Čtvrtek 5. prosince 2019, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Jak sehnat lístky, co udělá s losem Liga národů. O Euru podrobně

Slavnostní nástup před kvalifikačním zápasem o mistrovství Evropy mezi Českem a Kosovem. | foto:  Michal Šula, MAFRA

20 2019
Země, město a protivníci. Poslední listopadovou sobotu se čeští fotbalisté dozvědí všechno důležité ke svému vystoupení na mistrovství Evropy 2020. A hned začátkem prosince si jejich fanoušci mohou rezervovat vstupenky na jednotlivá utkání.

Do výkopu Eura 2020 zbývá 205 dnů, startuje v Římě 12. června od 21.00. Hraje se ve dvanácti městech a jedenácti zemích celého kontinentu.

Na koho Češi nenarazí?

Na nikoho ze třetího losovacího koše, společně s českým týmem v něm jsou Portugalsko, Turecko, Rakousko, Švédsko a Dánsko.

A také vědí, že se vyhnou petrohradsko-kodaňské skupině, v níž jsou vedle hostitelských národů Dánska a Ruska také Belgičané. To už je jisté před losem, který se uskuteční 30. listopadu v Bukurešti.

Turečtí fotbalisté salutují po remíze s Francií v kvalifikačním utkání o postup...
Portugalec Cristiano Ronaldo (nahoře) v souboji s ukrajinským brankářem...

Hostitelské země mají automaticky zajištěny utkání doma. Proto jsou ve skupině B Rusko z druhého koše a Dánsko ze třetího koše.

Belgie je společně s Ukrajinou jediným mužstvem z prvního koše, které Euro nepořádají. A jelikož Ukrajina z politických důvodů nemůže hrát v Rusku, musela do béčka Belgie.

Do jaké skupiny by Češi nejraději?

Do skupiny F, kterou hostí Mnichov a Budapešť, kvůli snadnému cestování. Dvě utkání by Češi hráli v Maďarsku na zbrusu novém stadionu Ference Puskáse pro 67 tisíc diváků, k duelu s Německem by nastoupili v Mnichově.

Puskás Arena, zbrusu nový stadion v Budapešti pro zápasy mistrovství Evropy...
Nový chlouba Maďarska. Stadion Puskás Arena v Budapešti.

Už teď je jisté - ať už jim los přisoudí jakoukoli skupinu -, že minimálně jeden zápas v základní části turnaje odehrají Češi proti reprezentaci na jejím domácím stadionu.

Kde budou Češi během šampionátu bydlet a trénovat?

Ve městě, v němž nastoupí ke dvěma ze tří zápasů. Vybrané hotely už má Evropská fotbalová unie (UEFA) zarezervované.

Po losu se zástupci národního mužstva trenér Šilhavý a manažer Sionko rozjedou do určené destinace obhlédnout možnosti. Češi nemusí využít předloženou nabídku, ale pak musí počítat s mnohem vyššími výdaji za ubytování.

Důležitá data

30. listopadu 2019: los Eura

26. března 2020: semifinále play off Ligy národů

31. března 2020: finále play off Ligy národů

1. dubna 2020: případné přelosování skupin

12. června 2020: zahajovací zápas Eura v Římě: Itálie - ?

12. července 2020: finále Eura v Londýně

Kdy bude znám kompletní počet účastníků?

Zatím se na Euro kvalifikovalo dvacet národních mužstev, zbývající čtyři vzejdou z play off Ligy národů 31. března 2020. O den později bude definitivně známo složení všech skupin, které mohou po oficiálním losu z 30. listopadu doznat změn kvůli postupu hostitelské země právě z dodatečné kvalifikace.

Kdo postoupí z Ligy národů?

Nová evropská soutěž vznikla jako náhrada přípravných zápasů a poprvé se odehrála na podzim 2018. Zároveň dává šanci na postup týmům, které na závěrečný turnaj neprošly z kvalifikace.

Byla rozdělena na čtyři výkonnostní úrovně, vítězové každé ze čtyř skupin jednotlivých úrovní si zajistili postup do play off. Pokud se zároveň dostali na Euro z kvalifikace, jejich místo přejde na dalšího v pořadí.

Po skončení kvalifikace je známa většina semifinálových dvojic: Bosna - Severní Irsko, Slovensko - Irsko (Liga B), Norsko - Srbsko (Liga C), Gruzie - Bělorusko, Severní Makedonie - Kosovo (Liga D).

