Skuhravý dřív dělal salta, teď kulhá

14 2005
Praha - Bomber. Ještě před pár lety patřila ta přezdívka nezapomenutelně k Tomáši Skuhravému. Fotbalistovi s bujnou hřívou, z jehož hlavy létal míč dělovou rychlostí do sítě a psalo se o něm: "Tu hlavu by měl světit papež." Příští pátek uběhne 15 let od chvíle, kdy Skuhravého proslavil hattrick v osmifinále mistrovství světa s Kostarikou. Stal se s pěti trefami druhým nejlepším kanonýrem turnaje.

Tehdy, ve tři hodiny v noci po zápase, potají podepsal smlouvu s FC Janov. "Bylo to krásné, změnil se mi svět. Najednou jsem mohl hrát italskou ligu proti hvězdám Maradonovi, van Bastenovi, Gullitovi."

Pro temperamentního fešáka Skuhravého byla Itálie rájem a vytvořila z něj modlu. Jako první sportovec se objevil v prestižním pořadu Gen, představujícím elitu českého národa. Jen prezidenta Václava Havla znali ve světě tak jako Skuhravého. Kvůli němu se chodilo v Janově na fotbal.

Fotbalový důchod v Kosoři

A Skuhravý dnes? Abyste jej viděli, nejezděte daleko do Kolumbova rodiště. Stačí vyrazit kus za Prahu a mezi prvními poli najdete nepříliš dobře označenou vesničku Kosoř. Nemusíte se probíjet davem fanoušků, jako kdysi, nýbrž úzkou uličkou ke stadionu místního Sokola, kde se dvě protijedoucí auta s obtížemi vyhnou.

Tady postupně končí svou fotbalovou kariéru nedávný idol. Provětrá si tělo, pár uřvaných chlápků mu zatleská a on uhasí žízeň s kamarády ve výčepu kousek od hřiště. Hraje 3. okresní třídu, tu předposlední.

Tomáš Skuhravý

Narozen: 7. září 1965
Kariéra: Sparta (1982-84), Cheb (1984-86), Sparta (1986-90), FC Janov (1990-95), Sporting Lisabon (1995-96).
Úspěchy: 5x mistr se Spartou Československa, Fotbalista roku 1991, člen Klubu kanonýrů se 135 góly, nejlepší kanonýr FC Janov v historii s 59 góly v lize.
Čím proslul na hřišti: Jako 18letý náhradník nastoupil za Spartu proti Realu a svým gólem ho vyřadil z Poháru UEFA. Dal jako jediný Čech hattrick na mistrovství světa.
Čím proslul mimo hřiště: Vyhodili jej z prvního reprezentačního srazu, z něhož bez dovolení odjel. Měl několik autohavárií. Kvůli sázce rozkousal i snědl půllitr piva. Kouřil 10 meritek denně. U jednoho reprezentačního srazu pod trenérem Máčalou zařídil, aby na stole ležely cigarety a lahev whisky. "Tak je to v Itálii běžné, aby se hráči nemuseli schovávat na záchodech," vysvětloval.

"Když druhý den vstávám, sotva vylezu z postele. Připadám si jako sedmdesátiletý dědek," trpce říká. V září přitom oslaví čtyřicátiny.

Nápadně kulhá, jeho pravé koleno je zdevastované po operacích, jež prodělal během fotbalové kariéry.

Životních lapálií objevíte u Skuhravého víc. Stojí za jeho záhadnou současností a mlhavou budoucností.

Kde jsou jeho miliony?

Fotbalista, který míval v FC Janov podle italských pramenů týdenní příjem 900 000 korun, nevypadá zajištěně. Má byt v omšelém paneláku v Praze Motole, kde bydlel s rodinou už před odchodem do Itálie.

"Dcerám je tady líp. Kdybych postavil barák za Prahou, tak musejí dojíždět," říká nepříliš přesvědčivě.

