Bývalý fotbalový rozhodčí Pavel Býma před soudem.

Bývalý fotbalový rozhodčí Pavel Býma před soudem. | foto: Michal Šula, MAFRA

Přípravu „Valmezu“ pískal manažer klubu. Proč se na to dá sázet? diví se

  • 7
Skupina Mňága a Žďorp své debutové album z roku 1991 pojmenovala Made in Valmez. Stejný název by teď, o sedmadvacet let později, mohla nést i složka s novými informacemi o fotbalové sázkařské aféře, která se rozpoutala v nižších soutěžích.

Zatímco třetiligová Mohelnice s tajemným čínským investorem vyčkává, jestli jí na dveře zaťukají policejní vyšetřovatelé, vyplouvají na povrch další podezření.

To nejčerstvější se týká právě Valašského Meziříčí, po podzimu sedmého týmu třetí nejvyšší soutěže. Také u něj ve třech případech zaznamenala společnost Federbet, která mapuje podvodné sázkařské praktiky, neobvyklé výkyvy kurzů.

Dva případy jsou čerstvé: porážky 0:7 a 2:7 v zimních přátelských utkáních s Ostravou a Prostějovem. A jeden podzimní, propojený s už dobře známým případem Mohelnice – vzájemný zápas přinesl vítězství Valašského Meziříčí 2:1 a zvláštně se během něj měnil hlavně kurz na počet vstřelených branek.

„Já o žádných výkyvech nevím. A pokud tam nějaké byly, je to problém lidí, kteří sázejí,“ tvrdí Pavel Býma, bývalý prvoligový rozhodčí a ještě na podzim sportovní manažer Valašského Meziříčí. „Kdyby kluci Mohelnici neporazili, měli by zastavené výplaty. Prémie za celý říjen, což je hodně. Co se píše, je problém Mohelnice, ne náš. Nevím, proč nás do toho někdo zatahuje.“

Zápasy s Ostravou a Prostějovem zase podle něj ovlivnilo, že se hrály v rozmezí pouhých 24 hodin. Jenže údaje Federbetu nahrávají i jiným scénářům. A Býmovi, který právě po debaklech v přípravě v klubu „po dohodě“ skončil, těžko někdo odpáře pověst, která se s ním táhne.

Sázkařský skandál

Kauza MF DNES a iDNES.cz

Jako sudí nakoukl do nejvyšší soutěže, pravidelně pískal druhou ligu. Už tehdy nasbíral pár škraloupů, třeba za chyby v pohárovém utkání Hlučína se Zábřehem stál pět zápasů. Vztekali se na něj i hráči Bohemians, když v jejich zápase s Čáslaví nastavil devět minut a soupeř v posledních vteřinách vyrovnal.

Největší průšvih zažil v říjnu 2012, kdy policie odhalila, že ve svém penzionu Na Košíkárně pořádá nelegální pokerové turnaje. Býmovi, který sám poker hrával na vysoké úrovni, hrozilo až šest let vězení, razie v jeho podniku navíc odhalila i pančovaný alkohol. Skončil ve vazbě, ale u soudu pak vyvázl s podmínkou a mastnou pokutu.

Zatímco poker už podle svých slov nehraje, pískání baví Býmu i teď, šest let poté, co ho tehdejší předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damková vyškrtla z listiny pro profesionální soutěže.

Bizarní je historka z konce podzimu, kdy coby představitel klubu odřídil přátelské utkání Valašského Meziříčí s Otrokovicemi, které skončilo divokým výsledkem 6:3. Kopaly se dvě penalty, během dvaceti minut druhé půle padlo šest gólů...

A především: utkání nechybělo v kurzové nabídce několika významných sázkových kanceláří! Byť v síti Federbetu tento zápas neuvízl.

„Ano, pískal jsem to,“ přiznává Býma. „Před rokem jsem pískal celou zimní přípravu. Rád se proběhnu, nic špatného v tom nevidím. Že se na to dá sázet? O tom vůbec nevím. To je problém sázkovek, nechápu, že to vypisují. Asi vědí, proč to dělají.“

Proč tedy? „Tuto záležitost komentovat nebudeme,“ vzkázala včera společnost Bet365, která měla utkání v nabídce.

V rozhovoru pro MF DNES Býma tvrdí, že sám na sázkařské riziko upozorňoval současného předsedu FAČR Martina Malíka – podle svých slov mu navrhoval, aby se na utkání nižších soutěží nesmělo sázet jednotlivě, ale jen v kombinaci s dalšími dvěma či třemi zápasy.

Jenže i kdyby Malík takový návrh skutečně zkusil prolobbovat u českých sázkových kanceláří, na zahraniční, u kterých se na fotbalový underground sází nejčastěji, by pochopitelně neměl žádný vliv.

