Věřím, že jsme silnější, říká Pihávek

23 2007
Cheb - Deset odchodů, třináct posil. Fotbalový kouč Ivan Pihávek měl přes zimu co dělat. Soupiska jeho Unionu Cheb se před třetiligovým jarem změnila radikálně. "Změny byly veliký, to je pravda," připouští. "Příprava ale probíhala jako všude jinde." Klubový šéf Petr Němec mu přivezl hráče ze všech koutů republiky.

S různou fyzičkou. "Každý fotbalista měl svůj program, jak to dohnat." Rozdíly v kondici, to ale nebyl hlavní problém. Kouč musel pro jaro poskládat nový tým. "Souhra? Je jasný, že za dva měsíce to nebude stejné jako za dva roky," uvědomuje si.

To se ukázalo naposledy v Kolíně, odkud si jeho tým přivezl nejtěžší porážku premiérové sezony v České fotbalové lize. "Mistrovský zápas a příprava, to je úplně něco jiného. Kluci se na hřišti musí pořádně poznat. Dozvědět se jeden o druhém, co s míčem dokážou udělat."

Podobně jako s taktikou. "Kluci si musí zvyknout, dostat nové návyky do krve."

Pihávek zvolil nejobvyklejší rozestavení 4-4-2. "Mám na to vhodné typy hráčů," vysvětluje. "Předurčuje aktivní fotbal, s napadáním. A hráči mu rozumí."

Co potřebuje třetiligový tým podle Pihávka? "Sílu. Celých devadesát minut musí hráči odjezdit po zadku. Tým, který tohle dělá, v žádném zápase nepropadne. My máme mladé mužstvo. Nemůžeme hrát chodící fotbal, jako nějaké primadony."

Celá Česká fotbalová liga je podle něj o běhání a bojovnosti. "Tým, který je ještě navíc fotbalový, vyhrává."

Obrana je základ

Teď řeší Pihávek obranu. Koho postavit? "Musí to být ti nejlepší. A zároveň hráči, kteří si budou vyhovovat i svojí povahou."

Union Cheb
fotbalové jaro 2006 - 2007

- čtvrté místo v tabulce České fotbalové ligy po 19 kolech

- v tabulce pravdy je s pěti plusovými body dokonce druhý

- fotbalová paráda: mezi 8. a 11. kolem nedostal ani gól, sám jich dal devět

- nejtěžší porážka: v posledním kole prohrál Union v Kolíně 1:4

Změny proti podzimu

Odchody: David Čada (ukončeno hostování z Baníku Sokolov), Michal Záhorec (ukončeno hostování z Baníku Sokolov), Martin Novák (ukončeno hostování z Viktorie Žižkov), Tomáš Kalán (přestoupil do Německa), Jaroslav Malý (přestoupil do Německa), Jiří Schveiner (odešel na hostování do Klatov), Jakub Klepáček (odešel na hostování do Trstěnic), David Šmejkal (odešel na hostování do Trstěnic), Lukáš Čížek (odešel na hostování do Trstěnic), Zdeněk Nápravník (odešel na hostování do Drmoulu)

Příchody: Radek Čížek (hostování FK Siad Most), Libor Vacho (v jednání je přestup z FK Náchod), Jakub Kunc (přestoupil z FC Viktoria Plzeň), Petr Martínek (v jednání je přestup z SK Dynamo České Budějovice), Jan Skoupý (přestoupil z FK Mladá Boleslav), Marián Poledník (přestoupil z SK Slovan Varnsdorf), Václav Bezdička (přestoupil z Rozvoje Trstěnice), Ondřej Waltr (v jednání je přestup ze Slavie Praha), František Jungman (přestoupil z Bohemians 1905), Pavel Suchánek (hostování s opcí do konce roku ze Sigmy Olomouc), Vilém Papica (hostování s opcí do konce roku ze Sigmy Olomouc), Marek Plašil (hostování s opcí do konce sezony z Hradce Králové), Jan Pyšek (hostování s opcí do konce sezony z Lubů u Klatov)

Než najde ideální složení, chvilku to potrvá. "Od toho jsme tady. Abychom ty nedostatky napravili."

Jako u bránění celého týmu. "Na defenzivu jsme se zaměřili. Nedostat branku, to je ve fotbale základ. Dobrá obrana se navíc projeví i v ofenzivě."

Obrana, to byl pro Union největší problém i na podzim. "Když jsme řešili v přestávce nákupy hráčů, mysleli jsme na to," přiznává kouč. Šest gólů za dva zápasy. Nová obrana Unionu zatím úspěšnější není. "Na něco to ukazuje," ví Pihávek. "Obrana není ještě v takové pohodě."

Nejvíc mrzí odchod Kalána

Odchody. "Není umění přivést někoho, kdo má něco za sebou, ale před sebou," s oblibou říkává hokejový kouč Zdeněk Venera. "Vycházeli jsme z toho, jestli pro nás bude hráč přínosem, nebo ne," říká i Pihávek.

Deset jmen mu ze hry o jarní soupisku vypadlo. Jeden odpadlík ho ale mrzí. "Tomáš Kalán si i přes svůj věk pořád drží vysoké parametry."

Proč tedy z Chebu odešel? "Má náročnou práci. Neměl kvůli tomu čas na fotbal."

Práce nebo fotbal. Kalán se rozhodl, na vlastní žádost z klubu odešel. "Kdyby měl možnost trénovat kvalitně... Takový je ale fotbalový život. Kluci tu hráli šest let pohromadě. Zestárli, někteří z nich už měli zenit za sebou. Musela přijít mladá krev. To je budoucnost chebského fotbalu."

