Kapitán ruského národního týmu Arťom Dzjuba (v červeném) hlavou skóruje v...

Kapitán ruského národního týmu Arťom Dzjuba (v červeném) hlavou skóruje v kvalifikaci na Euro 2020 proti Kypru. | foto: Reuters

Na fotbalovém mistrovství Evropy si zahrají také Rusko a Polsko

• 10
Nedělní kvalifikační duely o Euro 2020 určily další dva postupující. Na turnaji si zahrají Rusko a Polsko. Rusům dala jistotu suverénní výhra 5:0 na Kypru. Poláci si doma poradili 2:0 se Severní Makedonií.

Na šampionát, který se bude premiérově hrát ve 12 zemích po celém kontinentu, se již kvalifikovaly také týmy Belgie a Itálie.

Rusko si zahraje Euro podvanácté a pošesté jako samostatný stát. Na posledních dvou šampionátech východoevropské mužstvo skončilo už ve skupině. Sborná v kvalifikaci zvítězila posedmé za sebou, body ztratila jen v úvodním zápase v Belgii (1:3).

V Nikósii se už v první půlhodině trefili Denis Čeryšev a Magomed Ozdojev. Hostům usnadnil cestu za vítězstvím i kyperský obránce Kostas Laifis, jenž dostal v 28. minutě červenou kartu. Po změně stran zvýraznili ruskou výhru Arťom Dzjuba s Alexandrem Golovinem a v nastavení uzavřel skóre Čeryšev svým druhým gólem. Mladoboleslavský útočník Nikolaj Komličenko tentokrát zůstal na lavičce náhradníků.

Poláci si v prvním poločase ve Varšavě vytvořili několik velkých šancí, ale Robert Lewandowski zamířil těsně vedle a Piotr Zieliňski napálil břevno. Domácí se dočkali až v 74. minutě, kdy se prosadil Przemyslaw Frankowski těsně po příchodu na hřiště. Za šest minut přidal pojistku další náhradník Arkadiusz Milik. Obě branky spoluhráčům připravil kapitán Lewandowski.

Kazachstán s českým trenérem Michalem Bílkem doma podlehl Belgii 0:2. Hosté, kteří mají už od čtvrtka zaručený postup na Euro, zvítězili také v osmém utkání ve skupině I. Belgičané přes jistou účast na ME nastoupili v silné sestavě i s kapitánem Edenem Hazardem, ale bez kanonýra Romelua Lukakua. Jeho náhradník na hrotu útoku Michy Batshuayi v 21. minutě otevřel skóre, pojistku přidal v 53. minutě Thomas Meunier. „Rudí ďáblové“ si tak vylepšili kvalifikační skóre na 30:1.

Kazaši, kteří už po minulém utkání ztratili šanci na postup ze skupiny, prohráli třetí kvalifikační zápas po sobě a se sedmi body klesli na předposlední místo za Skotsko. To doma deklasovalo outsidera San Marino 6:0 i zásluhou hattricku Johna McGinna. Hosté ani poosmé ve skupině nebodovali a mají skóre 0:43.

Německo v Estonsku přes dlouhé oslabení vyhrálo 3:0 a ve skupině C má 15 bodů stejně jako Nizozemsko, které zvítězilo na hřišti Běloruska 2:1. Severní Irsko, soupeř české reprezentace v pondělní přípravě, je třetí s tříbodovou ztrátou na vedoucí duo.

Němci hráli už od 14. minuty bez vyloučeného Emreho Cana, jiný záložník Ilkay Gündogan ale hosty v 51. minutě poslal do vedení a za šest minut si po jeho další střele vstřelil vlastní gól Karol Mets. V 71. minutě pak německý triumf potvrdil třetí brankou střídající Timo Werner po Gündoganově přihrávce.

Nizozemcům v Minsku zařídil dvoubrankový poločasový náskok Georginio Wijnaldum. Krátce po změně stran sice snížil Stanislav Dragun, ale „Oranje“ už těsný náskok udrželi.

Chorvatsko remizovalo ve Walesu 1:1 a nevyužilo šanci zajistit si postup na Euro po sedmém zápase skupiny E. Vicemistři světa v Cardiffu vedli už od deváté minuty, kdy se prosadil Nikola Vlašič, domácí však v nastavení prvního dějství odpověděli gólem kapitána Garetha Balea.

