Řekové dovedli své překvapivé tažení až k titulu

5 2004
Lisabon - Vítězstvím ve finále zakončili řečtí fotbalisté tažení evropským šampionátem. Málokdo čekal, že se Řecko probije přes obháje trofeje Francouze nebo český tým až do finále, ve kterém dosáhne na vůbec první medaile z mistrovství Evropy. A hned zlaté, které uzmuli pořádající zemi Portugalsku.

Oba finalisté se utkali i v zahajovacím utkání celého turnaje a Řecko se hned postaralo o překvapení, když porazilo favorizovaný domácí celek 2:1. Po remíze se Španělskem a prohře s Ruskem pomohl Řekům k postupu mezi nejlepší osmičku na úkor Španělů větší počet vstřelených branek.

Při předchozích dvou startech na MS či ME Řekové potvrdili pověst outsiderů a domů se vraceli pokaždé již po základní skupině.

Na mistrovství Evropy 1980 v Itálii podlehlo Řecko Nizozemsku i Československu, v závěrečném utkání s pozdějšími šampiony z NSR uhrálo bezbrankovou remízu.

Mnohem hůř dopadla o čtrnáct let později řecká premiéra na mistrovství světa. Na amerických trávnících nevstřelili Řekové jako jediné mužstvo ani branku a sami inkasovali hned desetkrát. Jejich účinkování na světovém fóru tak po porážkách s Argentinou, Bulharskem i Nigérií skončilo velkou ostudou.

Na následujících čtyřech velkých akcích Řecko chybělo, a tak na podzim 2001 angažovali svazoví funkcionáři trenéra Rehhagela. Premiéra německého kouče v kvalifikačním utkání s Finskem sice skončila debaklem 1:5, avšak Rehhagelovi se brzy podařilo vtisknout týmu řád a dosud průměrní Řekové byli najednou těžkým oříškem i pro nejsilnější celky.

Od října 2002 do dubna 2004 absolvovala řecká reprezentace úctyhodných patnáct zápasů bez porážky. V kvalifikaci na Euro 2004 sice Řekové na úvod prohráli doma se Španělskem a venku s Ukrajinou, ale pak už neztratili ani bod. Nakonec se tak mohli radovat z prvního místa, zajišťujícího přímý postup do Portugalska.

Řecký fotbalový svaz (EPO) byl založen v roce 1926, o rok později se stal členem FIFA. Dlouhou dobu patřili Řekové k evropskému podprůměru, zlepšení nastalo až v 70. letech.

O tom, že fotbal je v Řecku na vzestupu, svědčí i pravidelná účast řeckých klubů v Lize mistrů. Do hlavní fáze soutěže se v sezoně 2003/04 probojovaly hned tři celky - aténské kluby Panathinaikos a AEK i Olympiakos Pireus. Tato trojice si rovněž rozdělila posledních šestnáct ligových titulů.

Pomůže úspěch zažehnat krizi řeckého fotbalu?
Zatímco Řekové oslavují nečekaný triumf, ti, kteří nepropadli euforii, upozorňují, že se fotbal v zemi šampionů topí ve vážných finančních problémech. Jeden z nejslavnějších klubů, AEK Atény se potácí na hraně bankrotu, jemuž kvůli stomilionovému dluhu hrozí krach a přeřazení do čtvrté ligy.

Ale další velkokluby nezůstávají příliš pozadu, schodek Olympiakosu překročil 60 milionů, Aris Soluň a Panathinaikos dluží více než 30 milionů a zlepšení je v nedohlednu. Pravda, senzace z Lisabonu určitě zvýší cenu řeckých hráčů na trhu a v AEK Atény se už nemohou dočkat, až prodají svých pět zlatých hráčů, ale to je jen jednorázová injekce, která se hned tak nebude opakovat.

Krize řeckého fotbalu má hluboké kořeny a stejného jmenovatele jako v jiných evropských zemích - rozpad televizního trhu. Zánik satelitní televizní stanice Alpha Digital v roce 2002 připravil kluby o milionové příjmy z televizních a reklamních práv, přičemž lukrativní smlouvy hráčů se nijak nezměnily.

Fanoušky lákají jen nejpřitažlivější ligové duely, u menších klubů není výjimkou, že do hlediště přijde jen pár stovek diváků. Násilnosti na stadionech i v ulicích jsou na denním pořádku a stránky novin plní týden co týden podezření ze zmanipulovaných výsledků.

I proto trenér Otto Rehhagel s německou důkladností už teď prohlásil, že by chtěl úspěchu mužstva využít k celkové renesanci řeckého fotbalu. "Snad teď mohu mít jedno přání. Zajistěte takové podmínky, aby se mladí lidé vrátili k fotbalu," vyzval všechny vlivné osobnosti ve své adoptivní vlasti.

V podobném duchu hovořil i předseda fotbalového svazu Vasilis Gagatsis. "Dneškem to nesmí skončit. Máme obrovskou příležitost zlepšit stav řeckého fotbalu," citovala jeho slova agentura Reuters. Při pohledu na jásajícího premiéra Kostase Karamanlise musejí mít fanoušci pocit, že Rehhagelův návrh získá snadno podporu i v nejvyšších kruzích. Ale teprve budoucnost ukáže, jestli řecký fotbal na zlatu z Lisabonu opravdu vydělal.

Řecký kapitán Zagorakis s trofejí pro mistry Evropy

Autoři: ,

Slavia v Lize mistrů

23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Kvalifikace o Euro 2020

14. listopadu: Česko - Kosovo od 20:45, 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina a Španělsko.

  • Nejčtenější

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Čínská odveta? Financování Slavie má být zastaveno, řekl prezident Zeman

Vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by mohlo silně ovlivnit i český fotbal. Čína má v rámci...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Anglický střet s realitou. Kouč vzal porážku na sebe, Maguire kritizoval

Kapitán anglických fotbalistů Harry Kane uličkou mezi novináři proběhl bez zastavení. Než usedl do týmového autobusu,...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Šampionát lámal rekordy ve sledovanosti

Fotbalový šampionát v Portugalsku lámal rekordy ve sledovanosti. Zápasy v základních skupinách vidělo v televizi...

Můžeme toho dokázat ještě víc

Disneyland v Paříži, dětskou zemi zázraků, navštíví v příštích dnech o dovolené s dcerou fotbalový reprezentant...

U čtenářů iDNES byl nejlepší Baroš

Baroš, Nedvěd, Heinz - to je pořadí na stupních vítězů podle čtenářů iDNES. Ti po mistrovství Evropy hodnotili české...

Nizozemský trenér Advocaat končí

Nizozemský fotbalový kouč Dick Advocaat, jenž dovedl svůj tým do semifinále mistrovství Evropy, se rozhodl na svůj post...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz