Středa 21. října 2020, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. října 2020 Brigita

Plány majitele Slovácka: Fotbal v Hradišti, golf ve Vlčnově

  9:54
Nepatří mezi fotbalové bosse, kteří se chtějí ukazovat. Naopak. Hradišťský podnikatel Zdeněk Zemek, který je vlastníkem druholigového 1. FC Slovácko, hovoří s novináři jen výjimečně. Také rozhovor pro MF DNES dlouho odmítal. Nakonec si k němu našel čas v přestávce jednání s čínskými obchodními partnery.

Zdeněk Zemek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Pane Zemku, může 1. FC Slovácko získat od vítěze druhé ligy z Čáslavi právo na start v nejvyšší české soutěži?
Myslím, že je ještě příliš brzo na nějaká rozhodnutí. V klubu jsme si řekli, že po posledním zápase, který nás čeká v sobotu proti Opavě, si celou soutěž vyhodnotíme. Zejména jarní část, která už byla výrazně lepší než podzim. Vše jsme korunovali účastí ve finále českého poháru. Pak si řekneme, jak výrazně a kým jsme schopni posílit mužstvo. Až poté se můžeme rozhodnout, jestli se pustíme do vyjednávání s Čáslaví. Vše by teprve bylo otázkou dalšího vyjednávání, zatím ani neznáme podmínky Čáslavi.

Proč nad tímto řešením uvažujete a nenecháte vše jen na sportovní cestě?
Je to silně diskutabilní téma. Sto lidí může mít sto různých názorů. Obecně je potřeba si říct, jaký máme ve Slovácku cíl. A ten jsme deklarovali už loni. Tím, že se chceme dostat zpět do první ligy. Postup ale není jednoduchý. K účasti v soutěži musíte splňovat řadu podmínek. Tou základní je umístění na prvním či druhém postupovém místě.

K tomu je ale spousta dalších podmínek a ukazuje se, že jsme schopni splnit všechny ostatní včetně stadionu, materiálního zabezpečení, kvality hráčů, trenérského zázemí a přípravy mládeže. Pak je legitimní zvažovat, jestli se vývoj nedá předskočit a urychlit postup do ligy i administrativní cestou. Zatím jsme ale stále ve stadiu spekulací. K této otázce bych se chtěl vrátit koncem příštího týdne.

Je na rozhodnutí potřeba spěchat?
Optimální to skutečně bude do konce příštího týdne, aby se v průběhu června mohlo vše projednat. Zatím jsme neudělali definitivní závěr, jestli vůbec zahájíme vyjednávání. Že kolem toho běhá spousta fám, které bůhvíkdo vypouští, tomu se zabránit nedá. Ty fámy byly už loni, když mělo v tabulce potíže Kladno. Tehdy se spekulovalo, že své místo v lize prodá a půjde hrát druhou ligu. Nic neprodali, udrželi se. Jednou věcí jsou fámy, druhou konkrétní realita.

Jednou z fám, která vznikla loni na podzim, byla i spekulace o spojení Slovácka se Zlínem.
Když vás někdo vidí, že s někým jednáte, hned si z toho dedukuje různé závěry. Mě tato bublina zastihla na služební cestě v Jižní Americe, proto jsem na to mohl reagovat jen na dálku a se zpožděním.

Tehdy jsme stáli před otázkou možné spolupráce mezi Zlínem a Slováckem.
Došlo k zahajovacímu setkání, které ale proběhlo hlavně proto, abychom se coby majitelé poznali. A zjistili, jak kdo chce fotbal vést. Hned se z toho rozšířila fáma, že se Zlín a Slovácko slučují.

Jaká je aktuální situace?
V současnosti je tato záležitost bezpředmětná, i když možnost určité spolupráce stále existuje. Zlín má lepší dorost, má také hráče, z nichž někteří slušně kopali první ligu a třeba by mohli být pro Slovácko posilou. Zatím se žádná jednání nevedou, je příliš brzo. Zlín se v lize neudržel, přestože v závěru jsem obdivoval jejich sérii výsledků.

