Hrdina Baroš rozhodl a sklidil děkovačku

27 2004
Porto - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Čeští fotbalisté jsou v semifinále mistrovství Evropy! Ve čtvrtfinálovém duelu šampionátu vyřídili rozhodným způsobem Dány, když o jednoznačném vítězství 3:0 rozhodli brankami ve druhém poločase. Hrdinou zápasu se stal útočník Baroš, který úvodní trefu Kollera dalšími dvěma nádhernými góly umocnil.

Komentář
minutu po minutě

Známkujte výkony českých hráčů

"Ano, už můžeme mluvit o úspěchu," řekl po utkání český kouč Karel Brückner. "Dostat se do čtvrtfinále a vypadnout v něm, to je takový úspěch - neúspěch. Takhle už jsem ale spokojen. A co bude dál, o tom spekulovat nechci."

Bez taktizování a co nejrychleji k brance. To bylo od začátku krédem obou soupeřů ve čtvrtfinálovém klání Česko - Dánsko na mistrovství Evropy. Na trávníku stadionu Dragao v Portu se nespekulovalo a útočilo. Během vyrovnané úvodní čtvrthodiny byla ve větším ohrožení dánská branka, a to hned čtyřikrát.

Nejprve na brankáře Sörensena vyslal střelu z přímého kopu kapitán Nedvěd, poté měl docela solidní střeleckou pozici uvnitř šestnáctky Baroš, ale míč mu nesedl. Vzápětí si mohl Sörensen vydechnout, když Kollerova hlavička směřovala půl metru nad. A ještě víc asi v dánském brankáři hrklo, když z dálky nečekaně vystřelil Galásek a míč šel těsně vedle jeho tyče.

České mužstvo se dostávalo do tlaku, ale vtom o sobě dali vědět i Dánové. Po rychlém protiútoku se v české šestnáctce zablýskalo, na konci nepřehledné skrumáže střílel Poulsen, ale Ujfaluši stačil gólovou střelu ze sedmi metrů zblokovat.

Dánské fotbalisty to povzbudilo, z předchozího tlaku se vymanili a po dvaceti minutách byl brankář Čech rád, když Poulsenova hlavička skončila nad jeho svatyní.

To už dánský tým našel půdu pod nohama, jeho záloha získala přesnými kombinacemi střed hřiště a častěji se začalo hrát na české polovině. Obrana Brücknerova mužstva tak byla v stále v permanenci.

V závěrečné čtvrthodině se karta zase obrátila. Hra se přestěhovala blíž k Sörensenovi, k průniku dánskou šestnáctkou se odhodlal Rosický, ale v posledním okamžiku byl odzbrojen. České akce však přece brzdily zbytečné chyby v rozehrávce. A trenér Brückner poprvé vykročil z lavičky k lajně, aby své hráče hlasitými pokyny usměrnil.

Deset minut před přestávkou se zranil Jiránek, pravděpodobně tříslo či natažený stehenní sval, a opustil hřiště na nosítkách. Místo něj naskočil Grygera a český tým se v těch chvílích převážně bránil. Jiránek se z nosítek nezvedal a své potíže provázel bolestivými grimasami.

Těsně před koncem poločasu střílel z přímého kopu Claus Jensen, ale z výhodné pozice trefil zeď.

Lepší úvod druhého poločasu si čeští fotbalisté přát nemohli. Poborský zahrával dva rohy po sobě, při tom druhém nad všechny muže v dánské šestnáctce vyskočil nejvýš Koller a ze šesti metrů zamířil hlavou neomylně do sítě!

Dánové samozřejmě přidali, vrhli se do útoku a hned to před Čechovou brankou hořelo. Ze souboje Tomassona s Jankulovským nakonec vyšel vítězně Ujfaluši a odkopl míč do bezpečí. Na druhé straně oplácel Nedvěd po centru Jankulovského, ale Sörensenovy ruce byly u míče dřív než hlava českého kapitána.

Na hřišti se začalo i jiskřit, přibývalo nervozity, na což doplatil napomenutím Nedvěd po zbytečném faulu na Grönkjaera.

A potom přišla nádherná tříminutovka Baroše. Ukázkově využil výborných přihrávek Poborského a poté Nedvěda a v 65. minutě Česko vedlo 3:0. Poprvé Baroš pokořil vyběhnuvšího Sörensena úchvatným dloubáčkem, podruhé zas levačkou málem protrhl dánskou síť.

Když dvacet minut před koncem šel na hřiště Heinz, sklidil vystřídaný Baroš coby hrdina zápasu bouřlivé ovace. Už předtím zraněného Bolfa vystřídal Rozehnal.

Brankář Čech zase úplně bez práce nebyl, kryl několik ošemetných centrů a tleskalo se mu, když robinzonádou vyrazil bombu střídajícího Madsena. Ale k nějakému byť sebemenšímu tlaku čeští hráči Dány nepouštěli.

Poslední minuty dohrávali Češi v pohodě za ovací mnoha tisícovek přítomných českých fanoušků.

"První poločas byl horší, protože snahou obou týmů bylo hrát spíš opatrně," poznamenal Brückner. "V play-off hru hned na začátku otevřít nemůžete. Potom ale zákonitě přišla další herní fáze a v té už jsme se útočným fotbalem prosadili."

"Myslím, že jsme měli v prvním poločase navrch, dokonce jsme si vytvořili i šance. Prohra tři nula je velký rozdíl. Češi měli čtyři šance a dali tři góly," říkal po zápase zklamaný dánský trenér Morten Olsen.

Ke čtvrtečnímu semifinále s Řeckem český trenér řekl: "Nechtěl jsem urazit fotbalového boha, takže další dny na šampionátu jsme neplánovali. Všechno dohodneme v letadle na zpáteční cestě z Porta do Lisabonu. A při tom dojde i na Řeky."

ČTVRTFINÁLE
ČESKO - DÁNSKO 3:0 (0:0)  podrobnosti
Góly: 49. J. Koller, 63. M. Baroš, 65. M. Baroš
Góly:
Sestavy: P. Čech - M. Jiránek (39. Z. Grygera), T. Ujfaluši, R. Bolf (64. D. Rozehnal), M. Jankulovski - K. Poborský, T. Galásek, T. Rosický, P. Nedvěd - M. Baroš (71. M. Heinz), J. Koller
Sestavy: T. Sörensen - T. Helveg, M. Laursen, R. Henriksen, K. Bögelund - T. Gravesen, C. Poulsen, C. Jensen (71. P. Madsen) - J. Gronkjaer (78. D. Rommedahl), M. Jörgensen (85. P. Lövenkrands), J.D. Tomasson
Náhradníci: J. Blažek, A. Kinský, P. Mareš, T. Hübschman, R. Týce, J. Plašil, V. Šmicer, Š. Vachoušek, V. Lokvenc
Náhradníci: P. Skov-Jensen, S. Andersen, B. Priske, P. Kroldrup, N. Jensen, D. Jensen, T. Kahlenberg, K. Perez, E. Sand
Žluté karty: 10. M. Jankulovski, 45. T. Ujfaluši, 61. P. Nedvěd
Žluté karty: 51. C. Poulsen, 56. K. Bögelund, 77. T. Gravesen
Rozhodčí: Ivanov (Rusko) - Enjutin (Rusko), Dupanau (Rusko)
Stadion: Dragao - Porto - Estádio do Dragao

Milan Baroš se zaskvěl ve čtvrtfinále ME proti Dánsku, dal dva góly.

Čeští fotbalisté Nedvěd (vlevo) a Baroš se radují z gólu v zápase proti Dánsku.

Milan Baroš se opět střelecky prosadil, ve čtvrtfinále mistrovství Evropy přispěl k výhře 3:0 nad Dánskem dvěma góly.

Milan Baroš obloučkem překonává dánského brankáře a zvyšuje na 2:0. Český tým vyhrál tři nula.

Trenér české reprezentace Karel Brückner rázně udílí pokyny hráčům v zápase proti Dánsku.

Trenér české fotbalové reprezentace Karel Brückner dává během čtvrtfinále mistrovství Evropy proti Dánsku pokyny svým hráčům.

Český tým před čtvrtfinále ME s Dánskem. Zleva stojí: Jan Koller, Petr Čech, Tomáš Ujfaluši, Martin Jiranek, Rene Bolf a Marek Jankulovski. Zleva klečí: Karel Poborský, Tomáš Galásek, Tomáš Rosický, Pavel Nedvěd a Milan Baroš.

Dánští fotbalisté před zápasem s českým týmem. Zleva stojí: Thomas Sorensen, Martin Laursen, Jon Dahl Tomasson, Jesper Gronkjaer, Claus Jensen a Thomas Gravesen. Zleva klečí: Martin Joergensen, Thomas Helveg, Christian Poulsen, Kasper Bogelund a Rene Henriksen.

Fanoušci se radují z postupu českých fotbalistů do semifinále ME.

Čeští fanoušci se radují z výhry nad Dánskem 3:0 a postupu národního mužstva do semifinále.

České fanynky oslavují postup fotbalistů do semifinále mistrovství Evropy.

Čeští fanoušci si v Portu kontrolují vstupenky na čtvrtfinále mistrovství Evropy v kopané mezi Českem a Dánskem.

Fanoušci se připravují v ulicích Porta na čtvrtfinále mistrovství Evropy mezi fotbalisty Česka a Dánska.

Fanynka se na čtvrtfinále mistrovství Evropy Česko - Dánsko pečlivě připravila. Na obličeji má namalované státní vlajky.

Fotbaloví fanoušci v Hradci Králové vyráží sledovat na Velké náměstí čtvrtfinálový duel mistrovství Evropy Česko - Dánsko.

Český fanoušek má v Portu na obličeji před zápasem s Dánskem namalovanou vlajku.

Na ostravském Masarykově náměstí je připravena velkoplošná obrazovka ke sledování čtvrtfinále fotbalového mistrovství Evropy Česko - Dánsko.

Český záložník Tomáš Galásek (vlevo) se snaží ve čtvrtfinále mistrovství Evropy uniknout dánskému fotbalistovi Kasperovi Bogelundovi.

Manželka českého záložníka Galáska s potomkem na ME 2004.

Český obránce Marek Jankulovski dostává od ruského rozhodčího Valentina Ivanova žlutou kartu.

Martin Jiránek se během utkání s Dánskem zranil, hřiště opouští na nosítkách.

Český obránce Martin Jiránek (vlevo) odhlavičkoval míč před Tomasem Helvegem.

Český útočník Jan Koller diskutuje během střetnutí s Dánskem s ruským rozhodčím Ivanovem.

Český útočník Jan Koller dal v nedělním čtvrtfinále první gól Dánům, raduje se u rohového praporku.

Jan Koller se raduje z gólu ve čtvrtfinále ME proti Dánsku.

Český útočník Jan Koller (vpravo) bojuje ve čtvrtfinále ME o míč s Martinem Laursenem z Dánska.

Čeští fotbalisté radostně vyskočili z lavičky, ve čtvrtfinále ME porazili 3:0 Dánsko a postoupili do bojů o medaile.

Jan Koller (vpravo) děkuje společně se spoluhráči po výhře 3:0 nad Dánskem českým divákům.

Milan Baroš, autor dvou gólů ve čtvrtfinále ME s Dánskem, se po zápase raduje z postupu.

Český záložník Tomáš Galásek se s vlajkou nad hlavou raduje z postupu do semifinále mistrovství Evropy.

Čeští fanoušti oslavují na Staroměstském náměstí vítězství 3:0 nad Dánskem.

Dánský fotbalista Thomas Helveg prožívá zklamání po vyřazení svého týmu z mistrovství Evropy.

Dánský fotbalista Kasper Bogelund zklamaně opouští trávník po porážce ve čtvrtfinále mistrovství Evropy od českého týmu.

Fanoušci na Staroměstském náměstí při zápase Česko - Dánsko.

Český fanoušek na Staroměstském náměstí při střetnutí proti Dánsku.

Český fanoušek se na Staroměstském náměstí v Praze dohaduje se zástupcem bezpečnostní agentury.

Čeští hráči vyskočili ve zdi, aby zabránili míči v zápase proti Dánsku v průniku na vlastní branku.

Milan Baroš děkuje divákům po zápase s Dánskem, ve kterém dal dva góly.

Jan Koller sedí na trávníku po vítězství 3:0 nad Dánskem.

Autor:

Fotbalové Euro 2020

14. listopadu: Česko - Kosovo od 20:45, 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina a Španělsko.

Los Eura 2020: Jak se šampionát losuje, kdo získá výhodu ve skupinách

Slavia v Lize mistrů

27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

  • Nejčtenější

Barcelona - Slavia 0:0, senzace v Lize mistrů, hosty podržel Kolář

Slávističtí fotbalisté v Champions League způsobili velkou senzaci. Ve svém čtvrtém vystoupení v prestižní klubové...

Premium

Světové komplimenty pro českého mistra. Jak se Slavia proslavila

Představte si scénku, která se odehrála dvacet minut po zápase. Obrovitánský stadion Camp Nou už byl liduprázdný, přes...

Premium

Doma u pana Messiho. V jakém luxusu bydlí zázračný Argentinec?

Z chodníku za vysokými bílými zdmi, vzrostlými borovicemi a palmami toho nic moc nespatříte. Museli byste se proletět...

Wengerovi učarovala fyzička Slavie. Něco takového jsem neviděl, uznal

Před dvanácti lety po bezbrankové remíze na Strahově ocenil Arséne Wenger, tehdy trenér Arsenalu, slávistickou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fantoma Koláře nadchl Ter Stegen: Říkal mi, že je radost se na mě dívat

Musel si připadat jako ve snu. Jako poslední ze slávistů kráčel o pauze do kabiny, za stavu 0:0, ke kterému pomohl...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Nizozemský trenér Advocaat končí

Nizozemský fotbalový kouč Dick Advocaat, jenž dovedl svůj tým do semifinále mistrovství Evropy, se rozhodl na svůj post...

Kouč Rehhagel se zatím nerozhodl

Trenér Otto Rehhagel zatím nemá o své budoucnosti úplně jasno. Podle řeckých médií totiž popřel, že by s vedením...

Baroš pobláznil úřednice i puberťačky

Pracovníci i náhodní návštěvníci moravskoslezského krajského úřadu v Ostravě prožívali ve čtvrtek nevšední okamžiky. Ke...

Brückner a Vytlačil jsou dva originály

Vlastně symbolicky vyzněl přebrept televizního komentátora Pavla Čapka, když v jednom utkání Česka na fotbalovém Euru...

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÁŽNÍ TECHNIK S §6 (30 000 - 35 000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz