Ostravští hráči s pohárem

Ostravští hráči s Pohárem ČMFS. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Pohár ve strhujícím finále získala Ostrava

• 287
Olomouc - Dva góly po přestávce rozhodly strhující finále Poháru Českomoravského fotbalového svazu mezi Slováckem a Ostravou. Na zaplněném Andrově stadionu v Olomouci se o vítězství ostravského mužstva postarali překvapivou lobovanou střelou Metelka a technickým pokusem střídající Papadopulos. Slovácko už dokázalo jen snížit na konečných 1:2.

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Celkově lepší Baník vyhrál zaslouženě, přičemž jednoznačně navrch měli i jeho fanoušci. "Dávno jsem neviděl, aby pohárové finále mělo tak skvělou kulisu," pochvaloval si ostravský trenér Jozef Jarabinský a pochválil i úroveň fotbalu: "Byla to zajímavá a dramatická podívaná až do úplného závěru."

Ve znamenité fotbalové atmosféře, kterou by první liga mohla jen závidět, se do sebe oba soupeři zakousli ze všech sil od úvodních minut.

V začátku se víc prosazovali ostravští fotbalisté, kteří si vytvořili územní převahu. Jejich soustředěný nápor vyvrcholil hlavičkovým pokusem Klimpla a Staňkovou dorážkou, ale v těchto okamžicích se vyznamenal pozorný brankář Drobisz.

Potom už Slovácko začalo nájezdy oplácet, hrálo se v ostrém tempu nahoru, dolů, v každé chvíli bylo na co se dívat. A v jednom kuse se ozývalo mohutné povzbuzování obou zaplněných postranních tribun.

Baníček, Baníček - burácela jedna strana hlediště. Ef cé Slovácko, ef cé Slovácko - oplácela druhá.

Po čtvrthodině centroval z pravé strany ostravský veterán Slončík a Metelka pár metrů před Drobiszem jen o krok nedosáhl.

Po chvíli může nasadit k sólu Malár ze Slovácka, ale o míč přišel a následovat ostravský protiúder. Bleskurychlý Zdeněk Pospěch zatáhl míč po pravém křídle, odcentroval, ale míč opět jen těsně minul nabíhající Mageru se Slončíkem.

Ostravští byli v ofenzivě nebezpečnější, což názorně ukázala 28. minuta. Bystroň nádherným pasem vyslal Slončíka, ale tomu v sólovém nájezdu chyběla rychlost a vracející se Pavlík mu stačil míč skluzem vypíchnout.

O hned vzruch na opačné straně, po chybě ostravského Tomašáka střílí bez přípravy Ivana, tečovaný míč končí rohem. Žádný ze soupeřů netaktizuje, oba se ženou za gólem.

Když se pak z dobré pozice netrefí ostravský Bystroň, fanoušci z Bazalů rozvinou transparent s mapou Česka, na níž jsou všechna města označena nápisem Baník. My jsme doma všude - hlásá vedlejší plakát.

Pět minut před přestávkou střílí Tomašák do náruče připraveného Drobisze, poté se dostává ke střele Malár a teď se musí hodně natahovat ostravský gólman Raška.

Asi nejblíž ke gólu měl v prvním poločase ostravský Bystroň, jenže jeho pokus ze šesti metrů zázračnou robinzonádou vyrazil Drobisz.

Boj se nedlouho před přestávkou viditelně přiostřil, na což doplatili žlutými kartami Zbyněk Pospěch s Palinkem.

Sympatická fotbalová bitva pokračovala ve stejném duchu i ve druhé půli, útočné nájezdy se střídaly na obou stranách.

Ostravská tribuna pak vybuchla gejzírem nadšení v 54. minutě. Obranu Slovácka i jejího gólmana Drobisze překvapil prudkou lobovanou střelou Metelka - brankář se jen bezmocně ohlédl, jak míč plachtí do jeho sítě...

Napětí v diváckém sektoru Baníku polevilo, takže moravští fanoušci měli čas i na radu delegátům blížící se valné hromady. Rozvinuli nápis: MOKRÝ KOŠTĚ ŠPATNĚ METE, VOLTE HAŠKA, NEBLBNĚTE!

Po vedoucím gólu Ostravští hru zklidnili, vzadu soupeře nepustili do žádné vážnější akce a přitom stačili pokračovat v promyšlené nátlakové hře. Míč byl častěji na jejich kopačkách i na polovině Slovácka, což v řadách příznivců Baníku vyvolávalo neustálé bouře nadšení.

Týmu z Uherského Hradiště pak už nepomohlo ani dvojí střídání, ostravští fotbalisté nejtěsnější náskok spolehlivě kontrolovali a dvě minuty před koncem přidal jejich druhý gól střídající Papadopulos. Za Slovácko pak už jen snížil Dostálek.

Po závěrečném hvizdu se tak Ostrava mohla radovat nejen z domácí trofeje, ale navíc i z postupu do zářijového prvního kola Poháru UEFA.

"Nebyli jsme horší než vítězové, ale mám pocit, že nás tady někdo nechtěl vidět, tak jako nás nechtěl vidět ani v lize," postěžoval si neurčitě Ladislav Molnár, trenér Slovácka.

Na dotaz, z čeho pramení tato jeho ukřivděnost, uvedl: "Pokud vám pocit zklamání po prohraném finále připadá jako ukřivděnost, tak budiž, jsem ukřivděný. Mám svůj pohled na utkání, který po prohře nikdy nemůže být objektivní." Konkrétně se zmínil jen o špatném metru rozhodčího při posuzování důrazného přístupu ostravských hráčů k osobním soubojům.

K zápasu Molnár řekl: "Udělali jsme pár chyb, za které jsme zaplatili. Škoda druhého gólu, jinak to mohlo být ještě dramatičtější."

Slovácko - Ostrava 1:2 (0:0)
Branka:
90. Dostálek - 54. Metelka, 88. Papadopulos. Rozhodčí: Šedivý. ŽK: Zb. Pospěch, Palinek, Procházka - Látal, Magera, Staněk. Diváků: 11 251. Poločas: 0:0.
Slovácko: Drobisz - Němčický (46. Procházka), Rajnoch, Pavlík, Palinek - Ivana (72. Ordoš), Dostálek, Polách, Jarolím - Zb. Pospěch, Malár (79. Filipský).
Ostrava: Raška - Látal, Besta, Klimpl, Tomašák - Zd. Pospěch, Bystroň, Staněk, Metelka (90. Drozd) - Magera, Slončík (85. Papadopulos).