I proto bude zajímavé sledovat, co se bude dít ve Valašském Meziříčí na jaře. Kromě Býmy skončil i gólman Rohel, který byl na hřišti u obou výprasků v přípravě.

Aby toho nebylo málo, z vlastní vůle odešel i trenér Jaroslav Vodička, který nováčka soutěže vytáhl na sedmé místo. Na žádost MF DNES o rozhovor včera nereagoval, ale pro web valasskyfotbal.cz nedávno prohlásil: „Vedou mě k tomu důvody, které nechci blíž komentovat.“

Tak nějak teď vypadá fotbal made in Valmez.

Gólman v podezření: Chci se bránit

Jeho jméno je pojítkem mezi týmy, o kterých se mluví v souvislosti s podezřelými sázkami: na podzim Pavel Rohel chytal za Mohelnici, v zimě se z hostování vrátil do Valašského Meziříčí.

I tam už skončil, ale spekulacím ohledně  ovlivňování utkání se brání v rozhovoru, který poskytl MF DNES prostřednictvím e-mailu.

Zaslechl jste něco o tom, že by se v Mohelnici utkání ovlivňovala kvůli sázkám a zájmům asijského investora?
Ne. Poprvé až z médií.

Vás nikdo kvůli něčemu takovému nekontaktoval?
Ne.

Ale mluvilo se o vás v souvislosti s listopadovým zápasem proti Vyškovu, který vzbudil podezření kvůli výkyvům kurzů sázkových kanceláří. Řešila se penalta i vyrovnávací gól – souhlasíte, že jste udělal chyby?
Co se týče výkyvů kurzů, o tom nic nevím. Přiznám, že jsem ani nevěděl, že jsou na ten zápas někde nějaké kurzy vypsané. A góly? Nemyslím si, že bych udělal nějakou chybu. U gólu na 2:1 jsem vyběhl z brány proti míči a střetl jsem se s protihráčem. Myslím si, že to bylo těsně před šestnáctkou a penalta být neměla. Když si to vybavím zpětně, možná jsem do toho souboje nemusel tak jít, ale často je to o momentálním rozhodnutí a já se v tu chvíli takto rozhodl. V žádném případě v tom však nebyl úmysl, jak se někdo snaží naznačovat. U gólu na 2:2 jsem toho názoru, že jsem žádnou chybu neudělal. Pokud si dobře vzpomínám, tak po opakovaném centru do šestnáctky se míč dostal k soupeři, který pak vystřelil přes dva nebo tři naše hráče, takže jsem ani pořádně neviděl míč. Navíc ta střela trochu zaplavala vzduchem, takže jsem s tím nemohl nic dělat. Dokonce ani trenéři mi po zápase nic nevytkli.

Proč jste tedy nechytal další zápas proti Valašskému Meziříčí? Podle výpovědi člověka blízkého kabině vás čínští investoři podezírali, že jste utkání s Vyškovem prodal.
To jsou spekulativní informace, které nebudu komentovat, protože je považuji za nesmyslné. Pokud vím, nechytal jsem, protože mi trenér sdělil, že si nepřeje, abych chytal proti mému mateřskému klubu.

Proč jste z Mohelnice po podzimu odešel?
Protože mi skončilo hostování a vedení Mohelnice neuplatnilo sjednanou opci na přestup. Navíc ve Valašském Meziříčí skončil trenér a brankář, kterého si přivedl, takže vedení uvítalo, že se vracím.

Po návratu jste odchytal dva přípravné zápasy, ve kterých tým pokaždé dostal sedm branek. A také tam se kurzy sázkových kanceláří podezřele měnily. Proto jste musel skončit?
V přátelských zápasech jsme se střídali s dalším brankářem, sedm gólů jsem dostal jen v jednom z nich. Navíc jedno z těch utkání bylo proti prvoligové Ostravě, proti které jsme hráli také s dorostenci. Obdržené branky podle mě nebyly důvodem ukončení mého působení ve Valašském Meziříčí.

Ale informace o tom, že jste mohl být namočený v ovlivňování zápasů, asi na váš konec nějaký vliv měly.
Je to docela dobře možné. Proti nepravdivým nařčením a spekulativním informacím, které se v médiích objevily, se chci samozřejmě bránit. Celou věc bych chtěl projednat i s vedením Valašského Meziříčí. Doufám, že k tomu bude příležitost.

Teď tedy nechytáte nikde?
Je to tak, ve Valašském Meziříčí mi skončila smlouva a momentálně nechytám nikde. Ještě bych chtěl ale s vedením klubu jednat, tak uvidíme.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko