TO TI NEDOVOLÍM. Španělský útočník Fernando Torres chce udělat kličku

TO TI NEDOVOLÍM. Španělský útočník Fernando Torres chce udělat kličku Gianluigimu Buffonovi, jenže italský gólman jeho záměr vystihuje a je po šanci. | foto: Reuters

Ledabylost a sobectví. Balotelli a Torres sami před brankářem selhali

• 41
Oba šli ve vzájemném utkání sami na branku, ale se svými šancemi naložili bídně. Hrdinou nedělního hitu mistrovství Evropy mohl být Ital Mario Balotelli i Španěl Fernando Torres, jenže oba doplatili na své ledabylé či sobecké chování.

Dva nesmírně talentovaní útočníci sdílejí v poslední době podobné osudy. Balotelli i Torres zamířili v roce 2010 za lepším do anglických velkoklubů - jeden do Manchesteru City, druhý do Chelsea. Oba však měli v novém působišti problémy.

Balotelli se svým chováním, Torres se střílením gólů.

Euro 2012

Další informace ze zákulisí mistrovství Evropy na facebooku ME ve fotbale.

Na Euru mohli vše hodit za hlavu, ale hned v prvním zápase na sebe znovu upozornili. A z utkání si nakonec odnesli jen žlutou kartu.

Jedenadvacetiletý Balotelli, jenž nastoupil v základní sestavě, selhal v úvodu druhého poločasu za stavu 0:0. U postranní čáry sice skvěle vybojoval míč od Ramose, ale pak jako by zapomněl, že je v Gdaňsku na utkání mistrovství Evropy a ne na procházce po městě.

S míčem se v šestnáctce loudal, zcela ignoroval spoluhráče před bránou a nakonec ani nevystřelil, protože Ramos, který předtím spadl na zem, se stihl vrátit a Balotellimu míč odkopl.

Trenér Cesare Prandelli neváhal a problémového útočníka po pár minutách stáhl ze hry.

Balotelli tak téměř přesně po roce předvedl podobný kousek. Loni v červenci během přípravného zápasu Manchesteru City proti Los Angeles Galaxy šel také sám na gólmana, v pochodu přešlápl nad balonem a patičkou ho poslal mimo. Jeho krajan, kouč Mancini, zuřil a stejně jako nyní Prandelli útočníka vystřídal.

"Ale já mu nic nevyčítám," ujišťoval Prandelli po remíze 1:1, v níž dal první gól Balotelliho náhradník Di Natale. "Nejsem si zcela jistý, co se v té situaci přesně stalo. Možná měl dvě možnosti a nevěděl, pro kterou se rozhodnout."

To Fernando Torres přesně věděl, co chce při svých dvou sólech na brankáře Buffona udělat. Za každou cenu skórovat. S Balotellim se na hřišti nepotkal, do hry šel až v 73. minutě, když střídal střelce vyrovnávacího gólu Fábregase, přesto se mohl stát hrdinou utkání.

"Přišel na hřiště v perfektním momentě, když se hra více otevřela a nám se nabízelo více prostoru. Fernando byl ideálním hráčem na využití této výhody," vysvětloval novinářům španělský trenér Vicente Del Bosque.

Torres skutečně dostal hodně prostoru. Záhy po svém příchodu na hřiště si naběhl za obranu na kolmici, ale místo střely chtěl Buffona obejít a zakončit do prázdné brány. Jenže zkušený italský gólman Torresův záměr perfektně vystihl a nohama ho o míč obral.

Pět minut před koncem osmadvacetiletý útočník spálil ještě větší příležitost. Tentokrát proti němu Buffon vyběhl k hranici pokutového území, Torres tak mohl přihrát do strany spoluhráči, jenž by míč už jen uklidil do prázdné brány.

Bývalý kanonýr Atlétika Madrid nebo Liverpoolu ale chtěl nejspíš dokázat, že je opět tím střelcem, který rozhodl finále Eura 2008, a tak se rozhodl přehodit Buffona lobem. Míč skončil kousek nad břevnem.

"Mohlo to pro nás dopadnout lépe," uznal Torres po zápase. "Těžil jsem z práce Andrése Iniesty, ale Buffon mě předčil, protože přesně uhodl, co se chystám udělat."

Šanci napravit svou reputaci budou mít Balotelli a Torres ve čtvrtek. Italský grázlík proti Chorvatsku, Španěl s rozhozenou muškou v duelu s Irskem.