Lidé z blízkosti Skuhravého se shodují: jiní by na jeho místě měli luxusní vilu, práci pro zábavu a před nedělním výletem by se rozhodovali, jestli pojedou tmavým nebo světlým ferrari. "Tomáš má velké srdce, pro jiné by se rozdal. Vytáhli z něj miliony a ty se nyní snažíme získat zpět," naznačuje právník Bronislav Šerák. Pomáhá Skuhravému v soukromí a každý víkend jsou spolu na hřišti, Šerák je brankářem Kosoře.

Falešných lidí potkal Skuhravý řadu. Vždy slyšel: "Máš peníze, já nápad. Vlož je do obchodu, za rok máš dvojnásobek."

K tomu těžko dokáže v sobě potlačit občasnou vášeň pro kasina. Ještě když hrával, špital nejbližším: V ruletě je mým šťastným číslem sedmička, na hřišti desítka na zádech. Ani hotel v Přerově nad Labem, který postavil a nese jméno Bomber, neprosperuje. "Delší dobu ho cheme prodat. Zatím marně."

Jak se žilo v Janově

Jen v mizejících vzpomínkách zůstávají Skuhravého báječné janovské časy. V Celle Ligura, asi 30 kilometrů od Janova, měl pronajaté patro v přepychové vile na skalním útesu. Připomínalo to zámek s palmami a pomeranči či broskvemi, jež si mohl trhat na zahradě.

Odsud vyrážel svým Mitsubishi 3000 na fotbalová tažení. Za 59 ligovými góly, což je v janovské kronice nepřekonaný rekord. Když vstřelil premiérový, oslavil ho na svých 190 centimetrů a 90 kilo málo vídaným kouskem: saltem, které v kariéře ukázal několikrát.

Byl nezastavitelný. Obránci do něj řezali, ale on nedával znát bolest. Pokud ho drželi, stejně se jim díky vypracované postavě a síle vytrhnul a odpéroval do výskoku. Bum a gól. Prostě Bomber. "Jednou mi tu přezdívku přišili novináři a už mi zůstala."

Většího hrdinu Janov v té době neměl. Hned první sezonu nasázel 15 gólů, pak pomohl mužstvu do semifinále Poháru UEFA, tehdy velmi ceněné soutěže. Klubový prezident Aldo Spinelli tušil cenu svého pokladu. Jakmile přišla nabídka z Marseille, která mohla ze Skuhravého udělat nejdražšího fotbalistou světa, prohlásil: "Je neprodejný."

Nepohnul s ním ani jeden z proslulých karambolů Bombera na silnici, kdy rozmlátil od Spinelliho darované Mitsubishi, jež zůstalo viset nad skalním srázem. "Bůh mi pomohl, že jsem to přežil," ulevil si tehdy kanonýr.

Zhasla světla a skončil

Štěstí se ovšem proti Skuhravému začalo obracet. Janov sestoupil z ligy a hráčovo hostování ve Sportingu Lisabon skončilo vyhazovem, jelikož strávil noc v baru.

Symbolicky smutně probíhal i poslední ligový zápas, který Skuhravý v životě hrál: 30. prosince 1995 hrálo mužstvo v Chavesu a 2 minuty před koncem zhasla světla. "Za dva týdny jsme jeli 800 kilometrů daleko ty dvě minuty dohrát," vybavuje si.

Skončil kvůli zdravotním potížím. Jeho hvězda zapadá. Výrazněji se připomněl skandální havárií, při níž rozstřelil protijedoucí Mercedes v Praze na Smíchově. V krvi mu našli 1,89 promile alkoholu a kromě pokuty dostal tříletý zákaz řízení.

Fotbal teď válí v Kosoři, jíž tento víkend utekl postup do vyšší soutěže. Na hřišti, kde musí před zápasem vystříkat dvě cisterny s vodou, aby se tolik neprášilo. S chlapy, kteří si přijdou zahrát po práci a zahnat žízeň. "Ale to já dneska taky," vypráví Skuhravý. Dál střílí góly, za sezonu jich dal 38, skoro půlku z mužstva. Jen běhat nemůže. Když v jednom jarním zápase dostal krásnou přihrávku, že musel do sóla přes půl hřiště, kulhavým během se dostal k brance a placírkou zakončil.

A pak? Snad dvě minuty se šoural k lavičce, kde se napil a procedil: "Já myslel, že vyplivnu plíce. Tohle jste mi udělali naposledy!"

Bombera čeká umělý kloub, tak si fotbal ještě užívá

Praha - I chlapi brečí, poznal loni Tomáš Skuhravý. Stačilo jediné: aby jej nechali projít v Janově napříč hřištěm před obyčejným druholigovým zápasem. "Čtyřicet tisíc diváků řádilo, když mě viděli. Já slzel a pak jsem se nemohl při autogramiádě podepsat, jak se mi klepala ruka. V ten okamžik si člověk uvědomí, kde je jeho domov," vypráví Skuhravý.

Napadlo vás, že byste žil v Itálii?
Určitě napadlo. Nehraju tam devět let a lidi se ke mně chovají pořád fantasticky. Rád se tam vracím.

Bylo připomenutí fanouškům vaším nejdojemnějším momentem z fotbalu? Pamatuju ještě jeden. Před třemi lety se hrála benefice pro Luku Signoriniho, mého bývalého spoluhráče. Býval to šlachovitý kluk jako já a najednou přijel na vozíčku. Dostal rakovinu svalů a za dva měsíce nemohl ani mluvit. Zemřel.

Teď má Janov příjemnější chvilku, postoupil do ligy. Pojedete slavit?
Jasně! Opět mě zvou na loď.

Na jakou loď?
To je krásná desetidenní party, už loni jsem na ní byl. Na palubě jsou bývalí hráči Janova i fanoušci, pluje se kolečko přes řecké ostrovy, Tunisko a zpátky do Janova. Je pro mě zahanbující, že v Itálii mi otevírají dveře na každý stadion a tady mám pomalu problém přijít na Spartu, za kterou jsem 10 let hrál.

Kdy jste byl naposledy na Spartě?
(Dlouze přemýšlí) No, už je to několik let.

Jste spokojený se svým životem?
V něčem jo, v něčem ne.

V čem ne? Že jste musel fotbalovou kariéru skončit už v 31 letech?
Jinak to nešlo. Mám po operacích zničené pravé koleno, je bez chrupavky, zlobí mě artróza. Podobné problémy měl s kotníkem van Basten a musel skončit ještě o dva roky dřív.

Opravdu nešlo pokračovat?
Nohu mám o půldruhého centimetru kratší. Na konci kariéry jsem ji odlehčoval a odrážel se do výskoků z levé nohy. Nechtěl jsem být lidem pro smích. Doktoři mi fotbal zakázali.

Prý vám pohrozili, že pokud budete hrát, spějete k umělému kloubu.
Ten dostanu každopádně. Říkají: Když povedeš život bez sportu, tak do padesáti vydržíš bez umělého kloubu. Pokud budeš hrát fotbal, připrav se na něj v pětačtyřiceti.

Ale vy hrajete, i když jen amatérsky.
Ano, a na kloub jsem připraven.

Vás to neděsí?
Byl by to můj úplný konec s fotbalem. S umělým kloubem se nedá hrát, s ním se dožívá. Snažím se proto fotbal ještě co nejvíc užít. Někdy mívám pitomé sny, že něco vymyslí, aby to šlo.

Nezanedbal jste něco, že máte koleno z fotbalu tak zničené?
Já nikdy nenaříkal bolestí, i když mi v koleni druhý den po zápase píchalo. Jen jsem cítil, že ztrácím pohyblivost.

Neměl jste se víc šetřit?
Copak to v dnešním fotbale jde? Podívejte na Baroše. Pořád je pomlácený, ale hrát musí, protože za ním čeká pět vlčáků, kteří se třesou na jeho místo.

