Prostějov musí za azylem do Drnovic

Olomouc, Prostějov - S umístěním v dolní polovině druhé fotbalové ligy se musely spokojit všechny tři středomoravské týmy. Zázračná záchrana O menší zázrak se v jarní části druhé ligy postarali prostějovští fotbalisté. Po podzimu měl LeRK na svém kontě bídných sedm bodů, které však v druhé polovině soutěže rozšířil o dalších čtyřiadvacet. Vynikající jaro tak prostějovský klub zachránilo ve druhé lize. Mužstvo přitom zůstalo téměř beze změn. Do branky se pouze postavil zkušený Radovan Krása a místo Zdeňka Dembinného se trénování ujal Jiří Fryš. Tomu je také přisuzována největší zásluha na prostějovské záchraně.

"Výrazný zlomový moment během jara nenastal. Nevydařil se nám pouze zápas v Jihlavě. Zlepšené výsledky byly hlavně o pozvednutí psychiky a dobré trénovanosti," měl vysvětlení kouč, který nedokončil podzimní část soutěže v Dolních Kounicích.

LeRK sice druhou ligu udržel, ale tato soutěž se na prostějovském stadionu nějaký čas hrát nebude. Zázemí totiž nesplňuje svazové podmínky. "Minimálně půl roku se tady hrát nebude. Již jsme se domluvili, že domácí zápasy budeme hrát v Drnovicích," uvedl předseda klubu Bořivoj Kresta.

Na stadionu se však nedějí žádné úpravy. Oddíl v této souvislosti očekává pomoc města. S místní radnicí však vedení klubu neúspěšně jedná přes tři roky. "Město by mělo najít formu, jak nám pomoci. Nemá smysl, aby družstvo hrálo v Drnovicích. Motivace malých kluků tím ztrácí smysl," poznamenal Kresta.

Vydařené jaro se navíc projeví na výrazných změnách v kádru. "O devět našich hráčů je zájem v dalších klubech, někteří mají i pět nabídek. Bylo běžné, že za rok jsme uvolnili osm hráčů," upozornil Kresta, že v prostějovském klubu jsou rozsáhlé změny obvyklé.

Zároveň zmínil jména jako Navrátil, Lukšík, Zbožínek, Svozil, Kreml, Tichý nebo Opravil. LeRK se chce po posilách poohlédnout v nižších soutěžích a ve vlastním dorosteneckém týmu. Do prvoligové Plzně navíc míří i úspěšný trenér. "O nástupci se rozhodne během čtrnácti dnů," naznačil Kresta.

Zkušené opory zklamaly
Ani výrazné obměny v kádru nepomohly holickým fotbalistům do horní poloviny tabulky. Namísto toho z kádru během závěrečných kol bylo vyřazeno několik fotbalistů. Na lavičce končí i trenér Miloslav Machálek, kterého nahradí Luděk Kokoška z Neratovic. "Snad už se napotřetí trefíme," doufal sportovní ředitel olomouckého klubu Vítězslav Kolda.

"S umístěním jsme nespokojeni. Přitom kdybychom získali čtyři povinné body, pohybovali bychom se kolem osmého místa,“ připomněl předseda 1. HFK Olomouc překvapivé porážky s týmy, které usilovaly o záchranu.
V holickém kádru se dají opět očekávat výraznější hráčské změny. "Ještě je předčasné mluvit o změnách. Naší snahou není každý půlrok měnit devět hráčů," chce Dostál ustálit kádr.

V závěrečných kolech, kdy už tým nebyl bezprostředně ohrožen sestupem, dostali větší příležitost i mladí náhradníci. "Machálek spoléhal na starší hráče a ti mu podřezali větev. V závěru se ukázalo, že to jde i bez Zdráhala s Nečasem," upozornil Dostál na fotbalisty, na které se snesla největší kritika.

Čtyři mladíci v první lize
Poněkud jiné ambice než ostatní druholigové celky má rezerva olomoucké Sigmy. "Umístění pro nás není podstatné. Důležitá je výchova talentů," vysvětlil trenér Zdeněk Psotka. V této souvislosti se sezona může hodnotit jako vydařená. Již na podzim pod koučem Kotrbou v první lize dostal příležitost obránce Roman Hubník, který se v A týmu již udržel.

V závěrečných kolech nejvyšší soutěže se v prvoligové sestavě objevili Vyskočil, Ševela a Hudec. "Ukázali, že na první ligu mají, a to je největší pozitivum," vyzdvihl Psotka. Jarní výsledky rezervního týmu výrazně ovlivnilo výrazné omlazení, když si Sigma stáhla řadu hráčů z hostování. Mladíci však zaostávali především v koncovce.
"Chybí jim zkušenosti, což se projevuje hlavně v produktivitě. Před rokem to bylo podobné u Krpce s Vyskočilem, kteří se už teď dokázali střelecky prosadit," nedělal Psotka z mizerné koncovky mladých útočníků Michala Hubníka a Schulmeistera žádnou vědu.

Sigma během léta chce znovu stáhnout z hostování další fotbalisty. Odejít by měl pouze jeden zkušenější obránce. "Nemůžeme si dovolit rozpustit celou defenzivu. V příští sezoně bude v druhé lize více silnějších týmů," očekává olomoucký kouč.

Los mistrovství Evropy

Skupina A (Řím, Baku): Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko. Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko. Skupina C (Amsterdam, Bukurešť): Nizozemsko, Ukrajina, Rakousko, vítěz play off Ligy D. Skupina D (Londýn, Glasgow): Anglie, Chorvatsko, vítěz play off Ligy C, Česko. Skupina E (Bilbao, Dublin): Španělsko, Švédsko, Polsko, vítěz play off Ligy B. Skupina F (Mnichov, Budapešť): vítěz play off Ligy A, Portugalsko, Francie, Německo.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).