Brabec, Rada, Kadeřábek i Piták prosí rodiče: Neberte dětem jejich hru

Fotbalisté Bohemians 1905 se zapojili do projektu Pražského fotbalového svazu "Neberte nám naši hru". | foto: Pražský fotbalový svaz

4 2014
Pozitivní atmosféra při fotbalových zápasech, sportovní fandění bez urážlivých gest či slov, radost i smích těch nejmenších. Tak vypadá ideální duel při klání mladých fotbalistů a fotbalistek. Ne vždy ale tomu tak je.

 Velmi často negativně narušují zážitky dětí na trávnících neukáznění rodiče. V boji proti tomuto nešvaru dlouhodobě pomáhá tradiční projekt Pražského fotbalového svazu pod názvem "Neberte nám naši hru".

Myšlenku unikátní akce v minulých dnech podpořili i prvoligoví fotbalisté jako Karel Piták či Erich Brabec.

"Hlavním cílem projektu je osvěta proti nevhodnému chování rodičů při utkáních malých dětí. Už při utkáních těch nejmenších se bohužel vyskytují jevy velmi nevhodné, jako jsou vulgarismy, křik, podněcování k nefér hře, čímž se děti dostávají pod zbytečný psychický tlak. Naším cílem je na tyto negativní jevy upozornit veřejnost a pokusit se je z pražských hřišť vymýtit. Chceme, aby rodiče své děti maximálně ve sportování podporovali, nevyčítali jim chyby, ale naopak je povzbuzovali, dále aby respektovali rozhodnutí trenéra či rozhodčího," svěřil se Dušan Svoboda, předseda Pražského fotbalového svazu.

Fair play hra, ale i respekt a úcta k soupeři. To jsou hlavní body, které se snaží projekt Neberte nám naši hru, dětem vštípit. Oproti minulým rokům bude ten letošní rozdělen v rámci akce Pražského fotbalového svazu na jarní a podzimní fázi. V rámci jarní fáze navštíví tým, který rodičům představuje myšlenky projektu a snaží se je přimět k podpisu tzv. KODEXU SLUŠNÉHO RODIČE, šest turnajů přípravek.

Zároveň Pražský fotbalový svaz pořádá i dva turnaje pro přípravkové kategorie, které se nesou v duchu zásad projektu Neberte nám naši hru. Ten první se odehrál v neděli 30.3. v pražském Braníku. Podpořit tuto akci se rozhodli i hráči z pražských prvoligových klubů. Ze Slavie Karel Piták, ze Sparty Pavel Kadeřábek, z Bohemky Erich Brabech a z Dukly Filip Rada. Podepsat Kodex slušného rodiče, stejně jako zmínění hráči, můžou rodiče a příznivci fotbalu na webu www.nebertenamnasihru.cz

 "Je mi ctí, že se mohu zapojit do projektu Neberte nám naši hru. V dnešní době, plné nejrůznějších podnětů, které útočí na děti ze všech stran, je výchovná role sportu poněkud podceňovaná. Fotbal naučí od raného věku děti zodpovědnosti, týmové spolupráci, zdravému životnímu stylu. Myslím, že by však měl přinášet především radost a zábavu, což je i smyslem této aktivity PFS," řekl Erich Brabec.

"Jako dítě jsem měl s míčem spojené chvilky největší radosti. Měl jsem štěstí na výborné trenéry a na rodinné zázemí. To je ve vývoji každého člověka mimořádně důležitá věc. O fotbale jsme se bavili i s dědou, který dříve také hrával za Spartu. Snažil se mi poradit, povzbudit mě. Dodnes spolu naše zápasy probíráme. Ale nikdy mě do ničeho nenutil, ani nikdo jiný. A věřím, že dnes je na mě pyšný," konstatoval Pavel Kadeřábek.

Více se o celém projektu dozvíte na webových stránkách www.nebertenamnasihru.cz. Naleznete na něm i názor slávistického kapitána a jednoho z patronů Karla Pitáka. "Iniciativu Neberte nám naši hru jsem podpořil moc rád. Jak otec dvou kluků a fotbalový trenér malých dětí vím, jak je sportování pro děti důležité. U začínajících fotbalistů by mělo jít především o radost, pozitivní atmosféru a fair-play. Já sám se snažím, aby si moji svěřenci fotbal hlavně užívali," dodal ligový záložník.

Autor:

Slavia - Kluž ONLINE

Liga mistrů, odveta playoff Slavia - Kluž ve středu 28. srpna ve 21 hodin.

Nejčtenější

Stoch v Soluni čeká na šanci. Snad přijde brzy, zadoufal v Bratislavě

Miroslav Stoch na tiskové konferenci před utkáním PAOKu Soluň proti Slovanu...

S Chelsea, Twente, Fenerbahce ani se Slavií pohárový návrat na Slovensko nezažil. Až při svém...

Novák pomohl přiblížit Trabzonspor k postupu v Evropské lize

Český reprezentant Filip Novák z Trabzonsporu (vpravo) a Nabil Dirar z...

Obránce Filip Novák pomohl fotbalistům Trabzonsporu přiblížit se postupu do skupinové fáze Evropské...

Můj nejlepší moment ve Slavii. Cítíme, že postup je blízko, říká Kolář

Slávistický brankář Ondřej Kolář po utkání o Ligu mistrů v Kluži, během kterého...

VIDEO Kluž (Od našeho zpravodaje) Lepší chvíli na důležitý zákrok si doopravdy vybrat nemohl. V klíčovém momentě úvodního utkání play...

Trpišovský: Že je skoro hotovo? Vůbec. Doma musí být výkon lepší

Slávistický kouč Jindřich Trpišovský na tiskové konferenci před zápasem v Kluži.

VIDEO Kluž (Od našeho zpravodaje) Do Prahy jeho tým veze výsledek, který dává velkou naději. Vítězství 1:0 v Kluži muselo Jindřicha...

Liga mistrů: Olympiakos rozstřílel Krasnodar, dařilo se i Dinamu Záhřeb

Ruben Semedo z Olympiakosu střílí na branku Krasnodaru. Vlevo je Ruslan...

Přemožitel plzeňských fotbalistů z 2. předkola má velmi blízko k postupu do základní skupiny Ligy...

Další z rubriky

Ústí zatím bez jiskry. Ještě to skřípe, ví trenér Křeček

Aleš Křeček

Loňskou jiskru ještě nezažehli, fotbalisté Ústí hledají ve 2. lize šmrnc. „Zatím to skřípe,“...

Čvachtaná místo fotbalu. Liják zápasu ublížil, shodli se trenéři

VODNÍ FOTBAL. Hráči Vysokého Mýta a Pardubic se ve vzájemném utkání 1. kola...

Byl to trochu zvláštní fotbal, spíš by mu asi sedělo přízvisko „čvachtaná“. Borci domácího SK...

Vaněk po konci v Rusku trénuje v Brně, rád by však znovu do ciziny

Plzeňský záložník Ondřej Vaněk slaví proměněnou penaltu ve šlágru na Spartě.

Mladí fotbalisté Zbrojovky ve středu nejspíš překvapeně hleděli, kdo si to s nimi stoupl na...

Najdete na iDNES.cz