Zbrojovka v pasti. Jakou cestu zvolí vedení fotbalového Brna?

Duel v Prostějově byl pro trenéra Romana Pivarníka posledním v roli trenéra Zbrojovky Brno. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

27 2018
Odpískala fotbalová Zbrojovka Brno už po šesti kolech druhé ligy pokus o okamžitý návrat do nejvyšší soutěže, pokusí se zkonsolidovat kádr, nabrat dech a zaútočit na postup až v následující sezoně? Nebo se ještě nevzdává a přes kolísavé výkony a časté bodové ztráty se ještě nadechne a zabojuje o jednu z prvních tří příček?

Svoje záměry představí v pondělí, kdy na tiskové konferenci vystoupí nový trenér brněnských fotbalistů Pavel Šustr, narychlo vytažený od staršího dorostu.

Jinými slovy, áčka Zbrojovky se místo odvolaného Romana Pivarníka, jemuž zlomila vaz sobotní prohra 1:2 v derby v Prostějově, ujímá coby trenér úplný debutant v soutěžích dospělých. Zdatně si však počíná u mládeže, na kterou by Zbrojovka do budoucna chtěla stále více sázet. Zároveň je Šustr asistentem u reprezentační sedmnáctky.

Pivarníkova období v Brně

PODZIM 2017
Zápasů
: 6
Bodů: 10
Počáteční umístění: 14. místo
Na konci období: 12. místo

JARO 2018
Zápasů
: 14 
Bodů: 9
Počáteční umístění: 12. místo
Na konci období: 16. místo

PODZIM 2018
Zápasů:
6
Bodů: 7
Počáteční umístění:
Na konci období: 8. místo

„Bližší informace o vzniklé situaci a dalších krocích sdělí vedení klubu počátkem příštího týdne,“ stojí ve strohém prohlášení na webu Zbrojovky. Neuvádí se, zda Šustr převezme mužstvo nastálo, nebo dočasně.

Ačkoli sezona teprve začala, je postavení Brňanů ve 2. lize vzhledem k jejich snaze o postup tristní. Na první a druhé místo ztrácí osm, na třetí sedm bodů. Nebylo by divu, kdyby se vedení klubu rozhodlo sezonu obětovat ve prospěch sehrání kádru pod vedením nového trenéra. „Změna se dělala proto, aby se to zkusilo nastartovat a novým impulzem zvrátit,“ soudí ale muž z fotbalového prostředí, znalý dění v Brně.

Společně s Pivarníkem končí i jeho realizační tým, tedy asistenti Tomáš Trucha a Martin Vaniak, bude kompletně nový.

Ten Pivarníkův vedení Zbrojovky v létě potvrdilo po sestupu z první ligy až po delších jednáních. Trenérovi pak přivedlo k ruce ještě nového sportovního ředitele Tomáše Požára a angažovalo pětici posil – z toho tři třicátníky – a všechno vsadilo na jednu postupovou kartu.

Mimoděk se tak vehnalo do pasti, z níž nevede boční cesta. Nový trenér buď bude muset pracovat s kádrem, který si nevybral, což je vždycky problematické. Nebo bude muset kádr znovu přebudovat, ovšem ani to není záruka úspěchu. Nebo vsadí na mládež, jako to před Zbrojovkou už několik let nazpět úspěšně udělala Olomouc. Na takový projekt ale brněnský tým momentálně postavený není.

Zatne ještě Zbrojovka zuby v honbě za čelem druhé ligy? Když to nedopadne, riskuje, že sezona pak bude pryč úplně bez efektu.

Chce-li vedení klubu rozháranému mužstvu skutečně „pouze“ dodat nový impulz a pokračovat ve snaze o postup, je akce s výměnou trenéra prováděná za pět minut dvanáct. Hned ve čtvrtek jede Zbrojovka do Ústí nad Labem, celku ze špičky druhé ligy. Může zafungovat efekt „nového koštěte“ a mobilizace sil v jednom konkrétním utkání, po němž následuje dvoutýdenní pauza.