Čím se dnes živíte?
Jsem zaměstnaný u jednoho kamaráda, máme obchodní a stavební firmu. Jezdím a sháním zakázky. I jiný věci – prostě, co je potřeba. Zírám, jak to u nás chodí. Něco postavíme a zákazník řekne, že nemá peníze. A jsme namydlení.

Zdá se mi to nehodné jména Skuhravý. Prý vás přátelé připravili o miliony a vy sám jste prosázel hodně peněz. Je to pravda?
Něco jo, něco ne. Ale život mě naučil, že čím míň se ví, tím líp pro mě.

Byl jste při půjčování peněz přehnaně důvěřivý? O kolik jste přišel?
Několikrát jsem nalít, hodně nalít. Ale pravdu vím jen já a pár přátel a nechám si ji pro sebe.

Před časem jste prodal i rozestavěný dům na Řitce. Také kvůli finančním problémům?
Ne, mně došlo, že jsem správný okamžik pro stavbu domu prováhal. Dcery už mi vyrostly, starší Michaela dělá modelingové návrhářství, příští rok maturuje a pak by ráda na vysokou do Milána. Mladší Federica chodí do šesté třídy a dojíždění do školy by pro ni nebylo dobré.

JAN ŠVÉD

Autor:

Los předkol evropských soutěží

Liga mistrů, 2. předkolo: Plzeň - Olympiakos Pireus 23. 7. v 19.00,
odveta 2. předkola: Olympiakos Pireus - Plzeň 30. 7. ve 20.30

Evropské liga, 2. předkolo ve čtvrtek 25. 7.: Pjunik Jerevan - Jablonec od 15.30, Mladá Boleslav - Šymkent (Kaz.) od 19.00. Odvety 1. 8.: Šymkent - Mladá Boleslav od 16.00, Jablonec - Pjunik od 19.00.

Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

VIDEO Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2....

Dukla načala druhou ligu porážkou, fotbalisté Brna i Hradce remizovali

Hradecký brankář Patrik Vízek zasahuje v utkání proti Sokolovu.

Pražská Dukla po sestupu z elitní soutěže nezahájila druhou ligu dobře, v úvodním kole doma...

Viděl žlutou, usmál se a... Tragicky zesnulému Fehérovi by bylo čtyřicet

TRAGÉDIE NA TRÁVNÍKU. Lékaři se snaží pomoci Miklósi Fehérovi,...

Z roku 2004 ještě ani neuběhl první měsíc, když se v maďarském Györu sešly davy fanoušků. Bohužel...

Šéfe, beru si volno. Na ligu. Nevšední příběh debutu projektanta Váni

Martin Hašek ze Sparty (vpravo) a Jiří Váňa z Jablonce se přetlačují v souboji...

VIDEO Když vešel do moderní kabiny na Letné a na lavičce uviděl nažehlený zelený dres s dvanáctkou a svým...

Stanciu je zpět, Slavia dominovala a Sparta zabrala. Výhru má i nováček

Rumunský záložník Nicolae Stanciu střílí v Teplicích svůj první soutěžní gól za...

VIDEO Nicolae Stanciu už zase hraje českou ligu. Rumunský reprezentant pomohl Slavii k suverénnímu...

Další z rubriky

Dobře rozjetý zápas. Ale pak to bylo v Pardubicích ještě drama

Momentka z utkání Pardubice - Žižkov.

Ve fotbalovém stánku Pod Vinicí padaly v prvním druholigovém kole góly jen ze standardek. Domácí...

Chceme lidi dostat do varu ofenzivou, plánuje ústecký kouč Křeček

Aleš Křeček

Loni jim těsně unikla baráž o postup do 1. ligy, letos by fotbalisté Ústí znovu rádi útočili na...

Sám se nikdo neporazí, remíza nestačí, litují náhle bojácní Brňané

Útočník Martin Zikl (vepředu) je jedním z těch hráčů, u nichž ve Zbrojovce...

Hořkost z výsledku, ale hlavně ze způsobu, jakým hned v úvodním kole druhé ligy ztratili první...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz