Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

DĚJINY EURA. 1996: Naštvaný Berger už balil tašku. Pak málem trefil zlato

  11:00
Do tašky si zabalil discmana, tehdy populární hudební přehrávač. A k němu třicet rockových cédéček, zdaleka nejvíc ze všech spoluhráčů. Když se Patrika Bergera novináři před odletem na fotbalové Euro do Anglie ptali, proč tolik, zvesela prohodil: „Přece abych měl na každý den aspoň jedno. Až do finále!“
Patrik Berger a Miloslav Kadlec ve finále Eura 1996.

Patrik Berger a Miloslav Kadlec ve finále Eura 1996. | foto: Profimedia.cz

Byla to legrácka, která se postupně změnila v senzační skutečnost.

Pátého června 1996 reprezentanti z ruzyňského letiště vyrazili na anglickou misi. Třicátého pochodovali na trávník posvátného stadionu Wembley, třásli si rukou s anglickou královnou a za pár vteřin rozehráli finále proti Německu.

Zápas zápasů, na který se čekalo dvacet let a který už třeba fotbalové Česko nikdy nezažije. Utkání, ve kterém byl díky Bergerově penaltě zlatý sen chvíli na dosah.

Dějiny Eura

Šedesát let platilo, že se fotbalové mistrovství Evropy koná každé čtyři roky. Když pandemie koronaviru pravidelný cyklus narušila, je ideální čas připomenout kapitoly z historie šampionátu v seriálu, který připravují redaktoři iDNES.cz.

1960: Delaunayho sen, ukradená čepice a politická fraška

1964: Průjem po posvícení. Jak šampioni z Chile vyhořeli

1968: Hlavně nacvičit los! Když o finále rozhoduje hod mincí

1972: Achtung, der Bomber! Když Müller rozstřílel Evropu

1976: Ondrušova penalta ze dvou kroků a potlesk od Císaře

1980: Proč Panenka opět nezkusil dloubák? Byla by to drzost

1984: Nedostižný Platini. I díky gólu, který leckdo nechápal

1988: Van Basten králem. Padl gól, který popřel zákony fyziky

1992: Příběh finálového střelce. Hrál na přání umírající dcery

1996: Naštvaný Berger už balil tašku. Pak málem trefil zlato

Proto právě příběh vlasatého záložníka se čtrnáctkou na dresu zaslouží pozornost. Nechybělo totiž moc, aby všechno bylo úplně jinak. Žádné finále, žádná penalta, žádná chvilka slávy. 

Berger ve Wembley vůbec nemusel být, protože už před šampionátem do letadla směr Londýn sedal s pokaženou náladou. O cédéčkách s novináři vtipkoval, ale zároveň dal najevo, jak ho štve, že mu v přípravných zápasech trenér Uhrin nedal tolik prostoru, kolik slíbil.

„Proti Rakousku a Švýcarsku jsem toho moc nenahrál, takže spokojený skutečně nejsem,“ mračil se. „Radši bych hrál od začátku, protože když člověk přijde na trávník až po hodině hry a dvakrát zasprintuje, chvíli mu trvá, než se vydýchá a dostane do tempa.“

Pokud doufal, že drobným rýpnutím přiměje Uhrina, aby ho nominoval do základní sestavy pro úvodní zápas s Německem, přepočítal se. Od začátku nastoupil Martin Frýdek, Berger naskočil až do druhého poločasu, ve kterém Češi nedokázali dotáhnout dvoubrankovou ztrátu. A urazil se.

„Trenérovi jsem rázem přestal věřit, protože se mnou nejednal na rovinu. Chtěl jsem dokonce odjet domů, měl jsem sbaleno,“ líčil, když před časem udělal výjimku a promluvil pro web Bezfrazi.cz - jinak rozhovory už léta odmítá. „Až můj manažer pan Paska mi odjezd rozmluvil, ale tašku jsem měl permanentně vybalenou jen z poloviny, snad trochu jako tichý vzdor.“

Kromě Pasky pochopitelně Bergera přesvědčoval i kouč Uhrin. Ostatní poslal trénovat, zatímco si s nespokojeným záložníkem sedl na židli pod stromem v zahradě u hotelu Marriott. Tehdy vznikla slavná fotka, na které Uhrin na své poměry velmi živě gestikuluje a Berger mu naslouchá s lehce popuzeným výrazem v obličeji.

