Xavi (Španělsko, vlevo) a Capdevila

Xavi (Španělsko, vlevo) a Capdevila - Španělský záložník Xavi (vlevo) oslavuje společně s Capdevilou gól, který vstřelil Rusku. | foto: Christian Charisius, Reuters

Hvězda Eura? Přece Xavi, šampion fotbalové chytrosti

  • 7
Vídeň - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) Když hrálo Španělsko na konci března žhavý přípravný zápas s Itálií, tomu maličkému záložníkovi napočítali 96 přesných přihrávek. A pouze 8 zkažených. Měsíc předtím proti Francii dokonce přihrál spoluhráčům bezchybně hned 137krát. Pro fotbalové experty úžasná čísla.

Možná už během jara se dalo vytušit, do jaké formy roste záložník Xavi Hernández.

Do formy, která z něj vytvořila mistra Evropy. A podle technické komise UEFA také nejlepšího hráče turnaje.

"Xavi je zosobněním španělského fotbalu. Podržel míč u nohy, skvěle nahrával i bránil," řekl šéf komise Andy Roxburgh.

Jednoduché a naprosto výstižné.

Xavier Hernández Creus, jak zní celé jméno, byl dirigentem španělského koncertu krátkých přihrávek. Byla radost sledovat drobného chlapíka s osmičkou na zádech, když měl míč. Placírkou ho posunul dál, pak si zpracoval narážečku a míč přihrál šajtlí. Nakrátko do strany, kolmo dopředu, dlouhým pasem do běhu.

Právě rodák z katalánské Terrassy vymyslel jediný gól finále. Ve 33. minutě se rychle podíval, kam nabíhá útočník Torres, přihrál balon do volného prostoru, aby mohl mladý dravec uplatnit svou rychlost.

Povedlo se to dokonale: Německo prohrálo 0:1 a Xavi dostal titul Šampion fotbalové chytrosti.

Na světě je málo hráčů, kteří umějí sami diktovat tempo hry. Xavi patří mezi ně. Na ulici byste ho možná přehlédli, je drobný, tichý, kromě hlubokých hnědých očí nijak zvlášť nevyniká, nehází kolem sebe vtipy, nestojí v první řadě. Jenže ve chvíli, kdy mu u nohy přistane balon, stává se z něj výjimečný dirigent.

"Na hru Španělska má Xavi obrovský vliv," potvrdil bývalý skotský trenér Roxburgh.

Šikovný záložník se v osmadvaceti vyšplhal na vrchol. Pokud by ho chtěl někdo vykoupit z milované Barcelony, musel by zaplatit závratné tři miliardy korun!

Od začátku Eura vymýšlel s klubovým parťákem Iniestou, jak udolat soupeře. Až na taktický duel s Itálií se mu to dařilo. Čtvrtfinále mu nevyšlo, přes tuhou italskou obranu se nemohl prosadit, kazil, ze hřiště se pakoval už v 59. minutě. Do semifinále však zase nastoupil v základní sestavě. A odvděčil se vítězným gólem. Vběhl doprostřed šestnáctky, šel do skluzu a pohotově trefil prudký Iniestův centr. Gól na 1:0 byl klíčem k hladké výhře nad Ruskem.

A finále? O tom už přece byla řeč.

Los Euro 2020: Anglie, Chorvatsko a soupeř z Ligy národů

Česká reprezentace se na ME 2020 utká ve skupině D v Londýně a Glasgow s Anglií, Chorvatskem a vítězem play off off Ligy národů C, jenž vzejde ze čtveřice Skotsko, Norsko, Izrael, Srbsko.

Los mistrovství Evropy

Skupina A (Řím, Baku): Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko. Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko. Skupina C (Amsterdam, Bukurešť): Nizozemsko, Ukrajina, Rakousko, vítěz play off Ligy D. Skupina D (Londýn, Glasgow): Anglie, Chorvatsko, vítěz play off Ligy C, Česko. Skupina E (Bilbao, Dublin): Španělsko, Švédsko, Polsko, vítěz play off Ligy B. Skupina F (Mnichov, Budapešť): vítěz play off Ligy A, Portugalsko, Francie, Německo.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).