Severní Irsko. Zemička, ve které fotbal dokázal přehlušit i bomby

Příznivci Severního Irska. | foto: Reuters

21 2016
Psal se 25. červen 1982, uteklo už skoro čtyřiatřicet let. A byl to den, kdy fotbal ukázal, že není jen honěním se za balonem, nýbrž sportem měnícím svět.

Gerry Armstrong seděl v místnosti pro dopingovou kontrolu a nemohl ze sebe dostat ani kapku. „Byli jsme oba dehydrovaní a hodinu a půl se nedokázali vyčurat. Pili jsme vodu, pivo i víno a Gerry se docela picnul,“ vzpomíná Tommy Cassidy, tehdejší náhradník fotbalistů Severního Irska. „Bylo to neuvěřitelné. Gerry začal zpívat lidové písně, třeba Danny Boy, a jeden z chlapů, kteří nás hlídali, se k němu dokonce přidal,“ popisuje.

„Byla to neuvěřitelná noc. Najednou jsme zapomněli na ty věci okolo,“ říká Michael O’Neill. „Věcmi okolo“ míní zemi ničenou terorem IRA a bojem mezi protestanty a katolíky, rozdělený Belfast, každodenní zprávy o mrtvých a zraněných.

No a do toho dal Gerry Armstrong na mistrovství světa gól Španělsku. Severní Irsko vyhrálo 1:0. „Doma nám fandil úplně každý. Dokázali jsme to, o co se politici marně pokoušeli: sjednotili jsme vlast,“ řekl Armstrong pro New York Times.

Mnohé se změnilo.

O’Neill, jenž nezapomenutelný večer prožil jako třináctiletý klučina, nyní na Euru vede severoirskou reprezentaci. Vůbec poprvé se dostala mezi elitu kontinentu a proti Ukrajině slavila i první vítězství.

„Už nechci jen snít. Chci výhru. Jakoukoli. Severní Irsko do toho! Povstaň, zeleno-bílá armádo! Ať ti nejlepší fanoušci světa mohou slavit,“ napsal herec Charles Lawson, známý ze seriálu Coronation Street.

Dočkal se.

A většina národa s ním.

Lesk kádr nemá. Hrdost ano

Národní hrdost se někdy zdá být v 21. století reliktem dávných časů, ale Severoirové právě takoví jsou. Hrdí. Ba pyšní - na to, že jejich fotbalisté vyhráli kvalifikační skupinu a navázali na tři předchozí účasti na světových šampionátech, dnes již notně zaprášené uběhnuvšími roky (1958, 1982, 1986).

A ne že by se jim ostatní divili.

Severní Irsko sice kdysi mělo George Besta, ale po Islandu je mezi účastníky Eura zemí s nejmenším počtem lidí, má přibližně 1,8 milionu obyvatel. No a výběr fotbalový je mnohem omezenější.

„Jsme státem s méně než čtyřiceti profesionály,“ líčí kouč O’Neill, jak musí podrobně sledovat nižší anglické a skotské ligy. „Hledal jsem všude. Fleetwood Town, Burton Albion, Doncaster, Luton, Morecambe... Ano, momentálně náš kádr nemá právě největší lesk.“

Má pravdu: vždyť třeba Conor Washington či Stuart Dallas se ještě nedávno živili jako pošťák, respektive zedník, a hráli jen amatérsky.

A navíc je tu následující potíž.

FIFA dovoluje rodákům ze Severního Irska hrát za Irsko, chtějí-li. Rány, jež drobný stát trhaly v průběhu 20. století, se sice zacelují, ale někdy je protestantsko-katolický konflikt zkrátka pořád živý.

„Když jsem viděl britské vlajky a poslouchal chorály, necítil jsem se vůbec jako doma,“ líčil James McClean, proč „zradil“ a přestoupil po mládežnickém reprezentování Severního Irska k Irům. Schytal za to drsné vzkazy, což není nic výjimečného.

Neil Lennon zkraje nového tisíciletí kvůli výhrůžkám smrtí raději za národní tým Severního Irska přestal hrát úplně. Proč takové peklo? Neb byl kapitán - a zároveň katolík.

Ať hraje papež, když zvítězíme

Fotbal, jak již bylo vysvětleno, umí kromě negativních emocí i sjednocovat. Země po výhře 2:0 nad Ukrajinou zažila euforické momenty, byť ztlumené kvůli tragédiím.

Už dva severoirští fanoušci totiž při zápasech na Euru zemřeli. První v opilosti přelézal zábradlí, druhý zkolaboval přímo na tribuně.

„Tahle zpráva nás ranila. Nemůžeme uvěřit tomu, že odešel další z našich příznivců, kteří jsou pro nás jako bratři,“ kondoloval útočník Kyle Lafferty, jeden z nejznámějších fotbalistů v kádru.

Radost i smutek jako by připomínaly rok 1982, kdy fotbal na chvíli přehlušil výbuchy bomb. Však turnaj letos sleduje i hrdina Armstrong a líčí: „Cítím z týmu podobné množství jednoty a soudržnosti. Máme šanci postoupit se skupiny.“

Vzhledem k zisku tří bodů jistě ano. Kdo by to čekal - ale věci se mění. A snad nejen na hřišti.

„Severní Irsko současnosti se poměrně dost liší od země, ve které jsem vyrůstal. Máme v týmu hráče s různým náboženským vyznáním,“ oceňuje trenér O’Neill.

List New York Times citoval slova, která pronesl Ricky Rea, zástupce belfastského klubu Glentoran: „Půlka našeho mužstva jsou katolíci, manažer taky. Ale ať hraje klidně papež a deset kardinálů, když budeme každý víkend vítězit.“

Některé triumfy jsou zkrátka ještě cennější než ty na trávníku.

Los Ligy mistrů: Barcelona, Dortmund, Inter, Slavia

17. září: Inter Milán - Slavia od 18:55, 2. října: Slavia - Dortmund od 18:55,
23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00

Nejčtenější

Dejte Lukakovi deset banánů, jinak ho nezastavíte. A komentátor skončil

Romelu Lukaku z Interu Milán (vpravo) se snaží probít přes Walaceho z...

Chválil, chválil, chválil, ale nevhodně. Italský komentátor Luciano Passirani z televizní stanice...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame...

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel....

Trpišovského v Miláně zaskočil překlad: Jak vás ovlivnil Miloš Zeman?

Hlavní trenér Jindřich Trpišovský (vpravo) se zapojil do tréninku Slavie...

Milán (Od našeho zpravodaje) Na hlavu nasadil sluchátka a když poslouchal, jak mu překladatelka tlumočí otázku italského...

Zvedněte ruce, kdo jste to čekali. Italský tisk sepsul výkon Interu

JAK MI TO CHYTIL? Romelu Lukaku z Interu Milán lituje neproměněné tutovky,...

Falešný start, pohroma, trápení. Italská média tvrdě kritizují počínání fotbalistů Inter Milán v...

Gól pana Střapatého. Olayinkovi se může změnit život

ŠOKOVAL SAN SIRO. Slávistický útočník Peter Olayinka se raduje z úvodní branky...

VIDEO Milán (Od našeho zpravodaje) Bylo mu patnáct, když poprvé nazul kopačky. Do té doby hrál Peter Olayinka fotbal naboso, maximálně...

Další z rubriky

Francouzský tisk po finále: žehrání na nespravedlnost i uznání soupeři

ACH JO. Fotbalisté Francie smutní po prohraném finále mistrovství Evropy.

V reakcích na prohrané finále domácí Eura se ve francouzském tisku objevuje žehrání na...

Kdo netroubí, není Portugalec. Země mistrů prožila divokou noc

ŠŤASTNÍ A DOJATÍ. Portugalští fanoušci oslavují vítězství Euru.

Na tuhle noc Portugalsko nezapomene. Evropské zlato je historickým úspěchem zdejšího fotbalu, a...

OBRAZEM: Portugalce vítaly desetitisíce fandů, prezident je vyznamenal

Slavnostní přivítání portugalských fotbalistů u prezidenta

VIDEO Fotbalisty Portugalska den po triumfu na mistrovství Evropy přivítaly v Lisabonu desetitisíce...

Najdete na iDNES.cz