„Já si vzal Patrika stranou, sedli jsme si a promluvili jsme si jako chlapi. Chtěl jsem mu na rovinu říct, že jsem zvolil špatně,“ vzpomínal později Uhrin.

Patrik Berger a trenér Dušan Uhrin při vážném pohovoru během Eura 1996.

Byla to jen jedna z potíží, které musel po úvodní porážce řešit. Zásadní bylo vrátit hráčům sebedůvěru, která po chabém výkonu klesla. Proti Německu se Češi nepředvedli dobře, a tak to schytávali ze všech stran. 

„Měli bychom si stále opakovat, že úspěchem pro český fotbal je už účast v Anglii. Protože na víc nemáme,“ psal v komentáři pro Zemské noviny František Cipro, tehdejší trenér úspěšné Slavie.

„Češi v prvním utkání působili nemastně neslaně. Těžko si představit, komu by mohli na turnaji vzít bod,“ odepsal outsidera skupiny anglický deník The Guardian. „Snad jen pokud od začátku zápasu proti Itálii nastoupí Patrik Berger, může se jejich hra zlepšit.“

Všímáte si? Zatímco většina českých fotbalistů byla tehdy pro zahraniční novináře schovaná v kategorii „no name“, o Bergerovi se vědělo. Měl za sebou rok v Dortmundu, se kterým získal německý titul, do reprezentace patřil už od devatenácti a stihl dokonce ještě dva zápasy za federální výběr.

Vědělo se, že jeho rány z dálky létají jako torpédo, ale také se s ním táhla pověst problémového hráče. Už v jedenadvacítce ho trenéři nachytali, jak si do hotelového pokoje vede dámskou společnost. Když se dostal do áčka, nevonělo mu, že zůstával zprvu na lavičce. „Na takové zápasy mě neberte, radši pojedu s jedenadvacítkou, kde mě nechají hrát,“ vzkazoval.

Proto ho zasáhlo, že i Euro, životní turnaj, začal v teplákách. Když se povedlo utlumit konflikt s Uhrinem, spravil si chuť nejdřív u stolu. Z dnešního pohledu zní neskutečně, že kuchař Josef Golis během turnaje servíroval hráčům svíčkovou s knedlíkem. „Já ani doma knedlíky moc nejím, ale tady jsem neodolal a dal si dva na chuť. Vynikající,“ pookřál Berger.

Ještě mnohem víc ho potěšil telefonát od manželky Jaroslavy, která mu do sluchátka nadšeně volala: „Budeš podruhé táta!“ 

Euro 1996

Vítěz: Německo
Nejlepší střelec: Alan Shearer (Anglie) - 5 gólů
Hvězdy turnaje: Köpke, Sammer (Německo), Poborský (Česko), Gascoigne, Shearer (Anglie), Djorkaeff (Francie). 
Zajímavost: Turnaj provázely nefotbalové problémy. Před zápasem Německa s Ruskem zranila exploze v centru Manchesteru 212 lidí, k útoku se přihlásila Irská republikánská armáda. Po semifinálové porážce Anglie s Německem došlo k ubodání ruského studenta, kterého si skupinka chuligánů spletla s německým fanouškem.

Bergerova nálada se tím úplně změnila, rozladěnost vymizela. Před zápasem s Itálií vyrazil do obchodu nakoupil další cédéčka: „Samou tvrdou muziku. AC/DC, Metallicu, Ozzyho Osbourna,“ vypočítával.

