(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Třetí fotbalová liga po česku. Sudí Váňa nešetrně strčí do hráče Živanic

• 37
Jeho klub o víkendu v posledním kole České fotbalové ligy (ČFL) zvítězil 1:0 nad Pískem, přesto po něm předseda živanického Sokola Petr Špaček odeslal obsáhlý otevřený dopis na sekretariát Komise rozhodčích FAČR, ve kterém si mj. stěžuje na tendenční řízení třetiligových zápasů, tolerování likvidačních zákroků na hráče sudími, práci delegátů i na nevyhovující stadiony.

„Z asociace zatím zpětnou vazbu nemám,“ uvedl Špaček během úterý, kdy s ním MF DNES mluvila. Ve středu však už reakce z asociace přišla od předsedy rozhodčích Řídící komise v Čechách.

„Rozhodčí se (stejně jako hráči) dopouštějí chyb, ale za doposud odehraných dvanácti kol, jsme nezaznamenali takové pochybení rozhodčích, které by vedlo k ovlivnění průběhu utkání, či by mělo vliv na regulérnost výsledku či dané soutěže,“ odpověděl Martin Schröter.

Otevřený dopis předsedy Živanic

Funkcionář Petr Špaček popisuje praktiky v třetí nejvyšší fotbalové soutěži

„Ale rozhodně to nechceme nechat vyšumět. Doufám, že se ozvou i jiní, nedávno to udělala i Dobrovice. Je to donebevolající, i zástupci Písku se nám po utkání omlouvali s tím, že mají podezření na jeho ovlivnění sázkami,“ poznamenal šéf aktuálně čtrnáctých Živanic.

V tomto případě živanickému Sokolu vadily především nešetrné strčení rozhodčího Josefa Váni do domácího záložníka Ptáčka v 86. minutě, nemožnost dokončit střídání před zahájením hry a následné vykázání protestujícího asistenta trenéra Michala Ferčáka z lavičky.

„Náš kapitán Ondra Herzán říkal, že kopal v Itálii a tohle nemá v 37 letech zapotřebí, že radši skončí s fotbalem... Mladí kluci, co se k nám chodí vyhrát, aby mohli pak třeba nastupovat někde výš, budou rádi, když v ČFL přežijí,“ sdělil Špaček.

Reakce fotbalové asociace

Předseda komise rozhodčích Řídící komise Čechy Martin Schröter

Vážený pane předsedo,
jménem Komise rozhodčích Řídící komise fotbalu v Čechách FAČR mi dovolte reagovat na určité podněty, které jste uvedl v otevřeném dopise ze dne 28.10.2018.
Nebudu komentovat úroveň zázemí či atraktivitu fotbalu jako takového, neboť mi to nepřísluší. Spíše se zastavím nad problematikou rozhodčích, o které se mimo jiné zmiňujete.

Tvrdíte, že většina rozhodčích řídí zápasy dle jakéhosi klíče „platící – neplatící družstvo.“ Toto závažné obvinění jistě můžete podložit konkrétními důkazy, neboť spekulace tohoto charakteru jsou pro naše fotbalové hnutí velmi alarmující a fotbal jako takový poškozující.

Komise rozhodčích ŘKČ zkoumá všechny videozáznamy a dostupné materiály ze všech utkání, které zároveň konzultuje s Úsekem rozhodčích FAČR a Pravidlovou komisí FAČR. Rozhodčí se (stejně jako hráči) dopouštějí chyb, ale za doposud odehraných dvanácti kol, jsme nezaznamenali takové pochybení rozhodčích, které by vedlo k ovlivnění průběhu utkání, či by mělo vliv na regulérnost výsledku či dané soutěže.

Ve vámi zmiňovaném utkání se Štěchovicemi, kdy došlo ke zranění vašeho hráče, nedošlo ze strany rozhodčích k žádnému pochybení. Je nám velmi líto, že hráč Karda je vážně zraněn, ale přestupek, ze kterého vyplynulo ono zranění je v oblasti bezohledné nikoli surové hry, stejně jako přestupek první.

Rozhodčí mají primárně chránit zdraví hráčů, nicméně nemohou převzít odpovědnost za jakýkoli druh zranění. Branka na 1:2 byla po správně nařízeném přímém volném kopu. Branka na 2:2 nebyla dosažena z ofsajdu, jak mylně píšete. Branka na 3:2 padla v čase 93:25, nikoli jak mylně píšete v 96. minutě. Popisovaný zákrok se stal 60 sekund před obdrženou brankou.

Určitě nedošlo ke zranění hráče, ten dohrál, zranění nebylo hlášeno. Mezi tím se hra dvakrát přelila z jedné strany na druhou, i hosté měli míč jasně pod kontrolou, o který následně přišli na své útočné polovině hrací plochy, domácí šli do brejku. Následně kopali domácí kop z rohu, ze kterého skórovali.

V utkání s FC Písek se rozhodčí nevhodně moc rychle snažil oddělit dva soupeře od sebe, čímž došlo ke strčení domácího hráče a jeho následnému pádu. Poté ještě rozhodčí nevhodným způsobem odstrkal od místa přestupku další hráče. Rozhodčí volil nesprávnou formu v podobě zbytečné razance.

V 56. minutě rozhodčí dal signál rukou ke střídání, podle videa zřejmě došlo k jednomu střídání a domácí zřejmě chtěli střídat ještě jednou. Ovšem z videozáznamu není vidět, jestli bylo druhé střídání již připraveno. Rozhodčí najednou dal pokyn ke hře, následně došlo k útoku hostů, který dotáhli na kop z rohu.

Rozhodčí udělil domácímu hráči ŽK a dal pokyn ke střídání. Potom přiběhl k lavičce domácích, kde zřejmě komunikoval s funkcionáři. Ale určitě nevykázal asistenta trenéra, toho vykázal až v 75. minutě, tak jak je popsáno v Zápise o utkání.
Vážený pane předsedo, věřte mi, že i já mám fotbal moc rád, neboť jsem s ním strávil podstatnou část svého života.