Roman Pivarník, trenér Brna

Ta je potřeba tak či tak. V Prostějově si brněnští hráči často nerozuměli, z vytrvalé územní převahy vytěžili jenom jeden gól z penalty a inkasovali po neskutečných zkratech, jimiž soupeři nabídli klíčové standardní situace – dvě penalty, z nichž jednu domácí Karel Kroupa nedal, a v nastaveném čase trestňák, z něhož Dmytro Žikol rozhodl.

„Na rovinu musím říct, že ke konci nás Zbrojovka zmáčkla, nějakou dobu jsme se nedostali z vlastního vápna, horko těžko jsme bránili remízu. Někdy to tak bývá, že když nám vítězství v 1. kole ten nahoře sebral, tak teď nám to vrátil,“ ulevil si prostějovský kapitán Kroupa.

Habanec, Pivarník, Šustr ...

Fanouškům Zbrojovky uznání domácích, že vyhráli se štěstím, nestačilo. Po utkání – jako už vícekrát v sezoně – svým hráčům nadávali. „My jsme Zbrojovka, vy nejste nic,“ častovali skleslou skvadru.

O den později se ukázalo, že výsledek a herní projev v derby zklamal i vedení brněnského klubu. Dopoledne už tým měl nového trenéra.

Opakuje se loňský scénář, jen s tím rozdílem, že před rokem vydržel trenér Svatopluk Habanec v Brně jen do 4. kola. Pivarník ho „přežil“ o dva týdny.

U brněnského mužstva končí trenér, jehož renomé mělo v poslední době jen málo koučů na lavičce Zbrojovky. V evropských pohárech vedl Plzeň, působil v zahraničí. Dokázal postoupit do první ligy.

Roman Pivarník při zápase Zbrojovky Brno

Zároveň ho na posledních štacích v Plzni a v Brně provázela pověst neskutečně tvrdého pedanta, vzdáleného od hráčské kabiny.

Největší úspěchy měl v Brně hned po svém příchodu loni na podzim, když během krátké doby vytáhl Zbrojovku z prakticky beznadějné situace až nad sestupové pásmo.

Pak ale nastal kolotoč změn, při nichž už mužstvo nikdy nešlapalo jako sehraný a dobře pracující tým. Ve dvou přestupních obdobích po sobě došlo k velké výměně hráčů, do toho letos v létě vznikla v klubu funkce sportovního ředitele a obsadil ji Tomáš Požár.

Moc času na navázání společné práce z dřívějších let v Bohemians Praha nedostali. Přestože se to nezdálo jako pravděpodobné, odhodlala se Zbrojovka ještě k jednomu kotrmelci, a to změně trenéra.

A dál?

Tyhle „kapky“ nezabraly. Trenér sám sebe ukřižoval

Komentář Jiřího Punčocháře

ZADUMANÝ TRENĚR. Fotbalistům Brna se zatím v druhé lize nedaří, hlavně venku,...

Fotografie trenéra Romana Pivarníka se sklopenou hlavou není za posledního půl roku  k vidění poprvé. Muž, do jehož příchodu před necelým rokem klub i fanoušci vkládali značné naděje na vzestup Zbrojovky, svoji misi končí s nepořízenou.

Loni byl Pivarník nejzvučnějším jménem na trhu, když majitel brněnského klubu Václav Bartoněk hledal po vyhazovu Svatopluka Habance nového trenéra. Dnes místo něho přichází trenér, který v první lize ještě nikdy nepůsobil.

Nedá se přehlédnout, v jak neklidných vodách plných změn Pivarník v Brně plaval. Zároveň je ale zřetelné, že svoje bohaté zkušenosti jen s obtížemi předával mužstvu, které se mu měnilo pod rukama.

„Hrajeme nátlakově, kombinačně, ale z mého pohledu je tam málo klidu v zakončení, víc balonů pod sebe, víc tandemů. Víme o tom. Jsou to fotbalové věci, na kterých pracujeme,“ spráskl ruce naštvaný Pivarník po nezvládnutém výjezdu do Prostějova.

