JAKOU MI DAL? Petr Johana z Mladé Boleslavi se ohlíží po rozhodčím, který mu

JAKOU MI DAL? Petr Johana z Mladé Boleslavi se ohlíží po rozhodčím, který mu ukazuje žlutou kartu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Trochu zklamání, říká „neperspektivní“ Johana o odchodu z Boleslavi

  • 7
Do třetice všeho mosteckého! Fotbalový stoper Petr Johana je znovu v druholigovém klubu, z něhož se před lety odpíchl k úspěšné kariéře. Ale z předčasného konce v Mladé Boleslavi, kde uťal svůj kontrakt, je rozmrzelý.

"Smlouva by mi vypršela v létě. Vzhledem k věku a k tomu, že jsem neperspektivní, mi oznámili, že se už na hřiště moc nedostanu," líčí 37letý mistr se Spartou a Libercem, který na podzim patřil do základní boleslavské sestavy v 1. lize.

Kdo vám to řekl?
Tuhle situaci mi nastínil jak trenér, tak později i vedení.

Překvapilo vás to?
Přišel nový trenér Karel Jarolím a ten má právo si mančaft poskládat z lidí, kteří v týmu jsou, nebo si přivést nové. Když mi to řekli, bral jsem to jako náznak, že bych měl svoji budoucnost řešit.

Jste na Jarolíma naštvaný?
Je mi tolik, kolik mi je, nedělám si iluze. Ale tím, že jsem odehrál celý podzim, to trošku zklamání je. Na druhou stranu naskakují po zraněních Dosoudil a Janíček, mají dlouhodobé smlouvy a jsou mladší. Trenér se rozhodl, že jim dá šanci.

Ale na 1. ligu si dál troufáte, ne?
Čtyřicátník Jágr hraje na olympiádě... Momentálně se cítím dobře. V Mladé Boleslavi jsem potrénoval dobře, od soboty jsem s Mostem. Měl jsem jen pár tréninků sám, když byla Boleslav na soustředění v Turecku. Jsem připravený a ještě končit s fotbalem nechci.

Jaké bylo vaše poslední angažmá?
V Boleslavi jsem potkal zase spoustu hráčů, objevil nové kamarády. Vyhráli jsme Český pohár, byli v Evropě. Ale přece jen jsem čekal, že by to mohlo být i zdařilejší angažmá, že bychom mohli mít víc klubových úspěchů. Na druhou stranu jsem se hned po svém příchodu zranil, takže začátek ideální nebyl. Ale poslední dva roky jsem toho odehrál dost. Něco jsem pro Mladou Boleslav odkopal, ale to by se měl vyjádřit někdo jiný.

V Mostě jste se domluvil do léta. Proč jste si Baník vybral?
Nabídka přišla při přáteláku, který jsme s Mostem hráli. Těsně předtím jsem dostal informaci, že se mnou nepočítají, tak jsme to s vedením Baníku probírali. A já nabídku akceptoval, protože jsem z okresu, bydlím v Loučné u Litvínova. Je to pro mě i rodinu nejschůdnější.

S vámi by mohl Most bojovat o postup do 1. ligy. Je to lákadlo?
Vůbec by nebylo špatné, kdyby to takhle dopadlo, odstupy nejsou velké. Kdyby se postoupilo, asi by se nabalili nějací další sponzoři a 1. liga by se v Mostě hrát mohla. Ale to je spíš otázka na vedení.

Váš teď chtěla třeba Příbram, ale i další z ligy. Proč jste řekl ne?
Když jsem se přiklonil k Mostu, který zareagoval rychle, už jsem nechtěl o ničem přemýšlet. Ale chci všem poděkovat za nabídky.

Jak vzpomínáte na první mosteckou štaci v letech 1996-2000?
Nastartovala a nakopla mě k tomu, co pak všechno proběhlo. Postoupilo se do 2. ligy, udělal se mančaft se zkušenými hráči. Od nich jsem se naučil spoustu věcí. Časko, Medynský, brankář Novák, byl tady mladý Jirka Štajner. Kromě prvního roku se hrálo nahoře, i tenkrát byla ambice jít nahoru.

Zato v sezoně 2007/08 to už tak veselé angažmá nebylo.
Já skončil v Turecku, Most hrál 1. ligu. V prvním zápase v Budějovicích jsem si obnovil zranění, dlouho jsem nehrál. Nešťastné období, nehledě na to, že se spadlo.

Jste vůdčí typ, i díky téhle roli po vás Most sáhl?
Nerad prohrávám, možná to je to vůdcovství. Tím můžu mančaft vést. Nějaké zkušenosti už mám. Doufám tedy, že přinesu něco, co mužstvu pomůže. Mám pocit, že kluci jsou tady pracovní. Třeba se posuneme někam dál.

Fotbalové Euro 2020

14. listopadu: Česko - Kosovo od 20:45, 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina a Španělsko.

Los Eura 2020: Jak se šampionát losuje, kdo získá výhodu ve skupinách

Slavia v Lize mistrů

27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.