Středa 19. února 2020, svátek má Patrik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Turecký tisk jásá nad fantastickým obratem svého týmu

Nadšení Turci oslavují postup v ulicích evropských měst. Tento snímek je z německého Frankfurtu. | foto: Reuters

16 2008
Nedělní zápas svých fotbalistů proti českému týmu hodnotí turecký tisk jako "fantastický comeback". Oslavují především vůli po vítězství i v momentech, kdy se zdálo, že postup mají Češi již zajištěn, což potvrzují i německá a rakouská média. Díky této vůli a pohotovosti střelce Nihata postoupilo Turecko do čtvrtfinále.

"Kvůli takovým dnům vás vaše matky přivedly na svět. Všem by vám měli vystavět pomníky. Tenhle zápas vejde do historie a budeme o něm vyprávět ještě našim vnukům. Alláh vám připraví cestu až do finále," rozplýval se nad výkonem fotbalistů web Türkspor.net.

"Od 0:2 k vítězství," hlásá na titulní straně deník Hürriyet. Podle něj je Turecko po triumfu své fotbalové jedenáctky "opilé vítězstvím".

"Fantastický comeback," pokračuje dále list. Tureckému týmu se podařilo zapsat do historie, jak to ostatně po vítězném utkání prohlásil trenér Fatih Terim, dodává.

"Je to jako epopej," píše deník Milliyet. Podle něj se turecké reprezentaci podařil zázrak. List vyzdvihuje především výkon hrdiny večera, útočníka Nihata Kahveciho, který dal dva góly těsně před koncem utkání - v 88. a 90. minutě.

Komentátor deníku Milliyet soudí, že Chorvaty čeká v pátečním čtvrtfinále těžký zápas. Turky, kteří si nyní maximálně věří, bude velmi těžké překonat, píše Milliyet. "Hráči se jen tak nenechají porazit," dodává list.

"Česko OUT", hlásá proislamistický deník Yeni Safak. Podle něj se podařilo Turecku dostat mezi osm nejlepších týmů Evropy poté, co "rozdrtilo svého soupeře".

"Turecký zázrak, tato pocta náleží celému Turecku," píše na titulní straně deník Aksam. Referuje rovněž o tom, jak se Turci po závěrečném hvizdu vydali do ulic slavit vítězství svého týmu. Bujaré oslavy se konaly po celé zemi, poznamenává agentura AFP.

"Všude je turecký karneval. Mluví o nás celý fotbalový svět. Imperátor a jeho tým míří do finále," píše deník Sabah a optimismus neskrývá ani komentář listu Star. "Fotbalový svět na nás bude ještě dlouho vzpomínat. A teď chceme mistrovský pohár."

Ohlasy ze švýcarského a rakouského tisku:
Deník Österreich titulkem: "Neuvěřitelný thriller" zdůrazňuje, že Turci prokázali obrovskou bojovnost. "Stáli kousek od vyřazení, když do té doby neomylný brankář Petr Čech udělal osudnou chybu. Trenér Karel Brückner vsadil znovu jen na jednoho útočníka, ten byl stále nebezpečný, ale sám před brankářem zahodil možnou pojistku," píše list.

Die Presse konstatuje, že Brückner znovu překvapil nasazením Jana Kollera, nad kterým čeští novináři jen kroutili hlavou. Po utkání by se mu ale prý měli omluvit, protože odehrál velmi dobrý zápas a postaral se o vedení, a Turci mohli mluvit o štěstí, že skóre bylo v poločase jen 0:1.

"Po přestávce se sice Češi dostali pod tlak a zaměřili se hlavně na defenzivu, ale přesto se jim z protiútoku podařilo náskok zvýšit a měli i další velké šance. O neuvěřitelný zvrat v závěrečném thrilleru se pak, bohužel, zasloužil obrovskou hrubkou právě hvězdný brankář Čech," píše list.

Čech (Česko)

Titulky v Kronen Zeitung hlásají: "Česko pláče" a "Turecko vyhrálo po neuvěřitelné stíhačce". Turci podle něj poslali famózním zvratem soupeře do slzavého údolí. "Češi byli dlouho aktivnější, Koller nebyl k udržení, a rozhodčí měl navíc odpískat penaltu za faul na Poláka. Jenže to, co se odehrálo v poslední čtvrthodině, bylo nepochopitelné."

Der Standard konstatuje, že Turci již podruhé na šampionátu předvedli fantastický a neuvěřitelný závěr. "Zdálo se, že je rozhodnuto, ale Češi se spolehli jen na rutinu, což bylo proti tureckému nadšení málo," soudí deník. "Sílící déšť jako by při vzpomínce na basilejské utkání se Švýcarskem dodal Turkům křídla." "Vydařená stíhací jízda s Čechovou pomocí" - shrnuje zápas Kurier. "Češi se v druhé půli dostávali stále více pod tlak, ale hrozili smrtícími kontry.

Jeden vyšel a po dalším mělo být už definitivně rozhodnuto, když rozhodčí přehlédl penaltu po faulu na Poláka. Jenže pak udělal mistr svého oboru začátečnickou chybu...," poukazuje na Čechovu minelu, která umožnila Turkům vyrovnat.

Podobně píše i švýcarský tisk. Neue Zürcher Zeitung konstatuje, že se v Ženevě odehrál bláznivý zápas, v němž Turci poslali po Švýcarech na dovolenou i Čechy. "Turci odkryli v závěru obranu a riskovali, ale soupeř neprokázal svou obvyklou rutinu a přihrávky do protiútoků už nebyly přesné.

Naopak ani posílená pětičlenná obrana nebyla jistá." Basler Zeitung s určitým politováním píše, že velká premiéra penaltového rozstřelu už po 90 minutách se nakonec nekonala, přestože už ji v jednu chvíli všichni čekali. "Češi dlouho partii kontrolovali, ale neuvěřitelný závěr přidělil role strůjce vítězství Nihatovi a velkého poraženého Čechovi." "Bylo to divoké, dramatické, neuvěřitelné, bláznivé," píše Tages Anzeiger.

Za rozhodující moment označuje situaci po Polákově tyči, kdy měli Češi podle listu smůlu, že následný faul rozhodčí nepotrestal penaltou. "Vedení 3:0 už by Turci neotočili, i když prokázali v závěru obrovskou vášeň," soudí list.

Česko: smutek

Ohlasy z německého tisku:
"Šílená dotahovaná. Turecko se postaralo o zázrak evropského šampionátu," píše o obratu z 0:2 na 3:2 pro Turecko deník Bild. Tým trenéra Fatiha Terima se tím stal "mistrem Evropy v last-minute", podotýká bulvární list s poukazem na to, že už proti Švýcarsku Turci vsítili rozhodující branku na poslední chvíli. "Neuvěřitelné, jakou morálku toto mužstvo má," podotkl Bild.

Turkům za stavu 0:2 podle něj už nikdo nevěřil, kromě nich samotných. "A víra, jak známo, hory přenáší. A Česko se topí v moři slz," uzavírá Bild.

Fotbalový magazín Kicker na svých internetových stránkách píše, že diváci v Ženevě viděli dosud nejdramatičtější a nejnapínavější utkání tohoto mistrovství Evropy. Na Stade de Geneve určovala hru Brücknerova jedenáctka, jejíž hráči působili agilněji, byli jistější v kombinační hře a měli převahu v soubojích jeden na jednoho. "Na Turky jako by působil osvěžujícím účinkem déšť ve druhém poločase. Naopak Češi se stáhli do obrany, na branku Petra Čecha se valil jeden útok za druhým," popisuje utkání Kicker.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) podotýká, že v prvním poločase Češi ovládali střed pole a vyráželi k nebezpečným útokům vedeným silnými křídelními hráči. "Naopak Turkům hrajícím bez nápadu a energie se až do přestávky nepodařilo dosáhnout ničeho zaznamenatelného krom žlutých karet," napsal FAZ. Ovšem po první Nihatově brankové příležitosti v 47. minutě se čeští hráči ocitli pod tlakem.

List také vyzdvihuje výkon útočníka Jana Kollera, který dosáhl 55. gólu v 90. reprezentačním zápase a kterého švýcarský list Tagesanzeiger označil jako "draka pokutového území". V Evropě se přitom lepší bilancí mohou pochlubit jen Maďaři Puskás s Kocsisem a bývalý německý reprezentant Gerd Müller, připomíná FAZ, jenž o tureckém vítězství píše jako o "zázraku z Ženevy".

Deník Die Welt podotýká, že Češi byli sice zpočátku aktivnější, ale ani oni příliš neriskovali, i když určovali hru. Útoky šly především přes pravou stranu a Sionka, všiml si list. Po změně stran se však v útočném snažení zlepšili Turci hnaní hráčem Bayernu Mnichov Hamitem Altintopem.

Süddeutsche Zeitung poznamenal, že utkání bylo především tuhým bojem, jak tomu bývá v utkáních, v nichž se musí rozhodnout o postupujícím. I Turci, kteří si obvykle rádi zahrávají s ohněm, byli donuceni k trpělivé hře a přistrkováním míče kolem středové čáry vyprovokovali pískot diváků. "Snad se nechtěli nechat vylákat Čechy, kteří, jak odpovídá jejich průměrnému věku, postupovali strategicky a z kompaktně šikovaných záchytných řad," podotkl list.

