Francie - Itálie: Francouzi dostávají gól

Francie - Itálie: Francouzi dostávají gól - Největším zklamáním fotbalového Eura byli podle MF DNES Francouzi. | foto: Ruben Sprich, Reuters

Fotbalové Euro: Na co se bude vzpomínat

  • 20
Vídeň - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Jak se bude vzpomínat na letošní mistrovství Evropy? Kdo zazářil a kdo propadl? MF DNES vybrala deset nej.

Nejlepší tým

Fotbalového Oscara za krásu získávají Španělé.

Za celý turnaj neprohráli zápas, nejčastěji stříleli, dali nejvíc gólů, i přes semifinále s Ruskem se přehoupli snadno 3:0. "Jestli si nějaký tým zaslouží titul za fotbal, který mám rád, jsou to Španělé," poklonil se i Guus Hiddink, poražený trenér Ruska.

Jaké osobnosti tvořily nejúdernější tým? Především útočníci Villa s Torresem, silná záloha s Xavim, Iniestou a štítem Sennou, precizní obrana a spolehlivý brankář Casillas. A samozřejmě žolík Fabregas, jenž rozhodl čtvrtfinále i semifinále.

Největší zklamání

Francie, bez debat. Ani Řekové, kteří jako obhájci nezískali bod, se neztrapnili tolik jako vicemistři světa. 0:0 s Rumunskem, 1:4 s Nizozemskem, 0:2 s Itálií. "Mužstvo bylo příliš staré, neúčinné, příliš nevyrovnané, a navíc se v něm stále víc projevoval nesoulad," napsal list L’Equipe.

Před turnajem byli Francouzi pasováni díky zkušenostem na favorita, ale realita byla trudná. Nudná hra bez překvapení a chybující hráči. Generace kolem Thurama, Makeleleho a Henryho neměla sílu, hráči Lyonu včetně bombarďáka Benzemy zhasli a nový lídr Ribéry se v posledním zápase zranil.

A trenér Domenech? Ten byl fanouškům pro smích. Když se novináři po turnaji zeptali, co má v plánu, šokoval: "Chci se oženit." Všichni přitom čekali, že se omluví za fotbalový trapas.

Nejstatečnější tým

Turecko. Nebo snad máte jiný názor? Turci mívali pověst týmu, který se s nepříznivým vývojem nedokáže prát. Jenže Euro ukázalo opak. Tým třikrát povstal z klinické smrti. Se Švýcarskem prohrával, s Českem to bylo ještě čtvrt hodiny před koncem 0:2, ve čtvrtfinálovém prodloužení s Chorvatskem v posledních vteřinách 0:1. "Mistři srdce," napsal deník Sabah. Pro semifinále měli Turci na soupisce jen čtrnáct hráčů, protože zbytek týmu byl zraněný nebo v trestu, přesto podlehli Německu až gólem půl minuty před koncem.

Nejhezčí gól

Volíme trefu, kterou jsme pasovali za vítěze už po základních skupinách: německý kapitán Michael Ballack a jeho rána proti Rakousku. "Senzační gól. To byla světová třída," uznal poražený kouč Josef Hickersberger.

Ballack se pravačkou opřel do míče, který mu po rozehraném přímém kopu zastavil Frings. Dělová střela z 26 metrů se neustále zvedala od země, až zaplula do levého rohu branky. "Ballackova střela byla střelou radosti. Díky, kapitáne," napsal deník Bild. Ballack totiž pojistil německý postup.

Nejlepší hráč

Iker Casillas. Těžké rozhodování, vždyť to nebyl turnaj defenzivních strojů. Přesto volba MF DNES patří španělskému brankáři. Ve čtvrtfinále nedostal ani gól od Italů, a navíc je ztrapnil při penaltovém rozstřelu, v semifinále s nulou pokračoval. "Připadám si, že sním. To snad není možné. Jsme ve finále," říkal překvapeně španělský kapitán. Nejen skvělé zákroky, ale také profesionální přístup a vstřícné chování pomohly Casillasovi k ceně MF DNES.