Může pro vás být i zlínský sestup důvodem, proč snahu o návrat Slovácka do ligy urychlit?
Určitě to může být jeden z argumentů, proč o licenci vyjednávat. Zlínský kraj teď totiž přišel o zastoupení v nejvyšší fotbalové soutěži.

Dalším z argumentů může být i nečekané tažení vašeho týmu letošním ročníkem Poháru ČMFS. Skončili jste přece až ve finále.
Ano, průběh poháru je asi tím základním předpokladem. Porazili jsme mistra republiky, dokonce dvakrát.  Postoupit jsme dokázali přes další tři ligová mužstva a ve finále jsme hráli naprosto rovnocennou partii s Teplicemi. Nebyl patrný žádný rozdíl mezi špičkovým ligovým celkem a družstvem z chvostu druhé ligy. Byl to relativně velmi vyrovnaný zápas.

Postup Slovácka do Evropské ligy byl neskutečně blízko.
Rozhodl jeden gól, chybělo nám nějakých dvaačtyřicet minut. (úsměv)

Už jste přemýšlel coby-kdyby?
Když už se tým dostane tak daleko, tak to muselo každého napadnout. Vyřadili jsme čtyři ligová mužstva, čímž jsme ukázali, že bychom mohli hrát ligu. Navíc to byli silní soupeři, takže proč bychom nemohli zvládnout i případnou Evropskou ligu? Samozřejmě, že v tom případě bychom jednali o možném posílení mužstva.

Pohár naplno ukázal, jakým fenoménem fotbal pro lidi na Slovácku je. Souhlasíte?
Vypravili jsme na finále třicet autobusů z regionu a další autobusy z našich závodů na Plzeňsku a Chomutovsku. Bylo tam dva a půl tisíce fanoušků Slovácka a přibližně stejný počet příznivců z Teplic, kteří to přitom měli nepoměrně blíž.

Ve druhé lize pak domácí zápasy Slovácka letos průměrně navštívilo tři a půl tisíce diváků.
Z toho čísla i atmosféry na našem stadionu máme velkou radost, vyšší návštěvnost měli ve druhé lize jen pražští Bohemians. Troufám si tvrdit, že bychom z pohledu návštěvnosti obstáli i mezi nejlepšími osmi kluby v první lize. Předpokládám, že pokud se někdy do ligy dostaneme, tak bude návštěvnost minimálně o padesát až sto procent vyšší. Na zápasy proti špičkovým týmům pak bude v Hradišti určitě chodit plný stadion.

Daří se vám současnou fotbalovou horečkou nakazit i možné nové sponzory?
Máme v evidenci více než sto sponzorů, což je číslo hodně slušné. Teď náš obchodní úsek posílíme o nového pracovníka a chceme oslovit další stovku především malých a středních firem. Jde taky o to, že pokud třeba získáme za sponzora majitele firmy s padesátkou zaměstnanců, tak některé z nich rozhodně přitáhneme i do hlediště.

Těšit vás musí také rostoucí podpora bývalých majitelů klubu, firmy Synot.
Určitě. Úzce spolupracujeme už od prvopočátku. Rádi bychom také pojmenovali stadion po panu Miroslavu Valentovi, což byla zřejmě hlavní osoba, která stála u zrodu myšlenky vybudovat v Uherském Hradišti takový stadion.

Mezi vaše plány patří i dobudování fotbalového stadionu.
Ty úpravy jsou nutné a mrzí mě, že se nám to zatím nepodařilo. Věřím, že se na tom se zástupci města dohodneme. Zvlášť teď, když budou stavět výrazně levnější plavecký areál, by jim nějaká koruna na fotbalový stadion mohla zůstat. Chybí nám zázemí, nemáme šatny pro mládežnické týmy, místo kanceláří máme jen tři malé místnosti. Diváci by pak jistě uvítali, aby se z průvanového stadionu stal zastřešením všech čtyř rohů uzavřený kotel. Stejně tak si myslím, že i lehká atletika potřebuje lepší zázemí, než má.

