Španělská radost v kabině

Španělská radost v kabině | foto: Reuters

Španělský tisk zahrnul fotbalisty chválou, německá média litují Ballacka

Jsme mistři! Jsme nejlepší! Sláva vám! Španělské deníky po triumfu fotbalistů ve finále mistrovství Evropy nad Německem 1:0 zahrnuly pondělní vydání chválou.

"Vyhrálo mužstvo, které hrálo nejlepší fotbal, dalo nejvíc branek, předvedlo nejlepší styl, vyřadilo mistra světa Itálii a ve finále pevně odolalo Německu, což není jen tak někdo," napsal El País.

Za klíč k finálovému úspěchu označil list Xaviho a Torrese. Chyběla jen přesnost, aby Španělé vyhráli vyšším rozdílem, jak by si zasloužili.

Podobný názor vyslovuje i El Mundo, podle kterého "to mohla být
nakládačka". I tento deník vyzdvihuje zvlášť výkon Xaviho. Uvádí, že Němci jsou silné mužstvo, tvrdé, rychlé, ale předvídatelné a málo nápadité.

"Už bylo načase, je to historický triumf," napsal barcelonský deník La
Vanguardia s narážkou na to, že Španělsko vyhrálo mistrovství Evropy po 44 letech.

Mezi fotbalisty, kteří podle něho mohou pociťovat titul jako svůj, jmenuje vedle fotbalistů minulosti jako Arconady, Santillany a Butraguena také Raúla, kterého trenér Luis Aragonés na mistrovství nevzal. Vyvolal tak ve Španělsku vlnu kritiky, která je nyní odvolávána.

Španělská radost ze zisku titulu ME v roce 2008.

Sportovní deník Marca píše o Španělech jako o "králích Evropy" a uvádí, že se "konečně prosadila spravedlnost a titulem byl odměněn ten, kdo hrál nejlepší fotbal".

"Bylo to krásné, bylo to spravedlivé a bylo to potřebné," napsal další sportovní list As, podle kterého ve finále "obratnost a nápad vyhrály nad svaly".

Mundo Deportivo zase píše o "recitálu na rozloučenou" a uvádí, že ve druhé půli "Španělsko ukázalo Evropě, jak se hraje fotbal".

Všechny deníky také připomínají vítězný gól Marcelina ve finále mistrovství Evropy 1964 proti Sovětskému svazu (2:1). "Tehdejší hrdina už není jediný," píše El País, "Torres je nový Marcelino," uvádí Sport.

Podle Mundo Deportivo "Torres poslal Marcelinův gól do důchodu". Marcelino se v roce 1964 šest minut před koncem finále vrhl rybičkou po míči a hlavou překonal Lva Jašina. Pro španělské fanoušky je "gol de Marcelino" součástí legend.

V Německu označili španělský triumf za spravedlivý

Německý tisk sportovně uznává, že španělští fotbalisté byli ve finále evropského šampionátu lepší a vyhráli zaslouženě. Všechny listy se obšírně věnují kapitánu Michaelu Ballackovi, který už podesáté nedosáhl na velký mezinárodní titul.

Celkovou náladu asi nejlépe vystihuje titulek listu Bild, který německým
fotbalistům vzkazuje: "Jsme na vás přesto hrdí... ale Španělé byli prostě
lepší." Podobně Die Welt zdůrazňuje: "Zklamání, ale žádné zoufání."

V některých listech dominují články o německém kapitánovi. "Ballack nemůže odložit své trauma ani po Euru 2008, zůstává stále bez mezinárodního titulu, unikl mu už podesáté," připomněl Die Welt hráčovu smolnou bilanci, která zahrnuje neúspěchy ve finále mistrovství světa 2002 a v Lize mistrů před šesti lety a letos.

Německý smutek

Podobně Berliner Zeitung míří svým hlavním titulkem na německého kapitána. "Krev a smutek - Ballack znovu druhý," uvedl v narážce na fakt, že fotbalista dohrával zápas s roztrženým obočím. Při hodnocení průběhu zápasu se německý tisk shoduje v tom, že Němci soupeři nestačili.

"Jen bojovnost na titul nestačí - toto poučení si musí německý tým z finále odnést. Herně toho v mužstvu moc neklapalo, a tak Španělé vyhráli naprosto zaslouženě," uvedl Die Welt.

Také Süddeutsche Zeitung konstatuje, že "Německo prohrálo ve finále s
nejlepším mužstvem turnaje naprosto po zásluze, mohlo to být klidně i 0:3". "Po dobrém začátku jsme ztratili orientaci, míčoví umělci v dresu soupeře se nenechali převálcovat," dodává list.

"Jen vůle, ale žádný esprit. Španělsko bylo příliš silné, německému mužstvu tentokrát jeho osvědčené přednosti nestačily. Není pochyb: Španělsko získalo titul zaslouženě," konstatuje Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).