A protože se všechno aspoň dočasně urovnalo, proti Itálii vyběhl od začátku. Odvděčil se parádním výkonem, Češi velkého favorita porazili 2:1 a naděje na postup ze skupiny nečekaně ožila. Když pak Bergerův spolubydlící a věrný parťák Vladimír Šmicer trefil v poslední chvíli remízu 3:3 s Ruskem, mohlo se slavit. A ne naposledy!

Ve čtvrtfinále Češi přemohli Portugalce díky geniálnímu dloubáčku Poborského, ale Bergerův zamotaný anglický příběh pokračoval. Skolila ho viróza, ani prášky nezabíraly, zápas znovu proseděl na lavičce a na hřiště se dostal až při taktickém střídání v devadesáté minutě.

Nemoc začala ustupovat až těsně před semifinálovým dramatem proti Francii, do kterého zasáhl znovu až po pauze místo zraněného Šmicera. Ještě pořád s mírně zvýšenou teplotou. „Ještě včera jsem měl osmatřicítky horečky, doktor mi dal injekci. Až pak se mi ulevilo,“ vyprávěl novinářům, když Češi postoupili do finále po penaltovém nerváku. „Všichni jsme hrozně řvali, jsme šťastní, že jsme to dokázali. Běhá mi mráz po zádech, je to kouzelný pocit.“

A pak už zbývalo jen velké finále. 

Před ním se Berger uzdravil, nechyběl v základní sestavě a čtrnáct minut po pauze za bezbrankového stavu přišla jeho životní chvíle. Poborského těsně před vápnem sestřelil Sammer, italský rozhodčí Pairetto udělal chybu a místo přímého kopu nařídil penaltu. Útočníku Kukovi se na ni nechtělo, tak sebral odvahu Berger.

Pro Bezfrazi.cz pak vzpomínal: „Tu penaltu jsem kopnul zoufale. Brankář Köpke skočil na správnou stranu, míč proletěl jen tak tak pod ním. Klika, že jsem ho trefil těsně nad zemí. Pocitově to byla fakt hrozná pencle. Šílená. Ale když z ní padne gól, tak byla kopnutá dobře, ne?“

Místo divoké oslavy si klekl a zvedl ruce nad hlavu, na vteřinu si sám vychutnával řev z tribun ve Wembley, než k němu doběhli nadšení spoluhráči. Stačilo vydržet něco přes půlhodinu a zlato mohlo patřit Čechům.

Jenže... Dál to znáte. 

Německý náhradník Bierhoff nejdřív po čtvrthodině hlavou vyrovnal, pak v prodloužení v těsném souboji utancoval stopera Radu a prazvláštní střelou, která se otřela o obránce Horňáka, zaskočil gólmana Koubu.

„V první chvíli jsem si pobrečel. Připadalo mi hrozně nespravedlivé, že jsme prohráli tak blbým gólem, když Němci vyrovnali z jediné šance,“ smutnil Berger, kterého přímo na trávník přiběhl utěšovat kouč Uhrin - tedy ten, se kterým ještě na začátku turnaje válčil. „Kdyby nás přehráli, přejeli a dali nám dva kusy, nikdo z nás by nic neřekl. Ale takhle... Věřím, že to přebolí a že si všichni společně uvědomíme, jak je stříbro krásné.“

Když Češi o osm let později Evropu na šampionátu v Portugalsku ohromovali znovu, svéráz s tváří modela už u toho nebyl. Reprezentace se vzdal v sedmadvaceti, aby mohl dál hrát na top úrovni za Liverpool a ulevil problémovému koleni, se kterým několikrát musel na operaci.

Vyplatilo se. I když ho zranění brzdila celou kariéru, nakonec vydržel ze všech anglických hrdinů nejdéle. 

Loučil se až v lednu 2010, víc než třináct let po zápase, který nikdy nevymaže z paměti.

KVÍZ: Mělo odstartovat šestnácté fotbalové Euro. Co si pamatujete z jeho dějin?

Český záložník Alex Král (uprostřed) slaví se spoluhráči z reprezentace gól v...

Dnes večer v Římě to mělo vypuknout. Narvaný Olympijský stadion, zápas Italů proti Turkům a před...

