Rosického mi bylo líto, řekl trenér Vrba. Těší ho forma útočníků

HVĚZDNÝ ČESKÝ TROJLÍSTEK. Petr Čech, Tomáš Rosický a trenér Pavel Vrba slaví vítězství nad Islandem. | foto:  Michal Šula, MAFRA

3 2016
Do začátku fotbalového mistrovství Evropy zbývá zhruba pět měsíců. Trenér české reprezentace Pavel Vrba řeší, jestli se stihne uzdravit kapitán Tomáš Rosický, a postupně dává dohromady konečnou nominaci.

Z prosklené kanceláře na Strahově může sledovat dění na stadionu Přátelství. Zrovna tam však netrénují ani atleti, ani fotbalisté.

Trenér fotbalové reprezentace Pavel Vrba sedí u uklizeného pracovního stolu, na kterém má počítač, tablet a pár osobních věcí. Tady spřádá taktiku a dává dohromady nominaci před blížícím se Eurem.

Místnosti dominuje velká televize, zavěšená na zdi. Pod ní jsou rozházená cédéčka, na nichž mají Vrba a jeho spolupracovníci sestříhané zápasy nejbližších soupeřů. Hned vedle stojí tabule ve tvaru fotbalového hřiště s červenými a modrými magnety, které symbolizují hráče.

„Hodně teď taky sleduju přípravné zápasy českých týmů. Třeba v neděli jsem stihl Plzeň a Jablonec a ještě jsem se podíval na Hoffenheim, za který proti Bayernu Mnichov nastoupil Pavel Kadeřábek,“ popisoval Vrba.

Jak jste o víkendu reagoval, když jste se dozvěděl o dalším zranění reprezentačního kapitána Tomáše Rosického?
Tomáš se připravoval na návrat po dlouhém zranění, absolvoval individuální tréninky, kouč Arsenalu byl trpělivý, měl kondičního trenéra, odehrál zápas za juniorku... Hlavně mi to bylo vůči němu strašně líto.

Máte informace, jak na tom je?
Jsem informovaný přímo od Tomáše. Sám ještě přesně neví, jaký je rozsah zranění. Takže hodnocení bych nechal na dobu, až budeme vědět, co přesně s ním je.

Doba léčby má být podle prvních prognóz šest týdnů. Je to velký problém, když mistrovství začíná už za pět měsíců?
Vážně, nechme to, až budeme znát výsledky vyšetření. Nechci se vyjadřovat k něčemu, když toho ještě moc nevíme. Ale kdyby měla být pauza šest až sedm týdnů, tak by to samozřejmě bylo složité.

Kdyby za těch šest týdnů trénoval...
...tady nejde o trénování, ale o hraní. Pokud nebude mít zápasovou zátěž, tak to bude velký problém.

Pavel Vrba na tréninku české fotbalové reprezentace
Pavel Vrba na tréninku české fotbalové reprezentace

Připravujete si varianty s Rosickým i bez Rosického?
Už v průběhu kvalifikace jsme absolvovali polovinu zápasů bez Tomáše, takže alternativy máme. A třeba v podzimní části se nám některé zápasy vydařily velice dobře. Jsme připraveni na obě varianty.

Jsou ty varianty hodně rozdílné?
Způsobem hry ne. Máme hráče, kteří hrají podobně jako Tomáš. V pěti kvalifikačních zápasech jsme hráli bez něj a zvládli jsme to dobře. Nevidím v tom zase tak velký problém.

Vladimír Darida je čím dál výraznější v Hertě Berlín. Je to hráč, který může nést zodpovědnost, pokud by Tomáš Rosický nebyl k dispozici?
Lidsky jsou si podobní, Láďa je taky velice inteligentní. I po fotbalové stránce dokáže vytvářet nadstavbové věci. Ale rozhodně nechci říkat, že někdo bude „ten rozhodující“. Spíš bude záležet na týmu, jak mistrovství zvládneme, než na jednotlivcích.

Ale v Německu se mu daří náramně.
Dal krásný gól, naběhal nejvíc kilometrů v bundeslize... Jsem rád, že se mu daří a má silnou pozici v mužstvu. Hertha momentálně patří k top týmům bundesligy, protože jinak by nebyla na třetím místě tabulky.

Kouč české reprezentace Pavel Vrba hecuje své svěřence.

Nepředvádí výraznější výkony v Hertě než v reprezentaci?
Podzim zvládl i v reprezentaci velice slušně. V Lotyšsku dal navíc krásný gól a pomohl nám k postupu na mistrovství. Jaro bylo pro Láďu složitější, protože ve Freiburgu hrál o záchranu. Teď bych byl rád, kdyby v klubu i reprezentaci pokračoval ve výkonech z posledních měsíců.

Daří se také útočníkovi Tomáši Necidovi, který dává góly v turecké lize.
Nejenom on, ale i Matěj Vydra se rozstřílel. Milan Škoda taky dává v přípravě góly. Po dlouhém zranění začal nastupovat i Libor Kozák. Tohle jsou pro mě příjemné zprávy. Snad jim to vydrží co nejdéle a formu si přenesou i na mistrovství Evropy, pokud budou v nominaci.

Libor Kozák dlouho nehrál kvůli zranění a pod vámi ještě v reprezentaci nebyl. Dovedete si představit, že se do nominace na Euro dostane?
Všechno je možné.

Představu o nominaci už máte?
Nebudu tvrdit, že budu dělat nominaci týden před Eurem. Už v nominaci na březnové přípravné zápasy by měli být z devadesáti procent hráči, kteří by na mistrovství Evropy měli jet. Osu týmu máme.

Může se stát, že na jaře někdo zazáří a dostane se do nominace, i když v reprezentaci třeba ještě nebyl?
Samozřejmě se to stát může. Vemte si třeba Davida Pavelku nebo Josefa Šurala. Dovedl si někdo před rokem představit, že budou mít v reprezentaci takové postavení? Nevidím důvod, proč by se na mistrovství Evropy nemohl někdo objevit i třeba bez jediného reprezentačního startu, když vyloženě zazáří. To se stalo před čtyřmi lety Vladimíru Daridovi.

Ale masivní to asi nebude, že?
To určitě ne.

Pavel Vrba

Střední obránce Roman Hubník se vrátil do Plzně. Má šanci dostat se do konečné nominace?
Počítám, že do Francie vezmeme čtyři stopery. Víceméně máme jasné tři, pokud se nic nestane. Jednoho ještě budeme hledat a rozhodovat bude právě jaro.

Podzim se nepovedl Václavu Procházkovi, který jinak do reprezentace patřil celkem pevně. Takže ten mezi těmi třemi, kteří mají Euro takřka jisté, není?
To už nechám na vás. Všichni ho na podzim viděli, takže asi není tak těžké uhodnout, o která tři jména se jedná.

Do reprezentace se na podzim dostal Ondřej Zahustel, kterého nyní ve Spartě předělávají na pravého obránce. Je to pro vás komplikace?
Vůbec ne. Ve Spartě vědí, proč to dělají. Hledají ofenzivního krajního obránce. Je to hodně zajímavý tah a pro Ondru to může být i dobře. Na tomhle postu může dostat velký prostor. Jestli z něj chtějí udělat druhého Kadeřábka, tak zrovna on by to mohl zvládnout.

Je možné, aby hrál ve Spartě krajního obránce a v reprezentaci záložníka?
To si myslím, že možné není. Pokud má nějaké návyky z klubu, tak je potom během krátkého období v reprezentaci nepředěláte.

Fotogalerie

Pavel Vrba v reprezentaci

Takže pro něj se šance na mistrovství Evropy snižují, když jsou v reprezentaci na pozici pravého obránce Pavel Kadeřábek a Theodor Gebre Selassie.
Na tomhle postu odehrál pár přípravných zápasů. Počkejme si, jak to na téhle pozici zvládne v soutěžních zápasech. Je možné, že se třeba vrátí na svůj původní post. Nechme to na Spartě a na Ondrovi, jestli a jak ten přesun na pravou stranu obrany zvládne.

David Pavelka, Josef Šural nebo Jiří Skalák změnili v zimě klub. Sledoval jste přestupní období?
Co se týká těch mediálně nejzajímavějších přestupů, tak jsem byl v kontaktu se všemi hráči. Teď je důležité, aby pravidelně hráli. Když hrát budou, tak ty přestupy budou dobrým krokem. Ale samozřejmě může nastat problém, že si budou zvykat na nové prostředí, spoluhráče nebo trenéra. V českých klubech už měli nějaké postavení, které si teď zase budou muset vybojovat.

Skalák přestoupil do Brightonu, Pavelka do Kasimpasy a Šural do Sparty. Říkal jste si u nějakého přestupu, že pro toho hráče není ideální?
Nemám ten pocit. Tohle jsem si říkal v létě o Janu Klimentovi, když šel z Jihlavy do Stuttgartu, a ono se to potvrdilo.

Věříte, že se tihle tři prosadí víc než Kliment, který v Německu skoro nehraje?
Klimentovi jsem nevěřil, protože přestoupil po pouhých dvou vydařených zápasech na mistrovství Evropy do jedenadvaceti let. Předtím v Jihlavě tak výrazný nebyl. Docela mě překvapilo, že si hned vybral tak těžkou soutěž. Kdyby šel nejdřív do Plzně, Sparty, Slavie, Liberce nebo Jablonce, tam uspěl a až potom přestoupil do zahraničí, tak bych s tím problém neměl. Takhle to pro něj bylo strašně těžké.

V případě Pavelky a spol. jde o postupné kroky?
Šural, Skalák i Pavelka hráli v evropských pohárech a v reprezentaci. Na základě toho, že uspěli, tak se posunuli někam dál. Netvrdím, že to všichni zvládnou, ale tyhle kroky jsou logičtější. Na rozdíl od Klimenta jsou všichni tři vyzkoušení.

Kdo z nich šel do největšího rizika?
Všechno to jsou hráči, u kterých by před půl rokem nikdo neřešil, jestli někam půjdou. V klubech i reprezentaci se jim fotbalově dařilo a na základě toho dostali nabídky k přestupům. Zasloužili si to svými podzimními výkony.

Pavelka do Turecka, Skalák do druhé anglické ligy. Vybrali vhodně?
Turecká liga i druhá anglická liga jsou náročnější než česká. O tom nemusíme debatovat, tak to prostě je. Jenom doufám, že si je ty kluby vybraly na základě toho, co předváděli v české lize nebo reprezentaci. Pokud to tak je a nebudou je předělávat na posty, na kterých nikdy nehráli, tak proč ne?

Autor:

Fotbalové Euro 2020

14. listopadu: Česko - Kosovo od 20:45, 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina a Španělsko.

Los Eura 2020: Jak se šampionát losuje, kdo získá výhodu ve skupinách

Slavia v Lize mistrů

27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

  • Nejčtenější

Barcelona - Slavia 0:0, senzace v Lize mistrů, hosty podržel Kolář

Slávističtí fotbalisté v Champions League způsobili velkou senzaci. Ve svém čtvrtém vystoupení v prestižní klubové...

Premium

Světové komplimenty pro českého mistra. Jak se Slavia proslavila

Představte si scénku, která se odehrála dvacet minut po zápase. Obrovitánský stadion Camp Nou už byl liduprázdný, přes...

Premium

Doma u pana Messiho. V jakém luxusu bydlí zázračný Argentinec?

Z chodníku za vysokými bílými zdmi, vzrostlými borovicemi a palmami toho nic moc nespatříte. Museli byste se proletět...

Wengerovi učarovala fyzička Slavie. Něco takového jsem neviděl, uznal

Před dvanácti lety po bezbrankové remíze na Strahově ocenil Arséne Wenger, tehdy trenér Arsenalu, slávistickou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fantoma Koláře nadchl Ter Stegen: Říkal mi, že je radost se na mě dívat

Musel si připadat jako ve snu. Jako poslední ze slávistů kráčel o pauze do kabiny, za stavu 0:0, ke kterému pomohl...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Násilí na Euru přináší otázky. Jak bude vypadat MS v Rusku?

Ruští fotbalisté na letošním Euru nepředvedli nic památného, což se nedá říct o jejich fanoušcích. Bohužel. Brutální...

Nejdříve v zákrytu, pak zářil. Brankář Patrício, nenápadný a skvělý

Přiznejte se: věděli jste před Eurem, kdo chytá za Portugalsko? A z jakého je klubu? Nenápadný chlapík Rui Patrício,...

Trenér bez úsměvu. Santos ale umí změnit káče v labuť a vyhrát Euro

Téměř se nesměje, až z něj jde strach. Přísný výraz by mohl vyučovat. Pod tímhle dohledem došli Portugalci k...

Ronaldo: Žádal jsem Boha o další šanci, konečně jsme se dočkali

Finále sice jako kapitán dokončil Nani, ale trofej pro mistry Evropy za portugalské fotbalisty převzal Cristiano...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zábavnou stavebnici pro nejmenší LEGO® DUPLO® Tropický ostrov
SOUTĚŽ: Vyhrajte zábavnou stavebnici pro nejmenší LEGO® DUPLO® Tropický ostrov

Pojďte si s námi zasoutěžit a vyhrajte LEGO® DUPLO® Tropický ostrov. Veselé tvoření podporuje emoční vývoj i rozvoj jemné motoriky. Odpovězte na jednoduchou otázku a získejte krásnou stavebnici.

Najdete na iDNES.cz