Hráči Kosova se radují z výhry na Českem v kvalifikaci na mistrovství Evropy.
Na pořádek v sektoru hostujících fanoušků dohlíželi při utkání mezi Maďarskem a...

Právo v play off si vybojovaly i Bulharsko, Izrael, Maďarsko a Rumunsko z Ligy C, které však své skupiny nevyhrály. A jelikož v play off Ligy C je volné už jen jedno místo, tři týmy se musí přesunout do Ligy A k Islandu, kde jsou právě tři volná místa.

O tom, kdo bude hrát v Lize C ve Skotsku a kdo půjde do play off Ligy A, rozhodne los v pátek 22. listopadu.

Semifinále se hraje na hřišti lépe postaveného týmu podle výsledků Ligy národů, dějiště finále se bude losovat.

Rozdělení do košů pro los Eura?

Rozhodly výsledky kvalifikace. V prvním koši je šest vítězů kvalifikačních skupin. Ve druhém zbývající čtyři vítěze skupin, kteří získali méně bodů, doplnili dva nejlepší z druhých míst.

Ve třetím koši jsou zbývající postupující z druhých míst vyjma dvou týmů s nejhoršími výsledky. Ty spadly do posledního výkonnostního koše, kde jsou místa pro čtyři vítěze play off Ligy národů.

1. koš: Belgie, Itálie, Anglie, Německo, Španělsko, Ukrajina.
2. koš: Francie, Švýcarsko, Polsko, Chorvatsko, Rusko, Nizozemsko.
3. koš: Portugalsko, Rakousko, Turecko, Švédsko, Dánsko, Česko.
4. koš: Finsko, Wales, čtyři vítězové play off Ligy národů

Los Eura?

Reprezentace pořadatelských zemí jsou automaticky zařazeny do skupin, které hostí.

Anglie, Německo, Itálie, Španělsko a Nizozemsko mají garantovány všechna tři utkání v základní fázi na svém stadionu. O vzájemném souboji Ruska s Dánskem ve skupině B rozhodne los.

Už teď je jisté, že do skupiny E (Bilbao, Dublin) vedle Španělska půjde i vítěz play off Ligy B, protože jedním z účastníků je Irsko. Pokud úspěšné nebude, obsadí jeho „domácí“ pozici v Dublinu jeden z trojice Slovensko, Severní Irsko, Bosna.

Fotbalisté Irska smutní po bezbrankové remíze v utkání kvalifikace na Euro 2020...
Irský fotbalista Shane Duffy (vlevo) se raduje se spoluhráči z gólu v zápase s...

Vítězi Ligy C bude při losu UEFA držet místo ve skupině D (Londýn, Glasgow), protože jedním z účastníků je Skotsko. Pokud by však vedle Skotska, Norska a Srbska do play off Ligy C přibylo Maďarsko či Rumunsko a zároveň by uspělo, dojde zmíněného 1. dubna 2020 k přesunu do maďarské či rumunské skupiny Eura.

Stejný scénář platí v případě, pokud Maďarsko a Rumunsko budou nalosovány do play off Ligy A. Pokud by tam bojoval jen jeden z těchto soupeřů, například Maďarsko, vítězi Ligy A bude při losu Eura držena pozice ve skupině F, kterou společně s Mnichovem hostí i Budapešť. To samé se týká případu Rumunska a Bukurešti.

Kdo už je v jaké skupině Eura?

Skupina A (Řím, Baku): Itálie.

Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Belgie, Rusko, Dánsko.

Skupina C (Amsterdam, Bukurešť): Ukrajina, Nizozemsko.

Skupina D (Londýn, Glasgow): Anglie, potenciálně vítěz play off Ligy C.

Skupina E (Bilbao, Dublin): Španělsko, vítěz Ligy B, což bude Bosna, Irsko, Slovensko, nebo Severní Irsko.

Skupina F (Mnichov, Budapešť): Německo

Jak sehnat lístky?

Na webu euro2020.com/tickets bude začátkem prosince otevřena další vlna prodeje, která zohlední los jednotlivých skupin. Vstupenky jsou rozděleny do tří cenových kategorií

Ve městech východní Evropy, což je Budapešť, Bukurešť a Baku, jsou jednotlivé ceny nižší. Prodávají se za 125 eur (3250 korun), 75 eur (1950 korun) a 30 eur (780 korun).

Nejdražší lístky například do Londýna, Mnichova či Kodaně stojí 185 eur (4800 korun), v nižší kategorii je to 125 eur (3250 korun) a nejlevnější vyjdou na 50 eur (1300 korun).

Zahajovací zápas v Římě stojí 225 eur (5850 korun), 145 eur a 75 eur. Připlatíte si i na utkání ve vyřazovací fázi a to od čtvrtfinále: 225 eur, 145 eur a 75 eur, v Baku je čtvrtfinále za cenu zápasů ve skupinách.

Final Four v Londýně už výrazně podražilo: semifinále 595 eur (15 470 korun), 345 eur (8970 eur) a 195 eur (5000 korun) a finále 945 eur (24 570), 595 eur (15 470) a 295 eur (7670).

Kdy musí trenéři oznámit nominace?

Nejpozději do půlnoci 2. června, což je deset dnů před startem Eura. V případě zranění však lze udělat změnu den před úvodním zápasem mužstva. Na soupisce může být třiadvacet hráčů, z nichž tři musí být brankáři.

Kdo je favorit?

Podle bookmakerů známé britské sázkové kanceláře William Hill i podle prognóz největších českých sázkovek Tipsportu a Fortuny jsou největší favorité Francie, Anglie a Belgie. Za vsazenou stokorunu vyděláte přibližně pětkrát až sedmkrát tolik.

Čechům se na zlato nevěří, kurz je 100:1, u William Hill dokonce 151:1.

Los Euro 2020: Anglie, Chorvatsko a soupeř z Ligy národů

Česká reprezentace se na ME 2020 utká ve skupině D v Londýně a Glasgow s Anglií, Chorvatskem a vítězem play off off Ligy národů C, jenž vzejde ze čtveřice Skotsko, Norsko, Izrael, Srbsko.

Los mistrovství Evropy

Skupina A (Řím, Baku): Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko. Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko. Skupina C (Amsterdam, Bukurešť): Nizozemsko, Ukrajina, Rakousko, vítěz play off Ligy D. Skupina D (Londýn, Glasgow): Anglie, Chorvatsko, vítěz play off Ligy C, Česko. Skupina E (Bilbao, Dublin): Španělsko, Švédsko, Polsko, vítěz play off Ligy B. Skupina F (Mnichov, Budapešť): vítěz play off Ligy A, Portugalsko, Francie, Německo.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).

Slavia v Lize mistrů

10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Témata: Liga národů, UEFA
  • Nejčtenější

Slavia - Inter 1:3, jen solidní půle nestačí, český mistr je ze hry

Slávističtí fotbalisté prohráli i třetí domácí zápas v Lize mistrů a na jaře v pohárech pokračovat nebudou. Proti...

Fotbalisté jdou zase proti Anglii, na Euru se utkají i s Chorvatskem

Dva zápasy v Glasgow, jeden v londýnském Wembley. Jeden soupeř Anglie ve Wembley, druhý Chorvatsko v Glasgow a třetí...

Trpišovský: Jestli bude mít Bořil plachtu na stadionu, jezdím zadem

Bitvu s Interem berou se vší vážností, vždyť je může nasměrovat k postupu ze skupiny. Slávisté přesto dokázali tiskovou...

Deptal ho Lukaku, jeho kiksy zmrazily Eden. Frydrych prožil zlý večer

Do hloučku juchajících spoluhráčů klusal tak nějak nesměle. Jako by váhal, jestli má vůbec slavit. Ani ve chvíli, kdy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český koeficient padá dolů. Jak to bude s nasazením do poháru číslo tři

Vyřazení už i slávistických fotbalistů z evropských pohárů se nemile projeví na národním koeficientu, který rozhoduje o...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Čtenáři by na Euro vzali Hložka, věří v uzdravení Dočkala s Pavelkou

Do fotbalového Eura 2020 sice stále zbývá 191 dní, skupiny už jsou vylosované a reprezentačnímu trenérovi Jaroslavu...

Chuligáni i Rosického poslední zápas. Když Češi hráli s Chorvaty

Vzmach z 0:2, výtržnosti chorvatských fanoušků, zranění kapitána Rosického, pevné nervy náhradníka Necida. Když se...

Ve středu začne další fáze předprodeje lístků na fotbalové Euro

Pro fanoušky české reprezentace a dalších 19 týmů, které už si zajistily postup na fotbalové mistrovství Evropy, ve...

Kam s Českem při losu Eura 2020? Většina míst ve skupinách je obsazená

Přání fotbalové reprezentace před sobotním losem mistrovství Evropy 2020: vyhnout se skupině A, která se hraje v Baku....

Najdete na iDNES.cz