DĚJINY EURA. 2016: Příběh hrdiny finále. Chtěl si vzít život, táta vraždil

Portugalský útočník Edér vstřelil vítězný gól svého týmu ve finále Eura 2016.

Dal snad nejdůležitější gól v historii Portugalska a z neznámého útočníka se stal národním hrdinou....

DĚJINY EURA. 2012: Jak mohl prcek Pilař navždy jezdit zadarmo vlakem

DRUHÝ ZÁPAS, DRUHÝ GÓL. Václav Pilař dal gól v pátek Rusům a teď slaví svůj...

Sprint středem hřiště, balon přesně k noze, blesková klička brankáři a gól do prázdné: „Nikdy na to...

DĚJINY EURA. 1992: Příběh finálového střelce. Hrál na přání umírající dcery

DÁNSKÁ SENZACE. Z náhradníků mistry Evropy – dánští fotbalisté se o startu na...

VIDEO Byl začátek srpna 1992, už šest týdnů po zlatém zápase, ale celá země tím nečekaným úspěchem žila...

DĚJINY EURA. 1960: Delaunayho sen, ukradená čepice a politická fraška

Sovětští fotbalisté dva roky poté, co se stali v Paříži mistry Evropy. Druhý...

Fanoušci si ho pamatují v tmavé bekovce, ale v ten červencový den roku 1960 ji měl při zápase na...

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko
  • Nejčtenější

Anglie - Brazílie, Francie - Německo. Kde zdarma sledovat sobotní fotbalové šlágry?

15. dubna 2024

Víkend je ve znamení reprezentačního fotbalu a přináší řadu atraktivních zápasů. Po pátečním...

Plzeň - Slavia 1:0, šlágr rozhodl v závěru Šulc, hosté po týdnu spadli z čela

14. dubna 2024  17:09,  aktualizováno  19:59

Zásadní zpráva ze šlágru fotbalové ligy z Plzně, kde se představila první Slavia: největší radost...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia prohrála v Plzni, Sparta se po týdnu vrací do čela. Na dně je Karviná

13. dubna 2024  14:30,  aktualizováno  14.4 20:21

Příliš dlouho v čele Fortuna ligy nevydrželi. Slávističtí fotbalisté nezvládli šlágr 28. kola a v...

Plzeň - Fiorentina 0:0, domácí hlavně bránili, i tak dál drží šanci na semifinále

11. dubna 2024  17:28,  aktualizováno  20:42

Plzeňští fotbalisté uhráli v úvodním čtvrtfinále Konferenční ligy proti italské Fiorentině cennou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Už nikdy Neverkusen! Bayer má titul, fanoušci zaplavili hřiště, slaví i tři Češi

14. dubna 2024  16:51,  aktualizováno  20:02

Nerozklepala se jim kolena. Nenechali se rozhodit předčasnou slávou v celém městě. Nezpanikařili....

Guardiola po vyřazení: V jiném sportu bychom vyhráli. Frustrující, soptil Días

18. dubna 2024  6:59

V utkání měli jasnou převahu, svého soupeře od obdržené branky takřka nepustili za polovinu hřiště,...

Real zvládl penaltové drama se City, postup do semifinále slaví i Bayern

17. dubna 2024  20:29,  aktualizováno  18.4

Byl to dvojzápas se vším všudy a lépe nakonec dopadl pro fotbalisty Real Madrid, kteří až po...

Úspěšná prostějovská série skončila s Vyškovem. Chyběla odvaha, hlesl kouč

17. dubna 2024  20:44

Třetí skalp silného soupeře v řadě fotbalisté Prostějova nezískali. Ve 23. kole druhé nejvyšší...

Druhá liga: Dukla i Vyškov vyhrály a dál je mezi nimi dvoubodový odstup

17. dubna 2024  19:53

Fotbalisté vedoucí Dukly i druhého Vyškova ve 23. kole druhé ligy zvítězili a nadále je na špici...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...