De facto tím „ukřižoval“ sám sebe.

Stejné taktické prvky vyžadoval po mužstvu ve Zbrojovce od zimy, kdy si ji ještě v první lize chystal na boj o záchranu. Nedočkal se, stejně jako dlouho očekávaných přesných centrů do pokutového území.

I stopeři se ve Zbrojovce měnili, ale jejich hrozivé chyby nemizely, ať byl na place kdokoliv, až celá mizerie zbrojovácké obrany vyvrcholila kiksy v derby na Hané.

Ne vždy se podaří dobré úmysly obou stran skloubit tak, aby byl dobrý i výsledek. Majiteli Bartoňkovi se to stalo s Habancem a nyní is Pivarníkem. Jeho „kapky“ na Zbrojovku zkrátka nezabraly.

Los Ligy mistrů: Barcelona, Dortmund, Inter, Slavia

17. září: Inter Milán - Slavia 1:1, 2. října: Slavia - Dortmund od 18:55,
23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00

Nejčtenější

Inter - Slavia 1:1, hosté mířili k senzaci, o výhru přišli v nastavení

Slávista Peter Olayinka (uprostřed) oslavuje svou trefu do sítě Interu Milán. V...

Při návratu do Champions League, kde dvanáct let chyběli, sahali po senzaci, slávističtí fotbalisté ale nakonec v...

Sparta - Slavia 0:3, penalta, vlastní gól a derby vyznělo jasně pro hosty

Slávističtí fotbalisté Vladimír Coufal (vlevo) a Jan Bořil ukazují, kolik gólů...

Dvě červené karty, rozhodující gól z penalty, další vlastní a třetí nádherný. Fotbalové derby číslo 294 vyhrála na...

Zvedněte ruce, kdo jste to čekali. Italský tisk sepsul výkon Interu

JAK MI TO CHYTIL? Romelu Lukaku z Interu Milán lituje neproměněné tutovky,...

Falešný start, pohroma, trápení. Italská média tvrdě kritizují počínání fotbalistů Inter Milán v úvodním utkání Ligy...

Věděl, že umírá. Ale říkal: Nevzdávejte se! Smutný příběh další oběti ALS

Fernando Ricksen na archivním snímku při tréninku v Zenitu Petrohrad

Do poslední chvíle věřil. Věřil, že tu mrchu porazí. „Před šesti lety mi dávali osmnáct měsíců. Vidíte, a já žiju...

Gól pana Střapatého. Olayinkovi se může změnit život

ŠOKOVAL SAN SIRO. Slávistický útočník Peter Olayinka se raduje z úvodní branky...

Bylo mu patnáct, když poprvé nazul kopačky. Do té doby hrál Peter Olayinka fotbal naboso, maximálně ve špinavých a...

Další z rubriky

Varnsdorf se neporazí sám, ví pardubický gólman Letáček

Gólman pardubických fotbalistů Jiří Letáček sice v úvodu sobotního duelu s...

Za sedm let ve druhé nejvyšší soutěži tam dokázali jen dvakrát remizovat, ve zbylých pěti případech pardubičtí...

Pardubický kapitán Jeřábek: Takový potlesk jsme tu dlouho nezažili

Pardubický kapitán Jan Jeřábek (vpravo) odkopává míč před ústeckým Lukášem...

Jako hlava pardubické fotbalové kabiny může být Jan Jeřábek momentálně navýsost spokojený.

Podnapilý sudí asistoval při utkání dorostenců, čeká ho tvrdý trest

Fotbalový rozhodčí - ilustrační foto

S praporkem v levé ruce vrávoral, nedokázal stát na místě. Když se měl rozběhnout, upadl. Fotbalový rozhodčí Milan...

Splatili jsme dluh divákům, oddechli si fotbalisté Líšně

Radost fotbalistů Líšně.

Pravidelně sklízeli pochvaly za svůj nebojácný projev, ale výhry jim na domácím hřišti unikaly. V sobotu to měli...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz