Neděle 29. listopadu 2020, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. listopadu 2020 Zina

Živanický Špaček o nutnosti změn ve fotbale: Je třeba vymést přisluhovače zla

  12:38
Fotbal podle něho po páteční razii policie v sídle asociace a obvinění řady osob v čele s bývalým svazovým místopředsedou Romanem Berbrem z korupce a dalších trestných činů nesmí propásnout šanci na radikální očistu. „Doufám, že to tím systémem otřese. Jestli ne, tak nemá smysl ve fotbale něco dál dělat. Bylo by to zakonzervované a změny už bych se nedožil,“ říká čestný předseda třetiligového TJ Sokol Živanice Petr Špaček.

Petr Špaček | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Předloni stal veřejně známým poté, co v otevřeném dopise Komisi rozhodčích FAČR zkritizoval dění v ČFL jako „žumpu“.

„Jak to, že teď neřvou kluby, které se předtím bály? Když odcházel z komise rozhodčích doktor Mlsna, říkal, že to v českém fotbale funguje na principu strachu. Pokud se s tím teď něco neprovede, je to konec,“ pokračuje Špaček.

Byla to totální zhovadilost, vzpomínají v Živanicích na duel s Vyšehradem

Momentka ze zápasu Vyšehrad - Živanice

V souvislosti s aktuální kauzou ve fotbale je zmiňovaný i váš loňský červnový, údajně zmanipulovaný zápas s Vyšehradem, který jste prohráli 1:2. V rozhovoru pro Deník jste o něm teď hovořil vcelku smířlivě, ovšem loni, když jsme se o něm bavili spolu, jste si žádné servítky nebral. Projevil se v tom časový odstup?
Přesně tak, už mi to všechno splývá... Byl jsem se v pondělí podívat na našem tréninku, zda dodržujeme předepsané šestice, a řešili jsme to tam - pak už jsem si vzpomněl dobře, jak nás tam tehdy rozhodčí zařízli. Vyšehrad tehdy ještě neměl jistý postup z ČFL, potřeboval vyhrát.

Nedivil jste se, že mezi prošetřovanými zápasy není ani jeden z vašich duelů s Pískem, na které jste si tehdy též stěžovali? Po prvním domácím, v němž jste 1:0 zvítězili, jste tvrdil, že se vám i zástupci Písku omlouvali s tím, že mají podezření na jeho ovlivnění sázkami. A u venkovního, který Vyšehradu přímo předcházel, tomu nebylo moc jinak.
Šlo asi o dobrý kurz. Po tom prvním posílal gólman Písku Ondrovi Herzánovi (tehdejší kapitán Živanic), s nímž se znal z reprezentace, omluvné esemesky, že v tom „nejedou“. Hráči Písku, kteří s námi projevili solidaritu, pak asi „dostali přes prsty“. Za 14 dní totiž přišel na FAČR z Písku dopis, že se k tomu nikdy nevyjadřovali.

Šéf živanického fotbalu: Bez dalších klubů ten moloch nepřepereme

Nehodláte na ta utkání speciálně upozornit příslušné orgány?
Tohle je těžké. Na svazových komisích, po kterých mě půl roku vláčeli, chtěli, ať jim dáme důkazy. Já vždycky odpovídal, ať se podívají na záznamy těch zápasů. Oni, že k tomu nemají podnět od disciplinární komise... Když rozhodčí ovlivní zápas, musí to být z nějakého důvodu. Pochybuju, že by to bylo v tom, že by neuměli pískat. Když se provinili rozhodčí v první a druhé lize, šli „za trest“ pískat do třetí nebo i níž. Je to marný boj. Já nejsem policista, abych ty důkazy obstarával. Moc se mi k tomu ani nechce vyjadřovat. Když se mě někdo kompetentní zeptá, tak mu rád řeknu, co o tom vím. Ale jinak budu doufat, že má policie dost důkazů na to, aby se to někam hnulo.

