Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Aneta Čapková pro iDNES.cz

Policie šetří sázkařské podvody. Pochybní Číňané mířili na Slovensko

  • 9
Jako by to tu už celé jednou bylo. Uběhlo pár let, ale scénář začíná připomínat ten z roku 2013. Pamatujete, jak se provalilo, že Česko a Slovensko zasáhl sázkařský skandál? Mafie napojená na asijský gang ovlivňovala zápasy ve svůj prospěch a zatáhla do svých čachrů hráče od nižších soutěží až po první ligu.

Také teď se ukazuje, že v případě podezřelých zápasů ve třetí lize, které se měly týkat minimálně Mohelnice a Valašského Meziříčí, vede stopa mimo jiné na Slovensko. A opět s asijským podtextem.

Pochybná čínská společnost Anping, kterou už z ovlivňování zápasů podezírali v Portugalsku, Irsku nebo Rumunsku, se podle informací MF DNES pokusila loni v létě nejdřív uchytit právě u východních sousedů. Teprve poté zakotvila v Mohelnici. Anping se k případu nevyjadřuje.

„Věděli jsme několik měsíců, že se děje něco podezřelého,“ tvrdí Jakub Čavoj, který se na slovenském svazu věnuje problematice zmanipulovaných zápasů a pochybných sázek.

Na firmu s pokroucenou pověstí upozornila Slováky společnost Sportradar, zatímco v Česku zvláštní výkyvy kurzů ve třetiligových utkáních odhalil Federbet, její konkurent.

Rovněž česká strana byla kontaktována společností Sportradar, se kterou spolupracuje, avšak konkrétní důkaz o manipulaci do současnosti nepřišel.

„To ovšem neznamená, že by nás tato kauza měla nechat laxními. Naopak, snažíme se být co nejvíce obezřetní. Právě proto se případem bude na začátku března zabývat i výkonný výbor,“ prohlásil Jan Pauly, vedoucí kanceláře předsedy Fotbalové asociace ČR.

Slováci po zkušenostech z minulé aféry přitvrdili a vrhli se do boje s nelegálními sázkami po hlavě. Založili na svazu speciální oddělení, které podezření eviduje a vyhodnocuje. Viděli jste zápas, ve kterém něco nebylo v pořádku? Nebo se naopak hrálo až moc nápadně? Zaslechli jste něco, co budí pochybnosti? Stačí zavolat na horkou linku nebo napsat e-mail.

Sázkařský skandál

Kauza MF DNES a iDNES.cz přehledně

K tomu informace od Sportradaru – a právě na jejich základě Čavoj se svými spolupracovníky zbystřili. „Čínští investoři měli v létě ambice usadit se ve dvou klubech na Slovensku,“ říká Čavoj. Nejmenoval, ovšem podle informací MF DNES se jednalo o týmy z první a druhé ligy.

Svaz varoval nejen oslovené kluby, ale rovnou všechny další na profesionální úrovni: „Byla to hrozba.“

„Se slovenskou stranou jsme v úzkém kontaktu, naposledy jsme věc probírali tento víkend na kongresu UEFA v Bratislavě. Snažíme se přijít na společnou strategii,“ doplnil Jan Pauly.

Slováci jsou obezřetní a snaží se sázkařské machinace podchytit. Vědí, jak jsou k nim hráči hlavně v nižších soutěžích náchylní a mají v paměti, jak jednoduše v roce 2013 domlouval výsledky gang řízený ze Singapuru přes několik spojek.

Proto zbystřili i teď, když dostali hlášku o podezřelém čínském investorovi. Ten se tak začal víc poohlížet v Česku – vliv získal v Mohelnici, nabízel se i jinde, podle některých náznaků dokonce v prvoligové Karviné.

Není na čase začít také bojovat, nebo aspoň vzdorovat? Podivné výsledky třetí ligy nebo juniorské soutěže, kde klidně padne 10 nebo víc gólů za utkání, zavánějí podvodem. Je ovšem těžké komukoli dokázat, že se o ovlivněný zápas skutečně jednalo.

Teď se do celé věci vložila policie. Na podnět Fotbalové asociace šetří kauzu Mohelnice. A poté, co trestní oznámení na neznámého pachatele podal Robert Stržínek, starosta Valašského Meziříčí, se začala věnovat i druhému klubu z MSFL.

Jenže vyšetřování je teprve v začátcích.

Nezastavitelný mor se šíří dál. Zasáhl i Česko

ZÁPISNÍK

Fotbalové hřiště, tribuna a klubová šála FK Mohelnice.

Únor 2011 a v Turecku se pár dní po sobě hrají nezajímavé reprezentační přáteláky. Padlo v nich sedm gólů. Konkrétně sedm gólů z penalt, přičemž jednu neproměněnou nechal rozhodčí opakovat. Že to bylo cinklé? O tom nepochybujte. Sázkaři propojení s asijským gangem na těch „zbytečných“ zápasech protočili přes 120 milionů korun.

Mimochodem, jeden z těch duelů měl pískat Pavel Býma, byť to nikdy nepřiznal. Ten Býma, jenž o rok později s kolegou Adámkem sepsali notářská prohlášení a spustili aféru s přezdívkou Křetínského kabela. Líčili, jak měli za úplatu ovlivnit ligový duel Jablonec – Plzeň. Nikdy se nic neprokázalo.

Jako rozhodčí Býma natropil průšvihů až běda a v civilu mu hrozilo šestileté vězení, protože svůj penzion ve Valašském Meziříčí proměnil v pokerové doupě. Nakonec dostal podmínku.

V místním třetiligovém klubu naposledy působil jako manažer, a na podzim dokonce pískal přátelský zápas s Otrokovicemi. „Nic špatného v tom nevidím,“ reagoval. Špatné je, že na zápas jste si mohli vsadit, že skončil 6:3, že se kopaly dvě penalty...

V lednu musel Býma skončit. Zavařily mu ostudné porážky, které se spojovaly s pochybnými výstřelky v sázkových kurzech. „Ve fotbale teď půl roku působit nebudu,“ oznámil. A vzápětí se nabídl, že by mohl pomáhat  konkurenční Kroměříži. Víte, co slyšel do telefonu od klubových šéfů?  „Odpověděli jsme mu, že naše funkce děláme zadarmo.“

Sázky a rozhodčí, to je velké a černé téma. Už těžko se zjistí, jestli se Býma v únoru 2011 skutečně připravoval na ovlivnění duelu Lotyšska s Bolívii a na poslední chvíli z něj vycouval, nebo byl jen obětí podvodu. Každopádně tři rozhodčí z Maďarska a Bosny, kteří ty „nezajímavé“ zápasy zmanipulovali, dostali doživotní flastr.

Interpol následně zjistil, že internetové sázení na právě probíhající fotbalové zápasy je jako mor prolezlý celou Evropou.  Teď – podle všeho – mor zasáhl nižší soutěže v Česku.                                                                                        

Jan Palička

,

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko