Slovácko prohrálo a přišlo o první místo

• 15
Vlastní gól krčského záložníka Švejdy způsobil změny na prvním i poslední místě tabulky druhé fotbalové ligy. Příbram se vítězstvím vyhoupla do čela před Slovácko, které v nedělním utkání šestého kola prohrálo v Olomouci, Sparta Krč spadla na úplné dno. Po výhře nad Hlučínem se z posledního místa odlepil Třinec.

HFK Olomouc - Slovácko 3:2 (0:0)

Exligové Slovácko přijela povzbudit početná skupina fanoušků, kteří hostům vytvořili takřka domácí prostředí. Přesto však aspirant postupu nezískal v Olomouci ani bod. Zápas odstartovaly dva povedené přímé kopy: v páté minutě vychytal Görnera Doležal a v šesté minutě domácí Krutý o metr přestřelil branku hostí. První větší šanci měl v 27. minutě domácí Škuta, ale z deseti metrů přestřelil. Za Slovácko odmítl otevřít skóre v 35. minutě Racko, který po Chmelíčkově přiťuknutí z hranice šestnáctky přeloboval Doležala i branku. V 39. minutě mohl opět skórovat Racko, ale po chybě brankáře Doležala nevyužil další obrovskou šanci.

V druhém poločase šli do vedení domácí, roh Krutého tečoval za Markova záda Škuta. V 57. minutě bylo vyrovnáno, když vzdušný souboj domácího brankáře Doležala se střídajícím Činčalou posoudil sudí Drábek jako faul a Chmelíček z penalty vyrovnal. Další tři góly padly až v závěru. V 83. minutě našel Grimm od brankové čáry volného Lukáška a HFK znovu vedl, třetí gól pak přidal Vodák po centru Krutého. Za Slovácko ještě v 90. minutě snížil Činčala, ale vyrovnat už hosté nestihli.

Branky: 50. Škuta, 83. Lukášek, 87. Vodák - 58. Chmelíček z pen., 90. Činčala. Rozhodčí: Drábek - Filgas, Novák. ŽK: Korčián, Doležal, Škuta, Zmeškal - Činčala, Šimáček. Diváci: 950.
Olomouc: Doležal - Dadák, Zlatohlavý, Kotůlek, Josefík - Spáčil (74. Janeček), Lukášek, Grimm, Krutý - Škuta (82. Zmeškal), Korčián (82. Vodák). Trenér: Kalvoda.
Slovácko: Marek - Němčický, Šimáček, Ineman, Kaspřák - Racko, Stýskala, Görner, Lysoněk (56. Činčala) - Šultes, Chmelíček (79. Eismann). Trenér: Malura.

Krč - Příbram 0:1 (0:0)

Hned v úvodu utkání se Krč dostala do gólové šance, Viskup však trefil jen spojnici tyče a břevna a dobíhající Vágner poslal míč nad branku. Postupně se začala projevovat příbramská zkušenost, od 25. minuty se hra vyrovnala a poločas se dohrál bez větších šancí na obou stranách.

Druhou půli zahájila Příbram náporem a po zmatku v domácí obraně poslal v 53. minutě Švejda míč do vlastní sítě. Z dalšího tlaku už hosté nic nevytěžili, postupem času se osmělila k protiútokům i Krč, ale v nervózním závěru se Středočechům podařilo hubené vítězství udržet. Poslední okamžiky zápasu prožil domácí kouč Šimurka na tribuně, hlavní rozhodčí Makovička ho vykázal z lavičky za protesty.

Branka: 53. vlastní Švejda. Rozhodčí: Makovička - Hojsík, Douda. ŽK: Viskup, Šrámek - Penc, Pleško. Diváci: 348.
Krč: Šilhavý - Šrámek, Horkavý, Hubený (85. Matějka), Kordiak - Vojtíšek, Viskup, Kunt (78. Malina), Švejda (65. Dubský) - Kounovský, Vágner. Trenér: Šimurka.
Příbram: Hruška - Navrátil, Tarczal, Pleško, Hloušek (65. Hejdušek) - Huňa, Penc, Pilík (45. Šindelář), Nechvátal (87. Podrazký) - Nohýnek, Klesa. Trenér: Barát.

Hradec Králové - Dukla Praha 2:0 (0:0)

Začátek utkání patřil domácím, kteří se mocně tlačili před soupeřovu branku. Největší šanci první půle měl Hradec v 18. minutě, kdy Bouškovu tečovanou střelu z trestného kopu vykopl z branky Daněk. Pak se hra vyrovnala, obrana Dukly pracovala spolehlivě a Hradečtí se často chytali do ofsajdové pasti.

Hned v úvodu druhého poločasu se Hradec dostal do vedení. Pospíšil vysunul přesnou přihrávkou Vodehnala a jeho křížná střela se odrazila od tyče do branky. V 59. minutě prošel středem hřiště hostující Michal, ale domácí branku vysoko přestřelil. To bylo ze strany Dukly nejvážnější ohrožení hradecké branky, neboť za celé utkání se hosté mezi tyče netrefili. Další gól přidal Hradec v 72. minutě. Černý poslal přesnou přihrávkou do uličky severoirského útočníka Munstera, který vnikl do velkého vápna, byl u míče dřív než gólman Rada a upravil na konečných 2:0. V 77. minutě nastřelil Černý ještě břevno.

Branky: 47. Vodehnal, 72. Munster. Rozhodčí: Hájek - Pelikán, Dobrovolný. ŽK: Šmerda - Kopta. Diváci: 2039.
Hradec: Podhajský - Vít, Wozniak, Pospíšil - Šmerda, Karal, Černý (84. Semerák), Bouška (76. Gavula), Rezek - Vodehnal (68. Munster), Svoboda. Trenér: Klusáček.
Dukla: Rada - Kopta (80. Böhm), Palša, Hubka, Daněk - Mikula (62. Pokorný), Ludačka, Holub, Michal - Kunc (74. Volek), Svatonský. Trenér: Bittengel.

Čáslav - Fulnek 4:1 (1:0)

Na pravé straně hosty zlobil svými průniky hlavně Kurák, v 11. minutě na jeho přihrávku na malém vápně jen o kousek nedosáhl Veselý. Čáslavští si ale museli dát velký pozor na soupeřův rychlý přechod do útoku, ve středu zálohy se činil zejména bývalý reprezentant Slončík. Po půlhodině hry trefil Dian tyč a v 41. minutě se domácí fanoušci dočkali prvního gólu. Hozda načechral centr do pokutového území, kde nejvýše vyskočil Veselý a poslal míč do sítě. Po změně stran ale začala Čáslav hodně pasivně a soupeř v 55. minutě vyrovnal.

Domácí odpověděli prakticky hned po rozehrání: po pravé straně unikl Kurák a jeho centr si srazil do vlastní sítě Kovář. Středočeši se pak opět dostali ke své hře a vedení pojistili v 78. minutě. Po faulu na Kuráka proměnil pokutový kop Dian. Hosté v posledních minutách zatlačili Zenit před jeho branku, jenže brankáře Zicha už neohrozili. Naopak v 87. minutě po autovém vhazování definitivně rozhodl Veselý.

Branky: 41. a 87. Veselý, 56. vlastní Kovář, 78. Dian z pen. - 55. Smetana. Rozhodčí: Paták - Kordula, Kubáň. ŽK: Haniak, Nešpor - Smetana, Krása, J. Pospěch, Přílučík. Diváci: 658.
Čáslav: Zich - Kotrba, Mráz, Skoupý, Nešpor - Kurák, Skopalík (72. Haniak), Dian, Hozda (87. Sedláček) - Veselý, J. Schulmeister (62. Jiroušek). Trenér: Medynský.
Fulnek: J. Pospěch - Přílučík, Krása, Kovář, Vyskočil - Sokol, Dittrich (52. Koštuřík), Lukaštík, Slončík, Vajda (78. Malohlava) - Smetana. Trenér: Daněk.

Opava - Vítkovice 2:0 (1:0)

Úvod zápasu vyšel mnohem lépe domácím fotbalistům: ve čtvrté minutě zahrál v trestném územím vítkovický stoper Hromkovič rukou a nařízenou penaltu poslal Barteska panenkovsky do středu branky. Ve 12. minutě po rohu hlavičkoval Kozák těsně vedle, o minutu později se dostal k míči na malém vápně Halaška a jeho tvrdou střelu zblokoval Hromkovič obličejem.

V 48. minutě poslal Barteska centr Kozákovi, avšak ten nemířil přesně. Kozákovu kličku ve vápně pak vystihl gólman Paleček a vyznamenal se i v 55. minutě, když vyrazil bombu téhož hráče na roh. V 59. minutě rozehrál Partyš roh a jeho přetažený centr usměrnil u zadní tyče do sítě Mezlík. Opavané byli i dál důraznější v osobních soubojích a díky vyššímu nasazení snadno dovedli zápas do vítězného konce.

Branky: 4. Barteska z pen., 59. Mezlík. Rozhodčí: Kocourek - Mencl, Urban. ŽK: R. Novák, Derych, Nosko (všichni Vítkovice). ČK: 56. R. Novák. Diváci: 3172.

Opava: O. Novák - Kolínek, Mezlík, Pejša, Víšek - Partyš (89. Uvíra), Wirth (83. Matula), Barteska, Kiša - Kozák (76. Janoviak), Halaška. Trenér: Neček.
Vítkovice: Paleček - Kroker (46. Nosko), Derych, Hromkovič, Mikulenka - Baláž, Motyčka, Knapp, R. Novák - Schön (58. Valášek), Prohászka (89. Kříž). Trenér: Grussmann.

Třinec - Hlučín 2:1 (0:0)

Plných šest kol čekali fotbalisté Třince na první vítězství. Až v utkání s Hlučínem se dočkali plného bodového zisku, ale pomohl jim nejdříve v 82. minutě brankář Kosmál hrubou chybou při vyběhnutí a v 90. minutě pak rozhodla nová posila z Brazílie Rodriguez, který efektní střelou přes hlavu stanovil konečný výsledek na 2:1. Jako první ale chyboval v 57. minutě domácí brankář Dítě, kterému prošla do sítě Matějova malá domů. Předtím třinecký celek nevyužil čtyři slibné šance, když se střelci potýkali především se zbrklou koncovkou. Vše si pak domácí vynahradili až v závěru, když Hlučínští od 66. minuty hráli bez vyloučeného Moravčíka.

Branky: 82. Kořínek, 90. Rodriguez - 57. vlastní Matěj. Rozhodčí: Matějek - Wilczek, Lakomý. ŽK: Rodriguez - Stoklásek, Sáblík, Moravčík, Švrček, Kovář. ČK: 66. Moravčík. Diváci: 932.

Třinec: Dítě - Lisický, Pindor, Zítka, Matěj (71. Hromada) - Malíř, Ďurica, Berger, Ceplák - Rodriguez, Jakus (65. Kořínek). Trenér: Čopjak.
Hlučín: Kosmál - Kopecký, Sáblík, Štýbar, Švrček - Moravčík, Prokeš (64. Bogdaň), Melecký, Stoklásek - Galajda (73. Kovář), Koubek (88. Hanus). Trenér: Samec.

Bohemians Praha - Sokolov 1:0 (0:0)

Na mokrém terénu vázl oběma soupeřům pohyb i kombinace, v prvním poločase si ani jedno mužstvo nevypracovalo vyloženou příležitost a veškeré pokusy o střelbu byly z větší vzdálenosti. Po změně stran oživil hru domácích střídající Ibe a po hodině hry zaznamenal jedinou branku zápasu Macháček.

Šisler rozehrál rohový kop, po němž míč poletoval v šestnáctce Sokolova a dostal se až k Macháčkovi, který jej z bezprostřední vzdálenosti dopravil do sítě. V dalším průběhu se hosté snažili o vyrovnání, posílili útok, ale do jediné vyložené šance se dostali až v nastaveném čase. Nedokázali ji však využít a z Prahy si neodvezli ani bod.

Branka: 65. Macháček. Rozhodčí: Adam - Lhoták, Hrubeš. ŽK: Galbavý, Brzezina - Mach, Jiráček, Čada. ČK: 88. Ibe - 82. Jiráček. Diváci: 500.

Bohemians Praha: Winter - Macháček, Obermajer, Studík, Grznár - Majer (53. Ibe), Šisler (75. Jandzik), Lukeš, Zoubek (90. Hajník) - Galbavý, Brzezina. Trenér: Urban.
Sokolov: Kubásek - Kura, Hájovský, Němeček, Mach - Bauer (84. Frohna), Čada, Bakeš (79. Mlika), Jiráček - Habai (64. Vondrášek), Šorfa. Trenér: Kočí.

Jihlava - Ústí nad Labem 3:0 (1:0)

Domácí při reprezentační neúčasti Theodora Gebreselassieho postavili na místo stopera posilu Martina Suchého a byli od začátku aktivnější. Převahu však dlouho nedokázali využít. Pykat za to mohli v 32. minutě, kdy Tulis vytáhl Fouskovu ránu na břevno. Až ve 40. minutě se Jihlava dočkala. Trestný kop Lovětínského sice Faldyna před brankou nasměroval jen do tyče, ale Suchý se už trefil. Hned po změně stran domácí zahrozili znovu, ale Faldyna s Vepřekem nevyužili přečíslení a Mezlík těsně přestřelil. Další klíčový okamžik přišel v 68. minutě, kdy Faldyna na hranici vápna obešel obránce, položil si brankáře a s přehledem zvýšil. Navíc vzápětí musel po druhé žluté kartě ze hřiště hostující Fousek a Ústí dohrávalo v deseti.

"Je to jeho styl hry, bohužel je drzý nejen s míčem, ale i na hřišti. Už jsem ho chtěl střídat, ale nestihl jsem to," uvedl na adresu vyloučeného hráče trenér Ústí Libor Pala. Konečnou podobu dal výsledku v nastaveném čase stříbrný medailista z MS dvacítek Tomáš Cihlář, jehož střelu tečoval za záda vlastního brankáře jeden z ústeckých zadáků. "Výhru jsme ubojovali, proti silnějším soupeřům ale jen bojovnost stačit nebude. Jsem za výhru rád, musí nás nakopnout a do dalších zápasů nám dát sílu," řekl jihlavský trenér Zákostelský.

Branky: 40. Suchý, 68. Faldyna, 90+1. Cihlář. Rozhodčí: Moláček - Filípek, Hojsík. ŽK: Faldyna, Bartoš, Rabušic, Vepřek - Fousek, Benčík, Karlík. ČK: 69. Fousek. Diváci: 1040.
Jihlava: Tulis - P. Bartoš, Šedivý, Martin Suchý, Vepřek - M. Veselý (70. Čermák), Bayer, Lovětínský, Mezlík (90. Cihlář) - Simr (76. Rabušic), Faldyna. Trenér: Zákostelský.
Ústí n. L.: R. Novák - Valenta, David, T. Novák, Benko - Dvořák, Karlík, Martykán, Benčík (68. Franc) - Boček, Fousek. Trenér: Pala.