Šéf živanického fotbalu: Bez dalších klubů ten moloch nepřepereme

Předseda TJ Sokol Živanice Petr Špaček. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

1 2018
Pondělním otevřeným dopisem na Komisi rozhodčích fotbalové asociace, ve kterém kritizuje nečisté praktiky v České fotbalové lize, se předseda TJ Sokol Živanice Petr Špaček pustil na tenký led. S rizikem je ovšem srozuměný.

„Pokud nás v tom ostatní mančafty nechají, zametou s námi, to je jasné. Ale jestliže se zvedne vlna solidarity, může se to změnit,“ věří funkcionář aktuálně 14. týmu třetí nejvyšší soutěže.

Otevřený dopis předsedy Živanic

Funkcionář Petr Špaček popisuje praktiky v třetí nejvyšší fotbalové soutěži

Video: rozhodčí Josef Váňa v 86. minutě nešetrně strčil do hráče Živanic (čas videa 1.54h)

Po zveřejnění vašeho otevřeného dopisu jste řekl, že doufáte, že se vedle vás proti nekalostem ve fotbale ozvou i jiné oddíly. Máte signály, že by někdo další skutečně chystal pro FAČR podobný podnět?
Zatím ne, ale vnímáme silnou podporu našeho kroku na klubových stránkách. Ta je sice potěšující, nicméně neoficiální. Potřebujeme proto, aby se přidaly další kluby, které se cítí poškozené podobně jako my, a aby se za nás postavily. I ty z nižších soutěží. Jinak se v tom sami utopíme. Ty vzkazy na webu jsou vesměs povzbudivé. Snad jediné, co nám tam lidé vytýkají, je to, že se jsme se podíleli na volbě svazových funkcionářů - ale to je složitější, všichni vědí, jak to je... Mně jde hlavně o fotbal. Svým způsobem mě obtěžuje, že se tímhle musím zaobírat, ale už jsme se tak v klubu kolektivně rozhodli. Není možné, aby se tohle ve fotbale dělo. Je to pořád stejné a žádná změna k lepšímu se nekoná. Vždyť jde i o zdraví hráčů, kteří jsou amatéři. Pro našeho Tomáše Kakrdu je zranění ve Štěchovicích i existenční problém, po takovém zákroku bude třeba rok mimo...

FAČR na váš dopis ve středu odpověděl vyjádřením předsedy komise rozhodčích Řídící komise pro Čechy Martina Schrötera. Ten až na nešetrné strčení do vašeho záložníka Ptáčka v posledním utkání s Pískem v podstatě všechny vaše stížnosti smetl ze stolu. Co říkáte na jeho reakci?
Vyplynulo z toho, že se v těch utkáních nic nestalo, že nikdo nic neovlivňuje a že rozhodčí Váňa (při zásahu Ptáčka do hlavy) uklouzl... Čekal jsem něco jiného, i proto, že jsem si pana Schrötera vážil. Myslel jsem, že ti rozhodčí dostanou adekvátní tresty, jako se to stalo třeba ve druhé lize. Tohle je špatně. Je to velké zklamání, předpokládal jsem, že aspoň posledním zápasem s Pískem - který jsme navíc vyhráli - se budou zabývat.

Třetí fotbalová liga po česku

Sudí Váňa nešetrně strčí do hráče Živanic

Počítáte s tím, že vás předvolá disciplinárka a bude po vás chtít důkazy vašich obvinění na adresu rozhodčích, jež chtěl předložit i Schröter?
Důkazy mají v tom, když si pustí záznamy zápasů. Já jim přece nemůžu nikoho přivést za ruku, že uplácel. Nemůžu běhat po kabinách. Je to veřejné tajemství. Samozřejmě, rozhodčí je člověk a může se zmýlit. Ale tohle je moc, musí to mít hlubší podtext. Nejsou to jen nějaké ojedinělé hrubé chyby.

Jaký podle vás celá kauza může mít na fotbalové Živanice, potažmo na vás osobně dopad?
Pokud nás v tom ostatní mančafty nechají, zametou s námi, to je jasné. Ale pokud se zvedne vlna solidarity, může se to změnit. Důkazy musejí být na straně komise, na FAČRu, tohle není samo sebou. My nejsme policie, nemůžeme někoho chytat. Ti funkcionáři, kteří se provinili, to nebudou sami hlásit, to by byli proti sobě. Za léta, co se pohybuji ve fotbale, věřím, že většina rozhodčích, delegátů i funkcionářů je slušná. Ale navrch má bohužel ta menšina. Na jedné internetové diskusi (sport.cz) je u odpovědi z FAČRu otázka, jestli se lidé setkali s něčím, co ve svém dopise popisuju. 96,1 % hlasujících zvolilo ano, jen 3,9 %, že ne. To taky o něčem svědčí. S tím střídáním v zápase s Pískem to taky není pravda, určitě neproběhlo, jak mělo. Hlavní a první asistent (Josef Váňa a Lukáš Machýček) byli šílení, naproti tomu druhý asistent (Milan Vyhnanovský) pískal bez problémů. A jak může pan Schröter říct, že byl zápas ve Štěchovicích v pořádku? Když pominu vše ostatní, tak za zákrok na Kakrdu měl jít ten protihráč ven. Nešel... a dal gól.

Co hodláte podniknout dál?
Počkáme, co bude. Hlavně bych byl rád, aby přišla podpora odspodu od klubů. Bez ní nemůžeme tenhle moloch přeprat. Jde o fotbal. Když už jsem se dal na vojnu, chci bojovat. Fotbal jsem sám hrál, hrála ho i moje dcera. Mám vedle něj svoje civilní zaměstnání, stojí mě to energii a čas, ale chci to ustát. Fotbal klub přijde na hodně peněz na to, abychom se potom ze zápasů vraceli domů otrávení.

Autor:

Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Jarní část začne 9. února. Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Nikolaj Komličenko, Miroslav Stoch, Peter Olayinka Jean-David BeauguelMichael Krmenčík, Lukáš Masopust, David Moberg Karlsson, Petr Ševčík

SPORT 2019: Liga mistrů, Evropská liga, SP v biatlonu, MS v alpském lyžování, MS v biatlonu, MS v hokeji, MS basketbalistů, MS v ragby, MS v atletice 

Nejčtenější

Další zúžení bude až po Španělsku, hlásí plzeňský trenér Vrba

Plzeňský kouč Pavel Vrba dává pokyny svým svěřencům.

Nejtěžší část přípravy zřejmě mají fotbalisté Viktorie Plzeň za sebou. V neděli vyráží na...

POHLED: Pivarník za Bílka. Nešťastně načasovaná změna

Zlínský trenér Michal Bílek zamyšleně sleduje výkon svých svěřenců proti Mladé...

Když v létě přicházel do Zlína, málokdo mu věřil. S podceňovaným týmem, který se na jaře v lize...

Tottenham rozhodl v nastavení, City si snadno poradilo u posledního

Cyrus Christie z Fulhamu (vlevo) se ohlíží za balonem, ke kterému spěchá Harry...

Ztráta fotbalistů Manchesteru City na Liverpool nenarostla, dál je čtyřbodová. Obhájce anglického...

Sparta na soustředění ve Španělsku porazila účastníka Evropské ligy

Ross Barkley (vlevo) z Chelsea vystřelil na branku Vidi Székesfehérvár.

Sparťanští fotbalisté ve svém úvodním utkání na soustředění ve Španělsku vyhráli. Elitní maďarský...

Další z rubriky

Učíme se jít tvrdě za výhrou, hlásí z Malty brněnský trenér Šustr

Hráči Zbrojovky Brno se radují ze vstřeleného gólu do sítě Táborska v...

La Valletta (od našeho zpravodaje) Déšť se v noci ze soboty na neděli snášel na středomořský ostrov Malta tak urputně, že fotbalisty...

Útok si chci vzít na starost, přeje si Ordoš lepší znojemské jaro

Znojemský útočník Michal Ordoš (v modrém) u míče v utkání proti Varnsdorfu

Amatérský fotbal v Rakousku ho netěšil, to by raději skončil. Místo toho veterán Michal Ordoš...

Talentovaný záložník Krejčí přestoupí do Plzně a zůstane v Brně

Brněnský Ladislav Krejčí u míče v přípravném duelu proti Skalici.

Bezmála deset let neměla fotbalová Zbrojovka Brno vlastního mladého hráče, který by se po prvních...

Advantage Consulting, s.r.o.
ASISTENT MANAŽERA KVALITY S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 55 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz