PŘERUŠENO. Utkání domácího poháru mezi Živanicemi (modrá) a Spartou přerušily dýmovnice. | foto: Michal Fanta

Živanice si užily Spartu. Slávu nepokazil výsledek ani výtržnosti

  • 43
Už při příjezdu do Živanic bylo znát, že v malé vesničce kousek od Lázní Bohdaneč na Pardubicku se děje něco mimořádného. Místní fotbalový klub, který hraje až čtvrtou nejvyšší soutěž v Česku, hostil ve třetím kole Poháru FAČR Spartu. Slavnostní okamžik místním nezkazil ani výsledek 1:3, ani výtržnosti fanoušků.

„Živanický fotbal dnes opět bude přepisovat svou historii,“ opakoval hlasatel před výkopem. V minulosti tu hrály Mladá Boleslav, Jablonec či Vítkovice, ale utkání proti šestatřicetinásobnému ligovému šampionovi čnělo nade všemi.

A zájem tomu odpovídal. Na divizní utkání tu chodí sotva pár stovek diváků, ale tentokrát se podél hřiště tísnilo 3 350 lidí. Před zápasem byly k mání už jen lístky ke stání, a to za 120 korun. Policie pro jistotu kontrolovala všechna auta přijíždějící do vesnice.

Krásné počasí, vůně klobás, stánky s pivem či malinovkou, pěkný fotbalový areálek, věhlasný soupeř... V Živanicích zkrátka panovaly ideální podmínky pro to, aby si fotbalové odpoledne užil každý. Atmosféru měla podpořit i nová hymna „Živanice jedeme, na krev dneska hrajeme!“.

Sparťanský záložník Marek Matějovský (vpravo) pozoruje míč v utkání domácího...
Momentka z utkání domácího poháru mezi Živanicemi (modrá) a Spartou, uprostřed...
VZDUŠNÝ SOUBOJ. Momentka z utkání domácího poháru mezi Živanicemi (modrá) a...

Outsider se těmito slovy řídil a proti Spartě se dlouho držel. V 57. minutě dokonce z penalty vyrovnal záložník Michal Buriánek. Fotbalisté i fanoušci vycítili šanci, čemuž odpovídal srdnatý výkon na hřišti. Ale úřadující mistr překvapení nepřipustil a nakonec vyhrál 3:1.

„Čekal jsem, že to nebude jednoduché. Domácí měli všechny šance po našich neskutečných chybách. Z toho to všechno vyplývalo. Takových zápasů, kdy se soupeř dostal do euforie, jsem odehrál několik. A zažil jsem i to, že jsme s takovými týmy vypadli,“ řekl sparťanský záložník Marek Matějovský.

„Já jsem rád, že jsme nezklamali a nedostali jsme nějaký ranec,“ hodnotil živanický obránce Jiří Poděbradský, jenž ještě nedávno působil v Hradci Králové. „Kluci si to užili, zahráli jsme si dobře a atmosféra byla vynikající.“

Slavnostní odpoledne chvílemi kazili pouze někteří sparťanští fanoušci. Jen co hlasatel požádal, ať se tentokrát vyvarují odpalování pyrotechniky, už na hřišti přistála dýmovnice. Což se během zápasu několikrát opakovalo. Na tribuně padlo i několik facek a k akci byli připravení policejní těžkooděnci či psovodi.

Fotogalerie

Ve druhém poločase dokonce sparťanští "fanoušci" zastavili útok vlastního týmu, a to vhozením druhého míče na hřiště. V tu chvíli bylo skóre nerozhodné 1:1. Krátce nato rozhodčí Pavel Orel zápas přerušil a hrozilo, že při opakujících se incidentech ho ukončí.

"Už jsem to říkal v minulosti. Vážíme si všech fanoušků, kteří nás pozitivně povzbuzují. Ale dneska se tam znovu objevily okamžiky, kdy nám naši fanoušci nepomohli. Snažil jsem se jim vysvětlit, že když dojde ještě k jednomu prohřešku, tak rozhodčí ukončí zápas," poznamenal sparťanský trenér Vítězslav Lavička, jenž šel diváky během přerušené hry uklidnit.

A záložník Matějovský doplnil: "Tohle k fotbalu určitě nepatří. Nelíbilo se to ani nám na hřišti, ani domácím. Nevím, jak se proti tomu dá bojovat, ale nelíbilo se mi to. Lidi si asi neuvědomujou, že se ten zápas mohl ukončit. Do hlavy jim nevidím."

K ukončení zápasu nakonec nedošlo. A živaničtí diváci při odjezdu sparťanských fotbalistů předvedli, že si slavnostní odpoledne pokazit nenechali. "Zdravíme Spartu!" skandovali a tleskali, když autobus pražského týmu vyrazil zpátky do Prahy.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).