Vidíte tyto úpravy hodně reálně?
My na to můžeme jen tlačit. Stadion patří městu, které musí tuto možnost zvážit.

Jste také velkým příznivcem golfu a ve Vlčnově plánujete vybudovat golfové hřiště. Jak jste daleko s tímto projektem?
Projekt běží, pracujeme na něm druhým rokem. Obrovské problémy jsou s výkupem pozemků, zejména s desítky let nedořešenými dědickými řízeními, tím se nám všechno časově natahuje. Souběžně ale děláme všechny přípravné práce včetně komunikací, vody a sítí. Naším záměrem je na podzim příštího roku začít hřiště budovat a v dalším roce se pustit do technického zázemí, které je k areálu nezbytně nutné. Na projektu denně pracuje tým dvaceti lidí. Jednodušší by bylo koupit jeden velký lán pole, to už se mohlo dávno stavět.

Co přesně by mělo nad Vlčnovem vzniknout?
Sedmadvacetijamkové hřiště. Po vzoru fotbalu bychom rádi měli i Golfovou akademii ve Vlčnově a Uherském Brodě, kde by bylo devítijamkové výukové hřiště pro mládež. Chceme golf popularizovat. Nechceme razit domněnky, že golf je drahý sport pro vyvolené. Na fotbal nám chodí diváci za lidové vstupné, běžné podmínky bychom chtěli nastavit také u golfu.

Vaším hlavním podnikatelským odvětvím je železárenství. Jak významně na něj dopadla celosvětová ekonomická krize?
Jsem obecně spojován nejvíce se železárenstvím, ale největším oborem je doprava, kde máme přes tisíc autobusů a více než dvojnásobek zaměstnanců. V celé hutní skupině i s přidruženými společnostmi jsou to necelé dva tisíce lidí.

A jak na vás tedy krize dopadla?
Řekl bych, že dost tvrdě. Propad produkce je o čtyřicet až padesát procent. Na některé dopadá krize ještě hůř, vždyť Mittal Ostrava jede sotva na pětatřicet procent. Minulý měsíc jsem pak byl na služební cestě v Japonsku, kde se kvůli levnější elektřině a doprovodným nákladům vyrábělo jen v sobotu a v neděli, jinak celý týden především strojírenské fabriky stály, nebo jely jen na noční směnu.

Zajímavé je, že na hutnictví krize dopadá pravidelně. Úplně stejnou jsme prožívali v letech 1999 až 2003, tehdy to ale postihlo jen hutnictví, zatímco teď krize dopadla v podstatě na všechna odvětví lidské společnosti, v tom je podstatný rozdíl.

Jak se vyrovnáváte s potížemi?
Děláme samozřejmě různá opatření, šetříme, kde se dá. Ale snažíme se především o aktivní cesty, takže posilujeme obchodní úsek, ve kterém už máme přes padesát obchodníků. Snažíme se najít nové trhy i nové produkty. Jedním z nich by mohl být i projekt solárních elektráren, který by do konce roku mohl zaměstnat několik stovek pracovníků, tím pádem nemusíme nějak dramaticky propouštět. V příštím roce už očekáváme oživení výroby a snad i návrat do normálních kolejí. Zároveň je ale otázka, jak dlouhá a hluboká tato krize bude. To už ovlivnit nedokážeme.

Má nová situace i dopad na slovácký fotbal?
Zatím vůbec ne. Fotbal držíme na stejné úrovni. K tomu navíc můžeme přidat dva neuzavřené spory se Spartou o výchovné za Michala Kadlece (Slovácko by mělo dostat 18 milionů korun z přestupu do Leverkusenu, pozn. autora) a s Baníkem Ostrava o navrácení pěti milionů korun za Maria Ličku, které jsme vyhráli.

Předpokládám, že s oběma kluby najdeme smírčí řešení a nebudeme muset spory vyhrocovat. Tím pádem bychom mohli být předzásobení tak, že Slovácko bude mít po určité období klidný život a budeme se moci ohlížet i po případných posilách, které v mužstvu zřejmě budou zapotřebí.

Ať už v první nebo ve druhé fotbalové lize?
Asi každý vidí, že potřebujeme hrotové útočníky, ty potřebuje pomalu každý. Dokážeme perfektně bránit, dostáváme málo gólů, což je výborné. Ale málo gólů také střílíme. Přitom právě z branek mají diváci především radost.

K byznysu patří složitá jednání. Řešit po nich fotbalové starosti, to pro vás musí být docela příjemný relax, ne?
Je to jiná myšlenková úroveň. Pro někoho je relaxem čtení knížky, pro jiného zase sledování televize. I fotbal se tak dá vnímat. Jste na stadionu, diskutujete s lidmi o fotbalových věcech. Jenže je to zároveň tvrdý byznys se svými pravidly. Slovácko je klasickou akciovou společností, kde se musíte postarat o naplnění nemalého rozpočtu.

Zdeněk Zemek


Uherskohradišťský podnikatel se narodil v roce 1951 v Havřicích, za svoji rodnou obec však považuje Vlčnov, kde prožil celé dětství. Je otcem jedenáctileté dcery Anety a pětatřicetiletých synů Alexandra a Zdeňka, který se naplno zapojil do rodinného byznysu.
 
- Zemkův holding Z-Group, který má roční obrat přibližně třináct miliard korun, zaměstnává kolem pěti tisíc zaměstnanců. Vlastní několik železářských a hutních firem, například Železárny Veselí nad Moravou, Železárny Hrádek, Ferromet Group nebo Válcovny trub Chomutov. Silné postavení má dopravní subholding. Jen ČSAD autobusy Plzeň vlastní kolem 420 autobusů, ČSAD Vsetín je pak největším autobusovým dopravcem ve Zlínském kraji.
 
- Do skupiny Z-Group patří dále lázně, sanatoria, cestovní kanceláře, hotely a nemovitosti. Nacházejí se třeba i v centru Prahy.
 
- Časopis Týden jej ve svém pravidelném přehledu movitých českých a slovenských podnikatelů zařadil na 53. - 63. místo, když jeho majetek odhadl na 3 miliardy korun.
 
- Milovník golfu, který připravuje výstavbu nového hřiště ve Vlčnově, je podle Hospodářských novin na 82. místě golfového žebříčku českých manažerů s handicapem 52, nepatrně lepším, než má šéf Sparty Daniel Křetínský.
 
- 1. června 2007 koupil Zemek fotbalový klub 1. FC Slovácko.

Slovácko se sezonou loučí proti Opavě


Tak dnes naposledy. Fotbalisté Slovácka od 15 hodin hrají závěrečné utkání druhé ligy proti Opavě. Na jak dlouho se však se soutěží rozloučí? Jen do 1. srpna, kdy startuje nový druholigový ročník? Nebo definitivně? Slovácko totiž zvažuje, zda od postupující Čáslavi koupit právo na účast v první lize.


A debatám o této možnosti se v posledních dnech nevyhnula ani hráčská kabina.

"Já jsem se o tom ale před hráči ani nezmiňoval, vůbec mi nepřísluší, abych se já z mé pozice k tomu vyjadřoval. Pokud nějaká jednání probíhají, tak o tom jedná někdo jiný. My se zaměřujeme na to, abychom dobře zakončili sezonu," řekl trenér Josef Mazura.

Josef Mazura


Slovácko přitom soutěž jen dohrává. V Poháru ČMFS sice tým senzačně prošel až do finále, kde podlehl Teplicím, ale z posledních čtyř druholigových zápasů vyhrál jen 1:0 na hřišti Fulneku, beznadějně posledního týmu tabulky.


Kouč Mazura sice po zimním příchodu svůj hlavní úkol, zachránit Slovácko ve druhé nejvyšší soutěži, právě výhrou ve Fulneku splnil. Od jarní části sezony, po které tým obsadí desáté až třinácté místo, však čekal víc, stejně jako veřejnost.


"Měli jsme zápasy rozehrané na zisk mnohem většího počtu bodů, proto mě takové umístění nemůže vůbec uspokojit," přiznal Mazura.


