Fotbalista Dukly Praha Pavel Vrána proniká mezi Michalem Vepřekem (vlevo) a Jakubem Brabcem.

Fotbalista Dukly Praha Pavel Vrána proniká mezi Michalem Vepřekem (vlevo) a Jakubem Brabcem. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Pražské týmy vstupují do druhé fotbalové ligy bez větších cílů

  • 1
Dva týdny po nejvyšší fotbalové soutěži, se rozjíždí i ta druhá v pořadí. V ní se potkají opět tři pražské kluby, ani jeden však nepomýšlí na postup. Ambice nemá ani oslabená Viktoria Žižkov.

Fotbalovým fanouškům se výrazně rozšiřuje sportovní nabídka. V první lize probíhá už třetí kolo, druhá liga odstartovala v pátek. V sobotu se do ní zapojily rovněž pražské týmy.

Sparta B musí dál připravovat dorostence na vrcholový fotbal

"Nemáme ambice bojovat o přední příčky, to není náš cíl," říká trenér Sparty B, Zdeněk Svoboda. Jeho tým nedoznal výrazných změn, jen ho tradičně doplnila celá řada dorostenců. "Je potřeba, aby si tito kluci zvykli na vrcholový fotbal. Druhá liga je dobrá škola," má jasno Svoboda.

Ten však zároveň dobře ví, že jen s mladými dorostenci nemá ve druhé lize šanci. "I proto tady zůstávají hráči jako Jakub Rada, kteří mohou mladším předat své zkušenosti, a když je potřeba, zklidnit naši hru."

Jedním z nejstarších hráčů bude rovněž Ivan Hašek mladší, který tým posílil z Bohemians 1905. Sparta si ho vyhlédla, protože věří, že je stále velmi perspektivní.

Na Julisce shánějí diváky, lákají je i na vuvuzely

K netradičnímu kroku se odhodlalo vedení pražské Dukly. To dovolí divákům používat na domácích zápasech trumpety, z Jihoafrické republiky dobře známé jako vuvuzely. "Kdo s ní přijde na zápas, bude mít vstup zdarma," prozradil generální ředitel Dukly Petr Voženílek.

"Nemám na to svůj názor. Rozhodlo o tom vedení, a pokud to pomůže zvýšit návštěvnost, proč ne," reagoval na možnou přítomnost vuvuzel při zápasech trenér Luboš Kozel.

Další novinky už nejsou na Dukle tak výrazné. Příchod Radima Nečase z Mladé Boleslavi je jediným, který se za celé léto v Dukle udál. "Ani jsme víc do týmu sahat nechtěli. Kádr máme konsolidovaný," vysvětluje Kozel.

V realizačním týmu se odehrála rovněž jediná změna. Na post asistenta trenéra přišel z Kladna Jan Suchopárek. "S Honzou jsme kamarádi, víme, co od sebe čekat a jak s týmem pracovat," komentuje příchod nového asistenta Kozel.

Cíl fotbalistů Dukly je jasný, skončit lépe než loni, tedy do pátého místa. "Ale nůž na krku nemáme," zdůrazňuje Kozel.

Posledním pražským týmem, který do druhé ligy vstoupí v neděli dopoledne doma proti Vlašimi, je Viktoria Žižkov. Tu v létě opustila celá řada opor. Velké množství odchodů tlumí alespoň očekávaný příchod Maroše Klimpla a Petra Mikolandy, který se vrátil po těžké nemoci k profesionálnímu fotbalu.

Kozel: Dukla chce hrát útočně, fanoušci si pak cestu najdou

Už je to pár let, co Juliska znovu ožila profesionálním fotbalem. Přesto jako by o tom stále nevěděli diváci, kteří tam nechodí. Trenér Dukly Luboš Kozel stále tiše doufá, že by se to mohlo změnit.

Tým posílil pouze Radim Nečas z Boleslavi. Nechtěl jste více posil?
Ani ne, náš tým je konsolidovaný. Potřeboval jen pár drobných změn, kterých jsme se dočkali.

Jednou z nich je i příchod vašeho kamaráda Jana Suchopárka.
Dělá mi asistenta a je to skvělé. Jsme kamarádi, rozumíme si. Víme, co od týmu společně chceme.

Při domácích zápasech Dukly je Juliska bez diváků. Jak to změnit?
S tím se tady bojuje každý rok. Budeme chtít hrát dál maximálně útočný fotbal a věřit, že diváci přijdou.

S jakým cílem vstupujete do sezony?
Skončit lépe než loni, tedy do pátého místa.

Spartu B bude vždy zajímat pouze záchrana, přiznává trenér Svoboda

Vychovávat mladé fotbalisty pro první mužstvo a zachránit se ve druhé lize, to je pravidelný cíl rezervního mužstva pražské Sparty. Jak říká trenér Zdeněk Svoboda, nic se na tom nebude měnit ani v letošní sezoně.


Říkáte, že se chcete především zachránit. Nelákají vás vyšší příčky?
O tom práce v rezervě Sparty není. My musíme vychovávat dorostence pro první tým. Naším úkolem je, aby se přizpůsobili vrcholovému mužskému fotbalu.


Přesto v týmu zůstávají hráči starších ročníků. Například Jakub Rada.
Protože nemůžeme do druhé ligy postavit jedenáct osmnáctiletých kluků, to by nefungovalo. Hráči jako Rada hru uklidní, pomohou mladším.


Z kádru však odešli na hostování fotbalisté jako Jurdík, Folprecht nebo Nádeníček. Tyto hráče už nečeká sparťanská budoucnost?
U nich vše záleželo na nabídce. A protože přišla kvalitní, vyšli jsme jim vstříc. Neříkám, že se nevrátí.


Naopak přišel Ivan Hašek mladší, který bude jeden z nejstarších v týmu. Je pro Spartu stále atraktivním hráčem?
Já tomu pevně věřím, šanci dostane. Proto jsme si ho vyhlédli.

Fotbalové Euro 2020

14. listopadu: Česko - Kosovo od 20:45, 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina a Španělsko.

Los Eura 2020: Jak se šampionát losuje, kdo získá výhodu ve skupinách

Slavia v Lize mistrů

27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.