Středa 29. ledna 2020, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Duo v Brně nechtěných fotbalistů: Najít teď práci bude složité

Lamin Jawo (vlevo) z Jihlavy a Robert Bartolomeu z Brna v souboji o míč | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

15 2019
Pozoruhodná sága dvou bývalých prvoligových fotbalistů, kteří nebyli potřební v druholigové Zbrojovce, dospěla v tichosti ke svému rozuzlení. Obránce Ondřej Sukup a záložník Robert Bartolomeu končí v Brně; Sukup bude od 1. ledna volným hráčem, Bartolomeu půjde na jaro někam hostovat.

Oficiální ukončení spolupráce s hráči, kteří za Zbrojovku nastupovali od roku 2018, dostává formální punc více než čtvrt roku poté, co oba v klubu skončili fakticky. Na přelomu srpna a září byli po sérii špatných výsledků ve druhé lize a slabém výkonu v poháru přeřazeni do béčka, z něhož se už do áčka nejenže nevrátili, ale brněnský dres nemohli oblékat ani v divizi.

„Celé to bylo takové zvláštní,“ ohlíží se za podzimním paběrkováním 31letý Sukup. „V první řadě jsem nepochopil svoje přeřazení do béčka, když jsem na jaře, v létě v přípravě i na začátku této sezony hrál stabilně. Bylo nám řečeno, že v béčku můžeme zabojovat o návrat do áčka, to ale trvalo tak jeden nebo dva týdny. Pak nám pan Požár (manažer Zbrojovky) řekl, že s námi nepočítají na podzim a nejspíš už ani na jaře. Oběma nám končí v létě smlouva a bylo jasné, že v zimě to budeme řešit takhle,“ shrnul bývalý obránce Ostravy, Olomouce nebo Znojma situaci obou odložených fotbalistů.

Spolu s nimi byl do béčka přeřazen ještě Ondřej Vintr, ten působí v Líšni a zůstává do konce sezony.

Problémy v kabině prý nebyly

Co se v srpnu ve Zbrojovce stalo a proč zůstaly za hráči s pestrými ligovými zkušenostmi zabouchnuté dveře, kromě toho, že mužstvo tehdy hrálo špatně a hledalo cestu vzhůru, je dodnes obtížně uchopitelné.

„Možná tam nebyla důvěra ze strany trenéra, možná nějaké jiné okolnosti, nechci to rozebírat. Možná to měl být zdvižený ukazováček pro ostatní, těžko říct,“ přemítá Sukup.

Tomáš Zajíc ze Slovácka (v bílém) v souboji s brněnským Ondřejem Sukupem.

34x za Brno. Ondřej Sukup (vpravo) přišel do Brna v lednu roku 2018, hrál za ně ještě v 1. lize. Celkově dres Zbrojovky oblékl v 34 zápasech.

Bartolomeu měl sice potíže na začátku roku na soustředění na Maltě, kde nahněval svým přístupem k jednomu ze zápasů trenéra Pavla Šustra, v létě se ale v přípravě opět prosazoval. Stejně jako Sukup začal i on sezonu v základní sestavě.

Problémy v kabině, alespoň podle manažera Požára, v pozadí být neměly. „Takhle to nebylo. Stalo se to v období, kdy se nám nedařilo, tito hráči neudrželi výkonnost a tým zaznamenal zúžení. Dali jsme jim najevo, že v budoucnu s nimi příliš nepočítáme. To je proces vývoje kabiny a klubu,“ vysvětluje Požár.

Bartolomeu nechápal střídání

Skutečnost, že Sukup i Bartolomeu jsou na odchodu z Brna, lze brát jako logický výsledek daného stavu. Půl roku před koncem smlouvy je rozchod s hráčem, s nímž klub nepočítá, běžný a logický a ani vyřazení fotbalisté ho nerozporují.

Co je pálí víc, je začátek celé story, kdy museli do béčka, a hlavně její pokračování. Místo boje o návrat do áčka si už ani neškrtli. „Trenér béčka nám řekl, že má v kádru mladé kluky, kteří potřebují hrát. My jsme tam přišli, nevědělo se, na jak dlouho. Prostor dostávali mladí, což jsem chápal, i když mě to štvalo,“ krčí rameny 26letý Bartolomeu.

Roman Čáp (v modrém) z Jihlavy uniká Robertu Bartolomeuovi z Brna.
Ve svém prvním startu v brněnském dresu ukázal Robert Bartolomeu (v červeném)...

29x za Brno. Robert Bartolomeu (v červeném) působil ve Zbrojovce od začátku sezony 2018/19. Odehrál za ni 29 zápasů.