Dnešním utkáním proti Opavě bude se svými svěřenci také napravovat renomé u slováckých příznivců.


Vždyť za celé jaro tým na domácím stadionu v Uherském Hradišti vyhrál jen dvakrát. Naposledy si dokonce plný bodový zisk po suverénním výkonu odvezla Karviná.


"Proti Opavě nastoupíme v sestavě, která bude vést k našemu vítězství," řekl slovácký kouč. "Rozhodně to neberu jako místo k testování. Na to máme přípravné období.Mistrovské utkání chci vyhrát a hrát podle svého nejlepšího svědomí s tím nejlepším, co máme k dispozici."


Trenér Josef Mazura zároveň předpokládá, že by mohl být konečně k vidění bezstarostný fotbal. "Už v Hradci byl první poločas herně velice dobrý, i tentokrát čekám, že budeme chtít hrát dopředu, bez přehnané taktické svázanosti. Neměli bychom být pod tlakem," uvažuje.

Los Evropské ligy 2020-21

Sparta se ve skupině utká s Celtikem Glasgow, s AC Milán a s Lille. Slavii čeká Leverkusen, Nice a Beer Ševa, přemožitel Plzně. Liberec narazí na Gent, CZ Bělehrad a Hoffenheim. Termíny zápasů: 22. a 29. října, 5. a 26. listopadu, 3. a 10. prosince.

Zlatan Ibrahimovic, Patrik Schick, Pavel Kadeřábek, Michael Ngadeu, Guélor Kanga, Timothy Weah, Renato Sánches, Stefano PioliPatrick Vieira

  • Nejčtenější

Zásah v sídle fotbalové asociace. Berbr byl zatčen, policie ho podezírá z korupce

Roman Berbr, místopředseda Fotbalové asociace České republiky, byl zatčen. Kriminalisté ho spolu s dalšími osmnácti...

Pokleknutí ve Skotsku. Češi vyhověli domácím, kritizovali je i politici

Čeští fotbalisté před utkáním Ligy národů se Skotskem (0:1) poklekli, aby projevili sympatie ve spojitosti s hnutím...

Jak se hraje „cinklý zápas“ s Vyšehradem. Zažili to i fotbalisté Líšně

Paradoxně to nebyl ten typ zápasu, po kterém by v sobě sportovec nesl křivdu několik dalších dní, protože by si byl...

Berbr rezignoval na všechny funkce. Chovanec odvolán jako šéf sudích

Roman Berbr už není místopředsedou fotbalové asociace. Po svém zadržení rezignoval na všechny své pozice v hnutí. Není...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

150 až 170 tisíc korun. Úplatky za výhru v druhé lize, jak nabízel Rogoz

Sto padesát až sto sedmdesát tisíc korun. To je výše úplatku pro rozhodčí ve druhé nejvyšší fotbalové soutěži, pokud...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Po operaci vrozené vady srdce až do ligy. Skvělá práce lékařů, děkuje fotbalista

Premium Trochu paradox ve fotbalové kariéře Jiřího Pimpary. Nejlepší časy zažil obránce až po operaci slábnoucího srdce. „Že...

Jak se hraje „cinklý zápas“ s Vyšehradem. Zažili to i fotbalisté Líšně

Paradoxně to nebyl ten typ zápasu, po kterém by v sobě sportovec nesl křivdu několik dalších dní, protože by si byl...

Sokolovské trápení v ČFL: šest zápasů, bez bodu, jeden vstřelený gól

Tristní bilance. Šest zápasů, jediný vstřelený gól, nejvíc obdržených (23) a samozřejmě na bodovém kontě. „Spokojeni...

Obviněný sudí Vitner: V nevinu věřím na tisíc procent, chci ji prokázat

Podle policie patří do Berbrovy korupční chobotnice, ale teplický rozhodčí Miloš Vitner, který pracuje i coby sekretář...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...

Vypadá jak matka třicátnice, co má ráda víno, kritizuje Billie Eilish bloger

Autor herních recenzí, Angličan Chris (29), zkritizoval zpěvačku Billie Eilish (18) kvůli jejímu vzhledu na momentce,...