Maďarsko doma zdolalo Ázerbájdžán 1:0 a na druhé příčce skupiny E vystřídalo Slovensko. Tým českého kouče Pavla Hapala na rivala ztrácí dva body, ale má jedno utkání k dobru a lepší vzájemnou bilanci.

Skupina C

Bělorusko - Nizozemsko 1:2 (0:2)

Branky: 54. Drahun - 32. Wijnaldum, 41. Wijnaldum. Rozhodčí: Sidiropoulos – Kostaras, Dimitriadis (všichni Řecko). ŽK:50. Bachar, 57. Stasevič, 62. Martynovič, 69. Jablonskij, 90+1. Naumov.

Bělorusko Hutar – Veracila, Martynovič (C), Naumov, Poljakov – Jablonskij – Kovaljov (60. Skavyš), Drahun, Stasevič, Bachar (70. Ebong) – Lapcev (83. Ševčenko).

Nizozemsko Cillessen – Veltman, de Ligt, V. van Dijk (C), Blind – van de Beek (67. de Roon), Wijnaldum, F. de Jong – Bergwijn (89. Babel), Malen, Promes (66. L. de Jong).

Estonsko - Německo 0:3 (0:0)

Branky: 52. Gündoğan, 58. Gündoğan, 71. Werner. Rozhodčí: Kabakov – Margaritov, Valkov (vš. BUL). ŽK:32. Lepmec, 39. Baranov. ČK:16. Can.

Estonsko Lepmec – Baranov, Tamm, Mets, Pikk – Antonov – Kams, Ainsalu, Vassiljev (C) (61. Käit), Liivak (78. Henrik Ojamaa) – Sappinen (56. Zenjov).

Německo Neuer (C) – Can, Süle, Halstenberg – Klostermann, Havertz, Kimmich, Gündoğan – Brandt (86. Amiri), Reus (77. Serdar) – Waldschmidt (66. Werner).

Maďarsko - Ázerbájdžán 1:0 (1:0)

Branky: 10. Korhut. Rozhodčí: Higler – Balder, van Zuilen (všichni Nizozemsko). ŽK:25. Lovrencsics, 73. Korhut - 12. Rahimov, 67. Israfilov, 90+3. Garajev, 90+3. Mustafazade, 90+5. B. Husejnov.

Maďarsko Gulácsi – Lovrencsics, Baráth, Orban, Korhut – Szoboszlai (76. Holman), M. Vida – Dzsudzsák (C) (71. D. Nagy), Kovács (86. Sigér), Sallai – Szalai.

Ázerbájdžán Balajev – Pašajev, B. Husejnov, Mustafazade, Rahimov – Israfilov, Garajev (C), R. Almeida (58. Abdullajev) – Ramazanov (85. Renat Dadašov), Šejdajev, Chalilzade (66. D. Husejnov).

Wales - Chorvatsko 1:1 (1:1)

Branky: 45+3. Bale - 9. Vlašić. Rozhodčí: Kuipers – van Roekel, Zeinstra (vš. Nizozemsko). ŽK:57. Moore, 86. Allen, 90+6. James - 15. D. Vida, 45+5. Lovren, 46. Petković, 85. Rakitić, 88. Modrić.

Wales Hennessey – Roberts, Rodon, Lockyer, B. Davies – Allen, Ampadu (50. Morrell) – Bale (C), Jonathan Williams (68. H. Wilson), James – Moore (86. Roberts).

Chorvatsko Livaković – Jedvaj, Lovren, D. Vida, Barišić – Modrić (C) (89. Badelj), Kovačić (46. Rakitić) – Perišić, Vlašić, Brekalo – Petković (64. Rebić).

Slovinsko - Rakousko 0:1 (0:1)

Branky: 21. S. Posch. Rozhodčí: Çakιr – Duran, Ongun (všichni Turecko). ŽK:16. Aljaž Struna, 57. Bezjak - 36. Ulmer, 64. Hinteregger, 88. Laimer, 90. Sabitzer. ČK:89. Popovič.

Slovinsko Oblak (C) – Stojanović, Aljaž Struna, M. Mevlja, Balkovec – Krhin (79. Popovič) – Bezjak (61. Zajc), Iličić, Kurtić, Verbič (69. Berić) – Šporar.

Rakousko Stankovic – S. Posch, Dragović, Hinteregger, Ulmer – Baumgartlinger (C), Ilsanker – Lazaro (88. Trimmel), Sabitzer (90+2. Kainz), Laimer – Gregoritsch (83. Onisiwo).

Polsko - Makedonie 2:0 (0:0)

Branky: 75. Frankowski, 81. Milik. Rozhodčí: Lahoz – Devís, del Palomar (vš. ESP). ŽK:36. Bednarek, 40. Szymański, 67. Reca - 15. Pandev, 20. Nikolov, 35. Nestorovski, 63. Spirovski, 68. Alioski, 84. Musliu.

Polsko Szczęsny – Bereszyński, Glik, Bednarek, Reca – Góralski, Krychowiak – Szymański (69. Milik), P. Zieliński (90+3. K. Piątek), Grosicki (74. Frankowski) – Lewandowski.

Makedonie Dimitrievski – Ristovski, Musliu, Ristevski – Stojlov, Nikolov (89. Stojanovski), Spirovski, Alioski – Pandev, Elmas, Nestorovski (74. Trajkovski).

Kazachstán - Belgie 0:2 (0:1)

Branky: 21. Batshuayi, 53. Meunier. Rozhodčí: Mažeika – Šimkus, Kazlauskas (vš. Litva). ŽK:36. Žukov, 57. Malyj S., 83. Bejsebekov A., 90+3. Abiken - 11. Batshuayi M., 82. Witsel A..

Kazachstán Nepohodov – Maročkin, Malyj, Kerimžanov – Bejsebekov, Žukov (84. Žangylyšbaj), Abiken, Šomko – Fedin (71. Percuch), Islamchan (C), Sujumbajev (61. Vorogovskij).

Belgie Courtois – Alderweireld, Vermaelen (90+2. Mechele), Vertonghen – Meunier, Praet, Witsel, T. Hazard – D. Mertens (78. Carrasco), Batshuayi (78. Ch. Benteke), E. Hazard (C).

Skotsko - San Marino 6:0 (3:0)

Branky: 12. J. McGinn, 27. J. McGinn, 45+1. J. McGinn, 65. Shankland, 67. Findlay, 86. Armstrong. Rozhodčí: Brisard (FRA) – Pages (FRA), Mugnier (FRA). ŽK:25. McTominay - 34. Giardi, 53. A. Golinucci.

Skotsko McLaughlin – Palmer, Devlin, Findlay, Robertson (C) – J. McGinn (70. Armstrong), McTominay, C. McGregor (70. Russell) – R. Christie, Shankland, Forrest.

San Marino A. Simoncini – Ma. Battistini, Censoni, Brolli, D'Addario (46. Grandoni) – Mularoni, A. Golinucci – Gasperoni (C), F. Berardi (80. Ceccaroli), Giardi (46. A. Hirsch) – Nanni.

Kypr - Rusko 0:5 (0:2)

Branky: 9. Čeryšev, 23. Ozdojev, 79. Dzjuba, 89. Golovin, 90+2. Čeryšev. Rozhodčí: Jovanović – Stojković, Mihajlović. ŽK:45+1. V. Karavajev. ČK:28. Laifis.

Kypr Panayi (41. Pardo) – Ch. Kyriakou, Merkis (C), Laifis – Kousoulos, Ioannou, Artymatas, M. Špoljarić (80. Papoulis), Ioannou – Zachariou (36. Margaca), Kosti.

Rusko Guilherme – Petrov (37. V. Karavajev), Semjonov, Džikija, Kudrjašov – Golovin, I. Achmetov (61. Kuzjajev), Ozdojev – Ionov (78. Z. Bakajev), Dzjuba (C), Čeryšev.

1. Belgie 8 8 0 0 30:1 24
2. Rusko 8 7 0 1 27:4 21
3. Kypr 8 3 1 4 13:12 10
4. Skotsko 8 3 0 5 11:17 9
5. Kazachstán 8 2 1 5 9:13 7
6. San Marino 8 0 0 8 0:43 0