Italský rozhodčí Roberto Rosetti

Italský rozhodčí Roberto Rosetti ukazuje jednomu z hráčů utkání Inter Milán - AS Řím žlutou kartu. | foto: AP Photo/Luca Bruno, ČTK

Nejnovější výklad pravidel: ruka Capdevily na penaltu nebyla

  • 55
Když španělskému obránci Capdevilovi ve 28. minutě finále mistrovství Evropy proti Německu odskočil míč při zpracování ve vlastní šestnáctce z nohy na ruku, píšťalka italského sudího Rosettiho se neozvala.

Tento sporný moment vzbudil ve fotbalové veřejnosti bouřlivé diskuse. Měl Rosetti pískat penaltu, nebo situaci posoudil správně a nechal ve hře pokračovat?

"Ruka v šestnáctce byla jasná, já bych v tomto případě penaltu odpískal bez váhání," říká přední český rozhodčí Pavel Franěk.

Předseda svazové pravidlové komise a člen komise rozhodčích Jiří Kureš však oponuje: "Podle současného výkladu pravidel a podle současného trendu si Rosetti počínal správně."

Poté expert Kureš vnáší do problému světlo.

"Před šampionátem jsem se v Praze zúčastnil semináře, na němž mluvil člen komise rozhodčích UEFA Jozef Marko ze Slovenska. Samozřejmě se zabýval problematikou nejrůznějších nedovolených zákroků a probíral také hraní rukou. A samozřejmě mluvil o tom, jak mají sudí v takových případech postupovat."

Na Fraňkovu námitku, že Capdevila si ruku nastřelil sám, a proto měla být pískána penalta, Kureš reaguje:

"Pokud úmysl hrát rukou není zcela evidentní, mělo by se podle současného výkladu posuzovat, zda ruka směřuje proti míči, nebo zda míč proti ruce. A protože tady šel míč jasně proti ruce, sudí citlivě posoudil, že taková ruka na penaltu není."

Podle Kureše jsou v tomto duchu vyškoleni všichni čeští rozhodčí a asistenti z listiny FIFA. Co však ostatní domácí sudí, k nimž se poslední informace nedostaly?

"Pan Marko je pozván na seminář českých rozhodčích první a druhé ligy, který proběhne koncem července. A na něm se účastnící semináře dozvědí to, s čím už byli seznámeni sudí z listiny FIFA," uzavírá Kureš.

Los Euro 2020: Anglie, Chorvatsko a soupeř z Ligy národů

Česká reprezentace se na ME 2020 utká ve skupině D v Londýně a Glasgow s Anglií, Chorvatskem a vítězem play off off Ligy národů C, jenž vzejde ze čtveřice Skotsko, Norsko, Izrael, Srbsko.

Los mistrovství Evropy

Skupina A (Řím, Baku): Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko. Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko. Skupina C (Amsterdam, Bukurešť): Nizozemsko, Ukrajina, Rakousko, vítěz play off Ligy D. Skupina D (Londýn, Glasgow): Anglie, Chorvatsko, vítěz play off Ligy C, Česko. Skupina E (Bilbao, Dublin): Španělsko, Švédsko, Polsko, vítěz play off Ligy B. Skupina F (Mnichov, Budapešť): vítěz play off Ligy A, Portugalsko, Francie, Německo.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).

Slavia v Lize mistrů

10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.