Na rozdíl od Sukupa byla jeho pozice složitější. Přestože v přípravě taky hrával, v soutěži ho trenér Pavel Šustr často střídal brzo po přestávce. „Cítil jsem se dobře, nechápal jsem ta střídání, ale už po tom nepátrám,“ uvedl. Převelení tří borců do béčka chápe zpětně jako varovně zdvižený prst pro zbytek tápající Zbrojovky. „Podle mého úsudku to (přeřazení) bylo neoprávněné. Spíš hledali nějakou změnu,“ myslí si.

Přímo na to, že uvízli v divizním celku, Sukup ani Bartolomeu vyloženě nežehrají. Vždyť se tam svého času rozehrával i Ondřej Vaněk, bývalý reprezentant. „Měli jsme tam dobré tréninky, kluci jsou tam šikovní, trenéři to mají pod kontrolou. Tréninkové vytížení bylo v pořádku. Jen zápasové nebylo žádné,“ říká Bartolomeu.

Sukup formuluje odpověď podobně. „Myslel jsem, že budeme moct hrát zápasy, ale nemohli jsme nastoupit ani v přáteláku. Někdy jsme trénovali s týmem, někdy individuálně. Bylo to komplikované,“ ohlíží se.

Neodolní? Hráči se brání

Zajímavé na celém příběhu není ani tak to, že hráči museli opustit druholigovou kabinu, ale spíš pokračování jejich odstavení i po nástupu nového trenéra. Miloslav Machálek po nich nejenže nesáhl, ale dal najevo, že o tom ani neuvažuje. Celkem 77 ligových startů nechal bez mrknutí oka ležet ladem.

„Potkali jsme se jednou na chodbě, pozdravili jsme se. Více jsme spolu nemluvili,“ líčí Bartolomeu. Stejné to bylo v Sukupově případě. „Změna trenéra nehrála roli. Šanci jsme nedostali, sahalo se po jiných hráčích z béčka, po nás ne,“ říká.

Machálek, jehož zvykem nikdy nebylo skrývat se za fráze, obšírněji promluvil o vyřazených hráčích až po skončení podzimu. „Nechci říct, že by neměli výkonnost. Já ale spíš hledám charakterově odolné a silné hráče, abychom se na jarní cestu vydali posíleni,“ pravil.

S takto nepřímo přidělenou nálepkou Sukup ani Bartolomeu nesouhlasí.

„Pan Machálek mě nikdy netrénoval. Nemůže vědět, jak se chovám v tréninku nebo v zápase, když prohrávám,“ hájí se Sukup. „Já si o sobě myslím, že charakterově odolný jsem,“ říká i Bartolomeu. „Jestli někdo říká v novinách, že jsem špatný vůči spoluhráčům, tak se mi to nelíbí. Dál se k tomu vyjadřovat nebudu. Charakterní hráč, myslím, jsem,“ kaboní se bývalý záložník Zlína, s nímž okusil i Evropskou ligu.

Fotbalista Zlína Robert Bartolomeu ve finále národního poháru proti Opavě.
Robert Bartolomeu ze Zlína slaví gól.
Zlínský Robert Bartolomeu (vlevo) a Václav Moloz z Frýdku-Místku ve
Robert Bartolomeu ze Zlína pospíchá za míčem.
František Dřížďal (vlevo) ze Sokolova centruje, brání ho Robert Bartolomeu  ze...
Zlínský Robert Bartolomeu (vpravo) v utkání s Pardubicemi

Robert Bartolomeu v dresu Zlína, kde si zahrál i Evropskou ligu.

Zajedno jsou oba i v otázce budoucnosti. „Půl roku jsem nehrál zápas, těžko něco sehnat. Něco hledáme, je to v řešení, ale ztratil jsem dost času. Příjemné to není,“ uvědomuje si Bartolomeu.

Na rozdíl od něho hledá Sukup práci už jako zanedlouho volný hráč. „Neviděl jsem pointu v tom, hostovat na jaře jinde, být hráčem Brna a mít půl roku do konce smlouvy. Nemíním Zbrojovku hanit, ale když se mnou nepočítá, tak si najdu nový klub sám. Jsem optimista,“ dodává pravý obránce.

Chcete mě? Koho obránce nezná, tomu se nenabízí

Obránce Ondřej Sukup si nové angažmá po konci ve Zbrojovce bude hledat sám. V současném profesionálním sportu je Sukup výjimkou, která se obejde bez pomoci agenta. „Během své kariéry jsem měl oficiálně podepsaného agenta dohromady tak tři nebo čtyři roky. Měl jsem dva. Většinou jsme spolu víc komunikovali hlavně před koncem kontraktu, nebo v přestupních obdobích. Nebo jsem měl člověka během angažmá v Bulharsku, aby mi pomohl s jazykovou bariérou. Jinak ne. Mám svoje kontakty, znám pár trenérů, jsme ve spojení,“ popisuje fotbalista.

Za příklad, který jeho soběstačnost vystihuje, může dát svůj příchod do Brna v sezoně 2017/18. Tehdy agenta právě měl, přitom stejně víc vsadil na osobní kontakt s trenérem Romanem Pivarníkem a s ním se na návratu z Bulharska do Česka a angažmá ve Zbrojovce dohodl. „Nakonec je lepší, když mě chce trenér, než když si to mezi sebou domluví manažeři,“ říká.

HLAVIČKOVÝ SOUBOJ. Lukáš Masopust z Jihlavy (v popředí) a ostravský Ondřej
NEPOVEDENÁ PREMIÉRA PRO OSTRAVSKOU POSILU. Ondřej Sukup (v bílém) z Baníku...
Ondřej Sukup v obležení novinářů

Rozhazování sítí ho v brzké době čeká znovu, jen co bude na začátku ledna volným hráčem. Nejspíš se porozhlédne na Moravě, kde žije, nebo v přilehlém zahraničí.

Každopádně bude muset zvednout telefon a nabízet se. Což je činnost, kterou právě dělají agenti, aby se jejich klienti mohli soustředit jen na sport a nenosit v hlavě čísla, nabídky a podmínky. „Nabídka mě tak či tak musí oslovit. Aby byla zajímavá, motivovala mě v kariéře,“ naznačuje Sukup.

Zároveň chce určitou kuráž vytočit číslo trenéra či manažera a dát se k dispozici. „Nikomu neznámému nevolám,“ odmítá Sukup s úsměvem, že by se vnucoval kdekoliv, kam mu padne zrak na fotbalové mapě. „Buď jsem s někým spolupracoval dřív, nebo mám uložené číslo od někoho, kdo mi volal a měl zájem, tak se mu ozvu,“ vypráví.

Přestože práce „na sebe“ pro něho znamená víc zařizování, spatřuje v ní 31letý obránce víc výhod než nevýhod. „Pokud je hráč volný, napíše pár manažerům, poptá se. Může se mu otevřít možnost. Když má ale podepsanou smlouvu s jedním agentem nebo agenturou, s nikým jiným jednat nesmí. Tím je jeho okruh omezenější, nemá-li tedy opravdu top agenturu, jejíž kontakty sahají všude. Jestliže vám může pomoct víc lidí, je to výhodnější. Samozřejmě nejdůležitější ale je, aby byl o hráče zájem,“ připomíná Sukup.

Volným hráčem bude ve své kariéře za dlouhou dobu poprvé. „Vždycky to vyplynulo z mých výkonů, a když mi končila smlouva, něco jsem podepsal. Od svých dvaceti let doteď jsem nebyl bez místa, měl jsem i štěstí,“ uznává. 

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).

  • Nejčtenější

Hašek se Spartou ve válce. Pohrdá spoluhráči i fanoušky, oznámil klub

Byl první posilou nového sportovního ředitele Tomáše Rosického. "Je to typologicky hráč, kterého jsme v kádru neměli....

Za Součka až půl miliardy. Slavia hvězdu pustila do West Hamu na testy

Fotbalová Slavia uvolnila Tomáše Součka, aby odletěl do Londýna jednat o angažmá s West Hamem. Dostala totiž nabídku,...

Slavia v přípravě selhala, Sparta dala pět gólů, Baník utrpěl debakl

Slávističtí fotbalisté první test v zimní přípravě nezvládli, v Praze na strahovském stadionu Evžena Rošického podlehli...

Nadšení ze Škody. Sestřelil tým, který o něj stál, a stovka se blíží

Hamza Hamzaoglu, trenér poražených fotbalistů Genclerbirligi, mohl po pondělním utkání jen smutně pokrčit rameny: „O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hašek odmítl odletět na soustředění, Sparta bere i Fortelného s Karabcem

Záložník Martin Hašek evidentně nechce pokračovat ve Spartě. Čtyřiadvacetiletý fotbalista si zadělal na průšvih,...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

  • Další z rubriky

Odmítnutí Sparty? Tijaniho pověst hrozně utrpěla, litují v Jihlavě

Zrušený přestup fotbalového obránce Mohameda Tijaniho do pražské Sparty spustil lavinu spekulací, které z hráče FC...

Utéct z pásma sestupu, velí trenér varnsdorfských fotbalistů Oulehla

Vzdálit se sestupovým příčkám chtějí v jarní části 2. ligy fotbalisté Varnsdorfu. Zatím třináctý Slovan zahájil...

Záložník s italskými zkušenostmi: Doufám, že v Chrudimi dostanu šanci

V prvním přípravném utkání chrudimských fotbalistů proti Teplicím (2:2) se sice neobjevil, ale je pravděpodobné, že na...

Vaněk s brněnskými fotbalisty na Maltu neletí, na jeho místě hraje Hladík

Bez záložníka Ondřeje Vaňka odcestují dnes fotbalisté Zbrojovky Brno na soustředění na Maltu. Na Vaňkově místě...

Najdete na iDNES.cz