SKUPINA D. Zleva kouč Chorvatska Ante Čačič, trenér Španělska Vicente Del Bosque, kouč Turecka Fatih Terim a trenér Česka Pavel Vrba. | foto: AP

Věřím, že uhrajeme dost bodů na postup, řekl trenér Vrba po losu

  • 44
Paříž (Od našeho zpravodaje) - Určitě by si vybral skupinu, která by se mu líbila víc. Ale osudu nic nevyčítal. „Na kdyby se nehraje,“ řekl reprezentační trenér Pavel Vrba, když se vylosovalo fotbalové mistrovství Evropy 2016.

Takže: Španělsko, Turecko, Chorvatsko!

„Pavel Nedvěd tvrdil, že ideální by byla těžká skupina, což se mu splnilo. Doufám, že se mu vyplní i druhé přání - abychom ze skupiny postoupili. To už bude na nás,“ dodal Vrba.

Co jste si pomyslel, když losování skončilo?
Zase těžká skupina! Jako pro kvalifikaci. Je tu jeden velký favorit, a to Španělsko, pak budou zbylá tři mužstva bojovat o postup. Možná je dobře, že začínáme hned se Španělskem. První zápasy většinou bývají trochu opatrnější, i když... Španělé asi moc opatrně hrát nebudou. Uvidíme, jestli to bude výhoda, nebo ne. Já věřím, že uhrajeme tolik bodů, abychom postoupili dál.

Proč jste vlastně nechtěl Turky, když jste je v kvalifikační skupině nechali za sebou?
Protože v Evropě patří k lepším týmům. Že momentálně byli ve čtvrtém koši, to určitě neodpovídá jejich kvalitě. Proto jsem si je nepřál.

Byl pro vás pařížský ceremoniál spíš zábavou, nebo napětím?
Půl hodiny to byla zábava, půl hodiny napětí. Nikoho, ani naše fanoušky, to nemohlo nechat chladným.

Nebál jste se, že vám do skupiny šoupnou ještě Itálii? To by bylo vražedné.
Spíš by bylo zajímavé, kdybychom se ocitli ve skupině s Německem a Severním Irskem, což jsou soupeři pro kvalifikaci o mistrovství světa. Byla by to pikantní předehra.

A ta Itálie?
Určitě nás ve druhém koši trošku strašila, ale nemůžete si vybírat, jestli chcete hrát s tím, anebo s tím.

Ani Španělsko jste si nepřál, že?
Ne, ale to ani Holandsko v kvalifikaci. A postoupili jsme přes ně. Takový je prostě los. Teď musíme udělat všechno, abychom hráče seznámili s hrou Španělů v poslední době. Kromě posledního mistrovství světa vždycky hrají o medaile, o tituly. Doufám, že nás to bude motivovat.

Španělé jsou obhájci titulu, sílu Turků jste poznali v kvalifikaci. Co Chorvatsko?
Přiznám se, že o Chorvatech toho nevím moc. Luka Modrič teď hraje skvěle za Real Madrid, ale já se s Chorvatskem naposledy potkal před iks lety, kdy jsem dělal asistenta u slovenské reprezentace. Všichni víme, že Chorvati patří k nejlepším, mají hráče v top klubech. Budeme je teď hodně studovat, jak zvládli kvalifikaci. Čeká nás hodně práce.

Fotogalerie

Na co vrhnete nejdříve?
Hned ráno budu volat našemu videotechnikovi (Luděk Bernát), aby nám nahrál všechny kvalifikační zápasy Španělska a Chorvatska. Turky známe.

Takže vánoční svátek nestrávíte u pohádek, ale u fotbalových záznamů?
Je to moje práce. Bude to minimálně deset zápasů od každého týmu, ale času máme dost, nehrajeme za čtrnáct dní. Určitě i pan Brückner dostane materiály, budeme to spolu konzultovat. Víte, nejvíc ze všeho bude záležet na nás. Na tom, jak postavíme mužstvo. Aby hráči, kteří teď nejsou fit, byli na jaře zdraví. Aby ti, kteří momentálně moc nehrají, na jaře nastupovali víc. To je pro nás důležitější.

Bohužel ani fanoušky losování nepotěšilo. Šílené cestování, malé stadiony, málo lístků.
Ano, s lístky bude trochu problém, zato víme, že náš sektor bude vždycky plný. Pevně doufám, že fanoušky, kteří přijedou, potěšíme.

Opravdu budete bydlet na jih od Paříže v Tours?
Vypadá to tak. Je to uprostřed Francie, což se hodí, protože budeme hodně cestovat. Blízko Tours je letiště, stadion je druholigový, hotel bude uzavřený, bude tam klid.

Ale žádný velký luxus.
Je otázka, jestli chceme luxus, nebo soukromí. Já se spíš přikláním k soukromí.

Los Euro 2020: Anglie, Chorvatsko a soupeř z Ligy národů

Česká reprezentace se na ME 2020 utká ve skupině D v Londýně a Glasgow s Anglií, Chorvatskem a vítězem play off off Ligy národů C, jenž vzejde ze čtveřice Skotsko, Norsko, Izrael, Srbsko.

Los mistrovství Evropy

Skupina A (Řím, Baku): Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko. Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko. Skupina C (Amsterdam, Bukurešť): Nizozemsko, Ukrajina, Rakousko, vítěz play off Ligy D. Skupina D (Londýn, Glasgow): Anglie, Chorvatsko, vítěz play off Ligy C, Česko. Skupina E (Bilbao, Dublin): Španělsko, Švédsko, Polsko, vítěz play off Ligy B. Skupina F (Mnichov, Budapešť): vítěz play off Ligy A, Portugalsko, Francie, Německo.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).