Angličtí fotbaloví reprezentanti slaví ve Wembley jeden z gólů do sítě Černé...

Angličtí fotbaloví reprezentanti slaví ve Wembley jeden z gólů do sítě Černé Hory. | foto: Reuters

Anglie nastřílela sedm gólů a je na Euru, postoupili i Turci a Francouzi

• 19
Turecko, Francie, Anglie a Česko jsou po čtvrtečních zápasech kvalifikace dalšími účastníky fotbalového mistrovství Evropy. Na jistotu si přes šestigólovou kanonádu musejí počkat Portugalci, které stále ještě mohou předstihnout Srbové.

Anglii by sice k postupu stačil i bod, ale domácí nedali při svátečním utkání ve Wembley - tisícím v historii reprezentace - soupeři žádnou šanci. Černou Horu rozdrtili 7:0.

Díky hattricku kapitána Harryho Kanea vyhrál první poločas 5:0, když všech pět branek nastřílel za úvodních 37 minut. Rychlejších pět gólů dali Angličané naposledy v roce 1946 za 35 minut Nizozemsku.

Výběr trenér Garetha Southgatea o dva góly zaostal za nejvyšší soutěžní výhrou a vyhrál šestý ze sedmi kvalifikačních zápasů. Jedinou ztrátu mu nečekaným domácím triumfem 2:1 připravili Češi, kteří ve čtvrtek porazili Kosovo a rovněž oslavili postup na Euro.

Místo na šampionátu mají v předstihu jisté i Turci díky bezbrankové remíze s Islandem. Tento výsledek na turnaj poslal rovněž mistry světa Francouze ještě před jejich utkáním s Moldavskem. V něm evropští vicemistři sice od deváté minuty prohrávali, ale ještě do přestávky srovnal Raphaël Varane a výhru z penalty zajistil v 79. minutě Olivier Giroud.

Portugalsko k vysoké výhře nasměroval třemi góly Cristiano Ronaldo, ale protože Srbsko si poradilo 3:2 s Lucemburskem, budou muset mistři Evropy bojovat o postup až do posledního kola. Portugalci mají na druhém místě, které jako poslední zajišťuje postup, náskok jednoho bodu právě před Srbskem.

Výhoda je ale na straně výběru trenéra Fernanda Santose. Posledním soupeřem Portugalska bude totiž Lucembursko, které prohrálo poslední čtyři zápasy. Srbové nastoupí proti dosud neporaženému lídrovi skupiny B Ukrajině.

Po čtrtku tak má jisté místo na Euru 2020 deset týmů. Dnes si zajistily postup Turecko, Francie, Anglie a Česká republika, už dříve ho mohly slavit Belgie, Itálie, Polsko, Rusko, Španělsko a Ukrajina. Šampionát se uskuteční příští rok na přelomu června a července ve dvanácti evropských zemích.

Skupina A

Anglie - Černá Hora 7:0 (5:0)

Branky: 11. Oxlade-Chamberlain, 18. Kane, 24. Kane, 30. Rashford, 37. Kane, 66. Šofranac, 84. T. Abraham. Rozhodčí: Mateu Lahoz – Cebrián Devís, del Palomar (ESP). ŽK:33. Vešović.

Anglie Pickford – Alexander-Arnold, Maguire, Stones, Chilwell – Winks, Oxlade-Chamberlain (56. Maddison), Mount (70. Joe Gomez) – Rashford, Kane (C) (57. T. Abraham), Sancho.

Černá Hora Mijatović – Vešović, Šofranac, Simić, R. Radunović (46. Raspopović) – Hočko, Lagator, N. Vukčević – Jovović (65. B. Jankovič), Hakšabanović (74. Boljević) – Bećiraj (C).

Portugalsko - Litva 6:0 (2:0)

Branky: 7. Ronaldo, 22. Ronaldo, 52. Pizzi, 56. Paciência, 63. B. Silva, 65. Ronaldo. Rozhodčí: Buquet – Debart, Pacelli (všichni Francie). ŽK:27. Palionis, 80. Mikoliūnas.

Portugalsko Patrício – R. Pereira, Rúben Dias, J. Fonte, Rui – Neves, B. Fernandes (73. Moutinho), Pizzi – Ronaldo (C) (83. Diogo Jota), Paciência, B. Silva (66. Bruma).

Litva Šetkus – Mikoliūnas, Palionis, Girdvainis, Andriuškevičius – Slivka, Šimkus, Kuklys (57. D. Matulevičius) – Novikovas, Golubickas (72. Lasickas) – Černych (C) (80. D. Kazlauskas).

Srbsko - Lucembursko 3:2 (2:0)

Branky: 11. A. Mitrović, 44. A. Mitrović, 71. Radonjić - 54. Rodrigues, 75. Turpel. Rozhodčí: Gözübüyük – Schaap, de Vries. ŽK:38. V. Thill, 52. Carlson.

Srbsko Dmitrović – Nikola Maksimović, Milenković, Kolarov (C), Mladenović – Milivojević, Nemanja Maksimović – S. Milinković-Savić (62. Radonjić), Tadić (90+1. Lukić), Ljajić (79. Djuričić) – A. Mitrović.

Lucembursko Moris – Jans (C), Chanot, Gerson, Hall, Carlson – Rodrigues, Philipps (46. Skenderovic), O. Thill (61. Turpel), V. Thill (79. Sinani) – Deville.

Francie - Moldavsko 2:1 (1:1)

Branky: 35. Varane, 79. Giroud - 9. Rață. Rozhodčí: Mažeika – Šimkus, Kazlauskas (všichni LTU). ŽK:73. Digne - 34. Rață, 38. Crăciun, 54. I. Jardan, 77. Posmac.

Francie Mandanda – Pavard, Varane (C), Lenglet, Digne – Kanté, Tolisso – Mbappé, Griezmann, Coman (88. Lemar) – Giroud.

Moldavsko Koșelev – I. Jardan (68. Graur), Armaș (C), Posmac, Crăciun – S. Platica, Ionita, Carp, Cociuc – Gînsari (74. Milinceanu), Rață (81. Patraș).

Turecko - Island 0:0 (0:0)

Rozhodčí: Taylor – Beswick, Nunn (ENG). ŽK:8. Tufan, 56. Günes (tr.), 82. Yokuşlu, 90+4. Celik - 36. Traustason, 84. Sigthórsson.

Turecko Günok – Celik (90+5. Bayram), Demiral, Söyüncü, Meraş – Yokuşlu, Tekdemir, Tufan – Çalhanoğlu (87. K. Ayhan), B. Yılmaz (C), Ünder (81. Yazıcı).

Island Halldórsson – Pálsson, Árnason, R. Sigurdsson, A. Skúlason (85. Anderson) – Bödvarsson, G. Sigurdsson (C), B. Bjarnason, Traustason (63. Magnússon) – Sigthórsson, Finnbogason (24. Sigurdsson).