Největší objev

Nabízelo se víc jmen. Mladý turecký dribler Arda Turan nebo chorvatský režisér Luka Modrič, ale u nás vyhrává vytáhlý 26letý ruský útočník Roman Pavjlučenko. I když blonďák ze Spartaku Moskva přijel s nálepkou náladového frajera, na turnaji se choval jako týmový hráč s instinktem zabijáka. "Byl jako spící obr a probudil se," řekl o něm Guus Hiddink.

Tři góly a spousta dalších nebezpečných střel, to byla Pavjlučenkova vizitka. Kdyby se trefil ve svých dvou semifinálových šancích, mohl s Ruskem včera hrát finále. Nevyzpytatelný však zůstal. Když tým vypadl, Pavjlučenko místo rozhovoru s novináři prohodil: "Ne, díky, až jindy."

Největší smolař

Domácí kapitán. Švýcarský útočník Alexander Frei odehrál na mistrovství 42 minut, pak zakopl o nohu obránce Grygery a natrhl si vaz v koleně. Ještě na hřišti se rozplakal a nebyl k utišení, protože poznal, že pro něj Euro skončilo. Od Freie si přitom Švýcaři slibovali úspěch, nejméně postup ze skupiny.

"Můj sen je v prachu, ale sen týmu pokračuje," řekl Frei po dvou dnech. Sen se však brzy rozplynul: Švýcarsko jako první tým ze všech ztratilo šanci na postup.

Nejhorší kolaps

A vítězem je... samozřejmě, Česko.

"To bylo neuvěřitelné, jak Češi přišli o vítězství," žasl ještě před finále zpěvák Enrique Iglesias, který při závěrečném ceremoniálu zpíval hymnu šampionátu. Když měl vyjmenovat nejvíce vzrušující zápasy, nezapomněl říct: "Česko – Turecko."

Ještě čtvrt hodiny před koncem vedli Češi 2:0, měli postup v kapse. Turan však snížil, kiks brankáře Čecha způsobil vyrovnání a v 89. minutě rozhodl turecký kapitán Nihat. Ženevský stadion byl rázem plný českých slz.

Nejlepší fanoušci

Oranžová karavana. Třikrát za sebou se nizozemská reprezentace ukázala v Bernu a pokaždé stadion obsypali výteční fanoušci z Nizozemska. Nikdo by si nedovolil mít na sobě jiný než oranžový úbor. "Víme, že nehrajeme jen kvůli sobě. Chceme udělat radost nejlepším fanouškům na světě," vzkázal záložník Wesley Sneijder oranžovému kotli.

I když měli Nizozemci před posledním utkáním postup jistý, nechtěli fanouškům zkazit náladu, proto porazili i Rumuny. Až v Basileji narazili na ruskou zeď.

Nejlepší výrok

Patnáct hodin poté, co Česko v bláznivém závěru ztratilo postup do čtvrtfinále, předstoupil trenér Karel Brückner naposledy před novináře. V Seefeldu si v černé košili a černém saku sedl za stůl a pravil: "Potvrzuji, že s trénováním definitivně končím. Chtěl bych okusit nesnesitelnou lehkost bytí a uvidím, co to se mnou udělá."

Los Euro 2020: Anglie, Chorvatsko a soupeř z Ligy národů

Česká reprezentace se na ME 2020 utká ve skupině D v Londýně a Glasgow s Anglií, Chorvatskem a vítězem play off off Ligy národů C, jenž vzejde ze čtveřice Skotsko, Norsko, Izrael, Srbsko.

Los mistrovství Evropy

Skupina A (Řím, Baku): Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko. Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko. Skupina C (Amsterdam, Bukurešť): Nizozemsko, Ukrajina, Rakousko, vítěz play off Ligy D. Skupina D (Londýn, Glasgow): Anglie, Chorvatsko, vítěz play off Ligy C, Česko. Skupina E (Bilbao, Dublin): Španělsko, Švédsko, Polsko, vítěz play off Ligy B. Skupina F (Mnichov, Budapešť): vítěz play off Ligy A, Portugalsko, Francie, Německo.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).