Případ Bystrc: policie už úplatkáře stíhá

19 2007
Brno - Až na patnáct let mohou mít zastavenou činnost fotbalisté Zdeněk Houšť, Aleš Schuster a chorvatský hráč Nenad Novakovič. Všichni tři nastoupili začátkem června za Bystrc a pokud policejní vyšetřování prokáže, že přijali úplatky, mohou být potrestáni zastavením činnosti či finanční pokutou do půl milionu korun.

vše o korupci - ZDE

Kriminalisté Městského ředitelství v Brně už zahájili trestní stíhání pěti osob v souvislosti s údajným ovlivněním výsledku zápasu druhé fotbalové ligy mezi Bystrcí a Vítkovicemi.

V utkání 29. kola uplynulého soutěžního ročníku sice domácí Bystrc vedla po poločase 2:0, zápas ale
prohrála 2:4. Porážka pro Bystrc znamenala sestup z druhé ligy, zatímco soupeř se v soutěži díky této výhře zachránil.

"Proti třem osobám bylo zahájeno trestní stíhání pro přijímání úplatku. Dvě osoby jsou ve stejné kauze stíhány pro trestný čin podplácení. Za přijetí úplatku může být pachatel odsouzen až ke dvěma letům vězení. Osoby, které úplatek nabídly, mohou být potrestány až jedním rokem odnětí svobody," sdělil tiskový mluvčí brněnské policie Bohumil Malášek.

Disciplinární komise fotbalového svazu čekala na vyšetření policejního útvaru pro odhalování korupce a případem se bude zabývat 2. srpna.

"Jsme s policií v kontaktu a budeme respektovat závěry vyšetřování. Už jsme vyslechli na červnových jednáních fotbalisty Zdeňka Houště a Aleše Schustera. Chorvatský hráč Nenad Novakovič se nedostavil, pokud by ale nereagoval ani na další předvolání, tak mu můžeme až do jeho výpovědi před disciplinární komisí zastavit možnost jakéhokoli přestupu," prohlásil šéf disciplinárky Károlyi.

Celý případ otevřel Roman Procházka, šéf fotbalového klubu Dosta Bystrc, který na zasedání disciplinární komise 21. června prohlásil, že jeho hráčům byl před utkáním s Vítkovicemi nabídnut úplatek. Údajně mu to oznámil obránce Zdeněk Houšť, který byl v Bystrci na hostování.

Z DISCIPLINÁRNÍHO ŘÁDU

Ovlivňování průběhu utkání, soutěže a podobně způsobem, který  je v rozporu se stanovami, řády, předpisy, rozhodnutími orgánů ČMFS,  ať již přímo nebo prostřednictvím jiné osoby, nebo jednání k takovému ovlivňování směřující nebo jej umožňující nebo nabídnutí takového ovlivňování a podobně.

      Trestá se zastavením závodní činnosti nebo zákazem výkonu funkce na  12 měsíců až 15 let.

Ovlivňování průběhu utkání, soutěže a podobně více hráči, trenérem nebo funkcionářem kolektivu způsobem, který je v rozporu se stanovami, řády, předpisy, rozhodnutími orgánů ČMFS,  ať již přímo nebo prostřednictvím jiné osoby, nebo jednání k takovému ovlivňování směřující nebo jej umožňující nebo nabídnutí takového ovlivňování a podobně.

Trestá se pokutou kolektivu a odebráním až dvaceti soutěžních bodů, případně vyloučením družstva ze soutěže nebo dalšími opatřeními dle zvážení DK.

Fotbalista to ale před komisí důrazně popřel, funkcionář podle jeho slov lhal. Procházka ale před komisí uvedl, že ho Houšť informoval o korupčním jednání už s předstihem. Známá osobnost z fotbalového světa, kterou byl podle Procházky bývalý bystrcký trenér Tibor Duda, měla Houšťovi předat úplatek ve výši 80 tisíc korun. Tuto částku měl Houšť rozdělit mezi čtyři hráče.

O týden později na dalším zasedání disciplinární komise obránce brněnského klubu Aleš Schuster, který v Bystrci rovněž hostoval, odmítl, že by on nebo některý z jeho spoluhráčů před osudným duelem byl ovlivněn někým z vítkovické strany.

Disciplinárka měla na tomto jednání roli ztíženou v tom, že bez omluvy nedorazili další předvolaní svědci – obránci Novakovič a záložník Tomáš Mrázek, který ale později poslal písemné vyjádření.

Autoři: ,

Slavia v Lize mistrů

23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Kvalifikace o Euro 2020

14. listopadu: Česko - Kosovo od 20:45, 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina a Španělsko.

  • Nejčtenější

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Čínská odveta? Financování Slavie má být zastaveno, řekl prezident Zeman

Vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by mohlo silně ovlivnit i český fotbal. Čína má v rámci...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Anglický střet s realitou. Kouč vzal porážku na sebe, Maguire kritizoval

Kapitán anglických fotbalistů Harry Kane uličkou mezi novináři proběhl bez zastavení. Než usedl do týmového autobusu,...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Na Lužánky při soubojích Brna s Olomoucí opět dýchla nostalgie

Fotbal za Lužánkami má pořád kouzlo, ukázaly souboje Brna s Olomoucí. A chystají se další.

Každý má šanci, řekl fotbalistům nový brněnský trenér Machálek

Trenér Miloslav Machálek se ujal práce ve Zbrojovce. „Každý máte šanci,“ řekl svým svěřencům na uvítanou. Hráčů...

Dva trenéři v Sokolově, Tichota se dočkal povýšení od mládeže

Na začátku loňského roku se stal ve fotbalovém Baníku Sokolov novým vedoucím trenérem sportovního centra mládeže (SCM)...

Marošiho svět: O macatých stehnech, volání ciziny i ředitelování školy

Před jedenácti lety měl Jan Maroši dilema: kývnout trenérovi Zdeňku Psotkovi a dělat mu ve fotbalové Olomouci...

Najdete na iDNES.cz