Zbrojovka už ví, jak hrát. Jednoduchá rychlá smršť potupila Žižkov

Zbrojovka Brno hraje zápas s Žižkovem, | foto: Anna Vavríková, MAFRA

11 2019
V obdivuhodné kondici procitla fotbalová Zbrojovka ze zimního spánku. Na vydřené vítězství v Chrudimi v neděli navázala šestigólovou exhibicí proti Žižkovu a naznačuje, že její jarní verze může být mnohem silnější než ta podzimní.

Po přestávce si klidně mohli dáchnout, jasné vítězství už měli v kapse. Přesto fotbalisté Zbrojovky nepolevili. „Bylo na nás vidět, že jsme hladoví. Chtěli jsme dát góly a ukázat, že to myslíme vážně,“ popisoval útočník Michal Škoda.

Ke čtyřem kouskům z první půle tak Brňané přidali ještě dva a Žižkov včera na domácím stadionu rozebrali 6:0. „Jedna věc je vést, ale chceme také hrát fotbal, co se bude líbit divákům i nám. Hráčům patří ocenění, že dokázali udržet tempo hry,“ chválil trenér Pavel Šustr.

Jeho tým jasně demonstroval, že boj o první ligu ještě nemusí být zdaleka ztracený. Takhle suverénně už Zbrojovka dlouho nepůsobila. „Brno nás porazilo jednoduchou rychlou hrou, kterou jsme se chtěli prezentovat my. Nebyli jsme ani dobrým sparingem,“ posteskl si žižkovský trenér Miloš Sazima.

Gólovou salvu odstartoval zdařilou přízemní ránou zpoza vápna Pavel Eismann. „Snažil jsem se to hlavně trefit, abych to neposlal do patnácté řady. Jsem sváteční střelec a jsem rád, že mi to tam konečně padlo,“ usmíval se krajní obránce.

Po půl hodině už bylo skóre 4:0 a prokřehlí diváci se náramně bavili. „Důležité je, že hráči od začátku plnili věci, které jsme si řekli. Chtěli jsme být aktivní a hrát rychlý fotbal, což se dařilo. Byli jsme za to odměněni brankami a hráčům patří dík za to, jak to zvládli,“ velebil Šustr.

Ten si může užívat znamenitý jarní start podtržený dvěma zcela rozdílnými výhrami. V Chrudimi dotáhli oslabení Brňané obrat v závěru, proti Žižkovu dominovali od samého začátku. „V Chrudimi jsme ukázali morál, když jsme si fakt sáhli na dno a otočili utkání ve svůj prospěch. V domácím prostředí víme, jakou máme kvalitu, a potvrdili jsme to,“ jásal Eismann.

Je pravda, že oba dosavadní brněnští sokové se potácejí u dna druhé ligy, takže hlásit zrod nové Zbrojovky by bylo předčasné. Zároveň je však patrný posun. Zatímco na podzim brněnský tým často působil rozháraně, během zimní přípravy i začátku jara z něj vyzařuje jistota. „Věřím, že se projevuje rukopis kouče Šustra. Pilujeme, makáme a věříme tomu, co po nás trenér chce. Za dva měsíce jsme udělali velký kus práce,“ sděluje Eismann. „Hlavně jsme zpevnili kolektiv, je na nás vidět soudržnost, fungujeme jako tým. Každý ví, co má na hřišti dělat, a když budeme plnit pokyny trenéra, tak nebudeme mít problém.“

Šustr se mužstva chopil už na konci srpna, teprve přes zimu mu však zřejmě dokázal vštípit to, co si představuje. „Dneska všichni hráči vědí, jak se mají chovat v herních situacích, a všichni to plní. Máme jasně daná pravidla, a když je někdo neplní, tak ho vystřídám klidně už v páté minutě. Důležitá je i odvaha hráčů. V Chrudimi ještě tak odvážní nebyli, teď už jsem cítil, že se jdou porvat a se soupeřem si to rozdat,“ odhalil kouč.

Ta pravá prověrka ovšem přijde až v neděli na hřišti prvních Českých Budějovic. „Takové výkony musíme podávat furt. A když takhle budeme hrát, body budou přicházet,“ věří Škoda.

Bál se spiknutí, pak se Škoda přece jen dočkal

Zbrojovka Brno hraje zápas s Žižkovem,

Michal Škoda (v červeném) bojuje s obranou Žižkova.

Rozpřáhl ruce a uháněl k lajně s takovou radostí, jako by právě rozhodl velké finále. Michal Škoda přitom včera pouze završil brněnskou demolici Žižkova 6:0.

„Dlouho jsem žádnýho góla nedal,“ vysvětloval útočník Zbrojovky erupci štěstí. Naposledy se totiž trefil loni v dubnu, od té doby víc než s obránci zápolil s vlastním zdravím. „Na podzim jsem dohrával poslední tři zápasy, ale to bylo dohromady asi třicet minut. Takže jsem strašně rád, že jsem konečně nastoupil v základní sestavě a že jsme jako tým podali takový výkon.“

Dlouho to vypadalo, že Škodovi zásah není souzen. Třikrát poslal míč do sítě, ale třikrát mu radost zkazil ofsajd. „Nevěřím tomu, že byl třikrát ofsajd. Už jsem si říkal, že to není možné, že se proti mně spikli,“ svěřil se 31letý čahoun, který se dočkal až těsně před koncem. Skoro celý zápas přitom odehrál s koňarem. „Musel jsem to rozběhat, nic jiného nezbývalo.“

Zdravý Škoda znamená pro Zbrojovku razantní nárůst ofenzivní síly. „Je schopný uhrát spoustu těžkých balonů. Má hodně zkušeností z první ligy a pro tým je platný,“ hlásí trenér Pavel Šustr. „Jsem strašně rád, že jsem celou zimní přípravu odjel bez úlev, to jsem přesně potřeboval,“ libuje si Škoda.

Autor:

Nejčtenější

Bylo by snad lepší zemřít. Totti oplakává den, kdy opustil AS Řím

Francesco Totti na tiskové konferenci v Coni Palace v Římě oznamuje svůj odchod...

Ta láska neměla vyprchat nikdy. Ale skončila. „Jako bych umřel. Doufal jsem, že tenhle den nikdy...

Copa América: Brazilcům neuznali tři góly, s Venezuelou jen remizovali

Zklamaný Brazilec Philippe Coutinho poté, co rozhodčí neuznal jeho gól proti...

Fotbalisté domácí Brazílie remizovali na mistrovství Jižní Ameriky s Venezuelou 0:0. V průběhu...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní...

Čas superhrdinů. Slavia chce další sezonu snů, metou je Liga mistrů

Předseda představenstva fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík (vlevo), záložník...

VIDEO Vzal si slovo a mluvil a mluvil a mluvil. Víc než půl hodiny Jaroslav Tvrdík, šéf fotbalové Slavie,...

Gangsterka o Diegovi. Zachyceno: jak Maradonu začala ničit vlastní sláva

Diego Armando Maradona se s neapolskými fanoušky raduje z italského titulu v...

VIDEO Přes třicet let ty záběry nikdo neviděl. Zůstaly schované na páskách starých kazet, v zaprášených...

Další z rubriky

Úleva. Konečně už jde plánovat, těší ústeckého trenéra Křečka

Nigerijský útočník Fortune Bassey posílil ústecký fotbalový klub.

Když Jiří Hora coby nový majitel ústeckého fotbalu vykládal v druholigové kabině o svých plánech s...

Věděl jsem, že do Jihlavy chci, říká slovenský záložník Lacko

Pořádný hlad po fotbalu už má dvaatřicetiletý Matúš Lacko (vlevo), který se...

ochází ze Slovenska, ovšem při rozhovoru už běžně používá mnohem víc češtinu. Nová posila FC...

Fotbalové Ústí mění majitele. Za tisícovku ho získá filantrop Hora

Jiří Hora, nový majitel ústeckého fotbalového klubu.

Druholigový ústecký fotbal mění majitele. Zastupitelé města Ústí nad Labem, které je jediným...

Najdete na iDNES.cz