Posily "Přivedli jsme hráče pomalu na všechny posty. Jestli jsme nebo nejsme posilněný? Já věřím, že jsme. Jestli mám pravdu, to se ale ukáže až v dalších zápasech," říká Pihávek.

Jedno ví jistě. " Kluci jsou připravení dát chebskému fotbalu všechno." I kvůli tomu se noví hráči do Chebu nastěhovali. "Nečekáme na mávnutí čarovného proutku. Pokud se s mužstvem pracuje, dá se mu šance, časem jeho chvíle přijde." To už fotbalová historie ukázala.

Navrátilec Bezdička

Jedno jméno na soupisce mezi nováčky vyčnívá. Václav Bezdička. "Přišel s tím sám. Nikdo nevěděl, co se z toho vyvine," říká Pihávek.

Kanonýr, který už za Cheb dával góly v divizi. Teď se do Unionu vrátil. A góly střílí dál. "Že hraje? Asi si to zaslouží. Důvěru nám splácí svými góly."

Na jaře se zatím trefil třikrát, a v každém zápase. "Jeho rychlost, výbušnost je na jeho věk výborná. I proto dává tolik branek."

V přípravě Bezdička dřel. "Potřeboval dohnat kondici. A posílit sebedůvěru ve vlastní zdraví. Na obojím strašně moc zapracoval. Zkušeností má na rozdávání, věřím, že pro nás bude velikou posilou."

Varování z Kolína

Posilou byl Bezdička i v zápase v Kolíně. Jediná branka Unionu ale jen zmírnila nejtěžší porážku sezony. "Kluci si sami uvědomili, kde byla chyba. Zápas jsme spolu rozebrali, doufám, že se všichni poučili."

Nezpanikařili? "Naopak," říká Pihávek. "Stmelilo nás to. Věřím, že takový výpadek se už opakovat nebude."

Nejvíc Unionu podle kouče chybělo v Kolíně sebevědomí. "Každým dnem se to ale může zlepšit. Podobně můžeme my vyhrát doma, takový výsledek by nás nakopl mnohem výš."

V sobotu s Ovčáry

O to se může Pihávkův tým pokusit už zítra. Od patnácti hodin hostí Ovčáry. Na půdě dvanáctého týmu třetiligové tabulky Cheb na podzim remizoval 0:0. Pro Union to byl jediný zápas bez branek v sezoně. "Na to nekoukám," říká Pihávek. "Zajímá mě, jaké jsou Ovčáry teď."

Kvůli tomu se Pihávek vydal před čtrnácti dny do Plzně. Na špionáž. "Přes zimu udělali ohromný kus práce. Posílili kvalitními hráči ze Slavie a Kladna. Do Chebu přijede velice silný soupeř."

Pihávek a Cheb

I proti němu chce Pihávek hrát aktivně. "Zajímavý fotbal pro diváky. Máme tu velice slušné návštěvy, chceme si je udržet," vysvětluje.

Občas ho někdo na ulici pozná, zastaví, popovídá si. "Zrovna teď v sobotu se mi to stalo. Jestli mě plácají po zádech? To ani nechci," směje se. "To by byla laciná reklama."

Naposledy se ho fanoušci vyptávali na zápas v Kolíně. "Pokládali mi zajímavé otázky. Až jsem se divil, jak jsou informovaní."

Tak vysvětloval. "Nedělá mi to problémy. Jsem rád, že se tu lidi o fotbal tak zajímají. Divák je věčný kritik. V některých zápasech je spokojenější, v jiných už tolik ne. To patří k fotbalu. O čem jiném by se pak mluvilo po hospodách."

Že je Cheb město s bohatou fotbalovou minulostí, to je Pihávkovi jasné. "Za první ligy tu byly velké návštěvy. I teď je vidět, že tu lidi fotbal zajímá.

Samotnému kouči se v Chebu líbí. "Zeptejte se ale i mého syna, který sem přišel se mnou," směje se. A dodává. "Tomu se tu samozřejmě líbí taky."

Chcete ještě víc? "Pro Cheb chci udělat maximum. Fotbalu tady budu vždycky k dispozici," slibuje Pihávek.

Slavia v Lize mistrů

23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Kvalifikace o Euro 2020

14. listopadu: Česko - Kosovo od 20:45, 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina a Španělsko.

  • Nejčtenější

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Čínská odveta? Financování Slavie má být zastaveno, řekl prezident Zeman

Vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by mohlo silně ovlivnit i český fotbal. Čína má v rámci...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Anglický střet s realitou. Kouč vzal porážku na sebe, Maguire kritizoval

Kapitán anglických fotbalistů Harry Kane uličkou mezi novináři proběhl bez zastavení. Než usedl do týmového autobusu,...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Dva trenéři v Sokolově, Tichota se dočkal povýšení od mládeže

Na začátku loňského roku se stal ve fotbalovém Baníku Sokolov novým vedoucím trenérem sportovního centra mládeže (SCM)...

V Šustrovi po konci v Brně narůstá zloba: Jsem naštvaný sám na sebe

Jeden a půl týdne uběhlo od změny trenéra fotbalistů Zbrojovky Brno a odvolaný Pavel Šustr cítí den ode dne stále větší...

Hráči nestačili, sudí nejsou čistí. A fotbalový Šenov skončil

Víkendové 11. kolo moravskoslezského krajského přeboru odehráli fotbalisté už bez mužstva Šenova. Jeho šéfové minulý...

Každý má šanci, řekl fotbalistům nový brněnský trenér Machálek

Trenér Miloslav Machálek se ujal práce ve Zbrojovce. „Každý máte šanci,“ řekl svým svěřencům na uvítanou. Hráčů...

Najdete na iDNES.cz