Lukáš Lahodný z Blanska (vlevo) a Filip Souček ze Sparty bojují o míč. | foto: ČTK

Velká škoda, že se nehrálo na Letné, želí v Blansku po historickém mači

• 2
Přesně před čtyřmi lety byl fotbalista Lukáš Lahodný mezi fanoušky Zbrojovky na stadionu v Brně a slavil s nimi remízu domácích se Spartou. A protože zápasy ligové „velké trojky“ vynechá v televizi málokdy, viděl samozřejmě i v neděli výhru Sparty v Příbrami. A ve středu si proti ní i sám zahrál.

Nastoupil v základní sestavě druholigového Blanska, které se slavnému sokovi postavilo v jeho tréninkovém centru v Praze na Strahově v rámci 3. kola MOL Cupu. „Los nám byl nakloněn. Sparta je evropský klub, pojem. Bylo super si proti ní zahrát,“ vyprávěl během cesty z hlavního města zpět domů 25letý záložník.

Sparta v poháru přešla přes Blansko, Karviná nestačila na Vlašim

Filip Souček (vlevo) a Ladislav Krejčí mladší se radují z gólu Sparty.

Celé Blansko právě odehrálo zatím největší zápas v historii klubu, a co víc, v Praze zanechalo velmi slušný dojem. Více než dvě třetiny utkání statečně vzdorovalo. Favoritovi, který hrál v kombinované sestavě, dalo hodně práce vyhrát 2:0.

V prvním poločase mohli dokonce hosté vést a bylo by to zasloužené. Nedali však vyložené šance. Po změně stran přežili i penaltu, tlak Sparty ale postupně sílil, až se prosadila.

„První poločas jsme hráli výborně, chyběl vždycky kousek. Haris (Harba) netrefil branku o půl metru, proti Kopimu (Adrián Kopičár) výborně vyběhl jejich brankář Nita,“ litoval útočník Filip Žák. „Ve druhé půli už byla lepší Sparta. Zaslouženě nám dala góly,“ uznal.

Zápas měl „tréninkové“ kulisy, na Strahově se hrál na jednom z několika hřišť na ploše bývalého spartakiádního stadionu.

„Velká škoda, že se nehrálo na Letné, a další škoda, že nemohli přijít diváci. Věřím, že z Blanska by si hromada fanoušků udělala výlet. To je taková kaňka,“ zmínil Lahodný. Přesto zápas zařadil k největším zážitkům své dosavadní kariéry, hned vedle dva roky starého domácího pohárového utkání za Vyškov proti tehdy mistrovské Plzni. „Ten hodnotím i trochu výš, hrál se doma a před plným stadionem,“ připustil.

Především pro hráče, jako jsou on nebo Žák, byla cesta Blanska na Spartu velkým okamžikem. Ještě loni hráli třetí ligu, na jaře se s Blanskem dočkali postupu do druhé nejvyšší soutěže a včera si mohli zahrát proti kanonýrovi Liboru Kozákovi či stoperu Davidu Lischkovi.

O čem se jim pak ani nesnilo, bylo to, že v poločase mohli začít pomýšlet dokonce na senzaci v podobě vyřazení Sparty. „Nastoupila s hráči, kteří nejsou tolik vytížení, a dalo se s ní hrát. Hodně jsme presovali, napadali jsme, zápas jsme odehráli dobrý,“ řekl Lahodný.

Libor Kozák (v rudém dresu) ze Sparty útočí kolem Mariána Štrbáka z Blanska.
Adam Karabec (vlevo) ze Sparty atakuje blanenského brankáře Pavla Halousku. Do...

Do jedné z největších šancí vysunul v první půli Adriána Kopičára. Spoluhráči věřil, že pošle Blansko do vedení, proti byl ale Florin Nita. Vyběhl a střelu vyrazil.

„Hrajeme spolu na středu zálohy, jsme kamarádi, hecujeme se. O přestávce jsem Kopimu říkal, že jsem mu věřil a že měl ještě na straně úplně volného Vasiljeva. Klidně mu mohl nahrát. Kopi ale říkal, že ho vůbec neviděl, šel rovnou do branky. Asi rozhodla i zkušenost brankáře, že mu zmenšil střelecký úhel,“ vyprávěl Lahodný.

Po zápase si Blanenští s vítěznými sparťany lehce ťukli pěstmi na pozdrav. Žádné výměny dresů za stávající hygienické situace nepřicházely v úvahu. Najedli se a vyrazili domů.

I když prohráli, byli spokojení.

„Dojmy převažují pozitivní. Nedostali jsme šestku a nejedeme z Prahy zničení,“ pousmál se Lahodný.

V Blansku všichni vědí, že zásadnější pro ně bude nedělní zápas ve Vlašimi. Daleko obyčejnější než ten středeční, zato o druholigové body, které nováček potřebuje jako sůl.