Vicente del Bosque sleduje španělské fotbalisty na tréninku. | foto: Michal Šula, MAFRA

Nervózní jsem vždycky, Česko má velmi dobrý tým, řekl trenér Španělů

  • 10
Toulouse (Od našeho zpravodaje) - Posadil se za stůl, rozhlédl se po sále a sundal si z nosu dioptrické brýle. Pak už trenér španělských fotbalistů Vicente del Bosque odpovídal na otázky před jejich prvním zápasem na mistrovství Evropy proti Česku.

Vyhráli jste dva poslední evropské šampionáty. Jste teď pod větším, nebo menším tlakem?
Máme ještě větší zodpovědnost než dřív. Ale máme na soupisce třiadvacet hráčů, kteří se budou snažit o co nejlepší výsledek.

V pondělí začínáte proti Česku. Na co si musíte dát pozor? V čem je soupeř silný?
Česko má velmi dobrý tým, který má úplně všechno a je složený z výborných hráčů. Je to podobné mužstvo jako Chorvatsko a Turecko, se kterými se potkáme později a o kterých bych mohl říct totéž.

Je první zápas důležitější než ostatní utkání?
Vždycky jsem nervózní, i když to tak možná nevypadá. Samozřejmě mám k soupeři velký respekt. Musíme se soustředit, abychom dobře začali. Na druhou stranu vždycky říkám, že nervózní být musíme, abychom si uvědomovali, jak důležitý zápas nás čeká.

Co vás uklidňuje?
Dvě věci - zkušenosti a schopnosti. Přesněji, fotbalové schopnosti hráčů. Oni jsou ti experti, kteří mají zkušenosti a hrají v nejlepších týmech Evropy. I když samozřejmě nikdy si nemůžete být úplně jistý výsledkem, protože stát se může cokoliv.

Fotogalerie

Váš brankář De Gea je zapletený do sexuální aféry. Ovlivní to vaše rozhodnutí, jestli bude chytat on, nebo Iker Casillas?
Ne, neovlivní. Spoléhám na schopnosti našich hráčů. Kdyby někdo nepodával dobrý výkon, tak podnikneme nějaká opatření, ale v současnosti nemáme žádný problém.

Už jste se rozhodl, kdo bude chytat?
Jsou situace, o kterých musíte přemýšlet... Já přemýšlím nad celou základní sestavou, nejen ohledně brankářů. Uvidíme, jak se v pondělí rozhodnu.

Hráči z Realu Madrid, Barcelony nebo Atlétika mají za sebou náročnou sezonu. Jak jsou na tom po fyzické stránce?
Měli jsme dobré podmínky pro přípravu, i když hráči prošli velmi náročnou sezonu. Jsme nachystaní.

Španělé kvůli gólům měnili i účesy:

Los Euro 2020: Anglie, Chorvatsko a soupeř z Ligy národů

Česká reprezentace se na ME 2020 utká ve skupině D v Londýně a Glasgow s Anglií, Chorvatskem a vítězem play off off Ligy národů C, jenž vzejde ze čtveřice Skotsko, Norsko, Izrael, Srbsko.

Los mistrovství Evropy

Skupina A (Řím, Baku): Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko. Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko. Skupina C (Amsterdam, Bukurešť): Nizozemsko, Ukrajina, Rakousko, vítěz play off Ligy D. Skupina D (Londýn, Glasgow): Anglie, Chorvatsko, vítěz play off Ligy C, Česko. Skupina E (Bilbao, Dublin): Španělsko, Švédsko, Polsko, vítěz play off Ligy B. Skupina F (Mnichov, Budapešť): vítěz play off Ligy A, Portugalsko, Francie, Německo.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).