Na podzim máte za sebou v ČFL B osm kol. Pochopil jsem, že vás „namíchl“ hlavně poslední domácí zápas s Velvary z 10. října, ve kterém jste se soupeřem remizovali 2:2 a následně mu podlehli 3:4 na penalty.
Co tam rozhodčí Ježek za přispění Pilného, který běhal na lajně, předváděl, to bylo neuvěřitelné. Druhý asistent byl v pohodě. Ježek nám v 7. minutě neuznal regulérní gól, odpískal totiž pak faul na gólmana Pánkovi, který nebyl a ani být nemohl. Ale to byl jenom začátek. Řezal nás pak jako koně. Na konci zápasu Langr schytal druhou žlutou kartu a za vyloučení pak dostal stopku na pět zápasů, kromě toho nám napařili pokutu 30 tisíc za špatnou pořadatelskou službu.

Co střetnutí, která Velvarům předcházela? Tam to bylo lepší?
Rozhodně ne. Třeba doma s Chlumcem (porážka Živanic 1:2 z 26. září) to bylo to samé. Obecně se nám nejlépe hraje s „béčky“ ligových týmů, kterým o nic nejde. Nasazují fotbalisty širšího kádru a juniory a pískají to mladí rozhodčí, kteří ještě v tom systému nejsou a snaží se, aby se posunuli výš. Na takové zápasy se nevypisují zajímavé kurzy a nejsou tam ani jiné zájmy.

K záložníku Sebastienu Langrovi - teď neberu v potaz výši trestu, ale nejdou vyloučení i na jeho vrub? Už dříve poskytl disciplinárce příležitost dát mu pořádný flastr...
S Velvary byl na něj likvidační zákrok na červenou, potom do sebe s tím protihráčem šli jako dva kohouti. Něco tomu protihráči pak řekl. Dostal pět zápasů, přitom třeba hráč z „béčka“ Sparty, který v jiném zápase protihráče udeřil pěstí, jich vyfasoval šest... Když se podíváte, kolik jsme za těch osm letošních zápasů měli žlutých karet... Hráči pak samozřejmě mají strach, aby nešli „ven“, a v ČFL se za ně navíc platí pokuty. A dávají nám i spoustu jiných pokut - teď zase za mládež, přitom máme dvě přípravky, které hrají jinou soutěž, ale to se prý nepočítá. Napařili nám 120 tisíc.

Ještě k Langrovi. Co si budeme povídat, týmu jeho trest škodí už jen tím, že nebude moci hrát. Snažili jste se ho nějak umravnit, aby už příště ty výlevy směrem k rozhodčím či protihráčům neopakoval?
Vím, že se to nemá, ale emoce v zápase pracují. Složitě se to koriguje. Za zbytečné žluté, třeba za řeči, máme v klubu interní pokuty. Seba Langr takový je. Je to velmi platný, ale zároveň impulzivní hráč.

Před policejním zásahem na svazu jste prý chystal další otevřený dopis redakcím. Můžete v kostce říct, co v něm bylo?
Psal jsem tam o tom, že od mého prvního otevřeného dopisu se situace ve fotbale všeobecně zhoršila. Vyzýval jsem fotbalovou veřejnost, aby se s tím začalo něco dělat. Psal jsem to tuším v pondělí 12. října a v pátek 16. jsem ke svému překvapení zjistil, že vypukla ta akce.

Živanice dál bojují se svazem, soudu se vyhýbají

Máte představu, za kolik tisíc už jste za dobu, co hrajete ČFL, celkem od FAČR dostali pokut?
V tom už se ztrácím, bylo toho tolik... Počítám do toho i různé manipulační poplatky, jednu jsme dostali i za trenéra, to bylo dvacet tisíc.

Hrozilo vám tam i nějaké penále z prodlení za mládež. To jste uhradili?
Ano, nakonec jsme uhradili i tu velkou 360tisícovou pokutu za mládež, protože nám vyhrožovali, že by nám jinak neumožnili hrát soutěž, a to nejen třetí ligu, ale ani kraj. Žádali jsme pak o zmírnění toho penále, snížili to z 53 na 25 tisíc.

A jak to je s pokutami z nedávné doby, kdy byste měli zaplatit dalších 120 tisíc za mládež a 30 tisíc za nedostatečnou pořadatelskou službu na utkání s Velvary?
Proti první pokutě jsme se už odvolávali, citovali jsme jim články FAČR z loňského roku, kterými jsme se u mládeže řídili. Oni mezitím ta pravidla změnili. Už jsme platili dva tisíce jen za to, že to vůbec projednají. Proti druhé se teprve odvolávat budeme. To utkání bylo vážně strašné.

Pyramida zla se hroutí. Přinese Berbrův skandál velký fotbalový převrat?

Místopředseda FAČR Berbr rezignoval, představitelé komise rozhodčích poté skončili taky. Podle vás by však měl jít „od válu“ i svazový šéf Malík, že?
Nejen. Jsou tam různé polosmysluplné komise. Ti lidé tam nemají co dělat, jsou to jen kejvalové. A zasahuje to i do krajských svazů, i tam jsou Berbrovi lidi. Nechci se dotknout slušných funkcionářů, kteří v hnutí naštěstí působí taky. Ale vedle nich tam jsou i přisluhovači zla.

Budete usilovat o návrat do struktur FAČR, když se ukazuje, že jste ve dva roky starém otevřeném dopise, kvůli němuž vás loni vyloučili, měl pravdu?
Jen v případě, že by se změnila celková atmosféra ve fotbale i osazenstvo na FAČR. Jinak o tom nemá cenu uvažovat. Vždyť ztrácíme renomé i ve světě! Snad to povede ke zdárnému konci. Spousta lidí si ani neuvědomuje ten dosah. Ve fotbale se točí obrovské peníze; jak ale máte do tohohle „bordelu“ shánět sponzory? Je to jedno s druhým. V žádném sportu to není takhle, to by bylo prostě nemyslitelné. 

Autor:

Fotbalový kalendář 2020-21

Na Euro 2021 se Česko ve skupině D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií. Evropské poháry začaly se zpožděním, ale do zimy Liga mistrů i Evropská liga termínové manko doženou. Česká Fortuna liga zkrátila zimní přestávku; hrát se bude až do 23. prosince a znovu už od 16. ledna.

Termínová listina fotbalových soutěží

Online reportáže - Evropská liga: Slavia - Beer Ševa, Lille - Sparta, Gent - Liberec, Leverkusen - Slavia, Sparta - AC Milán, Liberec  - CZ Bělehrad.
Fortuna liga: Sparta - Slavia, Slavia - Liberec, Sparta - Liberec, Plzeň - Slavia.
EURO 2021: Skotsko - Česko, Česko - Chorvatsko, Anglie - Česko

  • Nejčtenější

Diego Maradona zemřel. Argentinská legenda podlehla srdečnímu selhání

Zemřel Diego Armando Maradona, mistr světa a jeden z nejlepších fotbalistů historie. V posledních týdnech měl vážné...

Sparta - České Budějovice 2:4, kolaps nedávného lídra, hosté vyhráli poprvé

Sparťanští fotbalisté po bezchybných šesti kolech totálně vypadli z role. Po minulé jasné porážce v Plzni inkasovali...

Sparta - Celtic 4:1, domácí skóre otočili, řádil Juliš a šance na postup ožila

Sparťanští fotbalisté i podruhé porazili Celtic Glasgow, znovu mu dali čtyři góly a v Evropské lize žijí. Ve svém...

Nice - Slavia 1:3, na krásný gól Lingra navázali Olayinka a Sima

Slávističtí fotbalisté potřetí za sebou zvítězili ve skupině Evropské ligy a po 4. kole mají významně nakročeno do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jsem jiný, ne šílenec. Fotbalový expert Karoch o meditaci či astrálním cestování

Premium Kdykoli nasadí sluchátka s mikrofonem a pustí se do komentování fotbalu, vzbuzuje emoce. A je úplně jedno, jestli jde o...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Prostějov sází na běžecký výkon. A už je na špici druhé ligy

Po pomalém rozjezdu do sezony nabírá fotbalový Prostějov obrátky. Zatímco první čtyři kola čekal ve druhé lize na...

Nováček? Jen na papíře, varuje před Blanskem trenér Chrudimi

Po loupeži na pražské Julisce, kde Východočeši v polovině týdne přehráli domácí Duklu 2:0, mají dnes od 13.30...

Na druholigový Vyšehrad si kvůli praktikám Rogoze posvítí disciplinárka

V novém ročníku ještě nevyhráli, v tabulce jsou beznadějně poslední a k tomu s druholigovými fotbalisty Slavoje...

Přišel čas na pomstu, věří před duelem s Prostějovem hradecký Urma

Jako jeden z mála hradeckých fotbalistů Otto Urma v minulé sezoně odehrál proti dnešnímu soupeři obě utkání, nechyběl v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...