhodčích posvětila.

Kromě dvou červených karet pro Nedvěda ukázal v Itálii jednu i Řepkovi, po dvou žlutých vymetl ze hřiště také sparťanského záložníka Martina Haška při zápase v Barceloně, který nakonec oslabení hosté prohráli 0:5. Jakmile dostal označení „čechobijce“, začal se Collina bránit.

„To je absurdní názor,“ přesvědčoval. „Nechápu, proč bych neměl mít Čechy rád. Byl jsem u vás, je tam krásně. Praha je nádherné město, byli jsem i v Českých Budějovicích, kde se mi taky moc líbilo. Potkal jsem u vás spoustu milých lidí. Myšlenka, že bych měl něco mít proti vaší zemi, mi přijde neuvěřitelná.“

Ale vysvětlujte to rozzuřeným fanouškům. Ti hned začali dávat dohromady spiklenecké teorie a na Collinu hodili vinu za bleskový český konec na Euru. Obhájci anglického stříbra totiž ve druhém zápase prohráli 1:2 s Francií, a tak už před závěrečným utkáním s Dánskem měli zabalené tašky na cestu domů.

Chvíli trvalo, než zlost vyprchala, ale postupně i hráči uznali, že je chlapík s vodnatýma očima nezařízl. Dokonce i Nedvěd, považovaný za největšího Collinova kritika, se se svým postrachem sblížil.

„Po jednom utkání v italské lize jsme si všechno vyříkali. Dokonce mě požádal, abych si s ním vyměnil dres,“ líčil zhruba po roce. „Od Eura už mě pískal asi třikrát nebo čtyřikrát a vždycky podal výborný výkon. Nemohl jsem na něj říct ani slovo. Měl jsem strašný vztek, ale teď si myslím, že nám Collina ublížit nechtěl. Určitě je spousta lidí, kteří mu neodpustili, ale já mezi ně nepatřím.“

KVÍZ: Mělo odstartovat šestnácté fotbalové Euro. Co si pamatujete z jeho dějin?

Český záložník Alex Král (uprostřed) slaví se spoluhráči z reprezentace gól v...

Dnes večer v Římě to mělo vypuknout. Narvaný Olympijský stadion, zápas Italů proti Turkům a před...

DĚJINY EURA. 2016: Příběh hrdiny finále. Chtěl si vzít život, táta vraždil

Portugalský útočník Edér vstřelil vítězný gól svého týmu ve finále Eura 2016.

Dal snad nejdůležitější gól v historii Portugalska a z neznámého útočníka se stal národním hrdinou....

DĚJINY EURA. 2012: Jak mohl prcek Pilař navždy jezdit zadarmo vlakem

DRUHÝ ZÁPAS, DRUHÝ GÓL. Václav Pilař dal gól v pátek Rusům a teď slaví svůj...

Sprint středem hřiště, balon přesně k noze, blesková klička brankáři a gól do prázdné: „Nikdy na to...

DĚJINY EURA. 1988: Van Basten králem. Padl gól, který popřel zákony fyziky

Hlavní hvězdy zlatého nizozemského tažení v roce 1988. Vpředu s kapitánskou...

V málokteré gólparádě ho zařadí mimo první tři příčky. Marco van Basten. Jeden z mnoha a mnoha...

DĚJINY EURA. 1984: Nedostižný Platini. I díky gólu, který leckdo nechápal

UŽ JE POZDĚ, MÍČ UŽ JE ZA ČÁROU. Finále fotbalového mistrovství Evropy 1984...

Snad každý z těch gólů doložil jeho mimořádné schopnosti. A závratné číslo devět, na které se...

  • Nejčtenější

Morální selhání, omlouvá se šéf Slavie za pozvání hostů na fotbal

Šéf fotbalové Slavie se kaje za to, že klub na výjimečný souboj ve vyřazovací fázi Evropské ligy pozval VIP hosty....

Sen pro každého trenéra. Souček jako Terminátor, West Ham velebí české Ironmany

Ten záběr během neděle obletěl sociální sítě. „On je jako Terminátor,“ žasl televizní expert Jamie Redknapp, když...

Slavia - Leicester 0:0, zlepšení po půli, ale bez gólu. Šance do odvety jsou vyrovnané

Dlouho očekávaný dvojzápas zůstává po prvním duelu otevřený: fotbalisté Slavie remizovali doma v Edenu v úvodním kole...

Slavia vede už o dvanáct bodů, vyhrála i Plzeň. Sparta znovu selhala doma

Šlágr prvního s druhým ovládl lídr a slávističtí fotbalisté už po výhře nad Jabloncem (3:0) vedou Fortuna ligu o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlín - Sparta 0:3, poprvé pod Vrbou s nulou, góly dávali Karabec, Hancko a Kozák

Sparťanští fotbalisté pod novým trenérem Pavlem Vrbou poprvé neinkasovali a po dvou vydřených výhrách tentokrát...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

UEFA podle jejího šéfa Čeferina stále počítá s Eurem ve dvanácti zemích

UEFA je stále odhodlaná uspořádat letošní mistrovství Evropy ve dvanácti zemích. Prohlásil to předseda evropské...

Program fotbalového mistrovství Evropy 2021 (11. června až 11. července)

Fotbalové mistrovství Evropy, o rok odložené, začne v pátek 11. června 2021 na Olympijském stadionu v Římě soubojem...

EURO ve dvanácti městech i příští rok, reprezentační fotbal se vrátí v září

Fotbalové mistrovství Evropy, odložené na léto 2021, by se mělo odehrát v původním formátu. Tedy ve dvanácti městech...

DĚJINY EURA. 2016: Příběh hrdiny finále. Chtěl si vzít život, táta vraždil

Dal snad nejdůležitější gól v historii Portugalska a z neznámého útočníka se stal národním hrdinou. Jen se přiznejte:...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

ANALÝZA: Lidé nejsou méně ukáznění. Proč rostou počty případů a co dál

Ze současné situace neexistuje žádné jednoduché a levné východisko. Ale jedna cesta nabízí naději na relativně rychlé...