Ooijer, Van der Vaart, Kuijt (Nizozemsko, zleva)

Ooijer, Van der Vaart, Kuijt (Nizozemsko, zleva) - Nizozemci Ooijer, Van der Vaart a Kuijt (zleva) oslavují gól, který vstřelili Francii. | foto: Charles PlatiauReuters

Nizozemsko ztrapnilo čtyřmi góly Francii a vyhrálo skupinu smrti

• 262
Fotbalisté Nizozemska mají po dvou zápasech jistotu - do čtvrtfinále Eura postoupí ze skupiny C z prvního místa. Rozhodl o tom páteční zápas, ve kterém porazili Francii 4:1.

Nizozemsko je po Portugalsku a Chorvatsku třetím týmem, který na evropském šampionátu postoupil do čtvrtfinále.

Zatímco nizozemský kouč Marco van Basten neměl po třígólové výhře nad Itálií důvod míchat se sestavou, jeho protějšek Raymond Domenech udělal oproti utrápenému zápasu bez branek s Rumunskem tři změny. Jen na lavičce zůstala útočná dvojice Benzema, Anelka, kterou na hrotu nahradil uzdravený Henry. Na levý kraj obrany se postavil Evra, ale v základní jedenáctce stále chyběl kapitán Vieira.

Nizozemci začali na vlně euforie z pondělního souboje s Italy a brzy zatopili i druhému favoritovi skupiny C. K vedoucímu gólu jim pomohl nedůraz oslavence Maloudy, kterému 28. narozeniny hned v deváté minutě zhořkly. Neuhlídal totiž liverpoolského Kuijta, jenž se dostal ze sevření a hlavou zužitkoval na bližší tyči Van der Vaartův rohový kop.

"Zase se nám povedl začátek, měli jsme dobrou první část zápasu a bylo pro nás výborné, že jsme brzy otevřeli po rohovém kopu
skóre," pochvaloval si nizozemský kouč Marco van Basten.

Nizozemci se první brankou uklidnili, ale příliš dopředu se pouštět nechtěli. Snad jen s výjimkou 20. minuty, kdy pálil nad Kuijt.

Ani soupeř svoje postavení neotvíral a diváci sledovali místo ofenzivní bitvy opatrnou partii.

Francouzům však došlo, že hrají o všechno, a tak převzali iniciativu. Chuť útočit měl především Govou, který scházel v prvním zápase. V 23. minutě přebral pas od Sagnola, přetlačil Mathijsena, ale Van der Sar byl na místě. Oba dva hráči se znovu utkali za jedenáct minut a po záložníkově střele opět zvítězil gólman Manchesteru. A vzápětí se blýskl proti přesně mířenému pokusu Ribéryho.

Francouzský tlak po pauze gradoval. Ve 49. minutě se Domenechovi svěřenci vehementně dožadovali pokutového kopu, ale německý sudí Fandel Ooijerovo hraní rukou jako penaltové neposoudil.

Devět minut po příchodu z kabin poprvé vážněji zahrozil Henry, který se sice v první půli snažil, ale moc míčů od spoluhráčů nedostal. Tentokrát ho Malouda krásně kopem přes hlavu vysunul za obranu, jenže barcelonský kanonýr přehodil s vybíhajícím Van der Sarem i jeho branku.

Pár minut po Robbenovi, který si poločasovým střídáním odbyl premiéru na letošním Euru, poslal Van Basten na trávník i druhou uzdravenou hvězdu Van Persieho a téměř vzápětí si mohl gratulovat, protože Nizozemci přidali po pojišťující trefu. Po šikovném přiťuknutí Van Nistelrooije běžela dvojice čerstvých hráčů na jediného francouzského beka, Robben přesně našel Van Persieho a ten s pomocí Coupetovy ruky procpal míč do sítě.

Francouzi se však nemínili vzdát a v 71. minutě jim vykřesal naději svým 45. reprezentačním gólem Henry, když jemně k tyči tečoval Sagnolův střílený centr.

"Museli jsme hrát útočně a pokusit se vyhrát. Soupeř ukázal obrovskou kvalitu. Své šance jsme si taky dokázali vytvořit, bohužel v některých situacích jsme měli smůlu," posteskl si francouzský trenér Raymond Domenech.

Ofenzivní podívaná, která zvedala diváky ze sedadel, ale nekončila. Už za pár sekund se rozběhnutý Robben obtočil kolem Thurama a z úhlu vymetl horní růžek.

Výběr země galského kohouta se pustil do bezhlavé ofenzivy a nabízel tím Nizozemcům další šance. Van Nistelrooij ještě s hlavičkou neuspěl, ale už v nastavení napřáhl Sneijder a další nádhernou branku zakončil zápas.