Ve druhém, deštivém poločase se ale prý Češi dopustili té chyby, že se začali shlukovat ve svém pokutovém území, jako by tam našli velký deštník: Rozhodli se pro "ustrašený ústup". Süddeutsche Zeitung však také dodává, že Turci by si nemohli na nic stěžovat, kdyby rozhodčí odpískal penaltu za faul na Poláka, což by dalo možnost k možnému zvýšení českého vedení na 3:0.

Polský list Rzeczpospolita označil výsledek a závěrečné rozuzlení za zatím největší senzaci evropského šampionátu. "Češi byli považováni za jednoho z favoritů, zatímco na Turecko sázel málokdo. Utkání se zdálo být rozhodnuté, až přišla fatální chyba brankáře. Češi ani fanoušci Chelsea si určitě nepamatují, že by kdy Petr Čech udělal takovou chybu," uvedl list s tím, že chyba jednoho z nejlepších brankářů na světě měla vážný dopad pro české mužstvo, které se po gólu již nedokázalo vzpamatovat. Připomněl také, že v říjnu se s českým týmem utká polský výběr v utkání o postup na MS 2010.

Co bylo podle vás hlavní příčinou vyřazení českých fotbalistů?

celkem hlasů: 24658

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 19. června 2008. Anketa je uzavřena.

Trenérské chyby (taktika, sestava, střídání) 11714

Ztráta koncentrace v závěru zápasu 7246

Tento tým na víc neměl 3066

Psychický kolaps po Čechově hrubce 1248

Individuální chyby 522

Smůla 452

Špatná fyzická kondice 410

Autoři: ,

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).

  • Nejčtenější

Malér City. Anglický fotbalový gigant nesmí dva roky do Ligy mistrů

Obhájce titulu v anglické Premier League, jeden z nejbohatších fotbalový klubů planety má velké problémy. Manchester...

Opustil hřiště, rasistům vzkázal: Jděte do hajzlu. A sudí, vy jste ostudy

Když míjel střídačku, ukázal směrem k tribunám dva prostředníčky. Fotbalovým světem hýbe video, na kterém se Moussa...

Jílek skončil, Spartu povede Kotal od třetiligové rezervy, oznámil klub

Václav Jílek už do Olomouce jako trenér sparťanských fotbalistů nepojede. V nedělním ligovém utkání povede mužstvo...

Sparta - Liberec 0:2, úvod jara domácí zpackali, ztrestal je Malinský

Na jaře mají co napravovat, ale první krok fotbalistům Sparty hrubě nevyšel: s Libercem doma po mizerném výkonu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bohemians - Slavia 1:0, šok na úvod jara, lídra zaskočil Vodháněl

Fotbalistům Slavie se nepovedl vstup do jarní fáze první ligy, na hřišti Bohemians totiž prohráli 0:1 a jejich náskok...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

  • Další z rubriky

Pulpitova analýza: O titulu rozhodla hra zálohy

Statistika finále je trochu překvapující, protože víc odehraných míčů i úspěšných přihrávek bylo na straně poraženého...

Hvězda Eura? Přece Xavi, šampion fotbalové chytrosti

(Od zvláštního zpravodaje MF DNES) Když hrálo Španělsko na konci března žhavý přípravný zápas s Itálií, tomu...

Vyhrajeme toho mnohem víc, sliboval španělský kouč královské rodině

Španělské fotbalisty, čerstvé mistry Evropy, přivítala po příletu do Madridu královská rodina a předseda vlády José...

Přípravu na Euro zvládneme, ujišťoval polský premiér Platiniho

Michel Platini, šéf Evropské fotbalové unie, dorazil do Polska na inspekci příprav Eura 2012. Premiér Donald Tusk ho...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.

První slečna Kateřina Zemanová přiznala po letech účast na pornovečírku

Kateřina Zemanová (26) přiznala v rozhovoru pro časopis Téma svou účast na pornovečírku. Ten se konal před sedmi lety,...

Rád Lucince barvím vlásky a starám se o ni jako o své miminko, říká Matuš

Vztah Bohuše Matuše (46) a jeho partnerky, o třicet let mladší studentky Lucie (16) vzbuzuje v posledních dvou letech...

Napřed dezinfekce, pak manželka, šokoval Tomáš z Výměny svými prioritami

Jestli se televizním divákům zdál Tomáš z Výměny manželek jako docela starostlivý otec, při závěrečném setkání obou...

Sex máme se ženou několikrát denně, mobil do ložnice nesmí, říká Bieber

Justin Bieber (25) prozradil svůj recept na úspěšné manželství. Důležité prý je, najít k sobě toho pravého člověka....

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...